Dolmalar Sarmalar Etli Lahana Dolması (Pratik Ve Kolay Sarışla Adım Adım Resimli)

Barcman

PR UZMANI
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2007
10.363
31
bu dolma sarımıyla çok pratiktir ve fazla vaktinizi almaz yaprak, karalahana ve pazı dolması gibi kenarlarını kıvırmanız gerekmez

lahana
kıyma
1 tane büyük kuru soğan yada 2 küçük soğan
1 çay bardağı pirinç
zeytinyağ
1,5 yemek kaşığı salça
kuru nane
tuz
karabiber

lahananınızı biraz haşlayın( fazla haşlarsanız dağılır) kıymanın içine soğanı rendenin iri tarafıyla rendeleyin diğer malzemeleride koyun ( ben etli dolmaların yağını kıymanın içine koyarım) iyice yoğurun lahanaları 3cm eninde şeritler halinde kesin kıymadan çok az ucuna koyun yuvarlayın
kalınlığını yeterli bulunca lahanayı oradan kesin tencerenizin altına iki yaprak lahanayla kaplayın dolmaları dizip üstüne çıkana kadar sıcak su koyup üstüne bir tabak koyun kapağını kapatıp kısık ateşte pişirin afiyet olsun

s5000753lv3.jpg

s5000754zq8.jpg

dün akşam yemekte lahana dolması vardı dimek :jeyyar:
ama ben bayılırım lahana dolmasına.. sadece yapmasını sevmem hani haşlarken kokuyor ya kaydirigubbakcemile
neden beni davet etmedin abla:dilcikar:

denedim çok güzel oldu açılmadılar üstelikte yaprak sarması sürekli açılan biri olarak bu dolma süperdi yaptım afiyetle çoluk çocuk yedik çok pratik

dün akşam yemekte lahana dolması vardı dimek :jeyyar:
ama ben bayılırım lahana dolmasına.. sadece yapmasını sevmem hani haşlarken kokuyor ya kaydirigubbakcemile
neden beni davet etmedin abla:dilcikar:

canın lahana dolması istedimi hemen kalk bana gel ablam hemencecik sararım ben sana kışın haftada bir mutlaka pişiririm benim için en kolay yemeklerden biridir pişirmeyi yedirmeyi çok severimhihoyyyt

pazara yemege misafir davet ettim, menu ye lahana sarmaside eklerim ben =)

tesekkurler =)

geçen yaptığımda piştikten sonra üzerine kaşar rendeledimm güzel olduu ablacımm denemeyen varsa tavsiye ederimmm

evet çok güzel görünüyore da benim anlamadığım bu sarmaların kenarları açık pişerken dağılmıyormu kenarlarından?

oy oy oy bayılırım etli lahanaya..cokacimcoook
ben daha geniş bırakıyorum kenarlarını içine koyuyorumda anlamadım bişey var.. bu lahanaları bütün olarak yapraklarını nasıl ayırıyonuz ya. barçman abla bütün haşlayıp yaprakları sonramı çıkarıcaz onu da bi bilebilsem .:uhm:

oy oy oy bayılırım etli lahanaya..cokacimcoook
ben daha geniş bırakıyorum kenarlarını içine koyuyorumda anlamadım bişey var.. bu lahanaları bütün olarak yapraklarını nasıl ayırıyonuz ya. barçman abla bütün haşlayıp yaprakları sonramı çıkarıcaz onu da bi bilebilsem .:uhm:

ben en dış yapraklarını bıçakla kesip ayırıyorum sonra koçan kısmından kesip büyük bir tencereye otutturup haşlıyorum ayrılanı alıyorum umarım anlatabilmişimdir

ben en dış yapraklarını bıçakla kesip ayırıyorum sonra koçan kısmından kesip büyük bir tencereye otutturup haşlıyorum ayrılanı alıyorum umarım anlatabilmişimdir

ablacım yani lahanayı bütün olarak haşlayıp sonra mı yapraklarını ayırıyoruz.. ben böyle anladım .. çiğken zaten yapraklarını ayırırken parçalanıyo..öyle bütün çıkmıyo..fisfisfis

ablacım yani lahanayı bütün olarak haşlayıp sonra mı yapraklarını ayırıyoruz.. ben böyle anladım .. çiğken zaten yapraklarını ayırırken parçalanıyo..öyle bütün çıkmıyo..fisfisfis

evet aynen o şekilde yapıyoruz ama yaprakların koçana yakın alt kısımlarını kesmemiz gerekli yoksa ayrılmaz canımcımŞeniz

ellerine sağlık süper görünüyorlar karşımda yapılamayı bekleyen bir lahana var yarın senin tarifi denerim pratik geldi teşekkürler umarım bende güzel yapabilirim daha önce 1 kere yapmıştım ama tam hatırlamıyorum nasıl yaptığımı güzel olmuştu tarifsiz yapmıştım umarım bu daha güzel olur

Bende merak ettim , yanalri acik kalinca kiymalar tasmiyormu?

Ama böyle yerit haline kesip sarilinca muska seklindede sarilir.

Bana hep lahana sarmak zor gelmiştir.Hatta her yemeği çook güzel yaparım ama lahana konusu oldumu hiçç denememiştim bile.kaydirigubbakcemile3 Sabah denedim ve buraya mutlaka yazmalıyım dedim.ALLAH RAZI OLSUN BARÇMAN ABLACIM.Valla kızlar size komik gelebilir ama hiç denememiştim ne yapayım sonucu görünce çok heyecanlandım.delikafadulden.Bu tarifle 15-20 dk hazır oluyor.Bu arada ben pirinç yerine bulgur kullandım çok güzeldi.cokacimcoook

çok güzel gözüküyorlar bayılıyorum beyaz lahana sarmasına ama lahanasına da bağlı eğer çok damarlıysa böyle güzel olmuyorlar bazen ben üçgen de sarıyorum ama böyle seninkiler kadar incecik kalem gibi olmuyorlar ellerine sağlık

evet hepınıze yapmanızı tavsıye ederım hem boylece daha az lahana gıdıyor ve damarlı kısımları atabılıyorsunuz

X