Neden hamilelik öncesi folik asit kullanimi önerilmektedir?

oRacLe

Guru
Kayıtlı Üye
10 Mart 2009
108
18

NEDEN HAMİLELİK ÖNCESİ FOLİK ASİT KULLANIMI ÖNERİLMEKTEDİR?

Hamile kalmadan önce neden folik asit kullanımı önerilmektedir?

-Sanırım artık şehirde yaşayıp da folik asiti duymayan kalmamışdır. Doktorlar, eczacılar, hamile kalmış veya kalmayı planlayanlar..…Herkes tanıyor bu asiti, ancak kısmen. Bir hastalığı önlediği biliniyor ama ne olduğu konusu biraz karışık….

-İlk olarak 1980 yılların sonunda yapılan bilimsel bir çalışmada, hamile kalmadan önce alınan yüksek doz folik asitin bebeklerde gözüken ve sinir dokusunu ilgilendiren bir hastalığın ( Nöral Tüp Defekti ) görülme sıklığını önemli ölçüde azalttığı ispatlanmıştır.

-Nöral Tüp defekti ,kısaca NTD değişik şekillerde olabilir. Bu hastalığın bir şeklinde fetusun beyninin %80ni oluşamaz, buna tıp dilinde anensefali denir. Bir diğer formda beyin zarları kafatasından dışarı çıkar ki buna ensefalosel denir. Her 2 şekil de kesinlikle ölümcüldür. Kendiliğinden düşük olmaz ise genelde ilk 14 haftada ultrason ile saptanır ve gebelik sonlandırılır. 1980 öncesinde ultrason henüz yokken bu bebeklerin bazıları doğuma kadar yaşayabilmektelerdi. Anne ve baba adayları için doğumda yaşanan kabusu düşünebiliyor musunuz?. Ancak belki de daha zor olan yaşam ile bağdaşabilen, sakatlığa (zeka özürlülüğü ve felç) yol açabilen diğer bir şekildir. Burada omurga kemiğinin bir kısmı (genellikle bel seviyesinde) açık kalmıştır ve omurilik dışarı çıkar. Buna da tıp dilinde Spina bifida denir. Cildin örttüğü kapalı veya örtmediği açık şekilleri vardır. Şikayete sebep olmayabilecekleri gibi yukarıda bahsettiğim gibi değişik ciddiyette problemlere sebep olabilirler, ameliyat söz konusu olabilir..

-Bu hastalığın görülme sıklığı farklı toplumlarda biraz değişkenlik gösterse de oluşan her yüz gebeliğin yaklaşık 1 veya 2sinde bu hastalık görülmektedir. Bu hesaba daha sonra düşük ile sonuçlanan gebelikler de dahil edilmiştir. Oldukça yüksek değil mi?

-Yazının başında bahsedilen bilimsel çalışmada, işte bu hastalığın görülme sıklığının gebelik öncesinde ve erken dönemde yüksek doz folik asit kullanımı ile önemli miktarda azaltılabileceği ispatlanmıştır.

-Normal beslenen bir insan besinlerle ancak düşük doz (0.18-0.2 mgr )folik asit alabilir. Halbuki NTD’i azaltabilmesi için önerilen doz 0.8-1 mgr’dır. Günde 15 porsiyon brokoli veya Brüksel lahanası yenilemeyeceğine göre bu miktarları ilaç olarak almak gereklidir.

-Sektörde değişik firmaların birçok ilacı bulunmakta ve hemen hemen her eczanede satılmaktadır. Birbirlerine belirgin üstünlükleri yoktur denebilir.

-Yapılan çalışmalarda ayrıca folik asitin yalnız kullanılmak yerine B6-12 vs gibi diğer vitaminlerle beraber alınınca daha fazla etkili olduğu ispatlanmıştır.

-Günde 1 mgrdan daha fazla doz almanın veya sadece yumurtlama döneminde yüksek doz folik asit alınmasının yararı gösterilememiştir. Üstelik bu durumlarda olası yan etkiler oluşabilir. Tolere edilebilecek en uygun doz 1mgr/gündür.

-Kullanılması gereken max. ve minimum dozlar arasında değişik çalışmalarda değişik rakamlar gösterilmiş olabilir.

-Nasıl tuzlara iyod katarak guatr oluşumu azaltılmışsa , besinlere ek folik asit, B6 ve B12 katılması sadece bu hastalığın değil, diğer bazı beyin, kalp ve diğer damar hastalıklarının azalmasına da yardımcı olacaktır.

-Hastalıkları azaltma mekanizması folik asitin homosistein denen zararlı maddenin vücuttaki miktarını azaltması ile açıklanmaktadır.

-Özellikle bu hastalığı taşıyan bebek doğurmuş annelerin, düşük yapmış kadınların folik asit kullanmaları önerilmektedir.

-Doğum kontrol haplarını bırakan veya gebelik planlayan herkesin folik asit içeren multivitamin preparatları kullanmaları uygundur.

-Hamile kalındıktan sonra kullanımının ise bu hastalık açısından fazlaca bir önemi bulunmamaktadır.

-Değişik sebeplerle hamile kalmadan önce folik asit kullanmayı unutan ve gebe kalan kişilere gelince……Erken dönemde ultrason muayenelerini ciddi bir merkezde yaptırmalarını önerebilirim. Ancak gereksiz derecede fazla stres olmalarına da gerek olmadığını da söylemek isterim. Çünkü bu hastalık ilaçkullanılsa bile gözükebilmektedir. Ayrıca NTD diğer bazı hastalıklarla kıyaslandığında nispeten daha nadir bir hastalık sayılabilir. Bu hayatta kontrol edilemeyen o kadar çok hastalık ve olay var ki….Keşke her hastalık önceden şu veya bu şekilde önlenebilse, keşke tüm bebekler anne ve babaların dilediği kadar sağlıklı doğabilseler, keşke doktorlar her şeyi başarabilseler ….Belki gelecek yüzyılda…

Birtanem paylaşım için teşekkürler. Çok faydalı bilgiler bunlar. :lepi: Emeğine sağlık. a.s.

çok teşekkürler canım bu kadr önemli olduğunu bilmiyordum
bende zaman zaman çok kullandım korunmayı bıraktığım zaman yine başlıyacağım

peki bişiy sorcam lütfen bilgisi olan yanıtlarsa sevinirim..
adetimi düzene sokmak amaçlı doğum kontrol hapı kullanıyorum...
bunun yanında folic plus günde 1 adet kullanabilirmiyim?
yani ikisinide aynı zamanda alabilirmiyim?

peki bişiy sorcam lütfen bilgisi olan yanıtlarsa sevinirim..
adetimi düzene sokmak amaçlı doğum kontrol hapı kullanıyorum...
bunun yanında folic plus günde 1 adet kullanabilirmiyim?
yani ikisinide aynı zamanda alabilirmiyim?

Kullanabilirsin.

slm arkadaşlar ben kullanıorum ismi folic plus hamile kalmak isteyenler ve hamile olanlar için verilior.doktorum bana hamilelik oncesi gunde iki adet içmen yeterli hamile kalırsan üçe çıkartacağız dedi.hiçbir zararı yan etkisi yok guvenle kullanabilirsiniz adet donmelerinde dahi kullanacaksınız asla etkilemiyor adetinizi. hamile kalmaya karar vermeden 3ay onceden başlayın yazıor recetede ben 3,5aydır içiyorum.

bende ilk iki ay kendim folibiol kullandım, hamile kaldıktan sonra doktor folic plus verdi günde 3 kez 1 ay kullandım, sonraki muayenede elevit verdi.Şimdi onu kullanıyorum sabahları 1 tane

ya hamile kalmayımı kolaylaştırıyor anlamadım ki dok banada verdi hamileliği düşündüğn zamandan 3 ay önce iç diye

bende 3-4 ay içinde hamile kalmayı planlıyorum allah nasip ederse. folik asit dışında kullanılması gereken bir vitamin var mıdır? doktoruma giderken onlarıda danışayım.

merhabalar,
benim 11 aylık bir kızım var.Şuanda 7 haftalık hamileyim.bebeği nezaman sütten kesmeliyim,folikasite ne zaman başlamalıyım.bilgisi olan varmı?bana yardımcı olurmusunuz?

Folik plus doktora danismadan kullanan varmi ben oyle kafama gore aldim hamile kalmak istıyorum ilk defa ictım cok sabırsızım kullanıpta hamile kalan var miiiiiiiiiii?

merhabalar,
benim 11 aylık bir kızım var.Şuanda 7 haftalık hamileyim.bebeği nezaman sütten kesmeliyim,folikasite ne zaman başlamalıyım.bilgisi olan varmı?bana yardımcı olurmusunuz?

bildiğim kadarıyla bebeği hemen sütten kesmen gerekir çünki diğer bebege daha çok lağzımsın

Folik plus doktora danismadan kullanan varmi ben oyle kafama gore aldim hamile kalmak istıyorum ilk defa ictım cok sabırsızım kullanıpta hamile kalan var miiiiiiiiiii?

canım doktora danışmadan kullanma bence çünkü herkese vermiyor doktor. Belki sen faydalı olsun diye içeceksin ama daha çok zarar vereceksin kesinlikle kullanma hele hele de şu hassas dönemde çocuk isterken hiç kullanma. Kaş yapayım derken göz çıkarma. Git bir kontrol ol hormonlarını yumurtalıklarını ona göre doktor ne söylerse onu uygula.

12 haftalık hamileyim, hamile kaldıktan sonra folik asit ilacı kullanmaya başladım. doktorum şimdi de gynoferon ilacı verdi bu ilacın içerisinde hem demir hemde folik asit varmış. folic plus ve gynoferon u birlikte kullanırsam bir sakıncası olurmu, bu konuda bilgisi olan var mı ?

X