Sonda ve lavman tecrübelerinizi anlatirmisiniz

Strawberry_83

Guru
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
5.352
1.396
Merhaba kizlar yakinda bende doğuma giricem kismetse lavman ve sonda işlemlerini merak ediyorum yaşadiklarinizi anlatirmisiniz.....

Canım ben doğum sebebiyle değil ama başka bir nedenden dolayı ameliyat olmuştum..sonda yı da lavmanı de be ameliyatta öğrendimkafamçokkarıştı

Hemşire elime aseton şişesi gibi silindirik plastik bir şişe vermişti bunu arkana sıkacaksın demişti..bir elimde de damar yolu açıktı..ben yapamam dedim,hemşire yaptı..Bana o kadar acı vermedi.Ama sonda biraz acıttı takarken ve çıkartırlarken:çok üzgünüm:

ben sezeryanda ikisinden de nefret ettim bir daha asla yaptırmam !!!
(çözüm 1) lavmanı eczaneden al ve doğuma gitmeden önce evde kendin yap !
çözüm 2) sonda yerine sürgü yada hasta bezi tercih et !
çözüm 3) yataklara yap bırak temizlesinler sen üzülüceğine onlar düşünsün zaten karnın burnunda heyecan hat safhada birde onları düşünüp strese mi giricen boşverrrrr koyver gitsin :)))))))
hadi hayırlı doğumlar sana

ben sezeryanda ikisinden de nefret ettim bir daha asla yaptırmam !!!
(çözüm 1) lavmanı eczaneden al ve doğuma gitmeden önce evde kendin yap !
çözüm 2) sonda yerine sürgü yada hasta bezi tercih et !
çözüm 3) yataklara yap bırak temizlesinler sen üzülüceğine onlar düşünsün zaten karnın burnunda heyecan hat safhada birde onları düşünüp strese mi giricen boşverrrrr koyver gitsin :)))))))
hadi hayırlı doğumlar sana

Sonda istemiyorum,ben hasta bezi kullanmak istiyorum deme hakkımız var mı peki?:bbo:

sondayı anesteziden sonra taktılar hiç hissetmedim bile.büyük kolaylık aslında.çıkarırken de bişey hissetmedim. ama o lavman yok muuuuu.. çok berbattı.herkeste böyle mi oluyo bilmiyorum ama çok fena oldum ben..

sondayı anesteziden sonra taktılar hiç hissetmedim bile.büyük kolaylık aslında.çıkarırken de bişey hissetmedim. ama o lavman yok muuuuu.. çok berbattı.herkeste böyle mi oluyo bilmiyorum ama çok fena oldum ben..
ayıkken taksalardı sondayı, o zaman burada bir sayfa dolusu laf ederdin hemşireye ! hissetmemen iyi olmuş.

sonda ve lavman hoş şeyler değil ama açıkçası ben gerekli görenlerdenim.ameliyata gitmeden fazla bilgi sahibi olmak istemedim.ameliyata hazırlamaya başladıklarında ise içimdeki bebeğimi görme isteği ve merakı ikisinide ömensiz şeyler haline getirmişti.böyle düşünürsen hiç sorun yaşamazsın. sondanın takılıp çıkartılması biraz acı hissi veriyor ama çokta önemsenecek bir şey değil.ben spinal anesteziyle sezeryan oldum.6 saat kadar belden aşağısını hiç hissetmedim.sonda olmasa işim çok zordu yani.lavman yapılırkende odada kimse yoktu hemşire çok anlayışlıydı konuşarak bi anda oldu bitti. zaten istesende uzatamıyorsunkaydirigubbakcemile3 bunları hiç kafana takma o günün heyecanıyla hepsi gelip geçiyor. hayırlı doğumlar....a.s.

ikisini de yaşadım.ikisinin de yapılması mecburi bir işlem.bazı hastaneler kefinize bırakmıyor malesef:KK43:
sondanın mecburiyeti şu açıdan önemli.ne kadar idrar yaptığınızı ölçüyorlar.belirli bir miktar yaptıktan sonra çıkarıyorlar ama o miktarı bulamazsa idrarın o zaman sorun var demektir.
ağrı acı olmadı bende ama herkes gibi utanç duygusu çok ağır bastı.neyseki bebişi kucağına alınca çok çabuk unutuyorsun herşeyi.bana sezeryandan sonra da lavman yapılmıştı.gaz çıkaramadığım için.
ya hepsinin bir yapılma nedeni var.bence bunları doktorlarına ve hemşirelere bırak onlar gerekli bulmasalar yapmazlar.
sondayı bana sezeryandan önce taktılar ayıkken.bebeğin anesteziden daha az etkilenmesi için.sanırım anestezi ya da her ne madde ise idrarla vücuttan atılıyor.

sondayı sezeryan ameliyatında takmak zorundasın ameliyat masasını kirletmene izin vermezler heralde. 2kez sezeryan oldum sondanın korkulacak bişeyi yok hafif acıyo o kadar. ama sonunda bebegini kucagına alacaksın bunu düşün bu ayrıntıları takma kafana

hiç bunları düşünmene gerek yok..ben de doğumdan önce acaba şöyle mi böyle mi vs diye çok kurdum kafamda ama kafamı meşgul etmeye değmezmiş...bunları düşünme..bebeğini kucağına alıp koklayacağın anı düşün...

Canım bende normal dogum yaptım sondayı bılmıyorum ancak lavman cok basıt bırsey..
ıcı su dolu plastık bır şişe tarzında ucu yumusak makattan hafıf bır sekılde bıraz sokup o sıvıyı ıcerı sıkıyor ama bır kac sanıye suren bırsey ve acı yok bıle ne acısı.. acıdı dıyenler varsa yapanda bırsey vardır heralde cok sasarım..:))
Allah kolay dogumlar versın saglıkla kavustursun ınsallah canım.

ikiside önemli konular.sondanın önemi ameliyat sırasında dolu mesane rahimle birlikte mesanin de kesilmesine neden olabilr.bide ameliyat sonrası idrar cıkışı önemlidir.bunun da ölçülebilmesi için sondadan yararlanılır.yine dolu bağırsakda mesane gibi tehlike yaratabilir.bunun için onunda boşaltılması şarttır.
ben evde lavmanımı kendim yaptım sondayı da uyuduktan sonra takılsın istedim.tabiki en güzeli uyumadan önce bebeğin fazla anestezi almasın diye ama zaten cok kısa sürede biten bi işlem olduğu içinben anesteziliyken yaptırdım.
hayırlı doğumlar şimdiden kafana takma bence.

Arkadaslar sonda dedıgımız ne acaba :)) bende dogum yaptım doğum masasına yattıgımda doktorum ıdrarımı aldı ama o sondamıydı bılmıyorum :)) eger oysa ondada acı yoktu lavman dakı gıbı.. olsa olsa bıraz utanma duygusu oluyor ıkısındede ama o an onu da dusunucek halde degıldım dogrusu..:)

doğumdan önce insan bütün ayrıntıları kafasına takıyor,şu nasıl olcak bu nasıl olcak vs. hatta şu nasıl davrancak,ben buna nasıl davranıcam bile.ben uyku bile uyuyamıyordum,bebeğime kimin bakıcagını bile düşünüyordum.
oysa her anın zevkini çıkarmaya çalışmak lazım.
hiç bir şey için canınızı sıkmayın ki bolbol sütünüz olsun.
Allah herşeye yardım ediyor.takmayın.

Bende Sezaryen ile doğum yaptım lavmayı ayıkken yaptılar hiç acı yok..
Sondayıda görümcem bana anestezi oldukdan sonra taktır dedi bende öyle istedim öyle yaptılar
çıkarırkende hiç acı olmadı..
allah hayırlı sağlıklı doğumlar nasip etsin sana bunlar ufak şeyler takılma..bebeğine yoğunlaş
strese sokma kendini..
sevgiler

arkadaşlar hepinize birer birer teşekkür ederim insanın aklına takılıyor işte çok okuyunca herkes farklı yorumlar yapmış işin önemli olan kısmı kendini kasmamak sanırım inşallah o anı rahat geçiririm bende biraz tırsağımdır :) lavman sanırım ameliyattan önce yapılacak işlem her ne olursa olsun ama sonda anestezi verildikten sonrada yapılabiliyor doktora rica edicem. sondanın takılmasını bende istiyorum ameliyat sonrası zorlanıcağıma ayağa kalkıcağıma o şekilde halletmem daha rahat olacak ama anestezide yapıldıktan sonra olması daha ii gibi dimi :)))

X