Yaş maya mı yoksa kuru maya mı?

petem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2008
20
1
Arkadaşlar sizce poğaça vb. hamur işleri yaperken yaş maya mı yoksa kuru maya mı kullanmak daha iyi sonuç veriyor?

Vallaha ben yas mayayi kullanmayi daha cok tercih ediyorum...:kahve:

Kuru mayada bulundururum evimde ama mecbur kalirsam.
Yas maya hamurun kivamini daha güzel tuturuyor gibi geliyor bana..cokacimcoook

valla ben kuru maya hiç denemedim ama annem tüm hamurlarını kuru mayayla yapar ortalama yarım bir kilo un arasına 2 adet kuru maya atarız ... bende annemden öğrendim poğaça ekmek vs. yaparken hem hamur çok güzel kabarıyor hemde puf puf oluyor ..

ben dr oqcer in küçük paketteki mayalarını kullanırım her zaman şiddetle tavsiyemdir.yalnız püf noktası hamuru yoğururken kullandığım bütün sıvıları ılık kullanırım.soğukta sıcakta mayayı bozuyor kabarmıyor

bende yaş maya kullananlardanım.sanki yaş mayayla birlikte poğoçalar daha lezzetli oluyor gibi.kuru mayayı da denicem farkı görürüm o zaman..

Yaş maya daha iyi canım. Ben de onu kullanıyorum.Daha iyi sonuç veriyor

Yaş mayanın raf ömrü çok kısa en geç 1 hafta içinde tüketmek zorundasın, tane ile de satılmasığı için mecburen 4 lü paket alacaksın dolayısıyla 1 tane maya için 3 tane maya boşa gidiyor.
Ben ınstant maya kullanıyorum, çok güzel puf puf kabartıyor çok memnunum.

kuru mayaya alıştım memnunum
yaş mayayı muhafaza etmek sorun çabuk bozuluyor

bakterilerin üremesine elverişli sıcaklıkta kullanılmalı maya hani nasıl yoğrt sıcağa yakın ılık mayalanıyor bu da öyle

ikisinide kullanıyorum duruma bağlı aceleyse kuru öncedense dondurucudan yaş çıkarıyorum
tercihim ise kesinlikle yaşmaya dır

Bende genelde yas maya kullaniyorum ama bana göre kuru mayada guzel.Onu kullanirken uzerine bir tatli kasigi toz seker dökuyorum biraz bekleyince eriyor ve ayni yas maya gibi oluyor:)))) hem kuru maya daha uzun saklanabiliniyor gerci yasida buzluga atiyorum.istedigim zaman cikartip kullaniyorum.Benim icin ikiside guzel.

kizlar ben yas mayayi aliyorum mesela ikili pakette oluyo genelde birini kullanip diderini dipfrize atiyorum

bende yas maya kullanirim..arkadaslar dortlu paketlerde satildigindan, digerleri bozulur demisler..ben derin dorundurucuya koyuyorum hic birsey olmuyor..

genelde kuru maya kullanıyorum ve çok memnunum. yalnız hamurun iyi kabarması için benden bir püf noktası, hafif ılık süt veya su yani sıvı olarak ne koyulacaksa hamura ılık olması ve mayayı bir miktar şeker ile ayrı bir kase de kabarmaya bırakıın ve iyice kabarcıklar attıktan sonra hamura ekleyin. hamuru kabarmaya bırakın harcı içine koyduktan sonra yine hazır hali ile tepside biraz bekletin daha sonra fırına sürün.

İlk tercihim herzaman yaş mayadan yana olur...Çünkü daha iyi kabartıyor hamuru.

Toz mayayı da denedim ama yaş mayadaki gibi iyi sonuç alamadım.

Bende genelde yas maya kullaniyorum ama bana göre kuru mayada guzel.Onu kullanirken uzerine bir tatli kasigi toz seker dökuyorum biraz bekleyince eriyor ve ayni yas maya gibi oluyor:)))) hem kuru maya daha uzun saklanabiliniyor gerci yasida buzluga atiyorum.istedigim zaman cikartip kullaniyorum.Benim icin ikiside guzel.

genelde kuru maya kullanıyorum ve çok memnunum. yalnız hamurun iyi kabarması için benden bir püf noktası, hafif ılık süt veya su yani sıvı olarak ne koyulacaksa hamura ılık olması ve mayayı bir miktar şeker ile ayrı bir kase de kabarmaya bırakıın ve iyice kabarcıklar attıktan sonra hamura ekleyin. hamuru kabarmaya bırakın harcı içine koyduktan sonra yine hazır hali ile tepside biraz bekletin daha sonra fırına sürün.

Ben de kuru (instant) mayayı üzerine şeker dökerek beklettim ama hiçbir değişiklik olmadı, neyii yanlış yaptım ki? :44:

tabiki kuru maya en sağlıklısı yaş maya ile yapılan pogaçlar,kekler hemen tüketilmek zorunda

yaş maya bence..
nedense kuru mayayla yaptıklarımda yaş mayayla yaptıklarım kadar iyi sonuç alamıyorum ben...

Seneler önce kuru maya kullanırken en iyisi bu diyodum ama artık yas maya kullanmaya basladigimdan beri kesinlikle yas maya diyorum .... Deneyin bı daha kuruya donmezsinizz

X