Preeklemsiyle savaş

rahime64

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2008
97
2
51
Arkadaşlar preeklemsi yüzünden bir çoğumuz bebeklerimizi kaybettik yenisi içinde korkar olduk ama galiba çaresi var.Bugün bu konuda birşey öğrendim sizinle paylaşayım.Hamile kalmadan önce bol kalsiyum,c vitamini ve balık yağı ve düşük doz aspirin gebelik tansiyonunu engelliyormuş veya riski en aza indirgiyormuş.Hamilelikde de kan ve idrar tahlilleri yapılıyor kanda beta hcg ölçüm düzeyi normal şekilde artarsa 0/0 80-90 gebelik sorunsuz geçeridrar tahlilinde plesental büyüme faktörü düşükse preeklemsi gelişimine yatkınlık vardır.Hamilelikte yapılan dopler ultrasonografi ile anneden bebeğe giden damarlardaki kan akımındaki azalma preeklemsi gelişimini haber veriyormuş.Rabbim hepimize bu hastalıktan uzak sağlıklı,sorunsuz bir hamilelik yaşatsın.Bu hastalığı yaşayanlar varsa lütfen yaşadıklarınızı yazın paylaşalım

mrb canım ben 6 aylık bebeğimi preeklemsi sonucu kaybettim.bende kronik hipertansiyon varmış 5.5 aylıkken farkettik geç oldu bebeğim karnımda öldü suni sancıyla doğum yaptım.şimdi sürem doldu ve ben korunmayı bıraktım.korkuyorum ama çok bilinçlendim inşallah bir daha yaşamam bunu kimsede yaşamaz umarım.benimde konum var burda öne çekimde görürsün

merhaba kerimecik zaten senin konunu okuyunca yalnız olmadığımı anladım sanada çok geçmiş olsun Allah bir daha yaşatmasın ve yaşamayacağızda içimde öyle bir ümit varki sağlıklı bir hamilelik geçireceğiz dediğin gibi çok bilinçlendik bende hiç beslenmeme dikkat etmemiştim turşular,hamur işleri ,tuzlu gıdalar hep yemiştim ama bilmiyordum eğer yeniden rabbim bize bebek verecek olursa doktorumuzun dediğinden çıkmayız beslenmemize dikkat ederiz herşeyin bir çaresi vardır yeterki biz ümitvar olalım tıp ne güne duruyor Rabbim görelim neyler neylerse güzel eyler.Bu konuda bütün bildiklerini benimle paylaşırmısın kader arkadaşım

şimdi 2. hamilelik düşünüyorum.tansiyon sebebi araştırılıyor.tahlilllerimden anladığım hipertiroidim var sanırım.o da tansiyonun yükselmesini ve preeklempsiyi doğuruyormuş.ayrıca benim bebeğimde IUGR yani gelişme geriliği olmuştu.hipertiroid buna da sebep oluyormuş.belki tansiyonun altında bu yatıyor.ayrıca böbreklere de bakılıyor.sizler böyle testler yaptırdınız mı?nasıl bir tansiyon hikayeniz var?nasıl bir tedavi uygulandı? bebek kaybettinizmi ve sonrasında tekrar hamile kaldınız mı?paylaşırsanız sevinirim.bu dertten muzdarip benim etrafımda hiç kimse yok bilgi almak istiyorum.saygılar....

preeklempsi yüzünden 29 haftalık erken doğum yaptım.oğlum 4,5 ay küvezde kaldı.malesef kaybettik.bu derdin çaresini arıyorum şimdilerde.sizinle tanışmak ve bilgi alışverişinde bulunmak isterim sizde isterseniz.bende iş hayatı stresine bağlı arada çıkan yüksek tansiyon vardı evlenmeden evvel.evlenince işi de bıraktım geçti tansiyon.hamilelikte biren çıktı.24 haftadan sonra tansiyon 15-10 civarına geldi.29 haftada 18-10 oldu.zorunlu sezeryan oldum.alfamed kullanıyordum.şehrimde bu durumdan anlayan doktor yoktu ki anlamadılar araştırmaya sevk ettiler.doğum sonrası da alfamed kullandım hiç fayda etmedi.

şimdi 2. hamilelik düşünüyorum.tansiyon sebebi araştırılıyor.tahlilllerimden anladığım hipertiroidim var sanırım.o da tansiyonun yükselmesini ve preeklempsiyi doğuruyormuş.ayrıca benim bebeğimde IUGR yani gelişme geriliği olmuştu.hipertiroid buna da sebep oluyormuş.belki tansiyonun altında bu yatıyor.ayrıca böbreklere de bakılıyor.sizler böyle testler yaptırdınız mı?nasıl bir tansiyon hikayeniz var?nasıl bir tedavi uygulandı? bebek kaybettinizmi ve sonrasında tekrar hamile kaldınız mı?paylaşırsanız sevinirim.bu dertten muzdarip benim etrafımda hiç kimse yok bilgi almak istiyorum.saygılar....

iremnurcum mesajlarını yeni gördüm sanada geçmiş olsun benim başta çok güzel giden bir hamileliğim vardı hiç bir sorun yoktu 7.ayda çıktı ondan önce yüzüm şişti aşırı kilo aldım vücudum su topladı doktora söylediğimde normal hamilelikte olur dedi geçiştirdi eğer o zaman fark edip tedaviye başlasaydı bugün bebeğim yaşıyor olacaktı belkide ama yeni bir hamilelikte illakide çıkacak diye birşey yok çıkmayabilirde erken yakalandığında tedavisi mümkün yalnız işinin ehli bir doktor bulmak lazım ben bunu anladım senin sebepleride araştırılmış bunları kontrol altına aldıktan sonra hamile kalabilirsin bana söylenen bu konuda şu var birde hamilelikte düşük doz aspirin,kalsiyum desteği,mağnezyum alımı preeklemsiyi engelliyormuş stresten kesinlikle uzak kalınacak gerekirse yatak istirati veriliyor inşallah yeniden hamile kalır yeniden bebek sahibi olursun unutmadan tuz ve tuzlu gıdalardan uzak dur birinde preeklemsi olduk diye bir daha anne olamayacakmıyız yani kendimize iyi bakarız devamlı doktorumuzla irtibat halinde olur yeneriz bunu Allahın izniyle güzel haberlerin,i bekliyorum sevgiler

arkadaşlar hepinize çok geçmiş olsun ama sakın umudunuzu yitirmeyin ltfen yavrularınız melek olmuş eminim dayanılmaz bir acı bu.allah sizleresağlıklı hamilelikler nasip etsin inş. tekrar böyle bişe olcak die bişe yok.bende preklamsi oldum 5.aydan itibaren tehdit altındaydım alfamed magnezyum ve kalsiyum kullanmaya başladım inanılmaz derecede şişmeye başladım 34.haftada artık gözlerim ellerim inanılmaz bi şekilde şişmeye başladı tansiyonum 18-10 dan aşağı inmedi kalp çarpıntısı hat safhadaydı 36.haftada kontrole gittiğimde dr.um apar topar ameliyata aldı beni bebeğmin kalp atışları zayıflamıştı ve benim durumumda gitgidde ciddileşiyodu ama preklamsiye yenilmedim çok şükür sağlıklı bi şekilde yavrumu kucağıma aldım yüce allahım sizlerede sağlıklı evlatlar nasip etsin inş.dr.uma ikinci kez hamile kalsam başıma tekrar gelirmi die sordum her hamilelik risklidir ve tekrar olucak die bişey sözkonusu deil dedi ltfen ark.tekrar hamile kaldığınızla bu korkuları aklınızdan atın ve pozitif olun

merhaba arkadaşlar..ben siteyi uzun zamandır takip ediyordum fakat yeni üye oldum..bende 7 Aralıkta preklamsi yüzünden 6 aylık erken doğum yaptım ve bebeğimi kaybettim,ve şimdi tekrardan hamile kalmak istiyorum ama korkuyorum,aranızda şu an yeniden hamile olan varmı,benimlede paylaşırsanız sevinirim..

merhaba arkadaslar hepimiz ayni dertten muzdaripiz.bizleri ancak bizanlariz.disardan bakildiginda baskalarina cok kolay geliyor.ama neler yasadik hepimizin ayri ayri oykuleri var.bende 4bucuk ay once 26 haftalik bebegimi kaybettim.hersey o kadar yolunda gidiyordu ki.yada ben oyle bir anda kendimi capa hastanesinin yogun bakiminda buldum.o gece bebegimi kaybettim.3 gun suni sanci verdiler.normal dogum yaptim.yasadi
larim kabus gibiydi.psikolojik tedavi gordum.daha sonra riskli gebelikler konusunda uzman bir doktora raporlari gosterdigimizde senin yasiyor olman bir mucize su anda dedi.nasil bir hastalikmis bu ya bebeklerimizi bizden kopartip goturdu.

Merhaba iremnur sanırım senınle aynı sehırde yasıyoruz hemserıyız yazını okudum belkı sana ulsabılırım dedım bende kronık hıpertansıyon hastasıyım gebelıkten öncede vardı ama 14 ü gecmıyordu ılac kullanmıyordum aynen senınde dediğin gıbı yasadıgımız sehırde bızım durumumuzu anlayacak dr olmaması buyuk kayıp benım bebegımde 26 haftalık doğdu 6 aydır halen yoğun bakımda mucadele verıyor pamuk kızım bende suan tansıyon hapı kullanıyorum gunde 1 tane ama artık caresı ılac ılac ıcmedıgımde epey yukselıyor senın durumunu merak ettım bebeğini kaybetmıssın Allah sana cennete bir anahtar nasip etmıs bunu böyle değerlendir. Daha sonra hamıle kaldın mı bebeğin var mı bu sitede cok yenıyım sana mailimi yollayayım yasemin_demetz@hotmail.com ben sakaryada esnafım yazışırsak tanışabılırız maılını bekleyeceğim

X