Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi 2 aylık bebek neler yapabilir

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

ertuxgx

ERTUĞ'UN anneçiiii TUĞBAA
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2008
1.281
3
41
İKİNCİ AY

Aylara Göre Gelisim İle İlgili Diğer Makaleler ONİKİNCİ AYONBİRİNCİ AYONUNCU AYDOKUZUNCU AYSEKİZİNCİ AYYEDİNCİ AYALTINCI AYBEŞİNCİ AYDÖRDÜNCÜ AYÜÇÜNCÜ AYİKİNCİ AYBİRİNCİ AY

Yapabildikleri:

· Hala zamanının çoğunu uyuyarak geçirir.

· Gülümsemeye gülümseyerek yanıt verir.

· Gaz sancıları azalmaya başlamıştır. Acıkınca veya herhangi bir sıkıntısında ağlar.

· Ağlama dışında da ses çıkarmaya, “agu”lar yapmaya başlar.

· Kontrolsüz refleks hareketlerin yerini kontrollü kas hareketleri alır.

· Yakın mesafeden yüz, renkli, balon top vs 45–60 º izlemeye başlar.

· Yüzüstü pozisyonda başını kaldırmaya başlar.

· Gülümseyip çığlık atarak memnuniyetini bile belli edebilir.

· 2. ayın sonunda salya akıtmaya başlar.

Değişik seslere karşı tepki gösterebilir: Ağlayabilir, birden susabilir, ürkebilir. Sesin geldiği yöne başını çevirip bakabilir.
· Elini ve parmaklarını emerek kendini rahatlatır: Parmak emme doymadığı anlamına gelmez.

· Salya akması ve dudak uçlarında baloncuk yapması başlar.

Yapın:

· 2. ay sonunda rezene çayı, papatya çayı vs vererek biberon tutmaya alıştırın. Sadece anne sütü ile besleniyor da olsa bu ayda biberon tutmayı öğrenen bebekler ileriki aylarda biberon kullanmak gerektiğinde zorlanmazlar.

· Oyun oynayın: Çıngırak, zil vs ile ona yumuşak görsel ve işitsel uyaranlar verin.

· 1,5 aylık bebeklerin saçlı derisinde ortaya çıkan yağlı kabuklara konak diyoruz. Konak bebekte kaşıntı veya acıya neden olmaz. Yıkanıp yumuşatılmazsa artabilir bile. Bunun için sık yıkayın ve banyo öncesinde yağlayın.

· Banyolardan sonra bebek yağı veya vücut losyonu ile sırtına, göğsüne masaj yapın.

· 2. aybaşında ortaya başında ortaya çıkan ve 15–20 günde kaybolan açık kahverengi, ciltten hafif kabarık yüz lekeleri normaldir, endişelenmeyin.

Yapmayın:

· Bebeğinizi başka bebeklerin bedensel, zihinsel veya sosyal gelişimleri ile karşılaştırmayın. Tüm bebekler yukarıda belirtilen gelişim basamaklarına farklı zamanlarda erişirler.

· Alt değiştirirken sakın yalnız bırakmayın. Arkanızı döndüğünüz bir anlık zaman içinde dahi refleks bir hareketle dönüp yer değiştirerek düşebilirler.

· Gazı azaldığı ve tok olduğu halde ağlaması oluyorsa hemen kucağınıza alıp alıştırmayın. Yan yatırıp sırtını pışpışlayın, yumuşak bir sesle sakinleştirmeye ve kendi sorununu kendisinin çözmesine alıştırmaya çalışın.

Beslenme:

Sadece anne sütü ile devam edin. Bebeğiniz 500g‘dan az kilo alıyorsa önce nedenini araştırın sonra ek mama başlama kararınızı doktorla birlikte alın.

Aşılar:

DBT, çocuk felci, HIB aşısı ve / veya verem aşısını yaptırın.

Büyüme:

KIZLAR ERKEKLER

En az : 3500g / 52,2 cm 3600g / 52,6 cm

Ortalama: 4900g / 57,5cm 5100g / 57,5 cm

En fazla: 6300g / 62,6 cm 6600g / 62,5 cm

canım çok güzel bilgiler biz artık bunların çoğunu yapabiliyoruz çok güzel bişey anne olup da bunları yaşayabilmek

Benim kızım da 21 ekimde 2.ayını bitiriyor. Fakat uyku problemi var.

İKİNCİ AY

KIZLAR ERKEKLER

En az : 3500g / 52,2 cm 3600g / 52,6 cm

Ortalama: 4900g / 57,5cm 5100g / 57,5 cm

En fazla: 6300g / 62,6 cm 6600g / 62,5 cm
herşey tamam ama bu çizelgeler benim bebeğime uymuyor...oğlum emir seymenim 4100gr doğmuştu 53cm de boyu vardı 2,aylıkken 65cm boyu 6800 kilosu çıktı:))%75 büyüme olmuş mamayı azvermem önerildi az veriyorum tabi beni çok emiyor bakalım 10gün sonra benim tosunum nasıl olacak...

X