kahvaltılık değişik tarifler arıyorum

yasel

utkum iiki varsin
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2008
207
0
slm arkadaşlar kahvaltılık değişik tarifler arıyorum eşiim hgerşeyi yemiyor sıkılmaya başladım artık ya mesela ben yumurta salatasına bayılırım eşim yemez daha bunun gb birçok şey hergünde hamur işi kızartma olmazki :kızgın:

dilim ekmeklerin üzerine domates, kaşar ,isteğe bağlı olarak biber ve baharatlar serpip fırında kaşarlar eriyinceye kadar pişirebilirsiniz.

ekmek üzerine sürmelik bir şeyler yapabilirsiniz. mesela biber salçasını baharatlandırıp, fındık veya ceviz ekleyebilirsiniz. bir nevi acıka diyelim.

yumurtalı ekmek yapabilirsiniz.

krep yapabilirsiniz (bazı yerlerde akıtma da derler)

benim aklıma gelenler bunlar.

:)

dilim ekmeklerin üzerine domates, kaşar ,isteğe bağlı olarak biber ve baharatlar serpip fırında kaşarlar eriyinceye kadar pişirebilirsiniz.

ekmek üzerine sürmelik bir şeyler yapabilirsiniz. mesela biber salçasını baharatlandırıp, fındık veya ceviz ekleyebilirsiniz. bir nevi acıka diyelim.

yumurtalı ekmek yapabilirsiniz.

krep yapabilirsiniz (bazı yerlerde akıtma da derler)

benim aklıma gelenler bunlar.

:)

verdiğiğn tarifi denicem canım ben krep bilmiyorum duydum ama hiç yemedim tarifini verirmisin

krep güzel oluyor
iki bardak su iki bardak un koyuyorum biraz tuz göz kararı bi de yumurta
iyice karıştır kek kıvamı oluyo
sonra ısınmış teflon tavada pişiriyosun çok az yağ dök
kreplerin arasına peynir seviyorum ben bazıları reçel de sürüyo

ben patatesleri soyup küp küp doğruyorum yaglı tavaya atıyorum bazen yeşil biber de koyduğum oluyo
ikisi bi güzel pişiyoo sonra üstüne çırpılmış baharatlandırılmış yumurta döküyorum süper bişi oluyo :p

ben krebi şöyle yapıyorum.2 yumurta,2 bardak un,kabartma tozu biraz vanilya hepsini karıştırıp süt ekliyorum boza kıvamında olacak iyice ısınmış teflon tavada pişiriyorum.anne tarafımda lalangı der krepe.şu ekmekleri fırına sürmekte iyi fikir.denicem bende...

bayat ekmeklerin de değerlenmesi için hem de lezzeti açısından ekmekleri dilimleyip üstüne kaşar peynir ve yag da sürülüyo fırında harika oluyoo kaşar eriyo bi güzell :p

ben patatesleri soyup küp küp doğruyorum yaglı tavaya atıyorum bazen yeşil biber de koyduğum oluyo
ikisi bi güzel pişiyoo sonra üstüne çırpılmış baharatlandırılmış yumurta döküyorum süper bişi oluyo :p

canım bunu yapıyorum çok lezzetli bişi ama eşim sevmiyor artık ona ne hazırlayacağımı şaşırıyorum
:uhm:

peynirleri kup kup dogra, zeytinlerin cekirdeklerini cikar,yesil ve siyah,hepsini ayni tabaga koy ustune bol zeytinyagi dok, pul biber serp ve karistir, benim esimde cok secicidir , seviyor boyle ugrasilmis seyleri
ekmekleri kucuk sekilde dogra bol tereginda kizart uzerine istedigin baharatla karisritilmis yumurtayi dok , buda yemesi hazir ve lezzetli
icinde domates peynir ve zeytin olan tost da hayir denmeyecek cinsten
birde ezilmis peynirin icine yumurta kirip maydanoz dograyip pul biberle reklendirilip ekmek dilimlerine surup firinda kizartmak da laziz bisiii

kahvaltılık değişik tarifler ile ilgili çok güzel topicler vardı.
açıklama yapılmaksızın kilitlendi ya da silindi(son günlerde ben de çok aradım kk da). inş bu konunun başına da bu gelmez.

en sık yaptığım, ince doğranmış sucuklar üstüne kaşar dilimlerini dizip, kapağı kapatıp pişiriyorum.(yağ koymadan)

yumurta haşlayıp, doğruyorum. üstüne bol kıyılmış maydanoz, tuz, pul biber,karabiber azıcık da zeytinyağı gezdiriyorum.

eğer eşin benimki gibi salçayı çok seviyorsa acıya da hayır diyemiyorsa annemin tarifini vereyim canım
ama öyle günlük bişi değil yani kışlık hazırlıklarda yapıyoruz her kahvaltıda yiyoruz
domatesi küp küp doğruyorsun bir kaç gün bekletiyorsun sonra kevgirle süzüyorsun (burda ev salçası işlemi uygulanıyor) kaynatıyorsun.tuz atıyorsun koyulaşıp inmesine yakın sivri biberleri tüm tüm atıyorsun biberin çekirdekleri de salçaya çıkıyor hem görsel olarak hem de tat olarak süper oluyor

bu tarifi ilk gördüğümde bu ne yaa bu sırf salça bunu da mı kahvaltılık diye koydunuz önümüze dedim ama tadına baktıktan sonra vazgeçilmezlerimden oldu

PEYNİRLİ YUMURTALI KANEPELER

Kanepenin tarifi gayet basit.
• Ekmeğinizi dilimleyin ve her dilimi dört minik kare şeklinde kesin. (Benim ekmeğimden 8 dilim çıktı)
• 2 yumurtayı kırıp çırpın, içine sıcak suda 15 dakika bekletilerek suyu sıkılmış kurutulmuş domatesleri, ince ince dilimlediğiniz yeşil biberleri, yeterli miktarda ufalanmış beyaz peyniri, kaşar peyniri rendesini, bir tutam tuz, karabiber, isterseniz pulbiber, kimyon gibi baharatları, kıyılmış dereotunu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip karıştırarak harcını hazırlayın.
• Harcı ekmeklerin üzerine eşit miktarda sürdükten sonra kekik ya da fesleğen serpin ve 200 derecedeki önceden ısıtılmış fırında peynirler eriyip üzeri hafif kızarana kadar pişirin.
Biz o kadar beğendik ki, bir bütün ekmeği dilimleyerek hazırladığım 32 adet kanepe gün içinde yok oldu! Hepsini bir güzel mideye indirdik. Bence çok lezzetli ve pratik bir kahvaltı seçeneği

BAGET EKMEKLI MINIK PIZZA

2 adet baget ekmek
3 adet domates
2 adet kirmizi biber
beyaz peynir
rendelenmis kasar peyniri
kekik,karabiber,nane,reyhan,siviyag.tuz

Domatesler küp küp dogranir,kirmizi biberler incecik dogranir,siviyag ilave edilir baharatlarla domates ve biberler ufalanmis beyaz peynir karistirilir. Baget ekmekler ortadan ikiye kesilir, domatesli harctan ekmeklerin üzerine yerlestirilir.rendelenmis kasarlarda ilave edilir,isitilmis firinda kasarlar kizarana kadar pisirilir.

quarkli(labneli) kasarli rulolar ( arsivden)

200 gr dilim kasar
200 gr labne peyniri
bir bag dereotu
bir bag maydanoz,
1 adet sari dolmalik biber
1 adet kirmizi dolmalik biber
1 dis sarimsak

Dolmalik biberler minik minik dogranir,dereotu maydanoz incecik kiyilir sarimsak labne peynirine ilave edilir.
Kasar dilim peynirin üzerine maydanozlu dereotlu labne peyniri yayilir,ikinci kasarda labneli harcin üstüne konur ve ayni islem yapilir,rolu seklinde sarilir,bir parmak kalinliginda dilimler halinde kesilir,kahvaltida afiyetle yenilir.

FIRINDA SOSİSLİ PATATESLİ

MALZEMELER:
* 1 kutu tavuk sosis (icinde 6 tane var)
* 4-5 tane patates
* Domates
* Yesil sivri biber
* Kasar rendesi
* Baharat ,tuz ,kirmizi biber, karabiber
* Sivi yag

YAPILISI:
* patatesleri yikayin soyun küp küp dograyin VE kizartin
* Sosisleri yuvarlak dograyin ,tavayag 1 yemek kasigi sivi
yag koyup soteleyin
* Domatesleri ve biberide dograyin sotelenen sosislere ilave edin
azda su katip pisirin
* Kare borcama önce patatesler sonra sosisli harci yayin
üzerine kasar rendesi serpistirip firina verin ve kasar eriyene kadar pisirin

FIRINDA KIZARMIŞ EKMEK

YAPILIŞI
Ekmekler dilimlenip tereyağ ile yağlanır . Rendelenmiş kaşar peyniri, dilimlenmiş sucuk, domates, yeşilbiber , yumurta, tuz, karabiber ve pulbiber hepsi karıştırılıp ekmeklerin üzerine sürülerek fırının ızgara bölümünde kızartılıp sıcak servis yapılır

SOSİSLİ MİLFOY BÖREĞİ

Malzemeler;
1 paket milföy hamuru
200 gr kadar sosis
Üzeri için yumurta sarısı ve susam

Yapılışı;
Milföy hamurunu düz bir zemine koyup içine bütün kokteyl sosisi yerleştirip rulo şeklinde sarıp bıçak yardımıyla sıra sıra belirli aralıklarla kesiyoruz. Sonuna kadar kesmeyelim bir miktar yer kalmalı. Üzerine de yumurta sarısı sürüp susamla süsledikten sonra 200 derecelik fırında pişiriyoruz.
PEYNİRLİ KIRMIZI BİBER Kahvaltı için çok sevdiğim bir lezzet ve kahvaltı şenliği etkinliği için sizlerle paylaşmak istedim umarım seversiniz...
Yapılışıda çok basit yarım kilo kırmızı biberi küçük küçük doğrayım iki kaşık zeytinyağ ve iki kaşık su ile kısık ateşte pişirin. biberler piştikten sonra iki dilim kare keşilmiş beyaz peyniri ve bir çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin peynirler eritikten sonra oçağı kapatın servize hazır afiyet olsun sevgiler

MİNİK PİZZA

Malzemeler:
1 bardak ılık süt
1/2 bardak ılık su
2 ymk. kaşığı şeker
1/2 tatlı kaşıgı tuz
1/2 paket yaşmaya
sucuk,kaşar,domates ve biber

Yapılışı:
Hepsini karıstırıp elimize yapısmayacak şekilde bir hamur yapıyoruz. 10 dakika mayalandırıyoruz. Sonra yuvarlak yapıp içini biraz oyup sucuk, kaşar koyuyoruz. üstlerine kurumaması icin domates ve biber koyuyoruz. 45 dakika kadar daha mayalandırıyoruz. Etrafına yumurta sarısı sürüp 200 derecede pişiriyoruz. Afiyet olsun:)

malzemeler:

1. alternatif:
• 50 gr. kadar hindistan cevizi(3 yemek kaşığı)
• 1.5 paket un haline getirilmiş pötibör bisküvi
• 2 yemek kaşığı kakao
• 1 paket vanilya
• 125gr. margarin (eritilmiş)
• 3 yemek kaşığı pudra şekeri
• 1 şişe meyve suyu (200ml)
• 1 bardak iri dövülmüş fındık
2. alternatif:
• 1/2 paket un haline getirilmiş pötibör bisküvi
• 2 yemek kaşığı kakao
• 1 paket vanilya
• 1 paket margarin (eritilmiş)
• 7 yemek kaşığı pudra şekeri
• 1 şişe meyve suyu(200ml)
• 1 su bardağı kuru üzüm
• 1 su bardağı süt
hazırlanması:
1. bütün malzemeyi (hindistan cevizi hariç) iyice karıştırıp yoğurun. (eğer karışım elinize çok yapışıyorsa biraz daha un haline getirilmiş pötibör ekleyin.)
2. karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve hindistan cevizine batırın.
3. servis yapana kadar buzdolabında bekletin

iki renkli kurabiye

Malzemeler:
1. 2 yumurtanın sarısı
2. 1 yumurtanın beyazı
3. 1,5 su bardağı pudra şekeri
4. 1 paket (250 gr) margarin (eritilmiş)
5. 3,5 su bardağı un
6. 1 paket kabartma tozu
7. 1 yemek kaşığı kakao
Hazırlanışı:
1. Yumurtaların sarılarını, beyazını ve pudra şekerini çukur bir kaba koyun. Mikserle şeker tamamen eriyene kadar karıştırın.
2. Erimiş margarini kaba ekleyin ve çırmaya devam edin.
3. Unu ve kabartma tozunu bir elek yardımıyla eleyin. Her bardaktan sonra hamuru yoğurup kıvamını kontrol edin. (3,5 bardak oda sıcaklığına göre az veya fazla gelebilir). Yumuşak bir hamur elde edin.
4. Hamuru iki eşit parçaya ayırın. Bir parçasına kakao ekleyip bu parçayı yoğurun.
5. Kakaolu ve sade hamurları merdane yardımıyla aynı büyüklükte açın.
6. Kakaolu parça üste gelecek şekilde üst üste koyun ve rulo halinde sarın.
7. Rulonun çok fazla kalın olmaması lazım. Bu yüzden elinizle ruloyu biraz yuvarlayarak inceltin.
8. 35-40 dakika kadar buzdolabında bekletin.
9. Buzdolabından çıkarıp ince bir bıçak yardımıyla bir parmak kalınlığında halkalara kesin.
10. Fırını kek ayarında 180C’ye getirin, ısınsın. (önceden ısıtılmamış fırına koyarsanız kurabiyeler yayılır)
11. Halkaları yağlanmamış tepsiye dizin.
12. Tepsiyi fırına yerleştirip kurabiyeler pişene kadar (yaklaşık 10 dakika) pişirin.
22 adet iki renkli kurabiye

PEYNİR TOPLARI / KAHVALTI ŞENLİĞİ YE# 1

Bu etkinliği hazırlayan arkadaşımız Özlem'e kolaylıklar diliyorum.Ben,etkinliğe patates toplarının benzeri olan peynir topları ile katılıyorum.Kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi olan peynirin makyajlı hali oluyor.Daha çok tarifi takip edebilmeniz için de adresi vereyim hemen.

http://mutfaktayimm.blogspot.com/2008/05/kahvalti-enlii-ye-1-konuklarini.html

Malzemeler
250 gr Tulum Loru
100 gr Beyez Peynir
100 gr Kaşar Peyniri
2-3 Yemek Kaşığı Süzme Yoğurt
1 Kahve Fincanı Galeta Unu
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
Fesleğen-Beyazbiber
Üzerini Kaplamak İçin:
Doğranmış Dereotu
Kavrulmuş Susam ile Çörekotu
Tatlı Pulbiber
Fındık Kırığı

Yapılışı
Beyaz peynir çukur bir kapta ezilir.Üzerine lor ve rendelenmiş kaşar peyniri ilave edip,harmanlanır.İçine yoğurt,galeta unu,yağ,baharat ilave edilip güzelce karıştırılır.Sonra elimizle ceviz gibi peynir topları yapılır.Üzerini kaplamak için hazırladığımız malzemelere,yaptığımız peynir topları bulanırak servis tabağına alınır.
Afiyet Olsun...

Peynirli Kekikli Domates

Malzemeler :
• 1kg.domates
• 150 gr.kekikli mozarella
• zeytinyağı
• tuz
• karabiber
• kekik
Hazırlanışı :
Domatesleri ortadan ikiye ayırın ve çekirdek yatağını çıkarın. Daha sonra domatesleri bir fırın kabına dizin. Domateslerin içerisine önce bir dal taze kekik, üzerine bir dilim mozarella peyniri koyun. Peynirlerin üzerine çıkan domates içlerinden koyabilirisiniz. En son üzerine tuz, karabiber ve zeytinyağı gezdirip peyniler eriyip doamtesler yumuşayıncaya kadar pişirin.

malzemeler
2 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket maya
2 yumurta (1 tanesinin sarısını ayır)
aldığı kadar un

içine sade peynir

üstüne yumurta sarısı

e malum hamur yoğrulur istenilen poğaça şekli verilir
200 derecede pişirilr.
yavru kuşlara afiyet olsun...

• Ekmeğinizi dilimleyin ve her dilimi dört minik kare şeklinde kesin. (Benim ekmeğimden 8 dilim çıktı)
• 2 yumurtayı kırıp çırpın, içine sıcak suda 15 dakika bekletilerek suyu sıkılmış kurutulmuş domatesleri, ince ince dilimlediğiniz yeşil biberleri, yeterli miktarda ufalanmış beyaz peyniri, kaşar peyniri rendesini, bir tutam tuz, karabiber, isterseniz pulbiber, kimyon gibi baharatları, kıyılmış dereotunu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip karıştırarak harcını hazırlayın.
• Harcı ekmeklerin üzerine eşit miktarda sürdükten sonra kekik ya da fesleğen serpin ve 200 derecedeki önceden ısıtılmış fırında peynirler eriyip üzeri hafif kızarana kadar pişirin.
Biz o kadar beğendik ki, bir bütün ekmeği dilimleyerek hazırladığım 32 adet kanepe gün içinde yok oldu! Hepsini bir güzel mideye indirdik. Bence çok lezzetli ve pratik bir kahvaltı seçeneği

2 adet baget ekmek
3 adet domates
2 adet kirmizi biber
beyaz peynir

Domatesler küp küp dogranir,kirmizi biberler incecik dogranir,siviyag ilave edilir baharatlarla domates ve biberler ufalanmis beyaz peynir karistirilir. Baget ekmekler ortadan ikiye kesilir, domatesli harctan ekmeklerin üzerine yerlestirilir.rendelenmis kasarlarda ilave edilir,isitilmis firinda kasarlar kizarana kadar pisirilir.

200 gr dilim kasar
200 gr labne peyniri
bir bag dereotu
bir bag maydanoz,
1 dis sarimsak

Dolmalik biberler minik minik dogranir,dereotu maydanoz incecik kiyilir sarimsak labne peynirine ilave edilir.
Kasar dilim peynirin üzerine maydanozlu dereotlu labne peyniri yayilir,ikinci kasarda labneli harcin üstüne konur ve ayni islem yapilir,rolu seklinde sarilir,bir parmak kalinliginda dilimler halinde kesilir,kahvaltida afiyetle yenilir.

MALZEMELER:
* 4-5 tane patates
* Domates
* Yesil sivri biber
* Kasar rendesi
* Sivi yag

YAPILISI:
yag koyup soteleyin
azda su katip pisirin

FIRINDA KIZARMIŞ EKMEK

YAPILIŞI
Ekmekler dilimlenip tereyağ ile yağlanır . Rendelenmiş kaşar peyniri, dilimlenmiş sucuk, domates, yeşilbiber , yumurta, tuz, karabiber ve pulbiber hepsi karıştırılıp ekmeklerin üzerine sürülerek fırının ızgara bölümünde kızartılıp sıcak servis yapılır

SOSİSLİ MİLFOY BÖREĞİ

Malzemeler;
1 paket milföy hamuru
200 gr kadar sosis

Yapılışı;
Milföy hamurunu düz bir zemine koyup içine bütün kokteyl sosisi yerleştirip rulo şeklinde sarıp bıçak yardımıyla sıra sıra belirli aralıklarla kesiyoruz. Sonuna kadar kesmeyelim bir miktar yer kalmalı. Üzerine de yumurta sarısı sürüp susamla süsledikten sonra 200 derecelik fırında pişiriyoruz.
PEYNİRLİ KIRMIZI BİBER Kahvaltı için çok sevdiğim bir lezzet ve kahvaltı şenliği etkinliği için sizlerle paylaşmak istedim umarım seversiniz...
Yapılışıda çok basit yarım kilo kırmızı biberi küçük küçük doğrayım iki kaşık zeytinyağ ve iki kaşık su ile kısık ateşte pişirin. biberler piştikten sonra iki dilim kare keşilmiş beyaz peyniri ve bir çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin peynirler eritikten sonra oçağı kapatın servize hazır afiyet olsun sevgiler

MİNİK PİZZA

Malzemeler:
1 bardak ılık süt
1/2 bardak ılık su
2 ymk. kaşığı şeker
1/2 tatlı kaşıgı tuz
1/2 paket yaşmaya

Yapılışı:
Hepsini karıstırıp elimize yapısmayacak şekilde bir hamur yapıyoruz. 10 dakika mayalandırıyoruz. Sonra yuvarlak yapıp içini biraz oyup sucuk, kaşar koyuyoruz. üstlerine kurumaması icin domates ve biber koyuyoruz. 45 dakika kadar daha mayalandırıyoruz. Etrafına yumurta sarısı sürüp 200 derecede pişiriyoruz. Afiyet olsun:)

hindistan cevizli toplar
malzemeler:

1. alternatif:
• 2 yemek kaşığı kakao
• 1 paket vanilya
2. alternatif:
• 2 yemek kaşığı kakao
• 1 paket vanilya
• 1 su bardağı kuru üzüm
• 1 su bardağı süt
hazırlanması:
1. bütün malzemeyi (hindistan cevizi hariç) iyice karıştırıp yoğurun. (eğer karışım elinize çok yapışıyorsa biraz daha un haline getirilmiş pötibör ekleyin.)
2. karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve hindistan cevizine batırın.

iki renkli kurabiye

Malzemeler:
1. 2 yumurtanın sarısı
2. 1 yumurtanın beyazı
5. 3,5 su bardağı un
6. 1 paket kabartma tozu
7. 1 yemek kaşığı kakao
Hazırlanışı:
1. Yumurtaların sarılarını, beyazını ve pudra şekerini çukur bir kaba koyun. Mikserle şeker tamamen eriyene kadar karıştırın.
3. Unu ve kabartma tozunu bir elek yardımıyla eleyin. Her bardaktan sonra hamuru yoğurup kıvamını kontrol edin. (3,5 bardak oda sıcaklığına göre az veya fazla gelebilir). Yumuşak bir hamur elde edin.
4. Hamuru iki eşit parçaya ayırın. Bir parçasına kakao ekleyip bu parçayı yoğurun.
7. Rulonun çok fazla kalın olmaması lazım. Bu yüzden elinizle ruloyu biraz yuvarlayarak inceltin.
9. Buzdolabından çıkarıp ince bir bıçak yardımıyla bir parmak kalınlığında halkalara kesin.
10. Fırını kek ayarında 180C’ye getirin, ısınsın. (önceden ısıtılmamış fırına koyarsanız kurabiyeler yayılır)
12. Tepsiyi fırına yerleştirip kurabiyeler pişene kadar (yaklaşık 10 dakika) pişirin.

Malzemeler
250 gr Tulum Loru
100 gr Beyez Peynir
100 gr Kaşar Peyniri
Fesleğen-Beyazbiber
Üzerini Kaplamak İçin:
Doğranmış Dereotu
Tatlı Pulbiber
Fındık Kırığı

Yapılışı
Beyaz peynir çukur bir kapta ezilir.Üzerine lor ve rendelenmiş kaşar peyniri ilave edip,harmanlanır.İçine yoğurt,galeta unu,yağ,baharat ilave edilip güzelce karıştırılır.Sonra elimizle ceviz gibi peynir topları yapılır.Üzerini kaplamak için hazırladığımız malzemelere,yaptığımız peynir topları bulanırak servis tabağına alınır.
Afiyet Olsun...

Peynirli Kekikli Domates

Malzemeler :
• 1kg.domates
• zeytinyağı
• tuz
• karabiber
• kekik
Hazırlanışı :
Domatesleri ortadan ikiye ayırın ve çekirdek yatağını çıkarın. Daha sonra domatesleri bir fırın kabına dizin. Domateslerin içerisine önce bir dal taze kekik, üzerine bir dilim mozarella peyniri koyun. Peynirlerin üzerine çıkan domates içlerinden koyabilirisiniz. En son üzerine tuz, karabiber ve zeytinyağı gezdirip peyniler eriyip doamtesler yumuşayıncaya kadar pişirin.

malzemeler
2 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket maya
aldığı kadar un

içine sade peynir

üstüne yumurta sarısı

200 derecede pişirilr.

2 adet baget ekmek
3 adet domates
2 adet kirmizi biber
beyaz peynir

200 gr dilim kasar
200 gr labne peyniri
bir bag dereotu
bir bag maydanoz,
1 dis sarimsak

MALZEMELER:
* 4-5 tane patates
* Domates
* Yesil sivri biber
* Kasar rendesi
* Sivi yag

YAPILISI:
yag koyup soteleyin
azda su katip pisirin

FIRINDA KIZARMIŞ EKMEK

YAPILIŞI

SOSİSLİ MİLFOY BÖREĞİ

Malzemeler;
1 paket milföy hamuru
200 gr kadar sosis

Yapılışı;

MİNİK PİZZA

Malzemeler:
1 bardak ılık süt
1/2 bardak ılık su
2 ymk. kaşığı şeker
1/2 tatlı kaşıgı tuz
1/2 paket yaşmaya

Yapılışı:

malzemeler:

1. alternatif:
• 2 yemek kaşığı kakao
• 1 paket vanilya
2. alternatif:
• 2 yemek kaşığı kakao
• 1 paket vanilya
• 1 su bardağı kuru üzüm
• 1 su bardağı süt
hazırlanması:

iki renkli kurabiye

Malzemeler:
1. 2 yumurtanın sarısı
2. 1 yumurtanın beyazı
5. 3,5 su bardağı un
6. 1 paket kabartma tozu
7. 1 yemek kaşığı kakao
Hazırlanışı:

Bu etkinliği hazırlayan arkadaşımız Özlem'e kolaylıklar diliyorum.Ben,etkinliğe patates toplarının benzeri olan peynir topları ile katılıyorum.Kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi olan peynirin makyajlı hali oluyor.Daha çok tarifi takip edebilmeniz için de adresi vereyim hemen.

http://mutfaktayimm.blogspot.com/2008/05/kahvalti-enlii-ye-1-konuklarini.html

Malzemeler
250 gr Tulum Loru
100 gr Beyez Peynir
100 gr Kaşar Peyniri
Fesleğen-Beyazbiber
Üzerini Kaplamak İçin:
Doğranmış Dereotu
Tatlı Pulbiber
Fındık Kırığı

Yapılışı
Afiyet Olsun...

Peynirli Kekikli Domates

Malzemeler :
• 1kg.domates
• zeytinyağı
• tuz
• karabiber
• kekik
Hazırlanışı :

malzemeler
2 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket maya
aldığı kadar un

içine sade peynir

üstüne yumurta sarısı

200 derecede pişirilr.

canim bende degisik kahvalti cok severim sana yaptiklarimdan söylim birkac tane umarim isine yarar..
sosisleri ketcapla toz biberle kavur biraz
kiyma eti kavur sonra kücük sogan kücük domates dogra biraz pulbiber dök benm esim cok seviyor..
salca ceviz birazda limontuzu bunlari yagla kavur ekmege sür
krep yap recelli icin sekerli yap peynirli icin tuzlu yap
patatesleri küp küp dogra yumurta kir
sigara böregi yap
patates salatsi yap
zeytinleri salcayla yaga limontuzuyla kavur oda hos olyor yumurtali ekmek kizart
utzlu hamurt kizart ben byle seyler cok yaparim ..

Arkadaslara ek olarak;

-2-3 adet domates

-Istege bagli olarak 1 veya 2adet yesil biber

-Sucuk

Bunlari ufak ufak dogruyoruz.Once biberi kavuruyoruz daha sonra domatesi hafifce kavurup biraz salca ekliyoruz daha sonra sucuklari ilave edip kavuruyoruz.Istenirse yumurta kirilabilir veya yumurta kirmadan da yenilebilir...

eğer eşin benimki gibi salçayı çok seviyorsa acıya da hayır diyemiyorsa annemin tarifini vereyim canım
ama öyle günlük bişi değil yani kışlık hazırlıklarda yapıyoruz her kahvaltıda yiyoruz
domatesi küp küp doğruyorsun bir kaç gün bekletiyorsun sonra kevgirle süzüyorsun (burda ev salçası işlemi uygulanıyor) kaynatıyorsun.tuz atıyorsun koyulaşıp inmesine yakın sivri biberleri tüm tüm atıyorsun biberin çekirdekleri de salçaya çıkıyor hem görsel olarak hem de tat olarak süper oluyor

canım verdiğin tarif için çok teşekkür ederim eşim salçayı sevmiyor acda yemiyor ben çok seviyorum ama eşim yemiyor buda beni çıldırtıyor ya

canım verdiğin tarif için çok teşekkür ederim eşim salçayı sevmiyor acda yemiyor ben çok seviyorum ama eşim yemiyor buda beni çıldırtıyor ya

başkada bişey aklıma gelmiyor arkadaşlar sağolsunlar herşeyi yazmışlar zaten
allah kolaylık versin derim o zaman
işin zor

X