Hem tiroid hem memede kistt:(

sodi-certila

evli-mutlu-çoçuklu olucak
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2008
1.296
5
önzümüzdeki hafta hem tiroid ameliyatı hemde memedeki fibroadenom için ameliyat olucam...:nazar:ameliyatı yapacak kişi arkadaşım bilgi ve becerisine çok güveniyorum ama neticede insanız herşeyi düşünmek lazım...:1shok:
bütün kontrollerimi rutinde yapmış olmama rağmen hastalık işte..
kötü olan insanın hastalıgını çok iyi bilmesi bilmeden ameliyat olmayı yeğlerdim..
bazen bilmemek en iyisi...kafamçokkarıştı
ikiside patalojiye gidicek umarım netice iyi çıkar...:nazar:

geçmiş olsun benımde tıroıt nodulum ama temız cıktı ınns. senınkıde temız cıkar

nodülüm 19*10*9 mm bu ameliyat demek..başka yolu yok tek nodül olması benim için dezavantaj.
hipoekoik solid nodüler kezyon gözlenen.bu tiplerde kanser oranı daha yüksek yani her yüz kişiden 4 kanser çıkabiliyor.
memedekide 20 mm ulaşmış bir fibroadenom onunda pataloji ne durumda oldugu belirleyecek.son bir ayda inanılmaz büyüdü ikisidee:KK43:(

Geçmiş olsun canım. aklına kötü şeyler getirme allah yardımcın olsun. inşallah sonuçlar temiz çıkar canım allah acil şifa versin...

aaa benim de hem nodüler guatr hem de kistlerim var ama cesaret edemiyorum ameliyata.doktor nodüllerin problemli olmadığını sadece şekil bozukluğu oluşturduğunu söyledi.göğsümdekiler de yeni tesbit edildi.eğer büyüme olursa hemen aldırmam lazım ama korkuyorum ya...ben de bir ameliyatla ikisini de aldırabilirim ama 15 tatilde..bilgilendirmeye devam eder misin...

geçmiş olsun

bu arada kistlerin türü belli değil ama kanser türü değilmiş kist ya da fibroadenom.en büyüğü 7 mm....7 nodül var boğazımda o da en büyükleri 1 cm çapında...masada uyanamama fobim var.ameliyattan ödüm patlıyor.idare edecem son noktaya kadar

fibroadenımlar genellikle sorun oluşturmaz,tekrarlama olasılıkları vardır. demek memen fibrokistik bir yapıya sahip,sonucun temizçıkacağını düşünüyorum

geçmiş olsun

Canım geçmiş olsun,umarım temiz cıkar sonuçların a.s.

Bir hasta için en önemli iyileştirici etkilerin başında;' iyileşmeye inanç ' gelmektedir.

Güzel haberlerini almak dileğiyle a.s.

benim için önemli olan tiroid ameliyatım yani nodül.ses tellerinin zarar görme riski var nodülüm çok yakın.ve kolay ameliyat değil aslında.ameliyat fobim hiç yok..memede 20 mm oluşmuş fibroadenom dışında 2 tanede kist var..bakalım hepsi alınıp patalojiye gönderilecek

Geçmiş olsun..
Bugünleri de atlatacağından şüphem yok..
Herşey insanlar için.
Hayırlı haberlerini bekliyoruz..:Saruboceq:

geçmiş olsun allah c.c acil şifalar versin inş.bende 4 yıldır tiroid sorunu çekiyorum ama bende nodul çıkmadı fakat ömür boyu ilacı içmem gerekiyor.allah daha büyük sıkıntı vermesin inş.sağlığınıza kavuşmanız dileği ile.

tiroid nodüllerinde tedavi amaçlı tefor ilaçı verilir ama burdaki amaç TSH değerini 1 değerinin altında tutmaktır yani normal aralıgınında altında.normalde bile olsa nodül büyümeye devam edebiliyor TSH karşı ciddi bir hassasiyet vardır zaten o değer bile nodül uayrımı için yetmiştirki tiroid hastalıgı meydana gelmiştir.bende yüksek olan değer 8 den 3.18 düştügü halde bile nodül büyümüş.ilaç tedavisi çokta yeterli değil.

Tiroit sintigrafisi nedir? Nasıl yapılır? Hangi amaçlarda kullanılır?
Tiroit sintigrafisi, tiroidin büyüklüğünü, şeklini ve bölgesel fonksiyonlarını gösteren tiroit glandının bir imajıdır. Sintigrafi, hastaya tiroit dokusunda birikim gösteren bazı radyoaktif maddelerin verilmesinden sonra uygulanır. Bunun için hastanın aç olmasına gerek yoktur. En sık uygulanan Tc-99m perteknetat sintigrafisidir. Bu sintigrafi, hastaya 2-5mCi Tc-99m perteknetat damar yolundan verildikten en az 20 dakika sonra uygulanır. Sintigrafik çekim için gamma kamera kullanılır.
Radyoaktif maddenin tiroit içerisindeki tutulum ve dağılımına göre tiroit sintigrafisi değerlendirilir. Tiroitteki Tc-99m perteknetat tutulumu normal iyot alımında (iyotlu tuz, öksürük şurubu, kontrast madde) azalır. Bu gibi durumlarda sintigrafi 2-3 ay sonra tekrar edilir. Bazı durumlarda ise radyoaktif madde tutulumu artar. Bu durum sıklıkla Basedow-Graves hastalığında ve iyot açlığı (iyodu az olan su ve gıdalarla beslenenlerde) olanlarda görülür. Sintigrafide nodüllerin aktivite tutulumu oldukça önemlidir. Nodüllerdeki aktivite tutulumu nodülün etrafındaki dokuya göre değerlendirilir:
· Normoaktif nodül (etraf doku ile eş değerde tutulum)
· Hipoaktif (soğuk) nodül (etraf dokudan daha az tutulum)
· Nonfonksiyonel (soğuk ) nodül (nodülde hiç tutulum yok)
· Hiperaktif (sıcak ) nodül (etraf dokudan daha fazla tutulum var)

Tiroit sintigrafisi aşağıda belirtilen amaçlar için kullanılır:
· Guatrın değerlendirilmesi
· Tiroit nodüllerinin değerlendirilmesi
· Hipertiroidinin değerlendirilmesi
· Tiroit glandının yerinin saptanması
· Boyun kitlelerinin değerlendirilmesi
· Göğsün üst kısmındaki kitlelerin değerlendirilmesi
· Tiroiditlerin değerlendirilmesi
· Tiroit operasyonlarından sonra geri kalan dokunun değerlendirilmesi
· Operasyondan sonra fonksiyon gösteren metastazların araştırılması

İLK ÖNCE BUNU YAPTIRMAM LAZIM PAZARTESİ YAPILACAK

X