Turşunun Üzerinin Beyazlamaması İçin

E

EU3

Ziyaretçi
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.salatalık turşusu kurmuştum ama üzeri beyaz bi katman oldu.ne yapıyım lütfen fikirleri olan yardım ets:Saruboceq:in

hava almıstır kapagını ıyı kapat tursunun en ustune agırlık yapacak bısey koy

cnm o beyazlanma tuzun azlıgından oluyo bende cok yol denedım. beyazlıgı al uzerınden . ve aklında bulunsun tursuyu koyuyorken salamurasına 1 lt suya 5 sılme yemek kaşığı kalın tuz koy. o zaman beyazlanmıyo.

annem üzerine dereotu koyar birde ağırlık icin tas koyar....

turşu suyunun beyazlamaması için püf nokta: turşuya koycağın suyu önce kaynat sonra soğuyunca yap tursunu...

arkadaşlar çok sağolun.bende kaynatıp soğutup koyuyordum ama galiba tuzu az geldi tekrar üzerine tuz atsam düzelirmiki.beyazını alınca

Tuzla alakası olduğunu sanmıyorum, ablam bana kurdu ama tuzundan yenmiyor felaket tuzlu olduğu halde beyazlık var. Her turşuda oluyor o beyazlık malesef, ben hiç beyazlamayan turşu görmedim zaten. Ben kullanacağım zaman yıkıyorum sonra servis ediyorum.

Tuzla alakası olduğunu sanmıyorum, ablam bana kurdu ama tuzundan yenmiyor felaket tuzlu olduğu halde beyazlık var. Her turşuda oluyor o beyazlık malesef, ben hiç beyazlamayan turşu görmedim zaten. Ben kullanacağım zaman yıkıyorum sonra servis ediyorum.

evet canım bende öyle yapıyorum yıkayıp servis ediyorum ama tadını depiştiriyor üzerinin beyazlığı sanırsam.teşekkür ediyorum hepinize kızlar sağolun

Turşuyu kurduktan sonra biberlerin, salatalıkların içinde kalan hava yavaş yavaş çıktığından sıvı seviyesi iner. O nedenle turşuyu kurduktan sonra bir iki gün kontrol edip sirke su karışımı sebzeleri tamamen örtecek şekilde sirke eklemek gerekir. Yani üstten hava almasını engellemek lazım. İlk koyduğunuzda hava almıyor, tamamen üstü örtülüyor olsa da bir iki gün sonra sezeler kavanoza yerleşip içerdeki hava çıktıkça biraz aşağı inebilir seviye.

Olur olur ama beyazlığı atın önce. Biraz tuz da ekelyin ama tuzuna bakın önce. Bir de eviniz sıcaksa yani güneş alan sobası kaloriferi çok yanan bir evse ya balkonda ya buzdolabında güneş almayacak şekilde tutun. Benim evim çok sıcak oluyor zeytin bidonlarını bile bir şekilde buzdolabına sokmaya çalışıyorum. Annem de balkona eski bir dolap koydu onun içine koyar bu tür şeyleri, onun da evi sıcak oluyor.

Kızlar Oktay ustayı hepiniz bilirsiniz,o da turşunun beyazlamaması için arada bir kapağını açıp havalandırın diyo:bbo:Şimdi kafam karıştı iyice hem hava aldığı için beyazlıyo hemde hava aldırın diyo:1shok:Hangisi doğru ya:uhm:

hayır evim sobalı mutfağımda duruyor hatta turşularım yani serin yerde.ama bi deneyim üzerindeki beyazlığı kağçeyle alıyım biraz sirke birazda tuz koyuyum bakalım nasıl olacak.çok teşekkür ederim

mutlaka kapagı açık kalmıştır canım hava alınca beyazlama yapıyor çünkü.tuzla alakası yok bence.

Turşunun üzerine agırlık koy poşete sarılı temiz bir taş olabilir.yaniturşu malzemesi suyun altında kalsın.eminim o beyazlayan yerlere turşu suyu deymiyordur.tuzuyla alakalı degil.

kızLarr diğer yorumLarı okumadım dendi mi biLmiyorum ama turşuLarınızı hastayken((RegL)) eLLemeyin açmayınn o zaman bozuLuyoo turşu üstüü beyazzz oLuyooo :kahve:
yani bu bi inanç sanırım ama ben ve annem inanıyoruzz a.s
bizde oLuyoo a.s

Canım muhtemelen turşun hava alıyor bir yerden
Beyazları kaşıkla temizle daha sıkı kapamaya çalış kapağını
Birde serin hatta soğuk yerde durması lazım

kızLarr diğer yorumLarı okumadım dendi mi biLmiyorum ama turşuLarınızı hastayken((RegL)) eLLemeyin açmayınn o zaman bozuLuyoo turşu üstüü beyazzz oLuyooo
yani bu bi inanç sanırım ama ben ve annem inanıyoruzz
bizde oLuyoo

yok be canım onda niyet önemli
Benim annem süper turşu kurar bütün apartman ona kurdurur turşusunu
Senin dediğine inandığı için turşularını hasta olduğunda bana çıkartırırdı kabından bakmazdı bile bozuluyor diye gamyoncuiremsumirmirmirmir
Bi gün komşu pazardan turşu malzemeleri almış ben yapamıyorum sen kurar mısın diye anneme demiş annemde tamam demiş ama komşu hazırlık yapana kadar (3 saat kadar) annem hasta olmuştu beni gönderdi kuruver turşuyu diye:1rolleyes:
Ama bende hastaydım :smiley-cool: turşuları kurdum 10 günde oldular afiyetle yenildi o turşular cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook çokda beğendi komşukaydirigubbakcemile5
Hatta komşu bütün apartmana dedi Deryacık kurdu diye
O yaz bütün apartmanın turşusu benim elimden çıktışutarafagittikaydirigubbakcemile3

evet haklısınız arkadaşlar turşumun kapağı kırıkmış meğer ondan beyazlamış.ben geç farkettim.tamameen hava almasıyla alakalı bencede hepinizin yorumlarına teşekkürler.

turşuLarınızı hastayken((RegL)) eLLemeyin açmayınn o zaman bozuLuyoo turşu üstüü beyazzz oLuyooo :kahve:

Ya ama ya asdfg of ama ya asdfg.
Anneciğimin turşusunun üstü beyazlayınca buradan çözümü için geldiğim konuda böyle bir mesaj görmek asdfgh.

X