bebeğin kakalı bezi bakın neler diyo

cnnsysl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
282
3
40
Bebeğin kakalı bezi bakın neler diyor...
Yavrunuzun altını değiştirirken, kakasının rengine bakıp, sağlığı hakkında çok şey anlayabilirsiniz. Kabız ve ishal durumlarında da ne yapacağınızı erken öğrenmenizde yarar var.

Bebeğinizin sağlığı acaba yerinde mi, değil mi? Bu soruya kuşkusuz iyi bir muayeneden sonra, ancak doktoru karar verebilir. Fakat siz de her bez değiştirişte uyanık davranırsanız, daha doğrusu "bezindeki kakasını" şekline, rengine göre "okumayı" bilirseniz, doktora büyük ölçüde vardımcı olabilirsiniz. Bebek bu ilk dışkısını, doğumdan ya bir gün sonra, ya da ikinci günün bitiminde çıkartır. Siyah ve yapışkandır. Yapısını, bebeğin ana karınındayken barsağının oluşumundan artakalanlar meydana getirir. Yani bir besin posası değildir.

ANNE SÜTÜYLE BESLENENLER
Dışkı, altın sarısı renkte, krem kıvamında ve gevşektir. Hafif asitli, ekşi bir kokusu vardır. Kundak biraz açık bırakılırsa, havadaki oksijenin etkisiyle rengi hafiften yeşile döner. Anne sütüyle beslenenler, biberon bebeklerinden daha seyrek bez kirletirler. Çünkü anne sütünün bileşimi, bebek için ideal bir besindir. Sindirildikten sonra, geriye, hemen hiç artık kalmaz.

BİBERONLA BESLENENLER
Dışkının rengi daha açık, kıvamı katıdır. Bir öncekine oranla, daha kötü kokar. Bebeğin günde 2-3 kez altını kirletmesi normaldir.Sonraları katı besinler verildiğinde, dışkının rengi, karbonhidratların etkisiyle koyu sarıdan,kahverengiye kadar değişir.

KABIZLIK ÇEKERSE
Kabızlık çeken bebeklerin kakası oldukça sert ve kurudur. Besin artıklarının bağırsakta uzun süre kalması, bu arada suyunun emilmesi, buna sebep olur. Böyle katı bir dışkı, bebeğin makatını yaralayabilir. Bu nedenle kabızlığı bir önce gidermek gerekir.

İSHAL OLURSA
Dışkı lapamsı, oldukça yumuşaktır. Rengi yeşil, kirli-yeşil arasıdır. Kan ve doku artıkları görülebilir. Eğer bebek, günde altı kezden fazla kaka yapmaya başlarsa, ve görünümü yukarıda anlattığımız şekildeyse hiç gecikmeden doktora gitmek gerekir. İshalle birlikte kusma da varsa bebek iki misli su kaybeder.

Açık gri renkte dışkı da, safra asitlerinin yokluğuna, yani bir bakıma sindirim bozukluğuna işarettir. Yine doktora danışmakta yarar vardır.
Bebeğinizin kirlettiği bezde, bazen her zamankinden farklı bir renk görürseniz, hemen telâşa kapılmayın.Ogün yedirdiklerinizi önce şöyle bir düşünün. Örneğin, ıspanak yemişse koyu yeşil, havuç ezmesi verdinizse kırmızımsı, demirli ilaçlar içiyorsa siyah dışkı çıkarması normaldir.

paylasim icin tesekkurler ... bende kizima sadece anne sutu veriyorum ve iki uc gune bir yapiyodu kakasini...... meger kizima sutum yariyomusda ondannnn......... eminim cok kisiye faydasi olucak bu yazinin.....

benim kızımda 2 günde yapıyordu. bende sütüm yarıyor diye düşünüyorum. ama bu aralar rezene çayı veriyorum. hergün yapıyor. bazen günde 2 kere yapmaya başladı. rezenedendir değilmi???

benim kızımda 4,5 aylık ve sadece anne sütü alıyor.günde iki kez yapıyordu.önceden daha çoktu.acaba sütüm yaramıyormu?kilosu 7,5.dr.iyi diyor ama....????????

cnm kaç kilo doğdu???
benimki mesela 2700 doğdu. hastaneden çıkınca 2500 e falan düştü şimdi 2 aylık 5 kilo civarında

benim kuzumun altını her açtığımda kaka oluyo muhakkak.bebek isali nasıl olurki.zaten hep cıvık yapıyolar

X