Bakarmısınız? :Plasenta previa(bebeğin eşinin fazla aşağıda olması)

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
Merhaba 12 haftalık hamileyim ve geçen hafta sonu kanamam oldu(afedersiniz yaklaşık 2 pedi kirletecek kadar)...
tabi kanamayı görünce hemen doktora gittim... ultrasondan bakınca bebekte problem görülmedi ancak halk arasında eş diye bilinen plasentanın doğum yoluna çok yakın olduğu görüldü kanamada bundan olmuş öyle sanıyorumki. Normalde yukarıda olması gerekiyormuş...
neyse bir iğne birde hap verdi 5 gün rapor verdi dinlenmelisin dedi.
Var mı bu sorunu yaşayan arkadaşlar... ve durumları nasıl?

Merhaba canım..
Ben şuan 37 haftaya girmek üzereyim(yarın)
İlk aylarda benimde kanamam olmuştu.
Dr. a gittiğimde hiç bu konuyla ilgili bişey dememişti.
Bu hafta gittiğimde bende de aynı sorun görüldü.
Doğuma çok az zaman kaldığından canım çok sıkıldı.
Bu zamana kadar ki bu arada 2. dr.um, ayrıntılı ultrason, rutin ultrasonlar falan derken hiç bişey yoktu, şimdi bu nerden çıktı diye çok üzgünüm.
Pazartesi nts ye gireceğim ve tekrar dr. bakıcak.
Bakalım neler olacak.
Seninde muhtemelen 16. haftadan sonra kanama sorunun falan olmaz, plasenta yer değiştirebilir.
Benim için artık geç, yer değiştirmesi zor ama umarım senin düzelir.
Kendine iyi bak...

Canım bak birde şöyle bir yazı buldum netten, umarım yardımcı olur....

......ALINTI......

Gebeliğin erken dönemlerinde ultrason incelemelerinde plasenta previaya daha sık rastlanır. Hamileliklerin %5-20'sinde ikinci trimesterda rutin yapılan ikinci düzey detaylı ultrason incelemelerinde plasentanın servikse yakın olduğu saptanır. Ancak hamileliğin ilerlemesi ile birlikte rahim büyüdükçe plasenta da yukarı doğru çekilir ve 2. trimesterda saptanan previa olgularının %90'ı doğum anı geldiğinde normal yerleşimlidir.

merhaba benim ikizlerime hamileyim 29+5 hafta hamileliğimin başından beri aralıklarla her ay hemen hemen kanamam oldu dr um plasentayla ilgili korkma ama dinlen dedi şuan hep yatıyorum gittiği yere kadar bekleyeceğiz hakkımızda hayırlısı sende dinlen bence korkma aklına kötü şeyler getirme

Ben varım.Benimde ilk 3 ay lekelenmem olmuştu.Sürekli proluton diye bir iğne vurdular, crinone jel kullandım ve dinlenerek geçirdim. Plasenta öndeydi ama perinatoloğum bunun zamanla yukarı çıkacağını endişelenmemi söylemişti.
Bugun (6.aydayım.)2.düzey ultrason için gittiğimde plasentanın yukarı çıktığını ve karın şiştikçe de daha yukarı çıkacağını söyledi.Doktorunu dinlersen ve rutin konrtolleri atlamazsan sorun olmaz inşallah.

sormak istediğin bişey olursa yardımcı olurum gebeliğin tekmi çiftmi

Gebeliğim tek... ya benim şöyle bir problemim var dinlenmem olanaksız okuldan eve geldiğimde resmen canım çıkmış oluyor. Derslerde ayakta olmayıp, aktif olmazsam sınıf resmen başıma yıkılır gürültüden duramam. ne yapacağım nasıl dinlenebilicem bilemiyorum. ilk defa keşke uzun süreli olsaydıda masabaşı bir işim olsaydı dedim.

Doktor 5 gün rapor verdi ya ne güzel oldu. Ama işte bunun sonu yok, 5gün sonra durumum düzelmiş olmayacak ve sorun devam edecek ta ki plasenta yukarı çıkana kadar. Hoş!! çıkmayadabilirmiş..

bende 12 haftalıkken öğrendimki bebeğimin başı aşağıda..yani her an doğum kanalına girebilir..
her hamile kadın korku yaşıyor hamileliğinde.
tek değilsin sen canım..
Allahın izniyle bir şey olmaz.
sen iğnelerini kullan.
okulda da dengeleyecek şekilde bir süre ayakta kal bir süre otur..
bak zaman nasıl geçecek göreceksin..:a.s.:

bende de var plasenta previa. hala da düzelmedi. benımkı asagıda degıl tamamen dogum kanalını kapatmıs. ama bu zamana kadar hıc kanamam olmadı umarım olmazda.saruboceq senın bahsettıgın gıbı bı durum degıl bu senın dedıgın bebegın bas asagı durması, bu durum ıse plasentasının yanı esının asagıda olması

mrb bende 18 haftalık hamileyim doktorum geçen hafta söyledi banada bebegin eşi tamamen vaji nanın ağzını kapatmış dedi benım bi sıkıntım olmadı şimdiye kadar falan ama kanamam olabileceğini söyledi yukarı çıkar dedi çıkmasada sezeryan olursun ondada çok kan kaybediliyormuş heralde normal sezeryan gibi olmuyormuş kan ünitesi olan bir yerde amaliyat olman gerekebilir dedi 2 haftada bir kontrole gel dedi bakalım bu çarşamba kontrol hayırlısı allah herkese saglıklı dogumlar evlatlar vesin:emir_bebek:

bende de var plasenta previa. hala da düzelmedi. benımkı asagıda degıl tamamen dogum kanalını kapatmıs. ama bu zamana kadar hıc kanamam olmadı umarım olmazda.saruboceq senın bahsettıgın gıbı bı durum degıl bu senın dedıgın bebegın bas asagı durması, bu durum ıse plasentasının yanı esının asagıda olması
İyi günler .arastiriken gördüm bende 36.haftalık hamileyim.banada bu teşhis kondu plasenta previa totalis dedi.haftaya 37 olucam dr artık alalım dedi .dr um bu konuda uzman güveniyorum tabiki önce Allah.benimde hiç kanamam olmadı şükürler olsun.dr umun tek kötü yanı en kötüsünü söylüyor. Kanaman olursa rahmi alırım onun dışında inşallah bise olmucak diyor.sizin tecrubeleriniz nedir buna çok ihtiyacım var .korku ve heycan arasiyim. Teşekkürler

X