Anne sütünü hangi besİnler arttırır diyorsanız bir bakın

bambooooooooo çok teşekkür ederim kızlar aman dikkat o zaman bende o soğan suyunu içtim bir haftayı geçkin sabah aç karnına bide akşam fazla olmadı bırakalı çünkü ertuğ durmuyo diye yapamıyodum kaynanam gelsin o yapar ben içerim diyodum bamboo ertuğ az içiyodu da ben soğanın suyunu içince tiksindimi kız acaba evet ya o aralar gazdan da çok çekmiştim yazmıştım hatta 7 den 12 ye kadar durmuyo diye şimdi o yok çok şükür aman hiç aklıma gelmedi ah ben varya ama ben zayıflamak için içmedim adet olayım ve rahmim sezeryan oldumya temizlesin diye içtim.aman kızlar ertuğda emiyodu ama şimdi emmeyi geçtim biberonla bile içmiyoooooooooooooo benden söylemesi

Ben kızım doğduğundan beri soğan, sarımsak, bol baharat ve acılı yiyorum ama kızım hiç reddetmedi çok şükür. Sadece kurufasulye ve nohut çok etkiliyor Linayı, çok gaz yapıyor bunlar dışında herşeyi yiyorum ben.

bambooooooooo çok teşekkür ederim kızlar aman dikkat o zaman bende o soğan suyunu içtim bir haftayı geçkin sabah aç karnına bide akşam fazla olmadı bırakalı çünkü ertuğ durmuyo diye yapamıyodum kaynanam gelsin o yapar ben içerim diyodum bamboo ertuğ az içiyodu da ben soğanın suyunu içince tiksindimi kız acaba evet ya o aralar gazdan da çok çekmiştim yazmıştım hatta 7 den 12 ye kadar durmuyo diye şimdi o yok çok şükür aman hiç aklıma gelmedi ah ben varya ama ben zayıflamak için içmedim adet olayım ve rahmim sezeryan oldumya temizlesin diye içtim.aman kızlar ertuğda emiyodu ama şimdi emmeyi geçtim biberonla bile içmiyoooooooooooooo benden söylemesi
canım sende mi soğan suyu içtin :1shok: ya ertuğ ondan içmiyo olabilir ya pişmesi çok fazla etlilemiyo kokuyu . pişmesi gazı azaltıyo ama kokuyu değil tiksinmiş olabilir hergünmü içiyodun ondan sonra mı emmeye başladı canım çünkü bebekler çok akıllıdır bi kere tiksinince bi daha zor emer. ben soğandan tabi yemeğe koyuyorum ama az ve tuzla ovarak ilave ediyorum ve çiğ tüketmiyorum hem gaz hem koku için.

gamzecim her bebek bir değil işte. benim oğlum çok çabuk bırakacak tipte olan bi bebekti o yüzden çok dikkat etmek zorundayım

canım sende mi soğan suyu içtin :1shok: ya ertuğ ondan içmiyo olabilir ya pişmesi çok fazla etlilemiyo kokuyu . pişmesi gazı azaltıyo ama kokuyu değil tiksinmiş olabilir hergünmü içiyodun ondan sonra mı emmeye başladı canım çünkü bebekler çok akıllıdır bi kere tiksinince bi daha zor emer. ben soğandan tabi yemeğe koyuyorum ama az ve tuzla ovarak ilave ediyorum ve çiğ tüketmiyorum hem gaz hem koku için.

ben soğanı hiç sevmem yemeklerede pek nadir koyarım elimde kokusundan tiksiniyorum.ama sarımlaklı şeylere bayılırım ve ertuğu hiç etkilemedi ama sogan etkiledi gliba bıraktım bambooocum bir hafta oldu daha yeni atıyo demkki vücudum.adet olmadım ya olurum diye içtim sıkıntım geçsin dedmiştim hay aklıma .....:eek:klava:

tuğbacım canım adet olmaman çok normal ben emzirirken 1 yıl hiç adet olmam. içini temzilemesi için dr hastaneden çıkşta antibiyotik vermiştir zaten korkma canım sadece ayaklarını ve sırtını üşütme bu yeterli olur çok öptüm canım

Peki psikolojinin ve olumsuz düşüncenin herhangi bir etkisi var mı süte?:uhm:

YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ KADAR ETKİLİYOR TEST EDİP ONAYI ALMIŞ Bİ DURUM BU İNANAIN Bİ DAHA SÖYLÜYORUM
SÜTÜM YETMİYO DEMEK BİLE AZALTIRMIŞ,,,YA BEN BURDA OKUDUM ARKADAŞIMZIN BİRİ EMMEMESİNE ÜZÜÜLMEYİ BIRAKIP KENDİN EMZİRMEYE,,SÜTÜNÜN GELMESİNE ADAMIŞ RUHEN VE FİZİKEN (yiyip içerek) süt gelmişşş,kesilen süt yani)
moral şart

bolbol su kızlar ılık su bol su en az 3 lt günde,,,helva dıolar çok yapıyomuş.,,hurma yedim dünden beri etkisi var gibi,,ma suyu eksik etmeyin

bencede moralin ve sevgini payı çok oluyo yaşanmış bir örnek bu olay.çiftin bebegi olmuyormuş bir kadında bebegini istemiyormuş.bebek doğmuş aile bebegi almış kadın kendini o kadar şartlamışki evlatlık aldığı bebegi kendi emzirmiş ve doğuran kadından süt gelmemiş düşünün.ve kimse evlatlık oldunu bilmiyo çünkü hem emziriyo hemde aynı evlat edinen anneye benziyo tıpa tıp.yeterki iste tabi hertürlü rahat olman lazım kafanın boş olması sıkıntılı üzüntülüysen olmaz oda bu devirde çççççok zoooooooooooor yani

canım inciri önce bi ıslat ılık suyla sonra biliyosan içine ceviz doldur tatlısın yap yada kaynat bi bardak süt dök üzerine çok sütün olur bide kızlar haşlanmış mısır çok süt yapıyo

geçenlerde eşimin kuzeni bize geldi beni görür görmez dediği laf şu _ay yengee acilen kilo vermen gerekiyoooo:::aslında takmıyorum ne kadar takmıyorum desemde kıyafetlerim saolsun hatırlatıyo tombalak olduğumu.....paşama süt olsun diye en çok yaptığım şey bol su içmek aynı zamanda zayıflamak için ama oğlum için canm feda kiloları bi şekilde veririz onlar yeterince doysunda kiloda bişeymi:KK70: ahhh kocişim en büyük destekçim canm benimm

evet benim de armuttan karpuza dunmüş göbeğimin destekçisi kocacuum,,ama kotları giyip lönk die ortaya çıknca sinir oluyo insan nese bebişlere feda ama bol su şart o da şiş gösterio ama,normalde ben günde 1 bardak anca içerdim şimdi 3 lt geçio e göbek napsın su dolu:=))
incir için teşekkür ederim tarif için

Aslında süt arttıran yiyecek diye birşey yok diye ısrar ediyor ediyor doktorlar ama bende sütlü tatlıların,soğanın ve bulgurun süt arttırımındaki faydasını görenlerdenim.Öncelikle bol su ve bitki çayları tüketiyorum ben hem kızımın gaz sancısı ve sıkıntısı olmuyor hemde sütüm kızıma yetiyor şimdilik.Bu arada annem sürekli der:sütüm yok veya az demeyecekmişiz arkadaşlar sütüm yaylıma(inekler otlanmaya gider ya onun gibi) gitti gelecek diyecekmişiz:))))...Herkeze bol sütlü günler arkadaşlar....

canım başlamadan önce kızımın doktoruna danıştım tadını etkilermi die dr hayır hatta sütünde artar dedi zaten soganı çiğ yemiorum haşlayıp suyuna limon sıkıp içiorum kokusu bile olmuo ama tadı pek hoş deil umarım işe yararda şu kiloları bi ana evvel veririm . bayramda eşimin memleketine gidicez akrabaları beni hamile kalmadan önce görmüşlerdi şimdi bu halimi görünce kesin kilo muhabbeti olacak bende sinir olucam haliyle.. bu yüzden bi an önce 3-5 ne kadar verirsem kardır..

valla aynı dert bende de var. kayınvalidem sağolsun çok düşünceli(!) olduğundan daha kırkımızın içindeyken geldiğinde " doğum yaptın, artık kilo veremezsin" gibi bir laf ederek hayli sinirimi ve moralimi bozmustu.:kızgın: yeni doğum yapmıs bir insana ki, kilo her bayanın takıntısıdır, boyle bir laf edilir mi??:mymeka: bayrama kadar biraz daha kilo versem çok iyi olur ama veremesem de napayım üstüne almayayım o da iyi. neyse ben de yediklerime dikkat etmeye çelısıyorum çok yemek yerine normal bir şekilde yiyip bol sıvı tüketiyorum. gün içinde bol su, 2-3 bardak ıhlamur ( sütü arttırdığını duymustum), 3-4 bardak rezene, meyve suyu, süt içiyorum. inşallah hepimizin bol bol sütleri olur da bebişlerimiz ilk 6 ay için başka bir şeye ihtiyaç duymadan doyarlar.a.s.

Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir?
Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması, anne ile bebek arasında yakın ilişki kurulması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşlar anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.
Emziren bir annenin aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et, balık, tavuk) tüketilmesi, bol meyve yenmesi ve meyve suları içilmesi gereklidir. Sebze çorbaları, domates suyu, ve zeytinyağlı yiyecekler beslenme uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yoğurt tüketilerek karşılanabilir. Bu konuda gerekirse bir diyet uzmanına danışılabilir.
Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin ve miktarını artırır. Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.
Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemlerde ya da bebeğinizin sütünüzü tam olarak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak gereklidir. Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır. Bu bezler ne kadar iyi boşaltılırsa o kadar fazla salgı yaparlar. Ayrıca göğsünüze yapacağınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır. Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çoğunun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır!
Ada çayı ve maydonoz anne sütünü azaltır mı? Anne sütünü azaltan diğer faktörler nelerdir?
Yapılan çalışmalar ada çayını çok sık tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldığını göstermektedir. Ayrıca emziren annelerin aşırı tüketimden kaçınması gereken diğer baharat ve bitkiler aşağıda sayılmıştır:
Anne sütünü azaltan baharat ve bitkiler:
>
> Ada çayı
> Nane / Mentol
> Kekik
> Maydonoz
> Kara ceviz
> Civanperçemi
> Kuzu kulağı
Emziren annelerin acı baharatlardan, sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durması gerekmektedir. Bu tür maddeler anne sütü yoluyla bebeğinize geçebileceği gibi süt üretimini de olumsuz yönde etkileyecektir.

alıntıdır (site ismi vermek isterdim ama yasakmış)

bayananlar elerinize saglikt yureyinize paylasimlariniz icinde coktsk ederim ama ben ne deniyosam bir anlik oluyo sonrasi gelmiyo ne yapacagimi bilmiyorum amabunlardanda deniycem bakalim 1 aylik kizim var oglum 2 yasinda oglumu 3 ay emzire bildim fazlasiolmadi hemen hata yaptim biberona basladim sonrada tutmadi gosumu bundada oyle olmak istemiyorum elimden geldigi kadar direnicem ins bunlar ise yarar

X