Anne sütünü hangi besİnler arttırır diyorsanız bir bakın

ayse38

canımın ta içisin sen:)
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2007
999
2
[FONT="Comic Sans M
1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Maydanoz, anne sütünü arttırır
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.

TAVSİYE : Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edlmemelidir.Siz de 26 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz.Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevg bağı artar.

Anne sütünden sonra, anti alerjik süt, anne sütüdür.A da inatçı yapabilir.Annelerin çoçuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi ( Kadınlar çocuklarnı tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi S"][/FONT]alıntıdır.......................................................

ilginç ama lahmacun sütü çokkk artırıyormuş. ben denedim. eh şöyle böyle zor yetiriyodum sütü yedikten sonra gece üstüm başım sütten battı.resmen taştı .çok şaşırdım. yedikten sonra çok su içiriyor ondan heralde

Arkadaşlar nar ii geliyor . kimyonlu su da ii geliyor bir kaşık kimyonu bi bardak suya atın karıştırın ve için günde 3 bardak olabilir.Sıcak suya bir tatlı kaşığı anason da ii geliyor .ve de çörek otunu bir kaşık pekmeze koyun atın ağzınıza::)

ben en az 3 lt su içiorum günde gece bile emzirdikten sonra doğğğru su içmeye ama yukardakileri yapacağım ...bebeğim vitaminini alsın normal kahvaltı akşam yemeği yanında ara ara atıştırmalı yukardakilerden,

bal gerçekten de çok süt yapıyo tavsiye ederim . bu arada emeğine sağlık arkadaşım...

Ben Lina ya gaz olmasın diye bol bol rezene içiyorum zaten. Sabahları da ballı ceviz yiyorum. Sütüm öyle aman aman bol değil ama kızıma yetiyor çok şükür.

bende loğua şerbeti içiyorum süper süt yapıyo şimdide şalgama başladım özellikle pastrma ve melemen de çok güzel süt yapıyo bende

Kızlar ben geçen gün aktardan karışık bi çay aldım süt arttıtması için sabahları 1 bardak içiorum aynı gün sogan suyu diyetine başladım hangisi işe yaradı bilmiorum ama o günden beri sütüm çok arttı.. (ayrıca dr.da sogan suyunun sütümü arttırabileceğini sölemişti...)

soğan diyeti yapıyosunya elifcim bildiğim kadarıyla soğanı fazla yemek sütte koku yapabiliyomuş dikkat et canım bebeğin sütünden tiksinmesin

Ben de iki gündür tarçınlı elma suyu içiyorum ev yapımı tabi baya arttı.. UNVERE soğan suyu diyetini nasıl yapıyosun anlatabilir misin?

soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller, gazlı içecekler ve hazır meyve sularının anne sütünün tadını değiştirebildiğini belirterek, bu durumun da bazı bebeklerde gaz oluşturması, emmeyi reddetme gibi huzursuzluklar yarattığını bildirdi. Bakanlık, emzikli kadınlara, 'bu besinleri az sıklıkla tüketin ya da hiç tüketmeyin' önerisinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı soğan ve sarımsak gibi besinlerin anne sütünün tadını değiştirebildiğini, bunun da bazı bebeklerde emmeyi reddetme gibi huzursuzluklar yarattığını açıkladı. Bakanlık, bu besinlerin emzirme dönemi boyunca az tüketilmesini ya da hiç tüketilmemesini istedi.

Sağlık Bakanlığı 'Emziklilik Dönemi ve Beslenme' broşüründe, anne sütünün bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan bir besin olduğunu belirtti.
Anne sütünün, başta ishal olmak üzere bebekleri kansızlıktan ve yaşamın ileri dönemlerinde ortaya çıkabilecek bir çok hastalıktan koruduğu kaydedilen broşürde, anne sütünün aynı zamanda hem temiz bir besin olduğu, hem de anne ve bebek arasında psikolojik bir bağın kurulmasını sağladığı bildirildi.

GAZLI İÇECEKLERE DİKKAT
'Bebeğinize ilk altı ayda sadece anne sütü verin ve 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin' denilecek broşürde, soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller, gazlı içecekler ve hazır meyve sularının anne sütünün tadını değiştirebildiği belirtildi. Broşürde, bu durumun da bazı bebeklerde gaz oluşturduğu, emmeyi reddetme gibi huzursuzluklar yarattığı bildirilirken, emziklilere 'bu besinleri az sıklıkla tüketin ya da hiç tüketmeyin' önerisinde bulunuldu.
Öte yandan broşürde, emziklilere, D vitaminini karşılamak için güneşten uygun saatlerde düzenli olarak yararlanılması önerilirken, bebeğin gelişimi için çok önemli bir mineral olan iyodu karşılamak için de iyotlu tuz kullanılması tavsiye edildi.

kızlar soğan suyuna dikkat edin çünkü tadı değişirse sütünüzün, emmek istemeyebilirler bol sütlü günler hepimize

canım başlamadan önce kızımın doktoruna danıştım tadını etkilermi die dr hayır hatta sütünde artar dedi zaten soganı çiğ yemiorum haşlayıp suyuna limon sıkıp içiorum kokusu bile olmuo ama tadı pek hoş deil umarım işe yararda şu kiloları bi ana evvel veririm . bayramda eşimin memleketine gidicez akrabaları beni hamile kalmadan önce görmüşlerdi şimdi bu halimi görünce kesin kilo muhabbeti olacak bende sinir olucam haliyle.. bu yüzden bi an önce 3-5 ne kadar verirsem kardır..

evet katılıyorum. nezaman farkında olmadan acı yada baharatlı şeyler yesem kızım emmeyi reddediyor. çekip bırakıyor. yada emerken başka tarafa dönüp ağlıyor. çok dikkat etmeme rağmen yanlışlıkla yediğim oluyor. sonra neden dikkat etmiyorum diye kendime kızıyorum.

KIZLAR BİDE ILIK SUYA BOL ŞEKER KOYUP İÇİN ANINDA SÜT GELİYOR. ( BEN GÜNDE 3 BARDAK İÇİYORUM. DENEYİN FARKI GÖRECEKSİNİZ.

Ben de iki gündür tarçınlı elma suyu içiyorum ev yapımı tabi baya arttı.. UNVERE soğan suyu diyetini nasıl yapıyosun anlatabilir misin?

1 soganı soyup 4 e bölüyorum 1, 5bardak kadar suda 15 dk. pişiriorum suyunu süzüp limon sıkıp aç karnına içiorum gerçekten tokluk hissi verio iştahı kapatıyo (ee tabi ben nefsime engel olamıorum o ayrı) ...bamboo cum verdiğin bilgiler için teşkkürler evet bende sogann sütü etkilediğini duymuştum ama çiğken doktora da bu yüzden sordum ama sorun olmazmış. ben hatta yeni dogum yaptıgım zamanlarda soganı hafif yagada öldürüp yiyodum oda sütümü arttırıodu..tadıda değişmiodu sanırım kızım lıkır lıkır içiodu..

kızlar soğanın süt yaptığını biliyorumda gaz yapıyor diye yemiyorum. kaynatınca gaz yapmazmı acaba??? fisfisfisfisfisfis:uhm:

elifcim canım verirsin kiloları dert etme yaa bebeğin emiyo işte konuşan konuşssun boşverr yiycez tabi sütümüz olsun diye napalım dimi çok öptüm bebişini

öznurcum canım ben yemeğede koysam önce tuzla ovuyorum süzüyorum kokusu olmasın diye çünkü gazdan çok çektik bi de çekiniyorum kokarda oğlum emmeyi bırakırsa diye bilmiyorum her bebekte ve bünyede ayrı etkiler yapıyo bazı yiyecekler ....

X