Neden nikah ayrı, düğün ayrı zamanda yapılır ?Düğün olmayınca eş olunmaz mı?

E

EU1

Ziyaretçi
arkadaslar bazı arkadaslardan duyuyorum da nıkahı yapıyorlar düğünü 1-2 hafta sonra ya da 1 ay sonra yapıyorlar bu sürede kocasının yanında yenı evlerınde olmuyorlar mı ılgınc bır durum degıl mı b u gerdege de gırmıyorlar mı sızın de böle adetlerınız var mı neden yapılıyor bılen var mı ?

Bizim hep nikah,düğün beraber yapılır...
Ama arkadaşlarımın oluyor öyle.. Önce nikah genelde tayin ya da özel bir durumu varsa diye erkene alınıyor..kaydirigubbakcemile
Nikahtan sonra ailenin yanına gitmek,eşinle beraber yaşamak için düğünü beklemek konusu ise kişiye göre değişir..
Ama açıkçası benim nikahım önce yapılmış olsaydı; düğün günü anamın babamın evinden gelinlikle çıkmak isterdim.. O evde yaşayacağım son günlerimin kıymetini bilirdim.. O evin kokusu hiç bir yerde yok valla..:nazar:

Bu durumlar tamamen kişilere kalmış ve birçok nedeni var...
Bazıları sadece nikah , bazıları düğün nikah yapar, bazıları da ikisinibirlikte ve birçok nedeni vardır...
Benim hala kızı nikahını yaptı tahin için tam 3 ay sonra düğün oldu...
O zamana kadar da ailesinde kaldı...

örf anabe yaşayış şekline geçin kanunlarımızda bile durum böyle nikah yapılır dügün yapılmadan ayrılınırsa boşanma davası degil;nikah iptal davası acılmaktadır ve bayan manevi tazmınat alabılmektedır yni aynı evde yaşamadıkça karı-koca olunmuyo

benim de öyle olmuştu,tayin vs.nedeniyle...
2 ay sonra da düğünüm oldu..
bana göre nikahtır önemli olan,düğün olayın şatavatı ,kutlaması oluyor..
nihayetinde karı ve kocasın..
herkesin kendi tercihi,diğer arzu ve istekler..
ama büyükler bu şatavatı ve kutlamayı yaşamak istiyor...
bizlere kuru bir nikah bile kafi idi :)

ya genelde nikah düğün beraber yapılır...ama bazı nedenlerden dolayı nikah ayrı düğün ayrı yapılıyor....örneğin öğretmenler arasında var bu durum...çünkü öğretmenlerde eş durumundan dolayı tayin diye bir şey var...eşlerin aynı ile gelmesi için gerekli nikah..daha sonra da düğün hazırlıkları bitince düğün oluyor ya da yaz mevsiminin gelmesi bekleniyor....eşlerin birlikte olması aynı evde yaşaması da tamamen onlara bağlı..nikahtan sonra da isteyen girer gerdeğine, isteyen düğün gecesini bekler, ne diyelim sonuçta karı kocalar yani...

bizimde önce nikahimiz 3 ay sonra düğünümüz oldu
vize işlemlerimiz olduğu için mecburen öyle yapmıştık
aslında nihaki ve düğünü birarada seviyorum ama olmadı işte
böyle şeyler yöreye göre değişirmi bilmiyorum ama bizim toplumda düğün önemlidir
nikahli bir çift düğünü olmamısa halen nişanlı olarak görülüyor ve aynı evde yaşama gibi bişey söz konusu değildir. Bizde öyleydi enazından. Ancak nezaman gelinliğini giyer babanın evinden telli duvaklı çıkarsn ozaman evli sayılırsın. Hiç unutmam bizim düğünden 3 hafta önce eşimin çok samimi arkadaşının düğünü olacaktı bize bikaç saatlik mesafede bi yerde. Ve biz nikahlı olmamıza rağmen benim babam benim gitmeme izin vermemişti. Hata evlendikten sonra nereye istersen oraya gidersin demişti bende kendi kendime iyide biz zaten resmi olarak evliyiz diye düşünmüştüm tabii babamı kızdırmamak için uzatmamıştım konuyu

eğer sadece nikah yapılacaksa,eşler tabiki kendi evlerine giderler.
ama düğün de sonra yapılacaksa normali beklemektir...
nikahın önceden olması,tayinden yada nikah memurunun düğün salonuna gelmesi
ayrı masraf olduğu için olabilir...
sevgiler...

Bizde nikahımızı önce yaptık lojmana girebilmek için.
Düğünümüz ise 4 ay sonra olmuştu.
Baba evinden gelinlikle çıkmak en güzeli zaten
Nikahımız kıyıldıktan sonra eşim yazlıklarına götürmek istemişti ailesi oradaydı
Babam kesinlikle izin vermemişti mutlaka o gelinliğin giyilmesi gerekiyor olması gerekende o zaten bana göre.

Benim nikahımda düğünümden 15 gün önce olmuştu.
Nedenine gelince bilmiyorum. Büyükler öylemi uygun gördüler nedir ?
Bizimde işimizi gelmiş ki tamam demişiz herhalde :roflol:

arkadaslar bazı arkadaslardan duyuyorum da nıkahı yapıyorlar düğünü 1-2 hafta sonra ya da 1 ay sonra yapıyorlar bu sürede kocasının yanında yenı evlerınde olmuyorlar mı ılgınc bır durum degıl mı b u gerdege de gırmıyorlar mı sızın de böle adetlerınız var mı neden yapılıyor bılen var mı ?

Benim nikahım düğünümden 1 hafta önce olmuştu.Nikahtan sonra düğün olacaksa zaten sade yapılıyor yani gelinlik giymiyorsun doğla olarakta babanın evine dönüyorsun.Hiç garip değil çünkü düğünde gelinlik giyip babanın evinden çıkıcaksın.Nikahın düğünden önce olmasının sebeplerinden en önemlisi maddidir.Çünkü memuru düğün salonuna getirtmek ozaman çook pahalıydı.Ama nikah dairesinde daha cüzi bir para ödeniyor. Ee gündüz nikahım akşam düğünüm olsun dersende ozaman nikah dairelerinde yer olmuyor.Yani paran varsa düğün anında nikah yaptırırsın.

muhtemelen tayın vıze vs gecerlı sebeblerı oldugu ıcın yapılıyordur oncesınde
aılelerın geleneklerıne gore de belkı degısebılır

bızım yemeklı dugunumuz olmustu ve nıkah memuru gelmıstı dugunumuze
ama abım yurt dısında oldugundan yengemın pasaport ve vıze ıslemlerı ıcın oncesınde nıkahları kıyıldı

Nikahımızn düğünden 1 ay önce oldu.. nedenine gelince ;
Katıldığımız bir kaç düğünde memurun gecikmesi ile düğün bölündü yarım yamalak oldu tabi hepsi böyle olacak değil..
ama nikah ve düğün bir arada olduğu zaman yaklaşık 30 dk. kadar gecikiyor ve insanlar bir an evvel düğüne geçilmesini bekliyor ..
bu ilk sebepti. İkinci sebep ise dini nikah, resmi nikah olmadan kıylmıyor ve dini nikahı düğünden dönünce kıydırmak istemedim ..
çünkü o durumda düğünden çıkıp ailelerle eve geliceksin , gelinliğini çıkarıp makyajını sileceksin v.s.
ben gelinliğimi eşimin çıkarmasını isterim açıkçası ki öylede oldu..
Geçen yıl katıldığımız bir düğünde gelin odasında apar topar dini nikah kıyıldı, gelinin başı açık, makyaj ful ...
Bilmiyorum sizler ne düşünürünüz ama bizde , eşler abdest alır , namaz kılacakmış gibi örtülünür öyle kıyılır dini nikah..
hee tabi düğün olana kadar yine ailemle kaldım..

bizde düğünden 2 hafta önce nikah yaptık eşimle.özel bi nedende yoktu aslında..düğün gününe kadar baba evinde durdum..kocam deilde halen nişanlım gibi geldi herşey bana..düğün sabahı gerçekten baba evinden gelinlikle çıkmak ayrı bi gurur ve mutluluk..
tabii o sürede eşimi düğünde olmasa herkes kocam gibi gördü ben hariç:)))
ama ne yazıkki bizim oralarda yada çevremizde diyim düğün olmadan eşin kocan sayılmıyor..yani ben ne yazıkki nikahtan sonra misal eşimle tatile çıksam herkes evden kaçtı ahlaksız ........ felan der...

hadi 15 gün 1 aya kadar anlayabiliyorum nikah düğün tarihleri uyuşmamaıştır vs ama diğer türlü anlayamıyorum nikahlı olup da nişanlı gibi davranmayı...
bizim bi tanıdığımız vize işleri sebebiyle nişan ve nikah yaptı düğün de 1 yıl sonra yapılacaktı(damat ve ailesi yurtdışından izne geldiklerinde) 1 yıl sonra tam düğün yapılacakken bi anlaşmazlık çıktı ve boşandılar...kız 1 senelik evli kalıp sonra boşanmış gibi oldu,dul kaldı.
yine başka bir tanıdığımızın oğlu evlendi bu yaz ama sırf kızın tayini çıksın diye nikah yaptılar.kız çocuğun yaşadığı şehirde bir köye tayin oldu.çocuk askere gidecek şimdi askerden gelince yaza düğün yapılacak.şu anda kız köyde yalnız başına oturuyo çocuk da merkezde ailesiyle yaşıyo ama aslında evliler!!!çoook saçma bence....

benim de düğünümden 5 gün önce nikahımız kıyıldı. nikah memuru düğüne gelmek için bir ücret talep etti. bizde ödemeye gerek duymadığımız için nikahımızı kıydırdık. tabiki düğün gecesine kadar yine ben ve eşim ailelerimizle kaldık.

her yazdıgınız cok guzel arkadaslar devamını beklıyorum ama şu nıkah ıptal davası son 5 yıldır yok sadece ılk 24 saat ıcın gecerlı yanı gecerlılıgı yok artık nıkah ıptal olayının onla alakalı oldugunu sanmıyorum
örf anabe yaşayış şekline geçin kanunlarımızda bile durum böyle nikah yapılır dügün yapılmadan ayrılınırsa boşanma davası degil;nikah iptal davası acılmaktadır ve bayan manevi tazmınat alabılmektedır yni aynı evde yaşamadıkça karı-koca olunmuyo
devam beklıyorum okuycam detaylıca

bizim nikah ist da, düğün eşimin memleketinde oldu. düğüne benim çevrem ve eşimin iş arkadaşlarının gelmesi zor olacağı için böyle uygun gördük. nikahta da gelinlik giydim ben. 1 hafta arayla oldular.
gelinlikle çıktığım eve dönmem uygun olmazdı bana göre, o yüzden nikah sonrası kendi evimize geçtik.

Asil olan baba evinden telinle duağinla çikmaktir gerisi hikaye. Bizim nikahimizda erken ama evli olduğumu hiç düşünmedim taki gelinliğimle anlim ak bi şekilde babamin evinden çikana kadar

bizimki aynı gün oldu, önce nikah kıyıldı, sonra düğün oldu.bence en güzeli böyle...

X