Hacıya gidene..

PamukPrensesPathem

14.02.2011 sözlendik:)
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2008
10.032
4
arkadaslar fıkırlerınızı onerılerınızı almak ıstıyorum..
hacıya gıdenlere hedıye goturulur ya guleguleye gıderken en makbule gecen en guzel hedıye ne olur..yanı muhakkak bızım burda hedıye goturulur ve belkı camasır belkı etek buluz beelkı corap nebılıyım degısık seyler ama yakınınız hacıya gıderken ne verılır halam hacıya gıdıcek yakında ve anenmle dusunuyoruz ve sıze sormak geldı klıma dusundugumuz seyler ama degısık onerıler gelebılır dıye dusundum..
hacıya gıdenler varsa yada yakınları gıdenler..orda ne lazım oluyo ınsana orda kullancakları bıseymı alsak ve o nedır yardım edersenız sevınırım ıyı olur...:enbuyukkk:

canım ne güzel hacıya gidiyorlar inşallah allah kabul eder sag salım gelırler...
bızım burdada havludur kıyafet tarzında hediyeler verilir..
ama dedıgın gibi makbule gececek hedıyeler önemli...

ben orda kullanacakları bişeyler verilir diye biliyorum..çorap çamaşır vs
Allah kabul etsin sağ salim geri dönerler inşallah

canım ne mutlu halana ki haca gidiyor ve o kutsal topraklara ayak basıcak,tülbent,iç çamaşırı götürülür sanırım.Allah kazasız belasız gidip dönmeyi nasip etsin.

not:belki size gereksiz gelebilir ama,hacıya değil haca gidilir,hacı;hac vazifesini tamamlamış kişiye denir.
:1hug::1hug:

Konya da hacıya giden aile yakınlarına
sadece hacda kullanacakları kıyafet alınmıyor,
hacca gidecek kişinin kendine ,çocuklarına takım elbiseler diktiriliyor,
mutfak takımı, salon takımı, masa örtüsü gibi gereksiz dantel elişleri götürülüyor,
daha bu da hacca gidene hediye edilir mi diyeceğiniz ihtiyaç dışında bir çok şey

bir de para vermek burada moda
böylece hacca giden haccı bedavaya getiriyor eş dost yardımıyla

cnm geçen sene kayınvaldem gitti hacıya en çok gelen havlu, çorap, iç çamaşırı ,gecelik ,pijama tk,tülbent oraları çok sıcak oluyomuş rahat güzel bi elbisede düşünebilirsin ,allah kabuletsin inşallah bizlerede gitmek nasip olur

gecelik , pijama , nevresim takımı , havlu takımı , terlik , çamaşır , tülbent v.s.
Allah herkesin niyetini kabul eder inşallah...

canim öncelikle bu konuyu actigin icin tesekkür ederim
benimde dayim ve yengem ayin 7 de gidecek bende ona ne götürecegimi bilmiyorum ama corap ic camasiri vs getirecem herhalde
annemle babamda 11 ayin sonunda gidecekler onlarada para verecem nasip olursa
bakalim
ayrica llah sag saglam gidip gelmek nasip etsin halana

geçen yıl görümcem gitmişti...orası çok aşırı sıcak olacağı için güzel oyalı beyaz tülbent,pardesu içine giyebileceği ince keten bluz ve havlu götürmüştüm...

canım benim geçen yıl annem babam gitti onlara en çok oyalı tülbent,yazma,havlu,patik,çamaşır türü şeyler geldi bazı misafirlerde ikramlık bişeyler hazırlamışlar

canım arkadaşım halan inş hayırlısıyla hacca gider ve hayırlısıyla da memleketine döner.
Bence havlu, çamaşır, oyalı tülbent, terlik gibi eşyalar hediye edebilirsiniz
inş bize de kısmet olur hacca gitmek ......
sevgilera.s.

canim öncelikle hayirli olsun akrabalariniza..inşaAllah hakkiyla haci olurlar..

ama sunu önemle düzeltmek istiyorum.."haciya" gidilmez.."hacc'a" gidilir..hacc yapan kişide haci olur..onu ziyarete gitmeye "haciya gitmek" denir :KK66:

hediye konusuna gelince..giden kişiye alincak en makbul şey orda giyebilcegi acik renkli,cabuk kuruyan,terletmeyen kumaşlardan olan giyecek olur bence..

Ne mutlu allah hepimize hayirlisiyla nasip etsin insallah:Saruboceq:

Canim ic camasiri, havlu, corap, tülbent, terlik, kolonya, gül suyu, tesbih, böyle seyler olabilirmi??:uhm:

hepınıze tesekkur ederım
hep aynı seyler galıba bızde oyle dusunduk camasır terlık etek buluz havlu corap koyucaz
allah razı olsun guzel dıleklerınız ıcın
allah herkeze nasıp etsın

kızlar hacıya gitmek diye birşey yok

hacca gitmek var..
zaten düşününce mantıksız geliyor

hacca gidene hacı denir.hacıya gidilmez

ebrucum ben umreye gittim geldim
genç kız olunca haliyle bi sürü çeyizlik hediye gelmişti:ecrin_bebek:

annem giderkende arkadaşların bahsettiği türden hediyeler gelmişti
çamaşır,gecelik,çorap,tülbent,patik vs..

he bir de borcam çok moda bu ara.ne alaka bilmiyorum bize çok geldi
bazılarını bizde başkalarına hediye ettik napalım o kadar cam eşyayı dimifisfisfis

canım ebru...bızım burda...
havlu kenarı orgulu .....kadın ıcın başortusu.... ıc camasırı..... corabı....uzerıne guyecegı bır bluz yada elbıse tarzı kıyafet...
erkek ıcın....gomlek..ıc camasırı..havlusu...corabı...
bazem kumas alınır hem erkege hem kadına ıstedıgı sekılde dıkınsın dıye..
haa bıde yolluk yapılır hem hacıda yesınler hem yolculukta dıye pasta turu seyler..
buralarda adet boyledır ...umarım bır fıkır olmuştur arkadasım...

en tuhaf olan buranın adetleri herhalde ama burada para ve çay,şeker,hazır çorbalıklar kısaca orada yemek yapılabilecek herşey veriliyor sanırım orada herkez kendi yemeğini kendisi yapıyormuş tabi arkadaşlarında dediği gibi tülbent çamaşır vs. vs.

X