Hamilelikte ağrı kesici kullanmak?

birebira

Herşey güzel olacak..
Kayıtlı Üye
6 Haziran 2008
651
2
Merhaba Arkadaşlar,

Hepimiz her ay bebek için uğraşıp duruyoruz. Ama bu sırada hastalıklar, baş ağrıları vs sebebiyle bazı ilaçlar kullanıyoruz ya da kullanmak zorunda kalıyoruz.

Bu sebeple doktora danışmadan ilaç kullanmamalıyız. Bizlerde en az hamileler kadar bu konuya özen göstermeliyiz diye düşünüyorum. Belki bu sayede sorunlu gebeliklerin bir nebze olsun önüne geçebiliriz.

Ben bu süreçte iki kere doktora gittim, idrar yolları enfeksiyonu sebebiyle, ikisinde de doktoruma korunmadığımızı söyledim ve ilaçtan önce gebelik testi istedim. Sonrasında antibiyotik alırken de eşimle korunduk, bu iki ayımıza mal oldu (bir ayın ne kadar değerli olduğunu hepiniz bilirsiniz) ama bu riski göze alamazdık.

Ağrı kesici alırken parasetamol içeren ağrı kesicileri tercih etmeli ve ilaç alırken ilacın sınıfına mutlaka dikkat etmeliyiz.

Bilgilerinize, Sevgilerimlea.s.a.s.

"A Kontrollü çalışmalarda risk gösterilememiş
B İnsanda risk gösterilememiş: Hayvan deneylerinde risk olabileceği gösterilmiş veya hayvanlarda risk görülmemiş ve insanlarda yeterli çalışma yok
C Riskin olmadığı kanıtlanmamış: İnsanlarda çalışma yok ve hayvan çalışması ya yok yada yapılan çalışmalarda pozitif bulgular görülmüş. Bu gruptaki ilaçlar kar/zarar oranı gözönünde bulundurularak kullanılabilir
D Riskle ilgili pozitif bulgular var: Bu konuda yapılan çalışmalarda risk olduğu görülmüş olmasına karşın hastaya yararı gözönünde bulundurularak kullanılabilir
X Gebelik sırasında kullanımı yasak olan ilaçlar: Hayvan veya insan deneylerinde bebekte riskin gösterildiği ilaç grubu olup gebelikte ancak anne yaşamının sözkonusu olduğu durumlarda kullanılabilir ve gebelik sonlandırılmasına karar verilebilir."

Bilgiler için teşekkürler canım. Benim hayatım boyunca ayda en fazla bir kere başım ağrımışken şimdi haftada iki gün mutlaka ağrıyor. Doktorum Minoset içebileceğimi söyledi. Eğer çok rahatsız olmazsam kullanmıyorum. Ama dayanamayacak duruma geldiğimde bir tane içiyorum ve yarım saat sonra direk kesiliyor ağrı...

bnende kullandım hamileyken ağrı kesci.özellikle ilk 3 ay mgren nöbetleri gecirdim.mecburdum.doktorum bunun için bana parol adında bi ilaç verdi.minosette hamilelikte verilen bir ilaç..

bende hamileyim ve oldukça şiddetli ağrılarım olunca dr.minoset verdi.mecburen kullandım.

Minosete baktım ben parasetamol içerdiği için güvenle kullanılabilirmiş. Tabi herşeyin fazlası zarar, baş ağrısı için enseye buz koymak, karanlıkta dinlenmek ve kolonyalı mendili alnınıza koymayı deneyin çok rahatlatıyor. 10 dakika buz koyup karanlıkta kolonyalı mendille uyumaya çalışın arkadaşlar, benim dün çok başım ağrımıştı bu yöntem işe yaradı.

evet banada doktorum minoset kullanabilirsin demişti ama ok zorda kalmadıkça almayı düşünmüyorum

evet canım parol ve minoset dr.lar bunları öneriyo bende kullanmıştım..

hamilelik ihtimalim var şuan
ve bende bilmeden majezik kullandım
c sınıfı
umarım sorun olmazz :1no2:

1 haftadır baş ağrılarımdan delirmek üzereyim ve doğum an meselesi ama günde 2/3 minoset içiyorum artık o derece ağrı var başımda. başıma dokunamaz oldum umarım içtiğim ilaçların etkisi olmaz bebişime

inşallah bişi olmaz bebişlerimize.bende 33.haftadayım diş ağrısı mahvediyor.aynı kaygıları yaşıyorum.çok zor oluyo.3-4 güne 1 tane minoset bile korkutuyo insanı

arkadaşlar ben 1 hafta boyunca farkında olmadan folik asit yerine dolorex kullanmışım 50 mg lık bir ağrı kesici.dün gece farkettim.bu konuda bilgisi olan var mı? doktoruma sordum fakat geçiştirdi gibime geldi.koktum açıkçası sakıncaları neler olabilir ?

arkadaşlar ben 1 hafta boyunca farkında olmadan folik asit yerine dolorex kullanmışım 50 mg lık bir ağrı kesici.dün gece farkettim.bu konuda bilgisi olan var mı? doktoruma sordum fakat geçiştirdi gibime geldi.koktum açıkçası sakıncaları neler olabilir ?
Nasıl ya ??? Nasıl farketmedin dolorex olduğunu yuhhh yani?! Bi zararı olur mu bilmiyorum ama ben regl ken karnım ağrıdığında içerdim dolorex..

Yalnislikla doloreks kullandım yazmışsınız acaba bebeğinize borsey oldumu bende çok ağrım olduğu için 1 tane kullanmıştım inşallah bebeğiniz sağlıkla doğmuştur

X