kızlar bebeğim 3 aylık ek gıdaya başladık...!

duygukardelen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2007
28
0
42
merhaba kızlar kızım henüz 3 ay 1 haftalık fakat ek gıdaya başlamak zorunda kaldık doğrumu yapıyorum bilmiyorum. kızım beni sadece 1 ay emdi gaz problemi de olduğu için doktorumuz conformil mama önermişti son 20 güne kadar düzenli yiyiyordu sonra mamayı yememeye başladı tadını beğenmiyor herhalde dedim değiştirdik mamayı yine aynı başka mamalarda denedik yine aynı bu ayın 24 ünde doktora gittik iştahsızlığından bahsettim idrar yollarında iltihaplanma olabilir dedi test yaptık birşey çıkmadı doktor birşeyi yok can sıkıntısından yemiyor dedi ek gıdaya başlayayım dedim 1 ay bekle dedi ama ben dayanamadım denemek amaçlı kavanozda olan meyva püresinden aldım yaladı yuttu muhalebbi yaptım onu da yedi bebe bisküvisi sebze püresi derken ek gıdaya geçmiş olduk bile ve hala gece bile biberon mamasını zorla yiyor bu ay çok da az kilo almış ne yapmam lazım benim gibi olan anneler var mı akıl verin ne olur şaşkınım çok şaşkınım kız şimdiden ne yemek istediğini kendi belirliyor benim için sorun değil onun bağırsaklarına falan zararı olur mu acaba çok uzun oldu biliyorum ama off yardım edin lütfen!

canım bizde 3.ayda 300 gr aldı diye doktorun demesi üzerine 3.5 aylıkken başlamıştık ek gıdaya. insan bir hevesle başlıyor bişeyler yedirmek onunda yediğini görmek hoşuna gidiyor.. keşke başka bir doktora daha götürüp fikir alsaymışım .. bebeğimin beslenmesi konusunda en büyük hatayı yapmış oldum. daha sindirim sistemi gelişmemiş olduğundan kabızlık problemimiz ağlamalarımız çok oldu. aslında ek gıdaya en erken 4. ayda başlamanın sebebide sindirimin gelişmesi..

ilk zamanlar herşeyi yiyen kızım sonraki aylarda aşırı iştahsız bir çocuk oldu. iştahsızlığı için birkaç doktora götürdüm sözleşmiş gibi doktorların dediği tek sonuç "ek gıdaya erken geçmenin ceremesini çekiyorsunuz..." mamalardan sadece Sma gold u içebildi.. onu da geceleri içti. kilo alımıda 300 gr şeklinde devam etti..
bence kendince bukadar küçükken bebişin ek gıdalara iyice alışmadan başka doktorların da görüşünü al derim. yada hiç olmadı ek gıdaya devam ettin muhallebisine çorbasına mutlaka formul mama ekle.. çünkü bu aylarda ona gereken vitaminleri bu şekilde takviye yapabilirsın..

benim kızımda 3 aylıkken emmeyi bıraktı bende kızım 3 buçuk aylıkken meyve suyu ve yoğurt vermeye başlamıştım hergün 4/ 5 kerede kendi sütümü sağıp veriyordum emmiyor diye anne sütünden asla mahrum bırakmadım şimdi kendi kendine tekrar emmeye başladı 10 aylık olacak..
bence biberon maması değilde kaşık maması dene birde .kaşık maması yoğurt meyve suyu verebilirsin bence..

3 aylık bebege ek gıda için çok erken arkadaşında dediği gibi kaşık maması verin yazık küçücük bebek sindirim sistemi yeni gelişen bir bebege tam anlamıyla ek gıdayla geçilirmi sizinki ek gıdadan çıkmış tamamen ana ögün yapmışsınız 3 aylık bebegin yediklerini. dr lar 6 aydan önce mecbur kalmadıkça ek gıda önermiyor varki bir bildikleri önerilmiyor ek gıda erken olunca

canım benim kızımda3.ayında 400gr.aldı biz sadece mamızı deiştirdik bence sende öyle yap bende4.ayda başladım ek gıdaya erken bence ve halen kızımda okadar kilo almıyor yani...

arkadaşlar bilgileriniz için çok teşekkür ederim bu durum beni fazlasıyla yordu ne yapacığımı şaşırmıştım biraz önce kızımın doktoruylada konuştum yumurta tuz bal harici herşey yedirebilirsin dedi ama ben günlük menümüzde biberon maması ağırlıklı ek gıdalara devam edicem nettende az önce araştırdım ek gıdalara geçişte ilk adım sütlü unlu mamalar ve yoğurt olmalıymış ama buğday unu tavsiye edilmiyor şimdilik böyle umarım herşey yolunda gider

canım bizde 3.ayda 300 gr aldı diye doktorun demesi üzerine 3.5 aylıkken başlamıştık ek gıdaya. insan bir hevesle başlıyor bişeyler yedirmek onunda yediğini görmek hoşuna gidiyor.. keşke başka bir doktora daha götürüp fikir alsaymışım .. bebeğimin beslenmesi konusunda en büyük hatayı yapmış oldum. daha sindirim sistemi gelişmemiş olduğundan kabızlık problemimiz ağlamalarımız çok oldu. aslında ek gıdaya en erken 4. ayda başlamanın sebebide sindirimin gelişmesi..

ilk zamanlar herşeyi yiyen kızım sonraki aylarda aşırı iştahsız bir çocuk oldu. iştahsızlığı için birkaç doktora götürdüm sözleşmiş gibi doktorların dediği tek sonuç "ek gıdaya erken geçmenin ceremesini çekiyorsunuz..." mamalardan sadece Sma gold u içebildi.. onu da geceleri içti. kilo alımıda 300 gr şeklinde devam etti..
bence kendince bukadar küçükken bebişin ek gıdalara iyice alışmadan başka doktorların da görüşünü al derim. yada hiç olmadı ek gıdaya devam ettin muhallebisine çorbasına mutlaka formul mama ekle.. çünkü bu aylarda ona gereken vitaminleri bu şekilde takviye yapabilirsın..

arkadaşım birde muhallebisine nasıl ekliycem mamayı tarif edebilir misin

3 aylık bir çocuk nasıl yiyor onları doktorun önerdiyse bişey olmaz heralde ama çok merak ettim bir daha sorsana doktoruna allah korusun bişey falan olur sonra pişman olursun benimde 27 günlük bir oğlum var sütümle doymuyor mecburen biberon maması veriyorum memeyi bırakmasından korkuyorum iştahı çok iyi maşallah eğer kaşık mamalarının zararı yoksa ilerde bende kullanmak isterim daha tok tutar biberon maması dayanmıyor hemen acıkıyor sen bi daha doktoruna sorsana

ben mecbur kaldığım için erken başlamak zorunda kaldım ek gıdaya yoksa doktor kontrolunde 4. ay geçilmeli ek gıdaya tabii ki zaten bugün de doktorumuzdan onay aldım mama ağırlıklı devam ediyoruz ve bu yazdıklarımdan az az yiyor ayrıca sana meme ağızı ufak olan avent yada dr.browns marka biberonları tavsiye ederim yeni doğan bebekler için memeni bırakmaz o zaman bebeğinle mutlu günler canım

benım doktorum 6 aya kadar ek gıda yok kılo almıoyorsa mama demıştı
cunku cıgerlerı cok kucuk dokunabılır sonra ılerde proplem cıkar dedı
ben 4 bucuk aylıkken sadece meyve purelerı verdım
5 aylıkken sebze corbası...

walla arkadaşlar benim oğlumda 3 ay+4 günlük oldu iştahı çok yerinde olduğu için (maşallah) mecburen bibron maması weriyorum ama hergün bir yada iki biberon en fazla şimdide iki gündür sadece 2 yemek kaşığı şekerli yoğurt wermeye başladım bitince ağlıyo sewdi sanırım :) ama arkadaş ek gıdadan çok ana öğünlre çewirmiş olayı çok araştırdım en az 4 aylıktan önce kesinlikle werilmemeli bence sadece elmahavuç gibi şeylerin suyunu sıkıp wer iyi gelir

bende oğlumda 3 aylıkken ek gıdaya baslamıştık.kavanoz mamaları meyva püreleri muhallebiler hatta yoğurt corbası falan.doktorumuz eger bebek anne sütü almıyorsa ne kadar erken ek gıdayabaslarsa o kadar iyi diyordu.tabi çok sekerli ballı çikolatalı seyler yasakktı.kivi muz ve çilekde yasaktı.bizde hiç sorun olmadı.1 yasından sonrada da süte basladık.ayrıca verdiğimiz bu suni bebek biberon mamaları yerine çorba ve muhallebi daha iyi demişti doktorumuz.çorba dediğimde biziimkiler gibi değil 1 çay kasıgıı un ve yoğurt yag tuz yok.bizde birsey olmadı ama sen yinede doktoruna sor netten arastırr

en az 4 aylıkken o mamalara baslanması gerektı...onun mıdesınde ne varkı daha yazık...keşke başka hazır sutlerı deneseydı mesela SMA varmı tr de bılmıyorum ama çok kalitelı ve doyurucu bır mama..dene ıstersen...

insan böyle bir durumla karşılaşınca gerçekten bocalıyor benimde başımda aynı sorun var bebeğim 3 aylık ve şimdiye kadar mamayla beslendi fakat birkaç gündür biberonla mama içmek istemiyor ve çok ağlıyor böyle olunca çareyi ek gıdalarda arıyor insan başına gelmeyen bilemez bende hala israr ediyorum ama nafile resmen öğürüyor :KK43: çok üzülüyorum biraz daha diretcem sonuç alamazsam malesef ek gıdaya (küçücük ve tam gelişememiş sindirim sitemiyle) başlamış olucaz :)

cnm walla bende werıyorum 3 aylık muhallebi bıraz sulu yapıp werıyorum.meyve suyu veriyorum yoğurdada bugun baslıycamm dewam mamasından yapıyorum yogurdu

benim oğlum da 3 aylık emiyor ( sadece tek memeyi) ve biberon maması içiyor.
ben ek gıda dendiğinde mamanında ek gıda kapsamında olduğunu düşünüyordum sizin mesajları okuyunca yoğurt vs gibi gıdalara geçiminden bahsettiğinizi anladım.
3 ay bence de erken arkadaşım. kaşık mamaları için bile 4. aydan itibaren veriniz yazıyor kutularında. bazılarında 6. aydan itibaren yazıyor hatta.

bu acele neden anlamıyorum zaten büyüynce yemekten bıkacak bu ek gıdaları 3 aylık bebek çok küçük yapmayın!
sütünüz yetmiyorsa yapacak bişey yok ama ek gıda için çok erken
formül mama verin
benimde sütüm 4 ay yetebildi oğluma
sonrasında mama ile devam ettik

öncelikle lütfen şu kavanoz meyva pürelerinden vermeyin nolur, onlar aşırı katk ımaddesi içeriyor. normal şartlarda 10dk sonra mosmor olan elma nasıl 15 gün dayanabiliyor. ben ilk oğluma onlardan verdim malesef. sonra reflüden başımızı kaldıramadık...

ek gıda için çok çok küçük. benim oğlum 1 hafta sonra 5.ayını bitirecek, doktorumuz meyve püresini, çorbayı 1 yemek kaşığını çay kaşığına bölüp öyle tattır dedi.
oysa formül mamaların yanında ek toz mamalar var, mesela sütlü-pirinçli,armutlu,bisküvili gibi. ara öğün olarak biberonla yada muhallebi kıvamında hazırlayıp kaşıkla onlardan verin bence. aptamil ile milupanın var bunlardan. gerçekten çok minik daha bebeğiniz a.s.

X