Çocuk Hastalıkları 2009 Mart Erkek Bebek Anneleri Doğar Doğmaz Bebeğinizi Sünnet Yaptıracakmısınız?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

melek81

Herşeyin başı sağlık
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2008
4.181
8
Selam arkadaşlar,

Ben erkek bebek bekleyen Mart 2009 annesi olarak kararsız kaldım. Bebek doğar doğmaz sünnet yaptırmalı mı?

henüz kimse düşünmemiş anlaşılan bu konuyu.
cidden melekciğim ben hiç düşünmedim ama ben yaptırmam o kadar küçükken kıyamam ya ama bazı durumlarda mecbur kalınıyo yapılıyo o zaman mecburen yapılacak başka çaresi yok kıyamam minicik pipisini keseceklerkaydirigubbakcemile3

yenidoğan sünneti önümüzdeki yıllarda çok genişlicek.....şahsen yoğun sarılık sorunları olmazsa kendi adıma düşünüyorum oğluma yaptırmayı.....hem çok küçük olduğu için psikolojik sorunları olmuyor...hem göbeği ile birlikte iyileşiyor nerdeyse....ve en önemlisi daha sonraki yıllarda farkedilecek tıkanıklıkları çok önceden önlemi alınmış oluyor....bu şekilde bebeklerin daha sağlıklı olduklarını duydum...hayırlısı bakalım....

yenidoğan sünneti önümüzdeki yıllarda çok genişlicek.....şahsen yoğun sarılık sorunları olmazsa kendi adıma düşünüyorum oğluma yaptırmayı.....hem çok küçük olduğu için psikolojik sorunları olmuyor...hem göbeği ile birlikte iyileşiyor nerdeyse....ve en önemlisi daha sonraki yıllarda farkedilecek tıkanıklıkları çok önceden önlemi alınmış oluyor....bu şekilde bebeklerin daha sağlıklı olduklarını duydum...hayırlısı bakalım....

canım çok tşk ederim. doğduktan 24 saat sonra yapıyorlarmış. Bende düşünüyorum. Bakalım araştırıyorum şimdi..

Bende Allah kısmet ederse doğduğunda yaptırtmayı düşünüyorum...a.s

Bebeğim ve Sünneti

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?
Yapılan çalışmalara göre, sünnet için en uygun zaman Yenidoğan dönemi ve 6 yaşından sonrasıdır. Özellikle 2–6 yaş arasında sünnet tıbbi gereksinim olduğunda yapılmaktadır. Bu yaşlarda yapılan sünnet, psikolojik gelişiminin önemli bir döneminde olan çocukta negatif etki yapabilmekte ve “kısırlaştırılma korkusu” denilen psikolojik bozukluğa neden olabilmektedir. Yenidoğan sünneti bebek doğduktan sonra K vitamini uygulandıktan sonra yapılabilir.

Yenidoğan sünneti bebeğe acı verir mi?
Her ne kadar Yenidoğan döneminde ağrı duyusu tam olarak gelişmemiş olsa da bebeğe mutlaka bölgesel anestezi yapılması gerekir. Bu sayede son derece konforlu bir şekilde sünnet gerçekleştirilmektedir.

Yenidoğan döneminde sünnet yapılmasının avantajı var mıdır?
Evet. Yapılan araştırmalar Yenidoğan döneminde sünnet olan erkek bebeklerin idrar yolu enfeksiyon geçirme olasılıklarının sünnet olmayanlara göre belirgin derecede daha az olduğunu göstermiştir. Amerikan Pediatri Akademisi 1999 da yayınladığı bildiride her erkek bebeğe rutin olarak uygulanmasını önermiştir. Ayrıca, penis kanseri, hemen hemen sadece sünnetsizlerde görülmektedir ve sünnetin bu durumda koruyucu olduğu uzun zaman önce kanıtlanmıştır.

Yenidoğan dönemindeki sünnet bebeğe sıkıntı verir mi?
Bu dönemde yapılan sünnet sonrası iyileşme çok hızlı olmakta ve bebeğe belirgin bir sıkıntı vermeyip, emzirilmesi açısından sorun çıkartmamaktadır.

Yenidoğan sünneti sonrası bakım nasıl olmalıdır?
Sünnetin ertesi günü bebeğin kontrolü ve pansumanı yapılmaktadır. Bundan sonra 3–4 gün süreyle bebeğin altının sık olarak kirli olup olmadığını kontrolü önerilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir ilaç kullanımı veya pansuman gerekmemektedir. Bebek 2 gün sonra yıkanabilir. Sünnet sırasında uygulanan dikişlerin kendiliğinden tamamen erimesi ise yaklaşık 10 günü bulmaktadır.

bi saglıkcı olarak bebişim Allah nasıp ederse 3 aylık olursa :):) hemen sünnet yaptıracam sünnet derisi iltihaplara sebep oluyo ve bebişimiz sunnettekı acının daha fazlasını cekıyo anestezi yapıldıktan sonra bebişler bişey hissetmıyo sonrasında ise ıdrar yaparken yanıyo ama iyileşmesi kısa sürüyo Allahım o günleri göstersin inşaallah :asigim:

bi saglıkcı olarak bebişim Allah nasıp ederse 3 aylık olursa :):) hemen sünnet yaptıracam sünnet derisi iltihaplara sebep oluyo ve bebişimiz sunnettekı acının daha fazlasını cekıyo anestezi yapıldıktan sonra bebişler bişey hissetmıyo sonrasında ise ıdrar yaparken yanıyo ama iyileşmesi kısa sürüyo Allahım o günleri göstersin inşaallah :asigim:

bende bu yüzden istiyorum bakalım.3 ay sonra daha iyi ise o zaman yaptıralım.

Bende istiyorum hemen yaptırmayı. İlerde daha zor olur diye düşünüyorum.Bakalım dr.umuza sorarız zamanı gelsinde inşallah.

bende hemen yaptiracagim arkadaslar
ilk 48 saat icinde yapiliyor sunneti.
ananesi hayir kiyamam ben ona dese de yaptircaz :jeyyar:

yaptirin yaptirin .. da
elifim pek bi sadist gördüm seni
:jeyyar:

ahahah Hacercim guldurdun beni aksam aksam..
ee tanıssın hayatla erken yasta kaydirigubbakcemile3
saka bi yana bende yumusak kalpli yufka yurekli olursam tepemize cikar bizim oglan.
evde birilerinin despot acimasiz olmasi lazim dimi kaydirigubbakcemile5

eger Allah nasip ederde sag saglim dünyaya getirebilirsem oglumu bende 3 4 aylikken yaptiricam ins ilk oglumu 6 aylikken yaptirmistim biraz zor olmustu yani büyüdükce zolasiyor akillari ermeye basliyor pansumana gittgimizde doktordan korkmustu aglidigi zamanlarsa anestezi icin igne olurken agladi bide ilk cisini yaparken cok agladi bide pansuman olurken bunun disinda pek bi zorluk yasamadik cok sükür ama bizim doktor keserek degilde yakarak yapti sünneti o yüzden dikis filan yoktu sadece pansumana gittigmizde su toplamisti kenarlari onlari patlatti oyüzen cani cok yanmisti yavrumun yani ne kadar erken olursa okadar iyi oldugunu anladim

eger Allah nasip ederde sag saglim dünyaya getirebilirsem oglumu bende 3 4 aylikken yaptiricam ins ilk oglumu 6 aylikken yaptirmistim biraz zor olmustu yani büyüdükce zolasiyor akillari ermeye basliyor pansumana gittgimizde doktordan korkmustu aglidigi zamanlarsa anestezi icin igne olurken agladi bide ilk cisini yaparken cok agladi bide pansuman olurken bunun disinda pek bi zorluk yasamadik cok sükür ama bizim doktor keserek degilde yakarak yapti sünneti o yüzden dikis filan yoktu sadece pansumana gittigmizde su toplamisti kenarlari onlari patlatti oyüzen cani cok yanmisti yavrumun yani ne kadar erken olursa okadar iyi oldugunu anladim

kızlar cok tsk.ler bende buyuk ıhtımal hemen yaptıracama ama 24 saat ıcınde yaptırmak mı yoksa 3 ay ıcınde yaptırmak mı daha ıyı acaba.. ben hemen 24 saat sonra yaptırayım dıyorum.. ne guzel kız annelerının bu derdı yoksüprizzzzz

kızlar cok tsk.ler bende buyuk ıhtımal hemen yaptıracama ama 24 saat ıcınde yaptırmak mı yoksa 3 ay ıcınde yaptırmak mı daha ıyı acaba.. ben hemen 24 saat sonra yaptırayım dıyorum.. ne guzel kız annelerının bu derdı yoksüprizzzzz

melekcim benim bildigim ilk 48 saat en sagliklı olani imis.
ama allah nasip ederde 7 aya geldigimizde cocuk doktoru arastirmaya baslayacagim.
o vakit gorustugum cocuk doktorlarina sorup bakacagim artik.:eek:

evet cok sükür öyle bi düsüncemiz yok..
ama sizi okumak yinede güzel ve eglenceli oluyor..
siz yaptirin.. bidaki bebelerimizden biri erkek olursa tecrübelerinizden faydalaniriz :1closedeyes:

dimi elifcim
:jeyyar::jeyyar:

siz yaptirin.. bidaki bebelerimizden biri erkek olursa tecrübelerinizden faydalaniriz :1closedeyes:

dimi elifcim
sen bu mesajı yazmadan once tamm Hacerinki kızdı degilmi evet evet kizdi filan diye dusunuyordum kafamda.
anladim ben onu sositososito

sen bu mesajı yazmadan once tamm Hacerinki kızdı degilmi evet evet kizdi filan diye dusunuyordum kafamda.
anladim ben onu sositososito

:lepi::lepi::lepi:
kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2
:icecream::icecream::icecream::icecream:

dimi elifcim

ehueheh ne güzel valla..

X