gebelikte röntgen çektiren varmı dişimi çektirmem lazım çok canım yanıyor

ertesigxuxn

doğa'nın annesi
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2007
916
2
kızlar 2, ayımdan beri 20lik diş ağrısı çekiyorum dişimin sinirlerini aldırdım ama hala canım çok yanıyor dayanamıyorum internette araştırdım ve gebelikte röntgen çekildiğini öğrendim doktorumda çektirebilirsin dedi fakat dişçim bir türlü kabul etmiyor kökleri eğri veya düz oluyormuş bilemediği içinde çekmiyor dişimi artık hiç halim kalmadı damaklarım ön dişimi kapadı bütün ağzım ağrıyor sabahlara kadar ağlıyorum ne yapıcam ben kendimide sırf sorunlu biri gibi hissetmeye başladım artık şurama bişi oldu demeye çekiniyorum eşimden üzülüyor çünkü siz olsaydınız başka bir dişçiye gidip röntgen çektirir ve bu acıdan kurtulurmuydunuz çok kötüyüm çnküsenağlama

canim ya, basima geldiginden degil ama okuyunca dayanamadim gecmis olsun demek istedim. tatlim bu kadar agri da baska sorunlara neden olur bence sen hemen baska bir disciye git, discinle jinekologunu cepten konusturt. hangi sehirdesin, istanbulsa ortakoyde sana dunya iyisi ve usta bir disci onerebilirim.

pardon baktim bursadaymissin. ama baska disci ve doktorlarini cepten gorusturmen en mantiklisi gb gorunuyor, sonucu yaz olur mu.Allah yardimcin olsun, dua edicem sana.

hamilelikte cok mecbur kalınmadıkca röntgen cekilmez
fakat hamileler için bir yelek var onu giydirip cekebilirler aslında
ve her röntgen bölümünde vardır bu yelekten
bunu bi sor istersen canım

cnm benim bak bir yazı buldum.
Gebelikte Diş Röntgeni
Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir.Her ne kadar dişhekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.
Hamilelikte Diş Çekimi
Hamilelik tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Ağzımız ise vücudun bu tür değişikliklerine karşı çok hassas olan bir bölgesidir.
Anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir. Mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde zararlı etkilere neden olur. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı aşırı ilgi veya aşırı tiksinme duyulması sonucu ağız da bundan etkilenir.
Hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazi degisimler olur. Örneğin kandaki ve tükürkteki asit miktarı arttığ için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Çünkü en basit anlatımıyla , dişin çürümesi demek , bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşaması demektir. Diş eti rahatsızlıkları da eskisinden daha kolay ve daha sık oluşacaktır.
Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli , ağız sağlığı için neler yapması veya yapmaması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem de çocuğunun sağlığı için çok önemlidir. (alıntıdır)

umarım işine yarar cnm.

X