Bebeğinizin kordon kanını aldırmayı düşünüyor musunuz?

herkes burda aynı konu üzerinde duruyor ve fikirlerini sunuyor. Bir kişinin gerçekten inandığı birşeyi savunması gayet normal ve bu konuda diğerlerini aydınlatmak ve belki de seçenek sunmak için tartışıyoruz. Değerlendirmeleri sizlerin dışındaki kişilere bırakmanız daha yi olur bence. kimse kimseyi firma yetkilisi ve reklam yapmakla suçlamamalı.
Bırakın herkes fikirlerinizi okuyup kendisi araştırsın ve karar versin...

Sevgili Dennisss, kesinlikle fikirlerine katılıyorum.
Arkadaşlar, bir seçenek olarak savunduğum bu düşünceye Sayın Zarag'ın yaptığı yoruma inanın sizden çok şaşırdım. fisfisfis Saygı duyuyorum ne diyebilirim. Ben kordon kanı hakkında yaptığım araştırmalarla bu siteye yöneldim ve yazdım. Tabiki o kadar yorumum olmuştur. Sizlerle konuşmak, fikirlerinizi almak için geldim fakat arkadaşı kızdıracağımı tahmin etmemiştim. Başımıza geldiği için sürekli araştırın sorun, belge isteyin diye yazdım fakat Sevgili Zarag'ın gözünden kaçmış olsa gerek.... Canın sağolsun Zaraq ne diim yerimseniben

Sevgili Dennisss, ne yazık ki, hala konudan uzak kişisel ikna ve ispata yönelik konuşmalarla geçiyor yazışmalar. Ben kimseyi suçlamadım; sadece bu davranışların benim o şekilde düşünmeme sebep olduğunu ve yanılıyorsam da kusura bakılmamasını, sadece samimiyetle fikrimi söylediğimi belirttim. Zaten benim tepkim bazı kurumların yetersiz bilgilere dayanaılarak suçlanması idi. Ama tam anlaşılamamış sanırsam...

Sevgili Babym, gözümden kaçan birşey yok, hatta bir iki sayfa önceye dönersen vurguladığın noktaların önemine hak vererek sana vakt-i zamanında teşekkür etmiş olduğumu bile görebilirdin. Sonrasında ki üslubuna tepki göstermiştim ki bunların hepsi yazışmalarda var zaten...

Amacından uzaklaşmış bu şekilde konuşmalara, genel platformun bu şekilde kullanılmamasına inandığım için artık cevap vermeyeceğimi belirtirim.

Yazışmaların için teşekkür ederim Sevgili Zarag. Her zaman yorumlarınızı bekliyorum :kahve:
Konuya dönmemiz gerekirse..,
Daha önce GMP koşulları olarak bir çok yerde ismi geçti. Peki nedir bu GMP, neden bize bunu sunuyorlar? Sizlerle bulduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

HÜCRE ve GEN TEDAVİLERİNDE KALİTE GARANTİSİ:

İYİ ÜRETİM UYGULAMALARI
(GOOD MANUFACTURING PRACTICE ,GMP)

İnsan sağlığı için üretimi yapılan her ürünün, üretimin tüm aşamalarında ve hasta uygulamalarında yüksek kalite seviyesine sahip olması gereklidir. Bu bağlamda, son yıllarda önce tavsiye kararı olarak başlayan, sonra ABD ve Avrupa topluluğu (AT) üyeleri tarafından uygulanması, zorunlu kılınan kararlara göre her türlü kan ve kan ürünü, doku, kök hücre bankacılığı, hücre ve gen tedavi ürünlerinin GMP koşulları altında üretimlerinin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Bu durumda, ülkemiz ister AT'a katılsın, isterse katılmasın GMP kurallarını kendi insanlarının sağlığı, gerçekleştirilen çalışmaların ve üretimlerin dünya tarafından kabul edilebilmesi için yerine getirmek ve uygulamak zorundadır. Sonuç olarak, önümüzdeki yıllar ülkemizin bu sistemle tanıştığı ve GMP uygulamalarına adım adım her alanda geçişinin başladığı bir dönem olacaktır.

İyi Üretim Uygulamaları (GMP)’nın Genel Prensipleri:
Hücre tedavi ürünlerinde yüksek kalite önemlidir. Böylelikle kanın toplanması , kan komponentlerinin işlenmesi, depolanması ve dağıtılması yüksek kalite sağlamaya yönelik olarak organize edilmiş olmalıdır. Bu da ancak kalite yönetim sistemi ile gerçekleşecektir.
Hücre tedavi ürünlerinin üretiminde kalitenin sağlanmasında önceleri uluslararası organizasyon standartları (ISO) yeterli görülmüştür. ISO 4 ana komponente sahiptir:
a- ISO9000: Kalite kontrol yönetim sistemi temelleri ve tanımlamaları
b- ISO9001: Kalite yönetim sistemi
c- ISO9004: Performansın artırılmasında kalite yönetim sistemleri el kitabı
d- ISO9011: Kalite ve çevre denetim el kitabı

Görüldüğü gibi ISO standartları her tür organizasyonun kalite uygulamalarına yardımcı olmak üzere geliştirilmiş ve daha genel bir kalite yönetimini tanımlamaktadır. GMP ise ISO9002 komponentlerini içeren ve tıbbi ürünlere özgü ilave gereksinimlerin de karşılandığı daha spesifik bir kalite yönetim sistemidir.

GMP’nin temel şartları aşağıdaki formatın oluşturulması ile yerine gelmektedir:
a- Kalite yönetimi
b- Personel ve organizasyon
c- Bina, donanım, ekipman ve materyaller
d- Dokümantasyon
e- Ham ürün girişi, ürün işleme, saklama ve dağıtım
f- Kalite kontrol ve yeterlilik testleri
g- Tüm işlemlerin onaylanması ve yetkilendirilme
h- Şikayetler ve geri çağırma
i- Hataların araştırılması, üretilen ürünlerin kullanım sonrası klinik takibi
j- Örneklerin saklanması, sorunlu, iade edilen ürünlerin imha edilmesi
k- İçsel ve dışsal denetim .

Babym GMP hakkında verdiğin bilgi için teşekkürler..
GMP hayatımızda olması gereken bir standart bence.
Özellikle de sağlık ve gelecek söz konusuysa GMP yaşayan, işleyen ve uygulanan bir kalite sistemi olmalı.

Bakanlıktan kordon kanı uyarısı

Sağlık Bakanlığı`nca aileler kordon kanı konusunda uyarılarak, bu konuda hareket noktası belirlemeden önce, doğru, sağlıklı ve kişisel kaygılardan uzak bilgilere ulaşılmasının önemine işaret edildi.

Uyarıda, `Bilimsel gerçeklere dayanmayan ve aileleri adeta baskı altına alan tanıtım faaliyetlerinden insanlarımızın doğru bilgilerle donatılarak korunması önem arz etmektedir` denildi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü`nden yapılan yazılı açıklamada, kordon kanının en önemli kök hücre kaynaklarından biri olduğu belirtilerek, günümüzde hangi hastalıkları tedavi edebildiğinden çok, gelecekte hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğinin önemli olduğu, dünyanın konuya ilgisinin de bu alanda yoğunlaştığı bildirildi.

Kordon kanı konusunda ailelerin hareket noktalarını belirlemeden önce doğru, sağlıklı ve kişisel kaygılardan uzak bilgilere ulaşmalarının önemli olduğu vurgulanarak, tüm dünyada kordon kanı bankalarının `kamu` ve `özel sektör` olarak ikiye ayrıldığı belirtildi.

ETİK SINIRLARI ZORLAYAN REKLAM VE KAMPANYALAR

Kamu kökenli bankaların devlet finansmanı ile kurulduğu ve ihtiyacı olan başka bir hastada kullanılmak üzere `allojenik` kordon kanı sakladığı kaydedilerek, özel bankaların ise finansman ihtiyacını ailelerden karşıladığı, bu nedenle de çoğu zaman etik sınırları zorlayan reklam ve tanıtım kampanyalarıyla kordon kanı toplamaya çalıştıkları ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

`Geçtiğimiz dönemde bebek bekleyen aileler, bu baskı altında bebeklerinin kordon kanlarını saklatmak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır hale getirilmiştir.

Bilimsel gerçeklere dayanmayan ve aileleri adeta baskı altına alan tanıtım faaliyetlerinden insanlarımızın doğru bilgilerle donatılarak korunması ve her şeye rağmen bebeğinin kordon kanını saklatmaya karar vermiş ebeveynin, bir gün gelip de saklanmış kordon kanının kullanılabileceği bir hastalıkla yüz yüze gelinmesi durumunda mağduriyetin önlenmesi bakanlığımız açısından önem arz etmektedir.`

KORDON KANI BANKACILIĞI YÖNETMELİĞİ

Bakanlık tarafından yayımlanan `Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği` ile bu alanda yaşanan mevcut boşlukların giderilmesinin hedeflendiği ifade edilerek, Yönetmelikte, kordon kanı bankalarının asgari bina ve personel standartlarının tanımlandığı, saklanan kordon kanlarının ileride tedavi amacıyla kullanılabilmesi için kordon kanı bankalarının Avrupa Birliği`nde her türlü tıbbi ürünün imalinde vazgeçilmez olan GMP şartlarına ve standart uygulama yöntemlerine sahip olması koşulu getirildiği kaydedildi.

Yönetmelikle ayrıca, bu merkezlere yüzde 20 oranında allojenik saklama şartı getirildiği, 12 yılın sonunda ebeveyne saklanan kordon kanını genel kullanıma açma hakkı tanındığı, saklanan kordon kanları için sigorta şartı konulduğu, bunların kullanılamaz hale gelmesi durumunda ise tedaviyi sağlayabilecek alternatif kök hücre kaynağının, dünyanın herhangi bir yerinden temini suretiyle hastanın tedavisinin karşılanmasının güvence altına alındığı bildirildi.

`Bilgilendirilmiş Olur Formu`nun Yönetmelik eki olarak yayımlanmasının da önemli olduğu belirtilerek, `Burada verilmesi gereken bilgiler aileye sunularak onayı alınmakta, kordon kanı saklama kararını sağlıklı bir zeminde vermeleri temin edilmektedir` denildi.

Arkadaşlar,

Benim ablam 7 senedir bu işi yapıyor. Yurtdışında saklatıyorlar kanı.

Konuyla ilgili görüşmek isteyen hamileler, arkadaşlar olursa her türlü yardımcı olmaya çalışırım, fiyattada indirim yaparlar.

Kesinlikle reklam amaçlı, kendi yararım için falan söylemiyorum. Beni kadınlar kulübünde bilen bilir
:)

X