Bebeğinizin kordon kanını aldırmayı düşünüyor musunuz?

karakuzummm

yakışıklı oğlum ozan'ım
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2008
2.751
0
40
kızlar bebekleriniz doğduğunda kordon kanını aldırmayı düşünüyor musunuz? allah korusun ama ileride çıkabilecek herhangi bir hastalık için kök hücre oluyor. istanbulda da kök hücre bankası açılmış ama fiyatı ne kadar bilmiyorum.

canım ben araştırmıştım 1000-1500 dolar arası bir fiyatı var sonrada her sen 100dolar aidatı var

Selamlar,
Hamile kalmadan çok önce karar verdiğim birşeydi kordon kanını saklatmak, inşallah hiç ihtiyaç duymayız... Ben doğumumu İzmir Özel Kent Hastanesinde yaptırmayı düşünüyorum, kordon kanını da Ege Üniversitesi Hastanesinde saklatmayı düşünüyoruz. Benim öğrendiğim kadarıyla da fiyatlar Existhunder'ın belirttiği düzeylerde. Bildiğim kadarıyla kordon kanını kendi doktorunuz da alabiliyor veya anlaştığınız bir yer varsa oradan da gelip alabiliyorlar. Önemli olan önceden kordon kanı bankasıyla irtibata geçmek, anlaşmayı yapmak ve sözkonusu kiti tedarik etmek. Aramızda bu aşamaları gerçekleştiren birileri varsa ve tecrübelerini paylaşırsa çok memnun olurum.

ah ah kızlar keşke herkes bebeğinin kordon kanını saklatabilecek kadar şanslı olsa!!Allah herkesin yardımcısı olsun !

Selamlar,
En başta bebeklerimizin sağlıkla doğmasını ve inşallah ömürleri boyunca da kordon kanına hiç ihtiyaç duymamalarını diliyorum. Lazanya'ya katılmamak imkansız; imkanı olan herkesin de bu konuyu ihmal etmemesi gerektiğini düşünüyorum.

[Hepinize sağlıklı bir gün diliyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar kordon kanı saklatmak için Sağlık Bakanlığı Ruhsat'ını ve GMPakreditasyon belgesini sorun. Bunlar Kordon Kanı Bankası yönetmeliğinde yazıyor. Çok titizlik gerektiren bir konu. Bu bir alışveriş gibi en ucuzuna gidilebilen bir mevzu değil. yada burası yakın diye seçim yapmayın,. Sonuçta kordon kanı aynı şehirde olsa da bir işinize yaramayacak. Türkiye'deki tüm bankaların niteliklerini araştırmanızı tavsiye ediyorum. Kordon kanı uzun uzun yıllar saklanacak bir şey. Yasal olmayan prosedürleri olan bir banka şikayetle kapatılırsa yada batarsa? Bunları çok iyi araştırmak lazım.

Arkadaşlar kordon kanı saklatmak için Sağlık Bakanlığı Ruhsat'ını ve GMPakreditasyon belgesini sorun. Bunlar Kordon Kanı Bankası yönetmeliğinde yazıyor. Çok titizlik gerektiren bir konu. Bu bir alışveriş gibi en ucuzuna gidilebilen bir mevzu değil. yada burası yakın diye seçim yapmayın,. Sonuçta kordon kanı aynı şehirde olsa da bir işinize yaramayacak. Türkiye'deki tüm bankaların niteliklerini araştırmanızı tavsiye ediyorum. Kordon kanı uzun uzun yıllar saklanacak bir şey. Yasal olmayan prosedürleri olan bir banka şikayetle kapatılırsa yada batarsa? Bunları çok iyi araştırmak lazım.

ayyyy haklısın ya iyi araştırmak gerekiyor.

sağlık bakanlığı tarafından hepsinin kapatıldığını duydum sadece türkiyede tek ruhsatlı banka olan ati teknoloji alım yapıyormuş.

babylife alım yapamıyormuş çünkü sağlık bakanlığı ruhsatı olmadığı için kapatılmış.bende araştırıyorum ama sadece tek alım yapan yer ati teknolojiymiş sitesine girip bakmanızı öneririm ben kararımı verdim ççünkü üniversite güvencesinde ve bakanlıktan onaylı üstelik gmp belgesinde sahipmiş..sizede tavsiye ederim.ATİ TEKNOLOJİ HÜCRENİN GÜCÜ

Selamlar,
Sevgili Babym, kordon kanı bankacılığı ile ilgili dikkat çektiğin noktalar kesinlikle çok önemli. Bizimde önümüzde halen 3-4 aylık bir süreç var, ben de 1 ay sonra Türkiye'ye geldiğimde konuyu daha detaylı araştırıp, netleştirme fırsatı bulacağımı umuyorum.
Şimdilik bu kadar, araştırmalarımız birkaç ay daha devam edecek gibi... Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Son düzenleme:
Aslında normal düşünüyorsunuz. Bu yönden birşey diyemem. Fakat herkezin "üniversite güvencesinde" diye güven duyacağı bilindiği için bazı üniversite adları kullanılıyor. Sözleşmelerde ona göre düzenleniyor. Özel şirketler bazı üniversiteler içinde taşeron firma olarak yer alıyorlar. Senin de dediğin gibi Zarag "direk üniversite hastanelerinde saklanmasını koordine ediyor" Sadece koordine. Üniversitenin alt katında bir göz oda kullanılıyor olmasın sakın. Saklanılan yerin metrekare olarak hesabını bile yapmak lazım. Peki ya kordon kanının saklatıldığı koşullar. Resmi kurumları hepimiz biliriz. Olanakları sınırlıdır. Ya hijyen ve çalışma koşulları...Resmi hastaneler ve bir sürü ölen bebekler, yanlış ameliyatlar... :KK43: Bunları da duyduk haberlerden.
Bir üniversite pek çok konu ile ilgili iken, bu konuda nasıl özelleşebilir??? Nasıl tek konuya itina edebilir.. Sadece saklanılan yer üniversite. Muhattap olunan yer ve koordinasyon yine özel şirkete ait. Sadece isim almaktan ibaret bir çalışma olmuş bu. Ve pek çok soru.
Ati Teknoloji, Ruhsat için gerekli koşulları sağlayıp almış, GMP (iyi üretim uygulamaları) akreditasyonu yani diğer bir değişle "hücre ve gen tedavilerinde kalite garantisi" ile çalışıyor. Avrupa Standartlarında özel bir bina yapmış. Gelin görün diyor. Ülkemizde artık bir biyoteknoloji şirketi var diyor. Bence özel resmi kurum tartışması yerine binaya bakmak lazım, koşullara bakmak lazım. Sadece bu konuda çalışan ve özelleşen bir yere güvenmek bence daha akıl işi.
Sadece saklama değil. Bu adamlar mesela kanser tedavilerinde kullanılan hücreleri yapıyor, işliyor. Sadece sakladık oldu bitti diye değil. Bir sürü bilimsel yayın sunmuşlar. Ben bir iki tane buldum. Oldukça etkileyici. Bir çok bilimsel dergilerde makaleleri görebilirsiniz. Takip edin bence. Yada kendileri ile konuşun. Çok farklı düşünmeye başlayabilirsiniz...

Sevgili Zarag,
""""""""Sonuçta bizim arzumuz özel bir kurumda değil, üniversite hastanesinde kordon kanının saklanmasını sağlamak; çünkü özel kurumların verdikleri süreklilik garantisine ne kadar güvenilir şüpheliyim; neticede özel kurumlar, kar amacı güden işletmelerdir. Türkiye'nin mevcut koşullarını istikrar açısından da gözönünde bulundurmak gerekiyor diye düşünüyoruz.""""""
Çok doğru söylüyorsun. ATİ Teknoloji sadece otolog değil allojenik saklama yapıyor. Hematoloji derneğinin kordon kanı hakkında yaptığı kamuoyu açıklamasına bakılırsa özellikle allojenik saklama yapan yerler kar amacı gütmeyen kurumlardır şeklinde açıklama yapılmış.
Ayrıca ATİ, kendisine bir şey olursa ki senin bahsettiğin Türkiye'nin mevcut koşulları olsa gerek bunun güvencesini de vermiş.
Sitesinden aldığım alıntıya göre """ ATİ TEKNOLOJİ’ nin faaliyetlerini devam ettirememesi durumunda KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ve ATİ TEKNOLOJİ arasında yapılan sözleşme gereği tüm saklanan ürünler KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ güvencesinde olacaktır."
Bu yeterli olabilir mi?

Tekrar tekrar belirtmek isterim ki ben henüz bir kuruma karar vermedim, araştırma aşamasındayım, ancak üniversitedeki koşulları bilmeden bu şekilde eleştirilerin etik olmadığını düşünüyorum. Ben özellikle Ege üniversitesinin bu konudaki hassasiyetinin ve teknoloji düzeyinin, saklama koşullarının önceden beri bilincindeyim.

Zaten ancak ocak ayında Türkiye'de olabileceğim için, o sırada direk üniversite ile görüşme imkanım olacaktır. Ortak amacımız bebeklerimizin sağlığı ve geleceği için en uygununu bulmak olduğuna inanıyorum, ancak bu sırada yaptığımız eleştirilerin doğru ve etik olduğundan emin olmalıyız.
Bu arada kordon kanını saklamak isteyen herkesin 7. ve 9. ayda bazı kan tahlillerinin yapıldığını bilmesinde fayda görüyorum.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Son düzenleme:
Sevgili Zarag
""""Ortak amacımız bebeklerimizin sağlığı ve geleceği için en uygununu bulmak olduğuna inanıyorum, ancak bu sırada yaptığımız eleştirilerin doğru ve etik olduğundan emin olmalıyız."""
Kesinlikle aynı düşünüyoruz. Yoksa neden bu kadar detaylı araştırma yapayım ki... Bu şekilde bir tedavi yöntemi kanıtlandığı için ve bir kereye mahsus alım ve saklama koşulu olacağı için riske girmemek adına bununla yatıp kalkar oldum. Bu bebeğime alacağım bir patik gibi birşey değil ki...
Bende, üniversite adları kullanılıyor fakat nasıl çalışılıyorlar?? derdindeyim. İsimler arkasında çalışan sektör o kadar çok ki canım. Önemli olan nasıl çalışıldığı ve ortamı.
"""""Üniversite güvencesinde" ibaresini kullanan kurum sizin bahsettiğiniz kurum olmakla birlikte babylife direk üniversitede saklıyor, atiteknoloji ise üniversite güvencesinde kendi binasında kendi kurduğu bankada saklıyor. """ Zarag'cım kesinlikle aynı fikirdeyiz, ATİ kendi binasında saklıyor. GMP koşullarının olması, kalite-kontrol ve çalışma sahası olması, giren-çıkan, çalışan kişilerin belli olması açısından kök hücre teknolojilerine yönelik kendi kurduğu bankada saklıyor. Kişilere de güvence olarak bana bişi olursa herşeye KATÜ sahip çıkacak diyor. Size mantıklı gelmiyor mu?

Sevgili Babym,

Tüm mesajlarımda belirttiğim gibi, ben sadece bebeğim için araştırma yaparak doğru bilgiye ulaşmaya çalışan bir anne adayıyım. Ve önümde de hayırlısıyla 3-4 aylık bir süreç var, Türkiye'ye gelmeden, tam olarak netleştirmem de sözkonusu değil.

Ayrıca bu platform bilgilerimizi paylaştığımız bir platform; beni ikna etme çabanız bana sizin firma yetkilisi olduğunuzu düşündürmeye başladı, umarım yanılıyorumdur, çünkü yukarıda da belirttiğim gibi bizlerin amacı sadece bilgi paylaşımı; kimseyi karalamak ya da kimsenin reklamını yapmak değil. Ancak forumda sizin toplam 8 mesajınız olup, tüm mesajlarınızın sadece bu konuyla ilgili olarak sözkonusu kurumun reklamını yapmaya yönelik olması sebebiyle bu düşünceye kapıldım.
http://www.kadinlarkulubu.com/agust...ni-saklanmasi-hakkinda-ne-dusunuyorsunuz.html

http://www.kadinlarkulubu.com/gebelik/129257-mucizevi-sivi-kordon-kani.html#post4233597
http://www.kadinlarkulubu.com/hamil...-sorunlar/230780-acil-yardim.html#post4375873

Yanılıyorsam gerçekten kusuruma bakmayın, samimiyetle fikrimi söylüyorum sadece...

Son söz olarak, eğer ATİ teknolojiye birşey olursa KATÜ'ye yani bir üniversiteye güveniyorsunuz, hatta sizin görüşünüze göre "Üniversitenin alt katında bir göz oda kullanılıyor olmasın sakın. Saklanılan yerin metrekare olarak hesabını bile yapmak lazım. Peki ya kordon kanının saklatıldığı koşullar. Resmi kurumları hepimiz biliriz. Olanakları sınırlıdır. Ya hijyen ve çalışma koşulları...Resmi hastaneler ve bir sürü ölen bebekler, yanlış ameliyatlar... :KK43: Bunları da duyduk haberlerden.
Bir üniversite pek çok konu ile ilgili iken, bu konuda nasıl özelleşebilir??? Nasıl tek konuya itina edebilir"
dediğiniz üniversiteye o durumda güveniyorsunuz... Ben de üniversitelerin bu konuda temel direk olduğunu ve özellikle Ege Üniversitesine güvendiğimi belirtmiştim hepsi bu...

Ben bu konuda daha fazla tartışmaya girmek istemiyorum. Birşeyin diğerine göre üstünlüğünü ispat etme çabasında değilim çünkü. Foruma ilk yazdığım zaman da dediğim gibi bebeklerimizin sağlıkla doğmasını ve inşallah ömürleri boyunca da kordon kanına hiç ihtiyaç duymamalarını diliyorum.

herkese merhabalar;
öncelikle uzun zamandan beri oldukça çekişmeli geçen yazılar neticesinde aklım biraz karıştı doğrusu.
özellikle zarag ve babym in kordon kanı hakkında yaptıkları kapsamlı araştırmalar aslında atladığım ve düşünülmesi gerektiğine inandığım pek çok ayrıntının olduğuna inandırdı ve hamilelik arifemde beni endişelendirdi.Çünkü bir kordon kanı bankasıyla görüşmem oldu.Şu an yazılanlar ışığında tekrar düşünmem gerektiğine inanıyorum.

Çokkk şaşırdım ya sevgili Zarag,
Örnek vereyim. Eğer bir şeyi aldığın zaman memnun kalırsan, hemen arkadaşlarına tavsiye etmedin mi? Bende mantıklı gördüğüm şeyi savunmaya çalıştım. Fakat bunu düşüneceğin aklıma gelmemişti. Bu kadar ince düşünmeniz, savunmanız aslında benim aklımda sorular oluşturmaya başladı.
Anlatayım. Bu konuda mağdur olan bir arkadaşım oldu. Kordon kanını bir bankaya vermişti fakat banka iflas etti ve ailelerinde lösemi öyküsü bulunuyor. Sürekli korkularından bahseder. Bende bu konudan oldukça etkilendim. Araştırmaları bunun için yaptım. Herkezi aradım, araştırdım, yönetmelikleri okudum, öğrendim ve her yerde paylaşıyorum. Burası sanırım bir tatışma platformu ve herkez kendisine mantıklı geleni savunur. Tartışmalarla en doğrusuna varılır. En basitinden forumlarda benim mp3 çalarım şu marka, şu özellikte aman sizde alın kaçırmayın dendiğinde sen mi üretiyorsun gibi bir yaklaşım olduğunu hiç görmedim.
Mantıklı gelen yönleri sizinle tartışmak istedim. Neden bu şekilde bir tepki gösterdiniz inanın anlamadım. " Ancak forumda sizin toplam 8 mesajınız olup, tüm mesajlarınızın sadece bu konuyla ilgili olarak sözkonusu kurumun reklamını yapmaya yönelik olması sebebiyle bu düşünceye kapıldım.
" demişsiniz fakat sizde bir kurum adı vererek onu güvence açısından savunduğunuz. Ben de mi size böyle bir yaklaşım sunmalıydım. Fakat inanın aklımın ucundan geçmemişti :) :)
Görüşünüzle çok yanıldığınız ve hakkımda bu şekilde düşündüğünüz için sitemlerimi iletiyorum. Gerçekten içtenlikle yapılan güzel bir tartışma buldum diye sevinerek yazıyordum. Üzüldüm yaa...
Ne diyebilirim. Herşey gönlünüzce olsun...

herkes burda aynı konu üzerinde duruyor ve fikirlerini sunuyor. Bir kişinin gerçekten inandığı birşeyi savunması gayet normal ve bu konuda diğerlerini aydınlatmak ve belki de seçenek sunmak için tartışıyoruz. Değerlendirmeleri sizlerin dışındaki kişilere bırakmanız daha yi olur bence. kimse kimseyi firma yetkilisi ve reklam yapmakla suçlamamalı.
Bırakın herkes fikirlerinizi okuyup kendisi araştırsın ve karar versin...

X