2008 Şubat Anneleri Beraber Zayıflıyor

Talya

Artık olgun ve dolgun bir hatun.
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2008
1.896
13
öncelikle bu listeleri aşırdığım sevgili şubat annelerine teşekkür ediyorum.amacım benim gibi glikoz yüklemesinde şekeri yüksek çıkan,ancak sabit bir diyet listesine sahip olmayan anne adayları ile diyet listelerini paylaşmak.
Kalorisine ve tabiki gidilen dr.a göre listelerde oynama olsada üç aşağı beş yukarı aynı yiyecekler ve miktarlar mevcut.

2000 kalorilik diyet listesi 1

sabah
1 kibrit kutusu peynir yada 1 yumurta
2 ince dilim kepek ekmeği
salatalık-domates

kuşluk
2 adet meyva
1 bardak ayran

öğlen
2 köfte kadar et
4 yemek kaşığı sebze yemepi
6 yemek kaşığı pilav yada makarna
salata
2 ince dilim ekmek

ikindi
2 adet meyva
1 bardak ayran

akşam
3 köfte kadar et
4 yemek kaşığı sebze yemepi
6 yemek kaşığı pilav yada makarna
salata
2 ince dilim ekmek

yatmadan önce
1 meyva
1 bardak süt

2000 kalorilik diyet listesi 2

SABAH:
şekersiz çay
2 dilim beyaz peynir
3 dilim ekmek
domates -salatalık

ARA:
2 porsiyon meyve

ÖĞLEN:
8 yemek kaşığı etsz sebze yemeği
(1kg sebze yemeğine 3 çorba kaşığı sıvıyağ koyulmalıdır)
1 kase yoğurt
3 dilim ekmek

İKİNDİ:
1 dilim beyaz peynir
2 dilim ekmek
1 porsiyon meyve

AKŞAM:
1 kase yağsız çorba
3 köfte büyüklüğünde et/tavuk/balık
salata (1 tatlı kaşığı sıvı yağlı)
2 dilim ekmek

GECE:
1 su bardağı süt
2 porsiyon meyve

canım ya ben de sizden bişi isteyeceğim .beslenme uzmanına bebeği beslemek için tam olarak ne yapmamız gerektiğini sorar mısınız.ben yiorum ama kilo almamış kızım valla bozdum kafayı,suçluluk duyuyorum.
teşekkür ederim:)

2500 cal diyet listesi

sabah

1 haşlanmış yumurta
2 kibrit kutusu peynir
5 tane zeytin
3 dilim uno light ekmek
açık limonlu çay
domates biber salatalık

2 saat sonra
2 porsiyon meyve
2 light grissini 1 bardak süt

öğlen

1 köfte kadar et
12 yk sebze yemeği
1 kase çorba ( 2 kepçe)
yerım su bardağı yoğurt
2 dilim uno light ekmek sınırsız salata

ara öğün
2 porsiyon meyve
1 kibrit kutusu beyaz peynir
2 light grissini
1 bardak ayran

akşam

1 köfte kadar et
10 yemek kaşığı sebze
1 kase çorba
sınırsız salata
2 dilim uno light ekmek sınırsız salata

ara öğün
2 porsiyon meyve
1 kase yoğurt 1 dilim ekmek

canım ya ben de sizden bişi isteyeceğim .beslenme uzmanına bebeği beslemek için tam olarak ne yapmamız gerektiğini sorar mısınız.ben yiorum ama kilo almamış kızım valla bozdum kafayı,suçluluk duyuyorum.

ianna cım ben sağlık ocağına kaydımı ilk yaptırdığımda benimle ilgilenen ebe hemşire elime bir liste tutuşturmuştu.listede sağlıklı bir bebek ve anne için yenilmesi gereken yiyecekler yazılıydı.şu an listeyi bulamadım ama aklımda kalan kadarı ile söylemek gerekirse her gün süt, beyaz peynir ve bol bol taze yeşillik ve meyva vardı.listeyi bulursam miktarları ilede yazarım.

ianna cım ben sağlık ocağına kaydımı ilk yaptırdığımda benimle ilgilenen ebe hemşire elime bir liste tutuşturmuştu.listede sağlıklı bir bebek ve anne için yenilmesi gereken yiyecekler yazılıydı.şu an listeyi bulamadım ama aklımda kalan kadarı ile söylemek gerekirse her gün süt, beyaz peynir ve bol bol taze yeşillik ve meyva vardı.listeyi bulursam miktarları ilede yazarım.

canım saol :)aslında hergün kocaman salatalar hem de etli,hesaplayamadığım kadar meyve,yoğurt yiorum .peyniri genelde kaşar yiorum bi süt içmiorum ama onu da sütlü tatlı yapıp yiorum.ama olmuo:KK43:(gerçekten çok üzülüorum,herkes çok zayıfsın bebek büyümüodur diodu bi de üzerine 1 hafta geriden geldiğini söyleyince doktor koptum,kociş de çaktırmıo ama üzülüo..offffff!!!!!!!!!!!!!
en önemlisi sağlıklı olması bebeklerimizin ama kimse anlamıo.benim asıl korkum gerilik yaşaması...

inanna canını sıkma bebekler genelde son haftalarda alıyor kiloyu sağlıklı olsunda bir yerde gerisi boş doktorlar kilolu bebeklerden pek hoşlanmıyor. sen kalbini ferah tut bence haftasına göre düşük de sayılmaz kilosu

canım saol :)aslında hergün kocaman salatalar hem de etli,hesaplayamadığım kadar meyve,yoğurt yiorum .peyniri genelde kaşar yiorum bi süt içmiorum ama onu da sütlü tatlı yapıp yiorum.ama olmuo:KK43:(gerçekten çok üzülüorum,herkes çok zayıfsın bebek büyümüodur diodu bi de üzerine 1 hafta geriden geldiğini söyleyince doktor koptum,kociş de çaktırmıo ama üzülüo..offffff!!!!!!!!!!!!!
en önemlisi sağlıklı olması bebeklerimizin ama kimse anlamıo.benim asıl korkum gerilik yaşaması...

bende süt içemiyorum doktor bir bardak süt yerine iki bardak ayran verdi ikisininde kalsiyum değeri aynıymış ayran tüketmeye çalış . belki sendede geç döllenme olmuştur bir haftalık geriliğin sebebi buda olabilir moralini yüksek tut az ve sık ye önemli olan senin kilo alman değil zaten bebeğin kilo alması milletin dediğinede kulak asma ağzı olan konuşuyor

üzülme iannacım sen zaten bebeğin için yenilmesi gereken her şeyi yiyiyorsun,süt içmesende bunun bir çok alternatifi var ayran gibi ki sen içiyormuşsun dağa ne olacak belki bebişin benim kızım gibi minyon olacak,her şeyden önemlisi sağlıklı olması dr.un aksi bişi söylemedikçe normal kabul et canım.hem bak sen üzülürsen bebişinde üzülür annemi üzüyorum diye .annesi sen mutlu olki oda mutlu olsun......

Hamilelik Şekeri
Kadıköy Şifa Tıp Merkezi – Ataşehir, Kaliteli Yaşam Polikliniği Diyetisyeni Seda Bahtiyar Tatay’ın "Hamilelik Şekeri"nin tüm yönlerini ele alan bilgilendirmesi:

Hamilelik Şekeri (Gestasyonel Diyabet) Bebeğim ve Benim İçin Ne Anlama Geliyor?
Hamilelik şekeri, hamilelik döneminde başlayan bir çeşit şeker hastalığıdır. Bunun anlamı vücudunuz şekeri kullanması gerektiği gibi kullanamamasından dolayı kan şekeri değerlerinizin normalin üstüne çıkmasıdır. Hamilelik şekeri yaklaşık olarak %4 oranında hamileyi etkiler. Genelde hamileliğin beşinci veya altıncı aylarında ortaya çıkar (24-28 haftalar). Genellikle de doğumdan sonra ortadan kaybolur.
Hamilelik Şekeri Bebeğimi Nasıl Etkiler?
Yüksek şeker oranları hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıksızdır. Eğer yüksek şeker seviyeleri kontrol altına alınmazsa doğumda problem yaşama riski artar. Bebeğin normalden fazla büyümesi gibi etkilerle doğumu sizin için ve bebeğiniz için zorlaştırabilir. Ayrıca bebeğin ileriki yaşamında şeker hastalığı riski taşımasına sebep olur.
Hamilelik Şekerim Varsa Ne Yapabilirim?
Doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerileri doğrultusunda beslenmenizi düzenlemeniz, düzenli egzersiz yapmanız ve kan şekeri seviyelerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.
Beslenmemde Ne Gibi Değişiklikler Yapmam Gerekir?
Doktorunuz bu değişiklileri bir diyetisyen yardımıyla yapmanızı isteyebilir. Bunun yanında bazı gıdaların beslenmenizden çıkarılması istenebilir. Özellikle dondurma, şerbetli tatlılar, kurabiyeler, çikolata gibi şekerden zengin gıdalardan uzak durulması bunlar yerine doğal şeker içeren meyveler tercih edilmesi gerekebilir.

Öğün aralarında acıktığınızda kuru üzüm, havuç, meyve gibi sizin için sağlıklı olan seçenekleri tercih edebilirsiniz. Beyaz undan yapılan makarna veya beyaz pirinç yerine sizin ve bebeğiniz için daha yararlı olan bulgur, kepekli makarna veya esmer (kepekli-kabuklu) pirinç tercih edebilirsiniz.

Dengeli ve çeşitli beslenmenizde sizin ve bebeğiniz için çok önemlidir. Hamilelik döneminde ne kadar kilo aldığınıza bağlı olarak öğünlerde daha az yemeniz gerekebilir. Bununla ilgili olarak doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşabilirsiniz.
Neden Egzersiz Önemli?
Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için güvenli olan egzersizi düzenli olarak yapmanızı önerecektir. Egzersiz kan şekeri seviyenizi normal düzeyde tutmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yürüyüş hamileler için genellikle en kolay egzersiz şeklidir. Yüzme veya diğer egzersiz çeşitleri de güvenli olan seviyelerde yapılabilir. Hangi egzersizlerin sizin için güvenli olduğunu doktorunuza danışabilirsiniz.

Eğer genelde yürüyüş alışkanlığınız yoksa günlük 5-10 dakikalık yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. Güçlendikçe yürüyüş zamanını 30 dakikaya kadar çıkartabilirsiniz. Egzersizi ne kadar sık yaparsanız o kadar kolay kan şekeri seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Egzersiz yaparken dikkatli olmanız da şart. Egzersiz yaparken kendinizi çok zorlamamanız, çok terlememeniz ve nefes nefese kalmamanız gerekir.

Eğer egzersiz yaparken başınız dönerse, sırt ve bel bölgenizde şiddetli ağrı hissederseniz veya başka bölgelerde ağrı hissederseniz egzersizi hemen bırakıp doktorunuz arayınız.
Hamilelik Döneminde Hangi Testleri Yaptırmam Gerekir?
Doktorunuz sizden rutinde yapılan kan tahlillerini isteyecektir. Bunun yanında sizin de düzenli olarak kan şekeri seviyenizi ölçtürmenizi isteyebilir. Bu testler doktorunuza beslenmenizin ve egzersizin kan şekeri seviyesini istenilen seviyede tutup tutmadığı konusunda bilgi verecektir. Eğer değerler istenilen düzeylerde değilse doktorunuz sizden kan şekeri seviyenizi düşürmek için insülin kullanmanızı isteyebilir. Doktorunuz bu konuda sizden bir uzmanla görüşmenizi isteyebilir.
Bebeğim Doğduktan Sonra Kan Şekeri Değerlerim Düzene Girer mi?
Bebeğiniz doğduktan sonra hastanede bulunduğunuz zaman içerisinde kan şekeri düzeylerine baktırmanıza gerek yoktur. Hamilelik şekerinin kontrolü loğusalık döneminde, doğumdan 6–8 hafta sonra yapılmalıdır. Hamilelik döneminde gebeliğe bağlı şeker yükselmesi yaşayan anne adaylarının yaşamları boyunca diğer annelere göre şeker hastalığına yakalanma riskinin biraz daha yüksek olduğunu biliyoruz.

Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam edip, düzenli egzersizlerinizi yapmak ve doktorunuzun önerdiği peryodları da şeker kontrolünüzü yapmanız sizin için çok önemlidir.

Kadıköy Şifa Sağlık Kurumları
Ataşehir Tıp Merkezi Kaliteli Yaşam Polikliniği
Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay

Son düzenleme:
canım geçmiş olsun hamilelik şekerinmi çıktı çok yüksek değilse diyetle yola gelir benim çok yüksekti hem diyet hem insülin kullanadım

Örnek diyet listesi:

kahvaltı : 1 adet yumurta (haşlanmış veya 1 tatlı kaşığı yağda pişirilmiş)
şekersiz bitki çayı veya açık çay
1 kibrit kutusu yarım yağlı beyaz peynir
2 ince dilim esmer ekmek (çavdar, yulaf, tam tahıllı olabilir)
domates, salatalık, maydanoz, biber.. söğüş salata - miktarı serbest

ara öğün : 1 porsiyon meyve
1 bardak ayran veya 3 kaşık yoğurt (light)

öğle : (120-150 gr) 4 köfte kadar et, tavuk veya balık - yağsız
veya
8-9 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği
1/2 kase çorba
1 dilim esmer ekmek
yağsız salata

ara öğün: 1 porsiyon meyve
3 kaşık yoğurt veya 1 bardak ayran

akşam: (120-150 gr) 4 köfte kadar et, tavuk veya balık - yağsız
veya
8-9 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği
1/2 kase çorba
1 dilim esmer ekmek
yağsız salata

ara öğün :1 porsiyon meyve
1 bardak ayran veya 1 çay bardağı süt veya 3 kaşık yoğurt (light)

ve tabiki bu 1 porsiyon meyveler.. eskiden yediğim gibi değil :) 1 elma, yanına 1 muz, yanına 1 kivi, 3-5 üzüm.. falan yapardım. şekerimi bu meyveler yükseltti zaten.

1 porsiyon meyve = yarım muz, yarım elma, çeyrek ayva, 8-9 üzüm tanesi, 1 orta boy armut, vb... oluyor :)

benim listemde başta 1800 kaloriydi
şimdi 2100 kalorili oldu

benim listemde başta 1800 kaloriydi
şimdi 2100 kalorili oldu

ohh maşallah, demekki iyi gidiyorsuni hmm? haydi devamı gelsin smh :)

benimkinin kalori mahiyetini bilmiyorum. maksat şekeri düşürmek olduğu için, minimum şekere göre düzzenlendi sanırım.
ama uygulaması inanılmaz kolay, çok beğendim.

ve hatta 1 kg. verdim ben birkaç gün içinde... şekerim de çoktan düzene girdi bile.
bu sabah, aç:91 - tok: 116 çıktı mesela.
benim hatam meyveyi abartmakmış, onu çok net anladım.

selam arkadaslar benimde 1800kal diyetim soyle

Kahvalti
Açık çay(az limonlu)
1çay bardaği lor
2 kibrit kutusu beyaz/dil peyniri(az yağlı)
Haftada 3 gün yumurta +1 kibrit k.peynir
Domates salatalık biber maydanoz
2 dilim ekmek(28*2gr)
1 meyva
Ara:
2 ceviz/4-5 fındık/badem
Ara(10:00)
1 su bardağı süt
Öğle
Bol salata(1 çay kaşığı yağ/1 ceviz)
3 köfte kadar et(pişmiş 90 gr.) /10-12 yemek kaşığı k.baklagil
2 dilim ekmek
Ara(15-15:30)
1 kibrit kutusu peyaz peynir
1 dilim ekmek
Ara
2 meyve
1 kutu ayran/1 cay bardağı sut/yoğurt(100gr)

Aksam
Bol salata(az yağlı)
7-8 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği
4-5 yemek kaşığı yoğurt
2 dilim ekmek
Gece:
1 meyva
1 galeta

1 dilim ekmek=1 kepçe çorba
2 yemek kaşığı makarna/pilav
1 galeta
3 kestane
1 su bardağı patlamış mısır

oo sende epeyce bi yiyecek varmış öğretmenim :)
acep benimki kaç kalori oluyorki?

:asigim:pekı kızlar bu dıyetlerı yaparken gene elevıtı içiyormusunuz?? ve diğer içtiginiz demır hapını ??

:asigim:pekı kızlar bu dıyetlerı yaparken gene elevıtı içiyormusunuz?? ve diğer içtiginiz demır hapını ??

canım benim demir hapını içiyorum tabiki
ama vitamini bıraktım
açıkcası sormayıda unutmuşum
zaten vitamini 3 günde bir falan içiyodum

bu hafta bende bıraktım kusum vıtamını tek demır ıcıyorum ve kılo almadım normalde haftada 2kg alıyordum:KK43:(

valla ben eleviti bıraktım kendi kendime... kimseye sormadım yani :)
1 hafta oldu bırakalı.. yetti yani elevitin aldırdığı kilolar.
demire devam.. günde 3 kere :) bir de omega3 alıyorum her gün. balık yersem hap almıyorum sadece.

X