Çocuk Hastalıkları yine mi İYE enfeksiyonu

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

munise19

Guru
Kayıtlı Üye
18 Şubat 2008
208
3
41
sevgili anneler.kızım 6 aylık ve 4 kez idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. önceleri ağızdan antibiyotik kullandık baktılar mikroba hiç etki göstermiyor bu sefer iğnelere başladık.ilk seferde 250 ml lik 6 iğne olduk.sonra kültür verdik tekrar. sanki hiç iğne olmamış gibi 2 gün sonra tekrar üredi mikrop. doktorumuz bu sefer 500 ml 10 adet iğne verdi. ilacın adı zinnat çok yaktı bebeğimin bacağını. o kadar korktuki iğnelerden altını bile açtırmıyor artık. tekrar 2 gün sonra kültür verdik.bu kadar olur yine üredi mikrop. doktor bu sefer sonda ile aldı idrarı.belki idrar torbası ile alırken mikrop bulaşmıştır diye. kendi aldığındada mikrop çıktı.şimdi netten laboratuvar sonuçlarına baktım.yine üremiş.emin olmak için 2 kez ultrasonda böbreklerine baktılar.böbrekler temiz bişey yok dediler.artık yeter dedim ve hastanemi değiştirdim.tekrar iğne olmasına razı olmadım.araştırma hastanesine git dediler. çarşamba marmara üniversitesi hastanesinden randevu aldım.sondalı film yapılacak.inşallah kuzumun canı yanmaz.o da bende hastanelerden bıktık.haftada 2 gün hastanedeyiz. sizin bebişlerde (özellikle kız çocuklarında) bu illet hastalığa yakalanan varmı? yok oluyor tekrar ürüyor.anlamadık gitti.

Ah be gülüm olmaz mı? Olmaz olaydı.
Tam 2.5 sene çektim ben bu illetten. Kızım 4 yaşında yakalandı bu hastalığa, okula başlayana kadar gitmediğimiz doktor, geçmediğimiz tahlil kalmadı. Çok zor, çok iyi anlıyorum seni.
Benim kızımın böbreklerine de vurdu biraz, çok zordu ama geçti şükür.

Bizi araya araya bulduğumuz bir doktor kurtardı bu hastalıktan. Tam 1.5 sene Piyeloseptil denen bir dezenfektan kullandı her gece. Şu anda bildiğim kadarıyla piyasada yok. Ama muadilleri vardır illaki.
Doktorun tavsiyeleriyle atlattık. Onlar da şunlardı.

Bir kere asla renkli iç çamaşırı, renkli mendilleri, tuvalet kağıtları kullanılmayacak, her şey hep beyaz.
Tuvalet temizliğinde kesinlikle su yok, zira su dışkıdan gelen mikrobu çok kolay taşıyor idrar yoluna.
Altı asla ıslak olmayacak, ki kızım, idrar torbası duyarlılığını yitirdiği için sık sık kaçırırdı.
Deterjan da zinhar yasak, yumuşatıcılar keza öyle, hep sabun kullanılacak ve 2 defa durulanacak.
Buna benzer bir sürü şey daha.

Ama senin handikapın daha kızın 6 aylık. Altını bağlıyorsun mecburen.
Sana tek tavsiyem, altını bir defa da çişini yapsa hemen değiştir. Kakasını çok iyi temizle, çünkü bu mikrop aslında hepimizin bünyesinde olan mikroplar (tahminim e-coli olmalı sizinki de) yani bu bünyede zaten mevcut ve çok kolay atlayabiliyor maalesef.
Bunun dışında şu dezenfektan ilaç hakkında da doktorundan bir bilgi al bakalım ne diyecek.

Büyük geçmiş olsun, zor bir hastalık iyi bilirim. Allah kolaylık versin sana canım.

Canım bu arada sondalı film benim kızıma da yapıldı, reflü olup olmadığını kontrol ediyorlar bu yöntemle.

İdrar yolundan sonda takılıyor ve idrar kesesi bir sıvıyla dolduruluyor. Daha sonra çocuğa çişini yaptırıyorlar ve çiş yapma esnasında böbreğe idrar kaçıp kaçmadığını kontrol ediyorlar. Olay bu.

Sonda takılırken insanın canı elbette yanar, yanmaz mı? Ama bir iğneyle yarı uyku haline geçiriyorlar çocuğu, yani ne uyuyor ne de uyanık kalıyor, sersemliyor daha çok ve hiçbir şey hissetmiyor, endişelenme.

Hatta benim kızım iğneden korktuğu için çok ağladı da ona iğneyle vermediler o ilacı, iğnenin ucunu sökerek poposundan verdiler baya böyle lavman yapılırkenki gibi. Korkma yani sakın olur mu?

cnm çok geçmiş olsun ya inş kısa süre içinde kızın sağlığına kavuşur.

benim arkadaşımın kızında sürekli bu problemi yaşıyolardı dr bezden kurtulana kadar bu rahatsızlığı yaşarız demişti.

kızlar benim kız daha 40 lı iken başladı bu hastalık.temizliğine çok dikkat ediyorum.kültürde önce proteus mirabilis çıkmıştı daha sonraki kültürlerde e-coli çıktı. şimdikinde yine proteus mirabilis çıkmış.sanki hiç tedavi olmamış gibi tekrar etti. inşallah şu sondalı filmle sonuç alırız.

X