Kestane kabukları nasıl kolay soyulur?

tatu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2008
342
6
netten araştırdım kestane nasıl kolay bir şekilde soyulur diye ama bişey bulamadım. soğuk suda bekletip çizin demiş biyerde ama öyle yapıncada soyulmuyo. bi kestane sefası yapalım diyoruz ama yarısı kabuğunda kalıyo. sizin bildiğiniz bi yöntem varmı kızlar?.............cokacimcoook

sanırım haşlama yaparken kabuklarının soyulmasının zorluğundan bahsediyorsunuz yoksa kebap yapıldıgında kabuklar sertleşiyor ve kolay çıkıyor kestanelerı boylamasına değilde enlemesıne yarmak gerekiyor suda bekletirken...

bende enlemesine kesiyorum, sonra bir saat suda bekletiyorum ve fırına atıyorum. kabuk sertleşsede kolay soyulmuyo. ya içi parçalanıyo yada iç kabukları (tüylü kabuk) kalıyo. belki bi püf noktası vardır diye sordum.

valla ben kolaylikla soyuyorum suda bekletmeden belkide olay bundadir suda bekleyince yumsuyor olabilir sonra zor soyuluyor,

cnm ben kestanelerin üzerine artı olarak çizik atıyorum yıkıyorum suda bekletiyorum ve fırına atıyorum onlar kendisi çok güzel açılıyor hiç çıkmayanda olmuyor.

cnm ben kestanelerin üzerine artı olarak çizik atıyorum yıkıyorum suda bekletiyorum ve fırına atıyorum onlar kendisi çok güzel açılıyor hiç çıkmayanda olmuyor.

bende tam bunu yazacaktım canım ya ellerine sağlık arkadaşım!a.s.

güzel fikir..bide artı çizip deniyeyim bakalım. belki soyabilirim. kestaneyi o kadar çok seviyorumki ellerim tırnaklarım acıyo soyana kadar yarısıda içinde kalıyo oda cabası..
bunu denicem sağolun kızlar...

Ben çareyi kestaneleri dizdiğim tepsinin içine çok az su koyup fırına öyle koymakta buldum. En iyi yöntem bu. Bir dene görüceksin canım

merhabalar canım...ben kestaneleri bıçakla bir güzel çiziyorum.sonra tepsiye dizip atıyorum fırının içine piştikten sonra alıyorum gazeteyi 2-3 sayfa üstüste koyup kestaneleri döküyorum gazetelerin üstüne.paket yapıyor gibi sarıyorum.5 dakika kadar böyle bırakıyorum.sonra açıyorum ve kestaneler buharda bişmiş gibi yumuşacık oluyor ve çok kolay açılıyor.herkese tavsiye ederim...afiyet olsun..

bende kestanelere çizik attıktan sonra tencereye su koyarak ateşe koyuyorum.Hani su pire pire oldumu derler ya(kaynama noktasına tam gelmeden)sonra sudan çıkarıp tepsiye dizerek fırına atıyorum.Mini fırının sadece üstünü çalıştırarak kızartıyorum.İki tarafınada bu ilemi yaptıktan sonra bir bez ile sarıp bekletince çok kolay soyuluyor ve yumuşak oluyor

kestanenin sivri olmayan kısmı varya orayı biraz koparıp kestanenin ortasındanda çizik at sonra kestaneleri 5dk suda bekletip fırına ver

fırında kaç derecede nasıl pişiriyorsunuz arkadaşlar....

bende enlemesine kesiyorum, sonra bir saat suda bekletiyorum ve fırına atıyorum. kabuk sertleşsede kolay soyulmuyo. ya içi parçalanıyo yada iç kabukları (tüylü kabuk) kalıyo. belki bi püf noktası vardır diye sordum.

tüyü kalıyosa tam pişmediginden kolay soyulmuyordur...

(bi de ben buzlu su gibi bişey okumuştum bi yerde ama hiç hatırlamıyorum googlede böyle arat bakalım olmazsa arkadaşım)

o buzlu suya koymak haşlanmış kestanede kullanılan bi yöntemmiş canım ya...
genelde kestane şekeri yapımında öyle yapılıyomuş..
benim istediğim fırın için...
diğer arkadaşların fikirlerini denicem bakalım.perşembe günü pazar var o zaman alcam kestane.denicem sonucu bildiririm
..cokacimcoook

canım önce artı olarak çiz bir gece suda beklet,çok aceleyse çizdikten sonra suyun içine azcık kabartma tozu koy bir tutam kadar.biz böyle yapıyoruz işe yarıyor.afiyet olsunn.

bende çok zor soyuyourm artı olarak çizip deneyeceğim teşekkürler :)

slm kızlar derya baykalın programında cemal usta göstermişti nasıl kolay soyulacağını.
kestaneleri enlemesine çepeçevre çiziyosunuz. daha sonra kızgın yağa atıp 2 dakika kızartıyorsunuz.(tam 2 dk olmalıymış)
daha sonra alıp soğuk suyun içine atıyosunuz. yağın gitmesi için
bu halde bile rahatlıkla soyuluyor.
bu yöntemi bizde yapmıştık bi kaç sene önce gerçektende rahatlıkla soyuluyor. sanırım annem kızartıp soğuk suda yıkadıktan sonra tepsiye döküp fırına vermişti. birazda öyle pişti. çok lezzetli olmuştu..
canım çekti şimdi gece gece delikafadulden

X