Örgü Örgüde kol kesimi nasıl yapılır

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,

AnnemBirMelek

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2008
2.327
0
arkadaşlar hırka veya bolero yada kazalarda kol kesimi oluyor ya. ben anlayamıyorum nette de bulmadım açıklamalı bana yardım eder mısınız.3-2-1 ve 2-2-1 diyorlar nasıl oluyo arkadaşlar örgüye yenı başlayanlardanım şimdiden teşekkürler

Selam canım biliyorum ama anlatabilicekmiyim yazıya dökerek bakalım :)mesela Kazağa başladınn ve istenilen etek ucu uzunluğunu ayarladıktan sonra.Yanii koltukaltı hizasının kol kesimi yapılacagı yeri (3-2-1 den örnek veriyorum ) ilk 3 ilmeğini kesiyorsun(bu sağ koltuk oyuntusu olmuş olucak) sonra düz sıra karsıya gecıyorsun.Ve arka sıraya gecerken bu sefer yıne ılk 3 ilmeği kesiyorsun (buda sol koltuk oyuntusu yeri olucak )sonra sıranı tekrar karsıya gecıyorsunn.Bu seferde 2 ilmek kesiyorsunn karısya düz sıra geçip.Arka sırada yıne 2 kesıyorsunn.Yanıı burda anlatılmak istenen İlk sırada 3 ilmek... ikinci sırada 2 ilmek..... 3. sırada 1 ilmek kesip kol oyuntusu yapılmıs oluyorrr.

Selam canım biliyorum ama anlatabilicekmiyim yazıya dökerek bakalım :)mesela Kazağa başladınn ve istenilen etek ucu uzunluğunu ayarladıktan sonra.Yanii koltukaltı hizasının kol kesimi yapılacagı yeri (3-2-1 den örnek veriyorum ) ilk 3 ilmeğini kesiyorsun(bu sağ koltuk oyuntusu olmuş olucak) sonra düz sıra karsıya gecıyorsun.Ve arka sıraya gecerken bu sefer yıne ılk 3 ilmeği kesiyorsun (buda sol koltuk oyuntusu yeri olucak )sonra sıranı tekrar karsıya gecıyorsunn.Bu seferde 2 ilmek kesiyorsunn karısya düz sıra geçip.Arka sırada yıne 2 kesıyorsunn.Yanıı burda anlatılmak istenen İlk sırada 3 ilmek... ikinci sırada 2 ilmek..... 3. sırada 1 ilmek kesip kol oyuntusu yapılmıs oluyorrr.

sağol anlattığın için pekı mesela 3-2-1 de ilk 3 ilmeği birden alıyorsun değil mi.o sırayı tamamlayıp mı yenı sırada yenıden 3 ilmek kesiyorsun.yoksa o üç ilmek kestiğin sıranın sonunda da mı 3 ilmek kesiyorsun.ayy gülüyosunuzdur ama:sm_confused:napayım anlamaya çalışıyorum.sağol canım arkadaşım yenıden.öptümm

sağol anlattığın için pekı mesela 3-2-1 de ilk 3 ilmeği birden alıyorsun değil mi.o sırayı tamamlayıp mı yenı sırada yenıden 3 ilmek kesiyorsun.yoksa o üç ilmek kestiğin sıranın sonunda da mı 3 ilmek kesiyorsun.ayy gülüyosunuzdur ama:sm_confused:napayım anlamaya çalışıyorum.sağol canım arkadaşım yenıden.öptümm

Canım 3 ilmeği tek tek kesiyorsunn 3 ni aynı andabirden değil yani :)1. ilmeği kes sonra2.ilmeği.. sonrada 3.ilmeği bu şekildee
Canım 3 ilmeği kestin yaa bu sağ kol oyuntusu olmuş oluyorr.Sonra sıranı karşıya geçiyorsun.Bu seferde sol kol oyuntusunu kesmemız gerekıyor yaa hani.Sol koluda kesmemiz için düzden değilde örgünin arka tarafında yanı ters örgü ördüğümüz sırada kesiceksin 3 ilmeğide aynı sekılde :)

dün hırkamı diktim ve hemen yenisine başladım fakat bende anlayamadım bu 3+2+1 işini. nasıl 3 ünü tek tek kesiyoruz. yani örmeye devam etmeden önce ; 3 taneyi tek tek, 2 taneyi tek tek, 1 taneyi tek tek mi kesip karşıya örmeye devam ediyoruz. yoksa önce 3 ü kesip öbür taraftanda 3 ü kesip sonra 2,1 mi yapıcaz yoksa önce tek seferde mi 3,2,1 kesip örmeye devam edicez. böyle kesince denk düşüyomuş kolu bende öyle duydum.sevgiler...

şimdi ben örgünün arka tarafını yapıyorum . ama aklım ermedi bir türlü. 3+2+1 kesim arkada nasıl olur. hadi ön tarafta yaparım ama bu gidiş dönüşlerde 2 tarafı nasıl dengelicez bunu anlayamadım yok mu yardım edebilecek bana?

şu şekilde mi ;

*------------*
** --------------**
***--------------------***​

~~~~~~~~~~~~sonra arka sıraya geçtikten sonra kesmeden karsıya kadar örülüp geçilir.
1_____________1sonra Yine ön sıramızda sağ ve sol taraftan 1 ilmek kesilir
~~~~~~~~~~~~sonra arka sıraya geçtikten sonra kesmeden karşıya kadar örülüp geçilir...
2____________2sonra Yine ön sıramızda sağ ve sol taraftan her iki tarfatandan 2 ilmek kesilir yani (önce1 kes ,sonra 1 kes)
sonra arka sıraya geçtikten sonra kesmeden karsıya kadar örülüp geçilir.~~~~~~~~~~

3____________3 Örgünün ön sırasında sağ ve sol taraftan her iki taraftanda 3 ilmek kesilirr(yani 1 kes,1 kes,1 kes)...

teşekkür ederim anlattığın için umarım olur. az anladım gibi, kola 5-6 sıram kaldı. çok güzel bir yelek resmini koymak isterim ama siteden resim kopyalanmıyor. çok spor ve şık bir yelek. inş. yaparım ya çok beğendim çünkü. tekrar sağol...

Öreceğim yelek bu. Ama kolları böyle katlanıp dikildiği için aynı mı kesmem gerekiyor anlamadım. Sizce nasıl?

asssssssssssssssssssssslx4.jpg

w453.png

Canım anlattığım kol kesimi bu örnek için geçerlii değill.Bu koldaa kesme yerine arttırma gibi geldi bana.Çünkü bedenden koltuk altı hizasına geldik ve bu kol katlanıp dikilmiş bir modell.Bu katlama yerini yapabilmen içinnn....Koltuk altına gelince şimdi kaç ilmek olur bilmiyorum ama arttırma olucak 3 +2 gibi artırlıp yukarı omuza kadar düz çıkılmış ..Sonra zaten kendi üzerinde kol katlamasını iğneleyerek dikiceksin:eek::asigim:

Ama alıntı yaptığım sitede ise şöyle diyor ;

ARKA:
76 İLMEKLE 6 NOLU ŞİŞLE BAŞLAYIN 10CM HARAŞO ÖRÜN 21 CM DÜZ ÖRDÜKTEN SONRA 3+2+1OLARAK KESİN TOPLAMDA 40 CM DÜZ ÖRÜP OMUZLARI KAPATIN

ÖN:
38 İLMEK BAŞLAYIP 10CM HARAŞO ÖRÜN DÜZ ÖRGÜ İLE DEVAM EDERKEN 7 İLMEK HARAŞOYU YAKA KENARINDA DEVAM ETTİRİN KOLU 3+2+1 KESİP YAKA İÇİN 2 SIRADA BİR 1 İLMEK KESMEYE BAŞLAYIN

KOL:
KOLDAN 5 NOLU ŞİŞ İLE TEK KAT 93 İLMEK ÇIKARIN 16 SIRA DÜZ ÖRDÜKTEN SONRA TERSİ DIŞARI GELECEK ŞEKİLDE KATLAYIP KOLA DİKİN

3-2-1 diye ama erkekse eğer 4-3-2-1 diye ama reglan kol ise 3 kesilip sonra boğaz yani tam kesime kadar her sırada 1 er ilmek keserken harika oluyor canım kolay gelsin canım arkadaşım..................

sihirsensin canım anlamadım ne demek istediğini bayana 3-2-1 olur diyosun tamam da reglan nedir. birde kolu oymaya başladıktan sonra mı her sırayı omuz bitimine kadar 1 tane keseyim.

sihirsensin canım anlamadım ne demek istediğini bayana 3-2-1 olur diyosun tamam da reglan nedir. birde kolu oymaya başladıktan sonra mı her sırayı omuz bitimine kadar 1 tane keseyim.
e evet canım oyduktan sonra her sırada 1er ilmek kesersen eğer koldan yakaya doğru bir sivri kesim oluyor hani ya bak snn için şimdi buldum canım bak umarım işine yarar ben hep böle yaparım çok güzel yaparım ama anlatama kabiliyetim olmadığı için böle göstersem daha mı ii olur acaba dedim bak bi canım istersen ....
reglan kol kesim resmi - Google'da Ara=

Canım sanırım anladım nasıl olduğunu ama bu modele reglan olur mu bilmiyorum. Eğer olursa demekki gene anlamamışım :)) Çok teşekkür ederim ilgilendiğin için. İnş örer de bitirirsem fotosunu eklerim. İyigeceler canım..

bende bu kol kesimini yeni çözdüm sayılır anlatayım sana örneğin bir kazak örüyoruz 70 ilmek başladık dümdüz çıktık, gövde kısmını 40 cm uzunlukta ördük diyelim kolu yapıcaz,
önce 3 ilmek kesiyorsun yani örgüyü bitirir gibi ilmekleri üstten atlatıyorsun, kaldı 67 ilmek, o sırayı bitirdin, bir üst sırada gene 3 ilmek kapat ne oldu iki taraftan karşılıklı 6 ilmek gitti, kaldı 64 ilmek, o sırayı da ördük bitti, bir üst sırada 2 ilmek kapat kaldı 62 ilmek sonraki sırada gene 2 ilmek kapat kaldı 60 ilmek, sonraki sırada 1 ilmek kapat sonraki sırada gene 1 ilmek kaldı 58 ilmek, böylece yuvarlak oluyor.

Ama benim de kol kısmıyla ilgili bir sorum olacak, kolevi yapmak çok kolay da, örgü açıklamalarına sadık kalarak ördüğüm bir hırkanın kollarıyla kol evi ölçüleri uymadı. kolları nasıl örüyoruz? nasıl kesiyoruz daha doğrusu?

yaaa kızlarr ben aşkoşuma hırka örmeye başladım ama bu kol kesimini falan hiç bilmiyorum mirmirmirmir zatende atkı örmekten başka bişey bilmiyorum kaydirigubbakcemile2 ya başka kocişine falan aşkoşuna bişey örmek isteyen yokmu beraber başlasak tek başıma böle bitmez bu hırka:nazar: nolur niyeti olan varsa bana haber etsin beraber başlayalımhihoyyyt

bende bu kol kesimini yeni çözdüm sayılır anlatayım sana örneğin bir kazak örüyoruz 70 ilmek başladık dümdüz çıktık, gövde kısmını 40 cm uzunlukta ördük diyelim kolu yapıcaz,
önce 3 ilmek kesiyorsun yani örgüyü bitirir gibi ilmekleri üstten atlatıyorsun, kaldı 67 ilmek, o sırayı bitirdin, bir üst sırada gene 3 ilmek kapat ne oldu iki taraftan karşılıklı 6 ilmek gitti, kaldı 64 ilmek, o sırayı da ördük bitti, bir üst sırada 2 ilmek kapat kaldı 62 ilmek sonraki sırada gene 2 ilmek kapat kaldı 60 ilmek, sonraki sırada 1 ilmek kapat sonraki sırada gene 1 ilmek kaldı 58 ilmek, böylece yuvarlak oluyor.

Ama benim de kol kısmıyla ilgili bir sorum olacak, kolevi yapmak çok kolay da, örgü açıklamalarına sadık kalarak ördüğüm bir hırkanın kollarıyla kol evi ölçüleri uymadı. kolları nasıl örüyoruz? nasıl kesiyoruz daha doğrusu?

anlatımlardan en çok seninkini anladım teşekkür ederim bende yelek örüyorumda çok yardımı oldu

X