Okul kayıt parası nedir?

balpetegim

küçük prensin annesi
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2007
6.256
18
canım okul öncesi eitim türkiyede zorunlu değil...yani anasınıfına göndermek isteğe bağlı bir şey...prosedür ilköğretimdeki diğer sınıflar gibi değil,yani onlar zorunlu eitim olduğu için para vermemek isteyebilir şikaye edebilirsin ama anasınıfında masraflar veliden alınan aidatlarala karşılanır,bu da yasal bir şeydir...senden okulun başında istenen para kırtasiye parası olabilir çünkü sene başında toplu bir para toplanıyor ve tüm ihtiyaçlar ordan karşılanıyor,ondan sonra aylık ihtiyaçlar için aylık aidatlar toplanır...
anasınıfında kırtasiye de dahil toplanan tüm paralar makbuz karşılığı olur yani okulun yasal olmayan bir şey yaptığını sanmıyorum.

arkadaşlar ben anasınıfına kızımı yazdırdım benden belli bir miktar para talep ettiler o an vermedim.ŞİMDİher hafta beni okula çağırıyorlar eğer bu parayı vermezseniz çocuğunuzu sınıfa almayacakmış öğretmen neden bu ahksızlık ben ne yapmalıyım kime başvurmalıyım.lütfen beni varsa bir arkadaşımız MİLLİ EĞİTİMDE çalışan gideceğim yere yönlendirsin.doğudakiler haydi okula kampanyasına para alıyorlar gitmek için batıdakilerin yaptıklarına bakkkk lütfen beni yönlendirin
oradakiler çocuk bizdekiler nedir?

canım kayıt paraları aslında yasak Milli Eğitim ce.
benim babam da öğretmen olduğu için şöyle bir şey söylebilirim sana.
okullara devlet tarafından ödenen ödenek o kadar az oluyorki okulda yakılan yakıtın parasını bile karşılayamıyor o para..ki bırak elektrik su telefon temizlik giderleri su için herhangi bir para ödenmiyormuş..
öğrencilerin sınav kağıdı bile sizin verdiğiniz aidatlarla yada kayıt paraları ile alınıyormuş.
yani bu verilen para hizmet olarak size geri dönüyor.
okul aile birliğinde görevli arkadaşlar varsa sanırım onlar bu konuyu size daha iyi açıklayacaklar..
bence verilmeye değer diye düşünüyorum kendi adıma..

güzelim okul aidatımızı,okul fotokopi şu bu herşeyini veriyorum verdimde oğlanda o okulda biliyorum anasınıfının bütün masraflarında karşıladım ANASINIFINA YAZDIRMAK İÇN OKUL KAYIT PARASI demek istediğim

anladım canım..
ben genel olarak dedim zaten verdiğiniz paralarla neler yapılıyor diye..
sadece okul anasınıfından ibaret değil ilkokulu da vardır herhalde.
ama canına çok ettiyse mutlaka şikayet etmen konusunda yol gösterecek birileri olacaktır..

İl yada ilçedeyseniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidip Şube Müdürü yada İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşme talep edin... Direk muhattabına gönderilirsiniz...

adanadayım güzelim cesaretim yok değiil walla can sıkıntısı kızın bugünde kışlık kazağını alamadık daha öğretmen kışlıklarınızla gelmezseniz sizi sınıfa almicam diyomuşşş yaaa ağlamamak elde değil anasınıfına giden bir bebeye bu nasıl denir insan varda yapmazmı çocuğuna hangi anne çocuğunu öle salmak ister eğitimde 6 yaşındaki çocuğun psikolojisi nasıl olur seni sınıfa almam demek ne kıyafet için

canım okul masrafları kitap kırtasiye hepsini aldım tuvalet kağıdı na varana kadar bu okula kayıt parası olarak toplanıyor.ben bunu bilmek istiyorum.oğlumda o okulda aidatımızı,yine oğlanın okulla ilgili okulun verdiği ek kitaplar hepsi alındı.bu nedir onu anlamadım haydi kızlar okula kampanyası sadece doğu içinmi geçerli onlarınki bedava yazılıyo bizdekiler neden parayla.haksızmıyım ama.

Canım tepkinde haklısın.Kızının olkulunun durumu nedir bilmiyorum.Ama öyle durumda okullar var ki ödeneği yok.Yakıt parası yok.Hiç bir imkanı yok.Bu durumdaki okullar yine çocuklarının iyiliği için velilerden yardım alıyor.Okuldan atma lafı çok çirkin.Oranın milli eğitimiyle görüşebilirsin.Ama önce okuldakilerle birdaha konuş.

ana sınıfları para ile okutuluyo die biliyorum ama dogrumu bilmiyorum
bilen varsa yazarsa bizde ögrenmiş olurz

X