Bebeğim Kabız Oldu, Ne yapmalıyım?

yildizlar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2007
202
2
Bebegim kabiz oldu 3 gun kakasini yapamamisti bende dr goturdum fitille yapabildi,simdi tekrar yapamiyor,bebegim 3 aylik anne sutuyle besliyorum,sizce ektra neler vermeliyim,bebegi kabzi olup yasayanlar varsa bilgilerinizi paylasirmisiniz...

cnm bende kabız oldugunda cok az sekerlı suya 1 cay kasıgı zeytın yagı atıp verıyorum ıyı glıyor

ben her mamasına 2-3 damla z.yağı koyuyorum. yapamadığında da bir çay kaşığı veriyorum. iyice zorlanırsa kulak çöpünü zyağına bulayıp poposuna sürüyorum hemen yapıyor. yalnız saf zyağı olacak fabrikada işlenenlerden değil

canım anne sütüyle besleniyorsa sadece 7 gün normal diyo dr.ama bebegin çok ıkınıyoda yapamıyosa hiç fitile alıştrma ver zyagını zeseze nin dedigi gibi hakiki olacak 15 dak sonra yapar merak etme.ertuğda öyle bugün 6 gün oldu bugün verdim z.yağı yarında veririm.yemedigi için bende annesütüyle besliyorum bu aralar mama vermiyorum

canım ben annesütüyle beslenen bebeklerde 7 gün boyunca kakasının yapamamasının normal olduğunu biliyorum. benim kızımda da var çok fazla ıkınıyor ve ıkındığı zaman yapamadığında çığlık çığlığa ağlıyor. karnına masaj yaparak falan yaptırıyorum bi şekilde. dayanamıyorum ağlamalarına.1 haftadır falan böyle kakasını yapabiliyor.bugün ben yardım etmedim kendi yapana kadar da yardım etmicem bakalım ne zaman yapabilecek canım kızım :KK43:(( :senağlama:

kalachakra canım yapamıyolar bende ellemicem dedim ama kucaktan inmeyince bide durmadan agladı akşam vermiştim z.yag sabahta verdim dayanamadım ve verdikten 15 dak.sonra yaptı oda rahatladı bende

Selam kizlar, benim oglumda haftada 1 kere yapiyor..haftada 2 olmuyor 2 aydir..bir tek ilk ay yapiyodu surekli..ama buna kabizlik denmiyor, cunku sadece anne sutu alan bebeklerde bu normal..bagirsak tembelligine alisir fitil koyunca dedi doktoru..ben de koymuyorum..cumartesiden cumartesiye yapiyo kakasini..hic sasmiyor..doktor uzulmememizi ve ek gidaya baslar baslamaz normale donecegini soyledi..onemli olan cisini yapmasi, anne sutuyle cok kaka yapmasi gerekmiyormus..aglamaya gelince zaten gaz olmasi ve surekli ikinmasi da normal bu aylarda..zeytinyagi onun midesi icin cok yararli bisey degil bence, ogutmesi kolay olmayan bir yag..neyse benim durumum bu..hic mudahele etmemeni tavsiye ederim..

Zeytinyağını ister içir istersen poposuna iice sür ama birde olmadı baktın belki daha öncede duymuş olabilirsin ama sakın deneme
sabunu sürmeyi duydum ama asla yapmadım sadece duydum aslına bakarsan belki de yakabilir en iisi mi sen hiç uğraşma sabunla ya sölemedim say olur mu?sağlıklı günler canım bebişimizea.s.:nazar::emir_bebek:!

benim 3.5 yaşındaki kızımda yaşamıştım bu sorunu neler çektim anlatamam umarım senin bebeğin öyle olmaz çünkü hala kızım kabızlık çekiyo... :KK43:( küçükken dr un bize önerisi şuydu kulak çöpüne yatıştırıcı merhem sür poposuna hafifçe değdir . ben biraz faydasını görmüştüm bunun . ama benim kızıma makat çatlağı demişti. evet bende kesinlikle fitil önermiyorum kızıma kullandığım için şu ana da tembelliği devam ediyo inşallh bir an önce bebeğin düzene girer

şimdiye kadar benim kızımın çok normaldi hergün en az 2 kere yapardı son 5 gündür yapamadı ilk defa 3. gününde doktora sormuştum fitil ver dedi ben yinede beklemeyi tercih ettim.başka bi doktora daha sordum 4 günü geçince ver dedi fitili.ama benim kızım hiç ıkınmıyodu herşey normalmiş gibiydi. bugün 5. günüydü bende az önce verdim iyice içinde katılaşmasın dedim hemde. sanki 5 günün hepsini yapmış gibiydi yavrum

canım üzülme ben doktora gittiğimde 3 ay sürer ve geçer dedi.ilk zamanlarda 2-3 günde bir yaptırıyoduk sonraları her güne çıktı ve her defasında fitille yaptırdım.Herkes fitile karşı çıktı bağırsak tembelliği olur diye ama fitilden başkası işe yaramadı bizde.neler neler denedim.Sonra 3 ay dolmadan kendiliğnden yapmaya başladı çok şükür...Biz kurtulduk bilirim çok zor,allah sabır versin sana bebeğinde bir an önce kurtulur inş...

Ben şimdilik sadece 1 defa yaşadım kızımda 3 gün yapamadı kakasını bir rahatsızlıkmış gibide davranmadı ama ben karnını,belini zeytinyağı ile ovdum devamlı olmadı zeytinyağlı külah ile daha sürmeye kalmadan kızım yaptı kakasını belki biraz daha beklesem yapacaktı yani.
Yiğenim çok çekti kabızlıktan,garibim kıpkırmızı olurdu ıkınmaktan.niv.hastanesinde incelemeye aldılar ve makatı çok dar olduğu için yapamıyormuş canım.Neyseki tedavi ile normale döndü canım...

hanımlar lütfen yardım edin bebeğim 9 aylık ve ciğerlerinde alerjik rajatsızlık var astıma yatkın dedi doktor.ufacık bir soğuk algınlığında öksürmeye başlıyor ama çok şiddetli çok üzülüyorum antibiyotiklerden artık yorulduk pıs pıs da aldık ama yok fayda yok :KK43:(( artık doktora götürmek istemiyorum lütfen bitki vs önerilerinizi bekliyorum.Allah hepimizin meleklerini bize bağışlasın amin :KK43:

benim bebişimde 9 aylık kabızlık sorunu bizdede var 1 yaşından önceki bebeklere mamalarına ekmek katılmaması gerektiğini söylüyor doktorlar yürüyen bebekler çabuk hazmedebiliyorlar.buda kabızlık yapıyormuş ben kulak kürdanını zeytinyağına bulayıp poposunun etrafına uyarı yapıyorum böylece zorlanmadan yapabiliyor fitil vs taraftarı değilim bırakın bağırsakları kendi düzenini bulsun.:)sıkıntı yok hanımlar sabır sabır....

sadece anne sütü alan bebeklerde 7 güne kadar fitil vermemelisinn...
ama ek gıda alıyosa 3. günde vermelisin

tatlım benim bebeğimde 3 aylık kabız tabiki bende yeşil sabunu küçük fitil haline getiriyorum zeytinyağına banıp poposunu koyuyorum saniye geçmeden yapıyor hiçbir zararı yok dene. ayrıca günde 1 çay kaşığı saf zeytinyağı içir ama sütünle birlikte sade verme yutkunamaz.ha bide sabah aç karnına nane ve kimyonu kaynatıp 30cl veriyorum denemelisin bence.........

11 aylık bebeğim kan ilacından dolayı kabız oldu. neler çektik. yaklaşık iki ay boyunca..
günlerce yapmayıp, ağlayarak top top çıkarıyordu. şükürler olsun rabbim şifamızı verdi. ama denemedik yol da bırakmadık. bu konuda uzmanlaştım bile diyebilirim..

eğer yeni başlıyorsa zeytinyağı verin saf zeytinyağı. korkmayın hiçbir zararı olmaz. 1 tatlı kaşığı verebilirsiniz, zeytinyağı vücut tarafından emilir. bağırsaklarına faydası olur.

madde madde daha akılda kalıcı olur sanırım.

* zeytinyağı
* potasyumdan uzak durun. ek gıda alıyorsa patates, muz vs vermeyin.
* elma rendeleyip yedirin. elma düzenleyicidir, kabıza da ishale de kullanabilirsiniz.
* armut suyu... biz en son bunu denedik, şükür rabbime şifa verdi. sabah aç karnına armut suyu içirin. bağırsakları yumuşatacaktır.
* yeşil fasülye, kırmızı biber (toz değil), kayısı, erik vs yedirin. bunlar kabızı bozar. ben turşu suyu içirmeyi bile düşünmüştüm.
*kesinlikle bol su içirin. kaynatılıp soğutulmuş olmalı tabi.
*çok aşırı yoğurt yedirmeyin, kalsiyum da kabız edebilirmiş.
*ekmek, unlu şeyler, pirinç unu, bisküvi falan kabızlığı tetikler.

eğer bu şekilde doğal yollardan olmuyorsa, bebişiniz benimki gibi kakası gelince feryat figan ağlamaktan bitap düşüp, yine yapamıyorsa;
*gliserin fitili işe yarıyor ama tehlikeli. bi ilaca alışırsa bir daha kendi başına yapamaz demişti doktorumuz. üstelik özlkle erkek bebeklerde homoseksüellik eğilimine yol açabiliyormuş. onun yerine VAZELİN LİKİD içirin. bundan çok fayda gördük biz. o da gliserin. şurup versiyonu. şurubun adını vermeyim reklam olmasın. bir kaşık yatmadan önce, bir kaşık sabah kalkınca veriyorsunuz. 6-8 saatte etki gösteriyor.
zeytinyağı vücut tarafından emilir ama gliserin emilmez, olduğu gibi atıldığını göreceksiniz.

bir de, o bölgede gözle görülemeyen çatlaklar (fissür) oluşmuş olabilir. bu da bebeğin canını yakacağından kaka yapma isteğini erteler durur. o da kabızlığı tetikler. bu yüzden mutlaka sık krem hatta merhem sürün içeri doğru. ve en önemlisi, a**st*l adlı bi krem var topikal anestezik. uyuşturuyor yani. kaka yapmadan 5-10 dk önce mutlaka sürün, uyuştursun. onun dışında altını her açtığınızda bu kremden sürün. sık sık.
içerideki çatlaklar için de az miktarda badem yağı içirebilirsiniz. tedavi eder.

Son düzenleme:
belki dayanamayabilirsiniz ama asla kibrit çöpü, sabun vs yöntemlerle bebişlere zarar vermeyin fayda olsun derken. ben de kendimi zor tuttum bunları uygulamamak için ama. bol dua edin rabbim hepsine şifa versin kabızlık çok zor...

X