Kestane nasl muhafaza eildmeli her mevsimde yemek iin?

C

ccerence

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi ccerence
bolca kestane alıp -mevsiminde- bir şekilde muhafaza edip evde her daim bulundurmak istiyorum.direkt yemek için ya da pastalara falan kullanmak için.

şimdi aklıma gelen şeçenekler;

-konserve etmek. (pişirip küçük kavanozlara alıp sıcak suda vakumlatıp klasik konserve tenkiği)

-buzluğa atmak. ( pişirip kabuklarını soyup buzluğa atmak.ama çıkarınca kestan şekeri gibi leziz çıkacagını sanmıyorum netice soguk yediğimizde de aıl tadını alamıyoruz)

-kestane şekeri yapmak. (bunu yapıp gene kavanozlara konserve teknikleriyle doldurmak)

şimdi kk'nin marifetli hatunları bu işi nasıl yapmalı hadi fikirlerimizi paylaşalım da her mevsim kestane yiyelim kaydirigubbakcemile5

kestane püresi kestane ezmesi diye geçen şeylerden de olur (yemedim o halllerinde hiç ama o da olur)

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Konu Sahibi ccerence
arkadaşlar bi blogdan tarif buldum.aklıma yattı siz ne dersiniz?yapım aşamasında resimde eklemiş yapan kişi o yüzden direkt blogdan resimli anlatıma bakmak için tıklayabilirsiniz

Uzun zamandır kestane şekeri şekeri tarifini eklemek istiyordum."Kestane ye"etkinliği için tasarladığım şeyleri yapabilmek için ihtiyacım olan kestane şekerini kendim yaptım.Aslında yapımı kolay fakat uzun zaman alıyor.Bu yüzden sık sık yapmadığımı söylemek isterim.Tabi yapmışkende daha sonraki acil durumlarda kullanmak üzere küçük kavanozlara doldurup konserve şeklinde muhafaza ediyorum.Neredemi kullanıyorum? Portakal ağacı forumda verdiğim halde hala kendi sayfamda veremediğim acil durum pastam ve acı bademli parfede..
MALZEMELER
• 1 kg. iri kestane
• 4 su bardağı şeker
• 3 su bardağı su
• 10 cm kare kesilmiş tülbent parçaları
YAPILIŞI
• Kestaneleri düdüklü tencerede 15 dk. kadar haşlayın.kalın ve ince kabuklarını dikkatli bir şekilde soyun.
• Soyduğunuz kestaneleri küçük tülbent parçalarının üzerine 2 veya üçerli olmak üzere koyup uçlarını bağlayın.
• Diğer yanda şeker ve suyu kaynatın.Kaynamaya başladıktan 5 dk.sonra kestane keselerini şerbetin içine atın.Şerbetin kesinlikle fokur fokur kaynamasına izin vermeden ağır ateşte en az iki saat kaynatın.
•
• Bu sürenin sonunda ocağı söndürüp ertesi güne kadar kestaneleri şerbetin içinden çıkarmayın.Ertesi gün keseleri dikkatlice açıp kestaneleri servis tabağına alın.
• Kestane şekerini uzun süre bekletmeyi düşünüyorsanız kurumasını önlemek için kestaneleri bekleteceğiniz kabın içine kalan şerbetide dökün.Böylece kurumadan daha uzun zaman duracaklardır.
alıntıdır.

• Konu Sahibi ccerence
hayatim ben güzelce yikadiktan sonra hafifce yariyorum ve buzluga atiyorum.Tabi cikardiktan sonra donu sökmeden ya hasliyorum yada direkt kavurmaya basliyorum.Cok lezzetli oluyor tavsiye de ederim.baska türlü nasil saklanir bilmiyorum.

X