Aile Planlaması Doğum sırasında tüpleride bağlatmayı düşünüyorum siz ne dersiniz?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

LiLiPuT

İşTe "HAyAT" bu!!
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2008
2.276
5
merhaba bayanlar,2.bebeğimi Allah kısmet ederse aralık ayı içerisinde dünyaya gelecek... ve ben sezaryen sırasında tüplerimi bağlatmayı düşünüyorum ama kararsızım?
gerek dini yönden gerekse sağlık yönünden sakıncası varmıdır acaba?tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşların önerilerini rica ediyorum...

valla bende cok düsünüyom benimde ücüncü yolda ama yapma derim bende vazgectim dünyanin hali belli degil canim dinen de caiz olcagini düsünmüyorum ama birde su var bakamiyacagin cocugu dogurmakta zor ama bagli olanlarinda oluyo cocugu valla rabbim isterse her türlü veriyo sen yine iyi düsn

ben ailem dergisinde bunu okumuştum canım:

-Bir daha çocuk olmaması için kordon bağlatma teşebbüsüne gelince:

Kordon bağlatmaktan kasıt bir daha hiç çocuk doğuramayacak şekilde kısırlığa sebep olan bir yöntem uygulamak ise bunun uygun olmadığını söyleyenler çoğunluktadır. Çünkü diyorlar: Bir kadının doğurgan olması mükemmellik işaretidir. Onu çocuk doğuramaz hale getirmek, yani kısırlaştırmak ise noksanlaştırmak, kusurlu hale getirmek olur. Allah�ın mükemmel yarattığını, insanların kusurlu hale getirmeye hakları yoktur. Ayrıca, günün birinde değişen şartlar çocuk sahibi olmayı da gerektirebilir. Kısırlaştırmak ise kadının bu ihtiyaca cevap verebilme imkanını da elinden almış olur... Kaldı ki, çocuk olmaması için kısırlaştırmaya yönelmek de şart değildir. Bunun dışında mahzuru olmayan yöntemler de vardır. Başka ilaçlar kullanılabilir. Tıbbî tedaviler uygulanabilir. Gerektiğinde yine çocuk sahibi olunabilir. Kadını, değişen şartlar içinde karşılaşabileceği ihtiyaca cevap veremez duruma düşürmek, kadının lehine olan bir sonuç değildir... Demek oluyor ki, kanal bağlatma, kısır kalmaya sebep olmayacak durumda olursa caiz olabilir, kısırlaştırırsa caiz olmayacağı anlaşılmaktadır...

ben ailem dergisinde bunu okumuştum canım:

-Bir daha çocuk olmaması için kordon bağlatma teşebbüsüne gelince:

Kordon bağlatmaktan kasıt bir daha hiç çocuk doğuramayacak şekilde kısırlığa sebep olan bir yöntem uygulamak ise bunun uygun olmadığını söyleyenler çoğunluktadır. Çünkü diyorlar: Bir kadının doğurgan olması mükemmellik işaretidir. Onu çocuk doğuramaz hale getirmek, yani kısırlaştırmak ise noksanlaştırmak, kusurlu hale getirmek olur. Allah�ın mükemmel yarattığını, insanların kusurlu hale getirmeye hakları yoktur. Ayrıca, günün birinde değişen şartlar çocuk sahibi olmayı da gerektirebilir. Kısırlaştırmak ise kadının bu ihtiyaca cevap verebilme imkanını da elinden almış olur... Kaldı ki, çocuk olmaması için kısırlaştırmaya yönelmek de şart değildir. Bunun dışında mahzuru olmayan yöntemler de vardır. Başka ilaçlar kullanılabilir. Tıbbî tedaviler uygulanabilir. Gerektiğinde yine çocuk sahibi olunabilir. Kadını, değişen şartlar içinde karşılaşabileceği ihtiyaca cevap veremez duruma düşürmek, kadının lehine olan bir sonuç değildir... Demek oluyor ki, kanal bağlatma, kısır kalmaya sebep olmayacak durumda olursa caiz olabilir, kısırlaştırırsa caiz olmayacağı anlaşılmaktadır...

bende sizler le aynı fikirdeyim ama yaş açısından hap kullanamam iğneler hormonları altüst ediyor spiral kesinlikle düşünmüyorum çünkü taşıyamam gibime geliyorki onunda sağlık yönünden zararları var geriye kalan korunma yöntemi bu olduğu için ve kürtaj dan her anlamda çok korktuğum için aklıma bu geldi ama bende bunun Allah katında doğru bir adım olmayacağı kanaatindeyim..

bencede dünyanın binbir türlü hali var.
bir daha anne olamayacağını bilmekte
biraz garip bir duygu....................

3 sezeryandan sonra bağlattım..sezerya sırasında..hap kullanamıyorum baş dönmesi yapıyor kanama çok oluyor..spiral takamıyorum metal alerjim var...diğer kullanılan herşeyin bir yan etkisi var iğneler kist yapıyor vs vs...hamile kalıp kürtaj yaptırmak zorunda kalmaktansa bağlatmak daha mantıklı geldi...ve bebek olmuyor değil allah çocuklarıma uzun ömürler nasip etsin ne olacağı belli olmaz ama tüp bebek yapıbiliniyorr...zaten kordon bağlatmanız için birkaç şey gerekli...3 çocuğu olmak hepsini sezeryanla yapmış olmak ve 35 yaş üzeri olmak bu 3 şıkta olunca ve diğer korunma yöntemlerinden yararlanamıyorsanız tüp logasyonu yaptırabilirsiniz...kadında bir eksiklik olarak düşünmüyorum..kazara hamile kalıp bir cana kıymak daha çok günah olmuyormu..

sağlık konusuna gelince çok araştırmıştım yaptırmadan çnce ne adet kanamasında ne cinsel hayatınızda olumsuz hiçbir yan etkisi yok...doktorumda aynen öyle sölemişti..sevgiler..

lilyum, kol altı iğneleri var ya. onları sorsana doktoruna.. ben daha erken diye konuşmadım ama bir arkadaşım onu kullanıyor.. 3 ayda bir yapılıyor ve gayet de memnun.. yıllık filan olaları da varmış ama doktoru 3 aylık olanı tavsiye etmiş.. bence kordon bağlatmak uygun değil, cünkü ben kısırlaştırılma ile aynı oldugu görüşündeyim.. şahsi fikrim tabii, bağlatan arkadaşlarım da var.. ama bağlatmazdım herhalde.. ben 3 yıl yasmin kullandım ve iştah artışı hariç hiçbir yanetki görmedim.. üstelik hapı bıraktıgım ay hamile kaldım ki doktor kontrolünde başlayıp doktor kontrolünde bırakmıştım.. bıraktıgımda doktor ilk 4 ay bebek bekleme, genelde yumurtlama baskılandıgından hamile kalamazsın demişti ama o ay hamile kaldım.. yasminin yaşla ilgisi yok diye biliyorum ama emzirirken kullanılmıyor galiba.. bence bu alternatifi de sorabilirsin doktora.. uzun oldu hakkını helal et canım

lilyum, kol altı iğneleri var ya. onları sorsana doktoruna.. ben daha erken diye konuşmadım ama bir arkadaşım onu kullanıyor.. 3 ayda bir yapılıyor ve gayet de memnun.. yıllık filan olaları da varmış ama doktoru 3 aylık olanı tavsiye etmiş.. bence kordon bağlatmak uygun değil, cünkü ben kısırlaştırılma ile aynı oldugu görüşündeyim.. şahsi fikrim tabii, bağlatan arkadaşlarım da var.. ama bağlatmazdım herhalde.. ben 3 yıl yasmin kullandım ve iştah artışı hariç hiçbir yanetki görmedim.. üstelik hapı bıraktıgım ay hamile kaldım ki doktor kontrolünde başlayıp doktor kontrolünde bırakmıştım.. bıraktıgımda doktor ilk 4 ay bebek bekleme, genelde yumurtlama baskılandıgından hamile kalamazsın demişti ama o ay hamile kaldım.. yasminin yaşla ilgisi yok diye biliyorum ama emzirirken kullanılmıyor galiba.. bence bu alternatifi de sorabilirsin doktora.. uzun oldu hakkını helal et canım

evet duymuştum canım ama hormonel bozukluklara sebep oluyomuş bizzat kullanan yakınlarımda aynı şikayetler olunca vazgeçtim kolaltı iğnelerinden...hakkım varsa helal olsun tabiki arkadaşım ne demek...

iğneler kist yapıyor..oda kistte tğylenme ve kanama fazlalığına neden oluyor...araştırabilirsin..kol altı implant düşünmüştüm..oda günlük hap almak yerine o sana bir hormon veriyorr ve yumurtlamamanı sağlıyorr...aynen kontrol hapı gibi...yan etkisi arada kanama olması...bünyede yatkın deilse baş dönmesi kilo alımı yapıyorr..bünye meselesi tabi herkes bildiği herşeyi yaptırabilir araştırmak denemek gerek..

ya kızlar benımde 3 bebısım olacak ksmetse bende baglattırmayı dusunuyorum ama korkuyorum ya acaba sonra pişman olurmuyumkı

arkadaşlar bence en ideali eşlerimizin korunması hap iğne falan kullanıp hormonları altüst etmekten tüpleri bağlatmaktan iyidir eşim istemeseydi spiral taktırmak daha mantıklı gelirdi
çok iyi korumuyo diyenler olabilir ama tüplerini bağlatanlarda bile hamile kalma ihtimali var biraz nasip kısmet

arkadaşlar ne tüpü bağlatması ya.ne kadar kişi duydum biliyormusunuz tüp bağlattıktan sonra bebek isteyen.geri dönüşümüde çok zor.bundan 5-10 sene sonraki fikirleriniz çok farklı olabilir.menapozdan sonra bile bebek isteyenler oluyor.kesinlikle yaptırmayın derim.

bende bağlattım 3.sezeryanımda.28 yaşında.çok memnunum.diğer hiç bir yöntem bana olmadı.eşime gelince:eek:klava: son iki çocuğumun sebebidir.eşinize asla güvenmeyin.2. çocuğumda istemiştim.dotor bağlamadı yaşım genç diye 25 tim o zaman.ben hamile kalınca kürtaj olmam.dini sebeblerden.o yüzden en etkili çözüm.kürtaj olup bir canın varlığına son vermektense bağlatmak daha iyi.

selam canım..
benimde 3cü yavrum nasipse olcak..
bende eşime güvenemem bu 3cüde onun korunamamzlığı yüzünden oldu.gerçi iyide oldu..
yaşımda kemale erdi oldu 34 bu saatten sonra daha çocuk yapmayı düşünemem..
bende kordonları bağlatmna taraftarıyım..
çok çocuk istesem bile.. doktorumla konuştum bu konuyu tüp bebk yapma seçeneğim var.diger korunma yöntemlerine güvenemiyorum..
bu karar bana çok mantıklı geliyor belki doğurganlımı yok ediyorum..diğer taraftan düşünce bir cana kıymak daha kötü..rabbim bu hatamızdan dolayı bizi affetsin diyorum..
allah herkezin yar ve yardımcısı olsun..

selam canım..
benimde 3cü yavrum nasipse olcak..
bende eşime güvenemem bu 3cüde onun korunamamzlığı yüzünden oldu.gerçi iyide oldu..
yaşımda kemale erdi oldu 34 bu saatten sonra daha çocuk yapmayı düşünemem..
bende kordonları bağlatmna taraftarıyım..
çok çocuk istesem bile.. doktorumla konuştum bu konuyu tüp bebk yapma seçeneğim var.diger korunma yöntemlerine güvenemiyorum..
bu karar bana çok mantıklı geliyor belki doğurganlımı yok ediyorum..diğer taraftan düşünce bir cana kıymak daha kötü..rabbim bu hatamızdan dolayı bizi affetsin diyorum..
allah herkezin yar ve yardımcısı olsun..

bencede kesinlikle en doğrusu.allah hayırlısıyla kucağına almak nasip etsin.şimdiden güle güle büyüt.ben kürtaj günah olduğu için 2 çocuğumuda aldıramadım kazara oldu ikiside.ana rahmine düştüğü andan itibaren canlı olarak kabul ediliyor.ve aldırmak insan öldürmekle eşdeğer tutuluyor.çok araştırdım kaç müftüyle görüştüm.kürtaj olmaktansa en iyisi.ben hiç pişman değilim.şimdi bebeğime bakıp ben bunu aldıracakmıydım.canına kast edecekmiydim diye düşünüyorum içim titriyor.iyiki aldırmamışıma.s.

arkadaşlar tüp bağlatmada tıp çok ilerledi artık geri dönüşü olan küçük bir operasyonla bağlayabiliyorlar ve açtırmak isterseniz tekrar küçük bir operasyonla açtırabiliyorsunuz. benim metal alerjim var spiral kullanamıyorum yasmin kullanırken 2. bebeğime hamile kaldım zaten o iğneler yan etkileri çok fazla olan şeyler ayrıca ben çift yumurtluyorum yani gebe kalma riskim herkesten çok fazla o yüzden bu bebeğimi doğurduktan sonra geri dönülebilen tüp bağlatmayı seçeceğim. bunu doktorunuza sorun sanırım her hastanede yapılamıyor ama türkiyede birçok hastanede mevcut diye biliyoru.

teyzem 3. çocuğuna kazayla dediği yöntemle sahip oldu uzun bir müddet ses yoktu taki4. çocuğa kazayla sahip olunca ve 43 yaşında olunca aldırmakla daha çok günahına gireceğine ve eniştem ceketini atsa hamile kalacağına ikna olduğu için sezeryan sırasında bağlattı hiç bir şikayeti yok sağlıkla ilgili yakalaşık 5 sene oldu dini yöndende bilmiyorum ya tartışmaya çok açık bir konu uzman birilerini bulabilirsen sormanı tavsiye ederim=)sevgiyle kal=)

X