Mutfak Püf Noktaları Su Böreği Yapmanın İncelikleri

C

ccerence

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi ccerence
arkadaşlar evde su böreğini güzel yaparım diyenler iyi bir tarif verir misiniz bana...

(hazır yufka değil elde kendimizin yaptııgı)

• Konu Sahibi ccerence
arkadaşlar evde su böreğini güzel yaparım diyenler iyi bir tarif verir misiniz bana...

(hazır yufka değil elde kendimizin yaptııgı)

canım ben bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım güzel yaptığımıda söylerler:))

bir yuvarlak tepsi için 5 yumurta biraz tuz biraz tereyağ aldığı kadar un kıvamı kulak memesinden biraz sert olacak iyice yoğrulacak taaki eline yapışmayacak kıvama gelene kadar
biraz dinlendirip 10 parça olarak böl sonra yapacağın tepsi büyüklüğünde aç ilk yufkayı yağlanmış tepsiye kuru olarak yay
diğerlerinide bitirince geniş bir tencerede su kaynat içine bolca tuz koy yufkaları tek tek haşla
diğer bir kapta soğuk su hazırla haşlanan yufkayı suya bırak sonra al bir örtü üzerinde kurula sonra tepsiye yay
arasına bir yemek kaşığı tereyağ gezdir aynı işlemi tekrarla ilk beş yufkadan sonra arasına hazırladığın (peynir veya kıyma) malzemeyi yay aynı işlemi tekrarla vee bitti AFİYET OLSUN
ben böreği ocak üstünde ağır ateşte pişiriyorum ama sen fırında önce altını sonra çevirip diğer tarafını pişirebilirsin bunun sebebi ise böreği kurumadan pişmesini sağlamak inşallah anlatabilmişimdir

• Konu Sahibi ccerence
çok iyi anlatmışsın canım teşekkür ederimmmm

geçen yaptım netten buldugum bişeyle hem çok katlı yapmışım hem de biraz kalın olmuş.sanırım set yapmışım açana kadar avuç içlerim su topladı :)

benim eşim tarafı her düğünde bayramda su böreği yapar tepsi tepsi ben de yapmak istiyorum ama herkes farklı tarif veriyo falan deli oldum dedim ben kk'ye sorayım ::KK70:

bi de onlar dışarda satılandan daha ince yapıyor bence öyle daha güzel baymıyor insanı sen 5kat demişsin hani 5-5 10eder onun yerine ben senin tariften 2tepsi çıkarırım :p

denicem ,nşallah saol cnm

• Konu Sahibi ccerence
tamam canım 5+5 10 adet yufkaolucak ince açıldığı için fazla kalın olmuyor istersen 8 yufkada yapabilirsin annem öyle yapar
eşin nereli acaba ailesi su böreği yaptığı için sordum CADIARZU

• Konu Sahibi ccerence
peki tencerede haşlayıp çıkarırken yırtılmıyor mu nasıl kaynar sudan çıkartıyorsunuz:uhm:

• Konu Sahibi ccerence
peki tencerede haşlayıp çıkarırken yırtılmıyor mu nasıl kaynar sudan çıkartıyorsunuz:uhm:

selam
tencerede fazla tutmuyorsun 3,4 dakika yetiyor fazla haşlamamak gerekiyor
tuzuda kıvamında olursa yırtılma olmuyor :lepi: alışınca çok kolay

• Konu Sahibi ccerence
offf bunun işi uzunn elinizee sağlıkk

• Konu Sahibi ccerence
cok güzel oluyor eskiden cok yapardım ama uğraşması bayaa bir zor oluyor :KK43: tarif için teşekkürler

• Konu Sahibi ccerence
tamam canım 5+5 10 adet yufkaolucak ince açıldığı için fazla kalın olmuyor istersen 8 yufkada yapabilirsin annem öyle yapar
eşin nereli acaba ailesi su böreği yaptığı için sordum CADIARZU

çankırı canım.......cokacimcoook

biz de annemle arada yaaparız su böregi harika oluyoo :p
canım çekti yaaa uff

ben yiyiciyim...
sadece çok güzel yerim, ama kayınvalidem harika yapar...

bir yuvarlak tepsi için 5 yumurta biraz tuz biraz tereyağ aldığı kadar un kıvamı kulak memesinden biraz sert olacak iyice yoğrulacak taaki eline yapışmayacak kıvama gelene kadar
biraz dinlendirip 10 parça olarak böl sonra yapacağın tepsi büyüklüğünde aç ilk yufkayı yağlanmış tepsiye kuru olarak yay
diğerlerinide bitirince geniş bir tencerede su kaynat içine bolca tuz koy yufkaları tek tek haşla
diğer bir kapta soğuk su hazırla haşlanan yufkayı suya bırak sonra al bir örtü üzerinde kurula sonra tepsiye yay
arasına bir yemek kaşığı tereyağ gezdir aynı işlemi tekrarla ilk beş yufkadan sonra arasına hazırladığın (peynir veya kıyma) malzemeyi yay aynı işlemi tekrarla vee bitti AFİYET OLSUN
ben böreği ocak üstünde ağır ateşte pişiriyorum ama sen fırında önce altını sonra çevirip diğer tarafını pişirebilirsin bunun sebebi ise böreği kurumadan pişmesini sağlamak inşallah anlatabilmişimdir

canım tarifini defterime geçirdim önümüzdeki hafta yapıcam inşallah becerebilirsem, memlekete bayrama giderken ananem istemişti yapıp bolca götürücem yok tutturamazsam eltiden görümceden reca ediciiim gamyoncuiremsuama kendi ellerimle yapmayı istiyorummm...:eek:
yazarken aklıma bi kaç şey takıldı onları sorayım:
tuz ne kadar mesela kimininki çok tuzsuz oluyor.eksende sonradan pek o tadı vermiyor mesela geçen kayınbabamın eşi yapmış tuzsuzdu pek begenemdim
tahmini ne kadar atayım mesela tıyorum yarım çay bardagı iyimi?

ve tereyağı hamura kattıgımızı da ne kadar ekleyim onu da tahmini söyler misin bide oda sıcaklıgında ekliyoruz sanırım di mi eritmiyoruz yani? köyden henüz tereyağım gelmedi ama yetişmezse teremyag alıp yapsam olar mı acep tadı gene de...

kızlar ya benim canım da çekti valla ben de yapıyım iyi hatırlattınız sağolun

1 tepsi su böreği için;
4 yumurta, 2 kaşık yoğurt, 1 paket kabartma tozu, 1 çay kaşığı tuz, aldığı kadar un ile hamur yapıyorum. yufkaları açıp dörde bölüyorum. kaynayan tuzlu suya batırıp tepsiye önce yarısını seriyorum daha sonra arasına harcı koyup diğer yarısını seriyorum. suyunu fazla almıyorum çünkü özelliği o bence daha güzel oluyor sulu:) harcı koymadan önce ve koyduktan sonra kaynar suya batırılmamış yufka koyuyorum ki suyunu emsin. daha sonra bıçakla birkaç kesik atıp üstüne yağ sürüyorum. ısıtılmış fırında pişiriyorum. benim fırınım böreği güzel pişirdiği için çevirmeme gerek olmuyor.
yufkayı açarken kenarlarının kırışmaması için hamurun kıvamı önemlidir.sert olursa zor açılır. hamur yapıldıktan sonra 5-10 dk dinlenirse daha güzel olur.

kolay gelsin:)
afiyet olsun:)hihoyyyt

Benim yaptığımda aynı böyle..Ancak haşlayacağınız suya bol tuz atmazsanız yufkalarınız parçalanır...a.s

X