demir ilacı???

zeseze

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2008
845
2
kızlar bebeklere 2. ayından sonra yapılan kan tetkiklerinin sonucunda eğer anemi varsa demir takviyesi içeren damlalar veriliyormuş. bize tetkik de yapılmadı dolayısıyla damla da kullanmıyoruz. ayrıca bir dönem dışarıdan alınan demirin ileride zeka geriliğne neden olabileceğiyle ilgili birtakım haberler de çıkmıştı.
kullanan var mı merak ettim.

ben ılk defa duyuyorum dr da uyurmadı ama p.tesı kulakları ıcın gıdıcem ozaman sorarım

canım bize tetkik falan demeden direk dayadılar demir ilacını ferro sanol kullanıyorum zeka geriliği mi beni çok korkuttun gerçekten sorucam bende

ben tetkik yapıldıktan sonra verildiğini nette okudum. ayrıca zeka geriliği de sadece haber öyle kanıtlanmış bir şey değil ya

ben bugün doktoruma sordum kızlar henüz erken ilerleyen aylarda duruma göre takviye edeceğiz dedi.

Bayanlar durun panik yapmayın.Her konuda söylüyorum neredeyse,ben ebeyim.Bakanlığın rutin uygulamasına göre 4 ayını dolduran her bebeğe tetkik yapılmaksızın ferrosanol damla veriliyor.Bu damla 2 yaşını dolduruluncaya kadar kullanılacak ve sağlık ocaklarından ücretsiz temin edilecek.Zeka geriliğinin aksine çocukların okul çağında zeka düzeylerini arttırmak,anemiyi önlemek amacaıyla yapılıyor bu uygulama.Bebekliklerinde anemi görülenlerin okul döneminde derslerinde başarısızlıklar saptanmış.Bu araştırmaların sonuncunda bebeklerin ek demir kullanmalarına karar verilmiş.Bütün bunlar için bizler ekstra eğitimlerden geçtik.Bakanlık bu konunun çok üzerinde duruyor.Sizler de bağlı olduğunuz sağlık ocağından ya da aile hekimliğinizden bunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

canım genelde saglık ocagında devıt gıbı 5 aydan sonra verılıyor...

Dvit3'ü doğumdan sonra topuk kanı için geldiklerinde veriyorum ben annelere.Bir haftadan sonra 3 damla kullanılıyor o.Ferrosanol da dediğim gibi 4. ayı dolunca kilosuna göre damla sayısı veriyorum.5 kiloysa 5 damla,her kiloya bir damla şeklinde.

kızlar benım cocugumda degıl kendımde var.ne yapabılırım acaba .cevaplarsanız sevırnırım,

Bayanlar durun panik yapmayın.Her konuda söylüyorum neredeyse,ben ebeyim.Bakanlığın rutin uygulamasına göre 4 ayını dolduran her bebeğe tetkik yapılmaksızın ferrosanol damla veriliyor.Bu damla 2 yaşını dolduruluncaya kadar kullanılacak ve sağlık ocaklarından ücretsiz temin edilecek.Zeka geriliğinin aksine çocukların okul çağında zeka düzeylerini arttırmak,anemiyi önlemek amacaıyla yapılıyor bu uygulama.Bebekliklerinde anemi görülenlerin okul döneminde derslerinde başarısızlıklar saptanmış.Bu araştırmaların sonuncunda bebeklerin ek demir kullanmalarına karar verilmiş.Bütün bunlar için bizler ekstra eğitimlerden geçtik.Bakanlık bu konunun çok üzerinde duruyor.Sizler de bağlı olduğunuz sağlık ocağından ya da aile hekimliğinizden bunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

madem sağlık ocağında çalışıyorsunuz ve çeşitli eğitimlere tabi tutuluyorsunuz bir sorum olacak(hani muhataplarına en azından iletebilirsiniz diye): pnömokok rotavirüs gibi oldukça önemli aşılar hala niye sağlık bakanlığının ücretsiz aşılar listesinde değil? bizler neden hala bu aşılara cep dolusu paralar ödemek durumundayız?

arkadaslar benden canlı tavsiye benım oglum 22 aylık kızımda 6 yasında ona dr vermemıstı yanı onun zmnında boyle bıse vermıyolardı sadece d3 kullandım ogluma verdi dr ben bıraz inmakarlık ettım cok duzenllı vermedım ve oglum bırbucuk yasındaydı duz yolda yururken dusuyordu huysuz hırcın mutsuz bı cocuktu kalıplı etlı bı cocuk ama gucsuzdu bıgun bu dusmesınden dolayı goturdum ve tahlıl yaptılar ıleride derecede kemık gerilıgı cıktı 3 aydan beri ferro sanol surubu kullanıyorum yenı bıttı cok faydası oldu eskı gucsuz hırcın halınden eser kalmadı mutlaka kullnın ıhmal etmeyın kullanımı bıraz zor tabı sut yogurt yumurta gıbı seylerden once ve snr bırsaat snr kullanılıyor .

madem sağlık ocağında çalışıyorsunuz ve çeşitli eğitimlere tabi tutuluyorsunuz bir sorum olacak(hani muhataplarına en azından iletebilirsiniz diye): pnömokok rotavirüs gibi oldukça önemli aşılar hala niye sağlık bakanlığının ücretsiz aşılar listesinde değil? bizler neden hala bu aşılara cep dolusu paralar ödemek durumundayız?
Aslında bunun cevabı ortada,maliye bakanlığıyle ilgili.Ödenek olmadığı sürece sağlık bakanlığı bir şey yapamaz,olması için baskı yapabilir sadece.Maliye bakanlığından geçmesi gerekiyor.Önceden beşli karma,menenjit,hepatit b aşıları da özelde yapılıyordu.Zamanla diğer aşılar da sağlık ocaklarında yapılacak bence.

demir damlaları dişlerde lekelere neden oluyormuş.eates bu lekeler kalıcı mı peki?(gerçi süt dişler dökülecek ama yine de hoş bir görüntü olmaz heralde)

ben demir damlası deilde antibiyotik kullanmak dişlerde leke yaptıgını duydum ve çok yakın bi arkadaşımın oglu1,5 yaşında 4 aydır dişleri çıkıyo ve şimdi dişleri lekelenmeye başkadı dr. çok antibiyotik kullanmaktan demiş zamanla düzelirmiş.

bize dr multitabs verdi 2 kez 8 damla alıyorduk ilk ay. 2.ayı doldurunca da 10ar damlaya çıkardı. ayrıca demir almıyoruz daha.

demir damlaları dişlerde lekelere neden oluyormuş.eates bu lekeler kalıcı mı peki?(gerçi süt dişler dökülecek ama yine de hoş bir görüntü olmaz heralde)
Kusura bakma,internet bağlantımda sorun vardı,ancak evap veriyorum.Bu lekeler geçici,sonra geçiyor ilaç bırakıldığında.Endişeye gerek yok bu konuda.

bugün dr. kontrolümüz vardı bizim demir damlasını sordum 4.aydan sonra vereceğim dedi.

bizede verdiler kafam çok karışık. iki gündür veriyorum ama çok kötü kokuyor ben tiksiniyorum resmen.ne yapmalı acaba????

bizede verdiler kafam çok karışık. iki gündür veriyorum ama çok kötü kokuyor ben tiksiniyorum resmen.ne yapmalı acaba????

Kafan hiç karışmasın,çocuğunun sağlığı için katlanacaksın.İleride kansız kalırsa daha çok üzülürsün çünkü.

bir de arkadaşalr kan ölçümü yapılmadan vermiyorum dedi dr.muz bize. nette de öle okudum ben. anemi varsa kullanılıyormuş demir ilacı

X