Bursa Bebek Mevlütü ve Bebek Şekerleri

Dayf

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2008
150
1
Yeni doğmuş bebeğin kırkını çıkarma aşamalarından birinde okunan mevlide verilen ad. artık mevliddir, mevlidhandır pek kalmadığından olsa gerek, genelde 41 yasin okunur bu adı mevlid mevlidlerde. ayrıca da halk arasında "bebek mevlütü" şeklinde geçer.

Bursa'da bebek mevlidi yapmak çok popilerdir.Özelliklede bebek mevlidinde bebek şekeri verilmesi ve genelde bayanlara eşarp armağan edilmesi vardır.
Bebek mevlidi salon yerine yeni doğmuş bebeğin odasında okunur, genelde mevlüthanlar bayan olur ama bayanlardan ziyade erkek mevlüthanlarında tercih edildiği görülüyordur.
Mevlid doğum demektir.bir de kandili vardır. (peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in ( s.a.v.) doğum günü kutlanıyoruz.)

en ünlü mevlid süleyman çelebi tarafından yazılmıştır, (vesilet'ün necat=kurtuluş vesilesi ) süleymanın bu eseri yazma sebebi ise bursa'daki bir rahibin,onun hz. İsa'yı öven metinler yazdığını görünce kendisinin bu durumdan sonra , yazdığı eser de Allah'a ( c.c) yalvarma , hz. muhammed'in ( s.a.v) doğuşu,peygamber oluşu, göğe yükselişi, ölümü ve dua bölümlerinden oluşur .

Bebek şekeri modellerinden bazı örnekler aşağıdaki adrese vardır.Fotoğrafların çekim kalitesini çok beğendim.Özellikle de fotoğraflar üzerinde gren, nosie ve patlamama olması dikkatlice incelenebilmesini ve seçilebilmesini bizlere sunuyor.

Son düzenleme:
bence çok güzel bir paylaşım olmuş bende bursadayım bebek şekeri yaptırmayı düşünüyordum çok güzel oldu bu keşke sitede fiyatları da yazsa daha iyi olurdu ama telefon ile iletişime geçeceğim.bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.

Ayrıca bu mevlütlerde lohusa şerbeti dediğimiz tarçın,karanfil ve kırmızı şerbet boyasıyla yapılan bir şerbetde dağıtılır.Çoğunlukla yeni anne güsel süslenmiş bir yatakta oturur,bebiş büyüklerin kucaklarına verilir.Genellikle bebiş 40ının içindeyken yapılır.

bebek mevlüdü doğum yapmış anneye tebrik ve hediyeler vermek için vesile olur yeni doğmuş bebek için hayır dualar edilir
ne güzel adetlerimiz var aslında ama artık çoğu insan yapmıyo
iki bebeğimee yaptım başka olursa yine yaparım

Merhaba arkadaşlar,

xxxxxxxxxx

buradan bebek şekeri & bebek mevlüt şekerlerini inceleyebilirsiniz.

Uygun fiyatlı ve şık.

Son düzenleyen: Moderatör:
X