Makatta çatlak, Anal Fissür ameliyatı olanlar

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle anal fissür sorunu yaşayan herkese Allah sabırlar versin. Gerçekten çok zor bir hastalık. Ben bu hastalığa ilk olarak 2 yıl önce yakalandım. Kabızlık sorunundan dolayı kanamam oldu. Bir iki krem kullandım bir de bağırsak düzenleyici. Bi kaç gün içinde sorunum geçti. 4 ay önce her şey çok daha şiddetli olarak yeniden başladı. Kanamam bir türlü durmadı canım daha da acımaya başladı. Bağcılar Dev. Has. bir doktora gittim. Yutmam için bir ilaç verdi, uyuşturucu bir krem ve yine bağırsak düzenleyici. Bu ilaçları kullandığım sürece her şey yolundaydı ancak bıraktığımda acı ve kanama yeniden başlıyordu. Daha sonra doktorumu değiştirdim. Bu sefer özel bir hastaneye gittim. İki ayrı krem verdi. Karıştırıp sürmemi söyledi. İlacı kullandığım sürece her şey çok güzeldi. 15 gün boyunca kullandım. Kontrole gittiğimde çatlağımın kapandığını 3 ay sonra kontrole gelmemi söyledi. Ama bu dönem içinde çok hassas olduğunu en ufak bir zorlanmada hemen yeniden açılacağını ve kabız olmamamı söyledi. 10 gün boyunca her şey yolundaydı. 11. gün kabız olmamama rağmen en ufak bir zorlanmada yeniden kanamam başladı. Hemen doktorumu aradım. Ama ulaşmam oldukça zor oldu. Ne yazık ki kendi özel numarasını vermiyor. Hastanede ki sekreterler de bir türlü doktoru bağlamıyor. Neyse bir kaç saat sonra ısrarla aramamızın ardından doktorum bana geri döndü. Aynı ilaçlara devam etmemi daha önce çok hassas olduğunu belirttiğini söyledi. 15 gün daha kullandım ilacı. Yine bir sorun yaşamadım. Tabi tüm bu ilaçların yanında diyet yapmak zorundaydım. Kabız olmamak için elimden geleni yapıyordum. Günde 2,5 litre su içiyor probiyotik yoğurt yiyor, pilav, makarna, kırmızı et, tavuk, ağzıma sürmüyordum. Ben ki yemek yemeği çok seven bi insanım. Sevdiğim yiyecekleri yiyememek psikolojimi de çok bozmuştu. Sinirli bi insan olmuştum. Her neyse 15 gün daha ilacı kullandım. Bıraktıktan 1 hafta sonra kanama, kaşıntı ve acılarım yine başladı. Bu arada ilacın max. kullanma süresi 1 ay. iki kez kullandığım için bu süreyi de doldurmuş oldum. Böylece yeni bir doktor araştırmaya başladım ve Prof. Dr. Hakan Yanar'ı buldum. Kendisi inanılmaz bir doktor. Cumartesi günleri özel muayenehanesinde hizmet veeriyor. Hafta içi ise Çapa'da çalışıyor. Ben ilk olarak özel muayenehanesine gittim. İki çatlağım olduğundan şüphe ediyordum. Gerçekten de doğru tahmin etmişim. Hakan Bey bir bakışta anladı bunu. Bütün şikayetlerimi sonuna kadar dinledi. Oldukça ilgili, güler yüzlü ve anlayışlı bir insan. Bana artık hiç bir ilacın etki etmeyeceğini, hastalığımın kronikleştiğini belirtti. Ameliyat dediğinde çok korkmuştum ancak beni o kadar rahatlattı ki hiç bir şey olmayacağını söyledi. Hemen özel numarasını verdi. Ben 25 yaşındayım ve ailemle yaşıyorum. Annem oldukça evhamlı bi insan. Öncelikle onu ikna etmeniz lazım dediğimde hemen bizi Çapa'ya yönlendirdi. Hafta içi kendisini orada görmeye gittik. Annemleri de beni de çok rahatlattı. Ameliyatın çok kısa süreceğini, sonrasında çok rahatlayacağımı ve neredeyse hiç canımın yanmayacağını belirtti. Tabi en önemlisi botox ile tedavinin kalıcı olmadığını %70 oranda başarılı olduğunu söyleselerde aslında bu oranın %30'larda olduğunu söyledi. Kesinlikle tavsiye etmedi. Çünkü tekrar etme riski çok yüksekmiş. Ancak bana yapacağı işlemde gerilen kaslardan birine yarım santimlik bir kesik atarak, dikiş bile atmadan kendiliğinden iyileşeceğini belirtti. Bu ameliyatın başarının %99,9 olduğunu bir daha da kesinlikle tekrarlamayacağını söyledi. O gün ameliyat tarihini belirledik. Ameliyatımı kendisinin tavsiye ettiği özel bir hastanede gerçekleştirecektik. Dün sabah saat 11.00'de hastaneye yattım. Ameliyatım akşam 16.00'da olacaktı. Her şey çok yolundaydı. Asla ameliyat sonrasını düşünmedim. Çünkü Hakan Bey'e çok güvenmiştim. O da güvenimi boşa çıkartmadı. 16.00'da beni ameliyata aldılar. İlk kez ameliyat olacaktım ancak ona rağmen ameliyathanede bile çok keyifliydim. Sürekli espriler yapıp beni iyice rahatlattılar. Zaten çok hafif bir narkoz verdiler. Odama çıktığım anda uyandım. Sol tarafa küçücük bir kesik atmışlardı. Sadece orası acıyordu. Damar yolundan ağrı kesici bağladılar. Bir kaç saat içinde o da geçti zaten. Gece baya kanamam oldu. Ama bu çok normalmiş. Bir de tamponu çıkartırken biraz canım yandı. O da bir iki dakika içinde geçti. Gece serum ve antibiyotik verdiler. Sürekli tansiyonu mu ölçtüler. Sabah doktorum geldi ve muayene etti. Kestikleri yerin kapandığını söledi. Bir kaç gün daha kanamanın devam edeceğini sonrasında hiç bir şeyin kalmayacağını söyledi. Açıkcası tuvalete çıkmaktan çok korkuyordum. Hakan Bey hiç korkmamamı herşeyin çok yolunda gideceğini ve canımın yanmayacağını söyledi. Artık istediğini yiyebilirsin, kabızda olmayacaksın korkma dedi. Sadece asitli baharatlı acılı şeylerden bir süre daha uzak dur dedi. Sabah 12 gibi de hastaneden taburcu olduk. Az önce tuvalete çıktım ve her şey çok yolunda gitti hiç canım yanmadı. Kanamam da yok denecek kadar az. Şimdi sıcak su banyosuna devam edeceğim. Çarşamba günü Çapa'ya kontrole gideceğim yine. Bu derdi çeken herkese Hakan Bey'i öneririm. Herhangi bir doktora gitmeyin lütfen. Bu işi bilen bilmeyen herkes yapıyor. Küçük bir şey gibi görünse de oldukça önemli. Bu işi bilmeyen kişiler yaptığında böyle acı çeken kişilerin yorumlarını oldukça fazla görüyoruz. Hastalığımın ilerleyen günlerinde yine size bilgi vereceğim. Umarım sizler de ben de çabucak atlatırız bu hastalığı.

Sevgiler.

Uzerinden hayli zaman gecmis fakat hikayeniz bana ameliyat icin cesaret verdi. Paylasimlariniz icin cok tesekkurler. Uzun vadede sikayetleriniz tamamen gecti mi, halen memnun musunuz?

8 ay cektikten sonra dun ameliyat oldum. Kapali lis ameliyati yapildi. Skin tag denilen nobetci memeyi ve 2 tane de polip almislar. Sabah tuvalete de ciktim. Oldukca sivi naturde oldu. Sadece belli belirsiz 1sizi hissettim. Su an agrim yok.

Carsamba ameliyat oldum. Bugun cumartesi. Sabah tuvaletimi yaparken aci oldu ama sonrasinda gecti. Diskilama eskiden inceydi simdi biraz daha kalin cikiyor. Dun kabiz gibiydim, bugun ishal gibi. Arasini bulamadim henuz. Sebze, meyve, corba ile besleniyorum. Kabiz olmaktan korktugum icin doktorun yazdigi laktasifi kullaniyorum. Bu defa da ishal oluyorum. Ishal de cok yakiyor. Sonucta catlak hala acik, ayrica yaninda alinan skin tag yarasi da acik ve bir de ameliyat kesisi. Sicak su banyosu yapmadim gunde 3 defa ilik dusla 5 dakika yikayip baticon suruyorum. Ogleden sonra kasinti basladi. Asiri kasinti oluyor. Iyilesme kasintisi oldugunu umuyorum. Otururken agri hissediyorum ameliyat kesisinin ustune. Insallah kisa surede iyilesme evresini atlatip sifa bulurum. Yumurtaligimdaki buyuk kistlerin bagirsaklara baski yapip duzenini bozabilecegini kabiza sebebiyet verebilecegini soyledi doktorum. Biraz iyilesince kistleri de aldiracam. Ozaman bagirsak sagligima da kavusabilecegimi dusunuyorum.

Bugun ameliyat olali 10.gun ve ameliyatin verdigi ufak tefek rahatsizliklar da bitti diyebilirim. Popomun ustune rahatca oturabiliyorum. Agri kesici almayi 2 gun once biraktim. Doktor kontrolde ameliyat yarasinin kapanmakta oldugunu soyledi. Kabiz kalmamaya dikkat etmelisin dedi.

Merhba arkadaşlarla bende iki ay oldu amliyat olali ama cok sukur iyim bir sorunum car surekli kalcamda bir ağrı var kasim kesildi onunla alakali diye dusunyorum gecermi arkadaslar amliyat cok guzel gecti herhangi bir sorunum olmadi disiki tutma gibi sorunlar yasamadim

Merhba arkadaşlarla bende iki ay oldu amliyat olali ama cok sukur iyim bir sorunum car surekli kalcamda bir ağrı var kasim kesildi onunla alakali diye dusunyorum gecermi arkadaslar amliyat cok guzel gecti herhangi bir sorunum olmadi disiki tutma gibi sorunlar yasamadim
Gecmis olsun. Bende de oldu. Ameliyattan sonra 1 ay kadar. Ama gecti.

Şu anki durumunuz nedir acaba? Ben de 4 ay önce ameliyat oldum ama iyilesemedim hiç. Hep ağrılarım oldu.Tekrar nüksetmiş olmasından korkuyorum. Küçük bebeğin var tekrar ameliyat olmak da istemiyorum.psikolojim çok bozuk. Sizin süreç nasıl seyretti bana yardımcı olur musunuz?

merhaba, inanın çok üzüldüm. Öyle bir yerde ki temiz tutamıyorsun, üstünü kapatamıyorsun ve her tuvalette işkence devam ediyor. Doktora tekrar gittiniz mi bilmiyorum ama bi gayret tekrar görünmelisiniz belki ters giden bir şeyler vardır ve bu sıkıntıları bir daha yaşamanızı istemem. Çünkü ben hala yaşıyorum.
8 ay önce fissürden ameliyat oldum ama iyileşemedim. Her zaman orada ufak bir sızı vardı, wc de bir sıkıntı bir doygunluk hissi hatta bazen zonklama hissi ve de bir kaç gündür kesik hissini yaşıyorum, yine aynı yerde bir yırtık daha oluşmuş, ayna yardımıyla görebiliyorum zaten ameliyattan sonra üstü hafifçe kapanmıştı sanıyorum şimdi yine açıldı. Bu şu an bende yıkım yarattı inanın. Çeken bilir.
Bu sıra yine doktora gideceğim ve 2. ameliyatı düşünüyorum. Onun stresi, ameliyat sonrası 15 gün nasıl geçicek bilmiyorum. Ama gerçekten çok yoruldum.
Size tavsiyem vaktinizi daha da geciktirmemeniz. Umarım bu sıkıntılarınız tamamen biter yakında.
Çok geçmiş olsun.
Şu anki durumunuz nedir acaba? Ben de 4 ay önce ameliyat oldum ama iyilesemedim hiç. Hep ağrılarım oldu.Tekrar nüksetmiş olmasından korkuyorum. Küçük bebeğin var tekrar ameliyat olmak da istemiyorum.psikolojim çok bozuk. Sizin süreç nasıl seyretti bana yardımcı olur musunuz?

Bugun ameliyat olali 10.gun ve ameliyatin verdigi ufak tefek rahatsizliklar da bitti diyebilirim. Popomun ustune rahatca oturabiliyorum. Agri kesici almayi 2 gun once biraktim. Doktor kontrolde ameliyat yarasinin kapanmakta oldugunu soyledi. Kabiz kalmamaya dikkat etmelisin dedi.
Benimde 10 gun oldu ameliyat olali simdiki durumunuz ne basit fistul dedi bana doktor tek korkum nuks etmesi

Benimde 10 gun oldu ameliyat olali simdiki durumunuz ne basit fistul dedi bana doktor tek korkum nuks etmesi
Mrb. Gecmis olsun. Sorunlariniz agrilariniz ins. bitmistir. Benim sorunum fissurdu. Yani catlak vardi. Fistulden farkli 1 hastalik. Simdiki durumum cok sukur normal. Arada fazla olmasa da zorlansa da nuks olmadi. Ins. ebediyen bu sorunlarimizdan kurtulmusuzdur. Rabbim korusun.

Mrb. Gecmis olsun. Sorunlariniz agrilariniz ins. bitmistir. Benim sorunum fissurdu. Yani catlak vardi. Fistulden farkli 1 hastalik. Simdiki durumum cok sukur normal. Arada fazla olmasa da zorlansa da nuks olmadi. Ins. ebediyen bu sorunlarimizdan kurtulmusuzdur. Rabbim korusun.
Amin insallah tek korkumda o tekrarlamasi agrilarim yok denilcek kadar azaldi oturup kalkarken biraz zorlaniyorumm allahim insallah bukadariyla bitip gider işe de baslamam lazim 🙁

slm 5yıl önce fissür ameliyatı oldum ameliyat sonrası ilk günler kanamam oldu ama fazla kafaya yakılacak bişi olmadığını söylemişti doktor şuan çok iyi durumdayım iyiki bu ameliyatı olmuşum çünkü çocukluğumdan beri boşuna acı çekip duruyormuşum son 5yıldır çok rahatım artık kanama ve yırtıklar olmuyo kabızlıkta yaşıyorum ama makatımda hiç bi sıkıntı yaşamıyorum korkanlara diyorumki bşuna korkmayın ameliyatınızı olun
Nerde oldunuz şimdi nasılsınıx

Merhaba fissurden lis ameliyati mi oldunuz ve kime oldunuz ? Sonraki surec nasildi ? Ben iki gun sonra basinc kontrollu lis olucam kasin hepsi kesilmeuecek gaz gaita kacirmayim diye . Biraz korkuyorum sonraki surecten cunku fissure dokunulmayacak sadece kaslar rahatlayacak. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhaba siz lis ameliyati mi oldunuz fissur den? Ameliyattan sonraki surec nasildi? Kaslariniz rahatlayinca fissurunuz iyilesti mi iyilestiyse ne kadar surede iyilesti? Bir de kime oldunuz bu ameliyati? Tesekkurler.

Merhaba suan nasilsiniz? Fissurden lis ameliyati mi oldunuz? Kasinizi hepsi mi kesildi yoksa bir kismi mi? Bir de kaslar rahatladiktan sonra fissurunuz kendiliginden mi iyilesti?

X