Makatta çatlak, Anal Fissür ameliyatı olanlar

Şu anki durumunuz nedir acaba? Ben de 4 ay önce ameliyat oldum ama iyilesemedim hiç. Hep ağrılarım oldu.Tekrar nüksetmiş olmasından korkuyorum. Küçük bebeğin var tekrar ameliyat olmak da istemiyorum.psikolojim çok bozuk. Sizin süreç nasıl seyretti bana yardımcı olur musunuz?
Siz lis mi oldunuz kasinizin hepsi kesildi mi tekrar neden nuksetti?

Ameliyat sonrası dönemde yaşadığınız ağrılar ve sancılar, özellikle de ameliyat bölgesindeki hassasiyet, oldukça yaygın bir durumdur. Ancak, ağrının devam etmesi ve kaşıntı gibi ek semptomların ortaya çıkması, iyileşme sürecinizde bir takip gerektiğini işaret edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var:

1. İyileşme Süreci: Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çoğu insan için, tamamen iyileşme birkaç hafta ila birkaç ay arasında sürebilir. Ancak, ağrı, kaşıntı veya diğer belirtiler devam ederse, bu durumlar normalin dışında bir problemi işaret edebilir.
  2. Yeniden Değerlendirme: Ağrının sebebi, yediklerinizden kaynaklanıyor olabileceği gibi, ameliyat bölgesinde bir enfeksiyon, yeniden çatlak oluşumu veya hemoroitlerin tekrar büyümesi gibi durumlar da olabilir. Özellikle, ağrının ameliyat yerinde yoğunlaşması, bölgenin bir sağlık profesyoneli tarafından yeniden değerlendirilmesini gerektirebilir.
  3. Takip Randevuları: Ameliyat sonrası düzenli olarak takip randevularına gitmek önemlidir. Bu randevularda, iyileşme süreciniz doktorunuz tarafından kontrol edilir ve gerekirse ek tedaviler planlanabilir.
  4. Kişisel Bakım: Ameliyat sonrası dönemde, özellikle dışkılama alışkanlıklarınız ve beslenmeniz üzerinde dikkatli olmak önemlidir. Lif açısından zengin bir diyet, bol su tüketimi ve gerektiğinde yumuşatıcı kullanımı, dışkılama sırasındaki baskıyı azaltabilir ve iyileşme sürecini destekleyebilir.
  5. Doktorunuzla İletişim: Devam eden ağrı ve kaşıntı gibi belirtilerle karşılaştığınızda, doktorunuzla iletişime geçmek en iyisidir. Doktorunuz, durumunuzu değerlendirip uygun tedaviyi önerecektir.
Sonuç olarak, yaşadığınız bu belirtiler, özellikle de ameliyat bölgesindeki ağrı ve kaşıntı, bir sağlık profesyoneline danışmanız gerektiğini gösteriyor. Doktorunuz, en uygun tedavi yöntemini belirlemek için gerekli testleri yapabilir ve sizin için en iyi yol haritasını çizebilir. Kendinize iyi bakın ve doktorunuzla açık bir iletişim içinde olun.

X