Yöresel Tarif Lahana çorbası(RESİMLİ)/Karadeniz

Yöresel Yemekler

Saruboceq

İki Kız Annesi :)
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
12.358
218
Karadenizde meşhurdur lahana çorbası..
Hem kolay hemde tadı lezzetli bir tarif..

Lahanayı güzelce yıkıyoruz.Küçük yapraklıları lahana dolması için ayırmak en mantıklısı..Sonra ıspanak gibi doğruyoruz saplarıyla birlikte.Tekrar sudan geçiriyoruz.Ben elma sirkesinde bekletiyorum 5 dakika kadar.
Suya atıp haşlıyoruz lahanayı.Acı bir tadı vardır.O çıksın diye.Suyun ısınması,kaynaması derken kaynadıktan 10 dakika sonra alıyoruz lahanayı.
Soğuk suyla yıkıyoruz,sonra sıkıyoruz elimizle.Lahana çorbası için hazır.

2 bağ lahana
2 avuç mısır unu
az kıyma
1 soğan
haşlanmış mısır(biz yarma deriz)
haşlanmış barbunya fasülyesi yada normal fasülye
tereyağ
salça
tuz,kırmızı biber

Tencerenin dibine doğradığımız soğanı koyuyoruz.
Üzerine çorba için hazırladığımız lahanayı.
Üzerine kıymayı,mısırı,fasülyeyi,salçayı,tereyağını koyuyoruz.Suyla destekleyip tencerenin altını yakıyoruz.Kapak kapalı.
Arada bir karıştırıyoruz.
Lahananın durumuna göre pişme süresi 1.5 saate kadar çıkıyor.Kart ise daha da sürer.
Su azalırsa sıcak su takviyesi yapıyoruz mutlaka.
Piştiğini anladıktan sonra mısır unumuzu atıyoruz içine.topak topak olacak.karıştırıyoruz.
tuzunu ve biberini de atıyoruz.
10 dakika sonra blender ı açıyoruz ve eziyoruz tencerenin içinde.
o lahanalar ezildikten sonra biraz daha kaynatıp altını kapatıyoruz.
Afiyet olsun.Bal şeker olsun...

2095.jpg

bır karadenızlı olarak bayılırım lahana corbasına yalnız bız kıyma koymayız bıde blandırdan gecırmeyız rize usulu yani:lepi:

kıymayı vitamini olsun diye koyuyorum canım.hamileyim ya..
benim anne tarafıda rizeli.
hem lezzet kattı sadece vitaminsel olarak da değil..
evet blender dan geçirilmemişi de oluyor..

hemşehrimin ellerine sağlık
hiç denemedim uzun geliyo yapmak eve sipariş veriyorum yapıyolar :) ama bızde kıyma koymayız
bebişede kendıne de ıyı bak öptm

annem de nefis yapar lahana çorbasını.
kıyma koymuyor ama. kıymalı versiyonunu ben deneyeceğim:)
karadeniz yemeklerini inatla yemeyen etobur eşime çaktırmadan yedirebilirim belki kötükedihüso

bayilirim bu corbayaaa :) ananem cok yapar bunu..kiyma bizde koymuyoruz genelde..ben blenderdan gecirilmemis halini daha cok seviyorum..tane tane hersey :) misir yarmasi benim bildigim kirilmiş misir oluyor..kariştirmiyorsam tabi :) bi ara onun corbasiyla da az kilo vermemiştim :))

ellerine saglik canim..bebisinde saglikla mutlulukla dünyaya gelsin inşaAllahh :KK66:

Eskiden komsumuz cok yapardi cokda severek yerdim, onlar bu corbaya luku derdi, yoksa bu baskami

Eline saglikcokacimcoook

canım çekti valla be..:gitme:
olsada yesek..
aynen annemlerin yaptığı gibi...
emeğine sağlık bitanem...a.s.

benim Trabzonlu bir komsum vardi onda yemistim bu corbayi.
bana cok deyisik gelmisti ama hosuma gitmisti..
hazir tarifide bulmusken insallah denerim kedimyerimseniben
tarif icin tesekkürler elinize emeginize saglika.s.opuyorumnanaktan

Annem de çok güzel yapar.Mahallede meşhurdur onun lahana çorbası.O da kıyma koyar.Bir tek biz kıymalı yiyoruz sanıyordum ama yalnız değilmişiz.Eline sağlık.

geçen bir retasurantta yedim orda da blender dan geçilmemiş ama 1.5 saat kaynatana kadar düdüklüye koysak olmaz mı???

Karadenizli değilim ama balık hariç tam bir Karadeniz yemekleri aşığıyım.:asigim:
Eski oturduğumuz mahallede Samsun-Bafralı bi Aysel teyzeciğim vardı, ne zaman bu çorbayı yapsa bi kase bana da gönderirdi, hiç şaşmazdı, mutlaka o tencerede bi tabak hakkım olurdu.Aklıma geldi, özlemişim, :a015:yıllardır yemiyorum, sayende yemiş kadar oldum.
Seninde ellerine sağlıkalkisalkisalkis

gece gece nasılda canım çekti yaa bol kuyruk yağı bol acı mükemmel oluyor..kimse kuyruk yağı kullanmıyor mu yaf :26: düdüklü tencerede yarım saatte pişiyor blender gerek kalmıyor

X