Aşılama Aşılama yöntemi hakkındaki herşey

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz

Patricia

sil baştan başlamak gerek
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2008
2.892
13
43
İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Meltem Eğilmez aşılama yöntemi hakkında bilgi verdi. Korunmasız bir yıl ilişki sonunda gebe kalmayan çiftler kısırlık (infertilite) teşhisi ile incelemeye alınır. Bu incelemede eşlerin her ikisinin de muayene ve gerekli tetkikleri sonrasında ailenin problem ya da problemleri aydınlatılır. Kısırlık vakalarının yaklaşık %30’ unda eşlerden birine ya da ikisine ait geçerli nedenler bulunabilmektedir. Vakaların yaklaşık % 70’i ise nedeni açıklanamayan kısırlık (infertilite) adı altında toplanmaktadır. Doğal yollardan gebe kalamayan çiftler için sorun nereden kaynaklanmaktadır.

Doğal yollardan bir yıl boyunca gebe kalamayan bir çiftin incelemeleri sonunda karşılaşılabilecek sorunlar çok çeşitlidir.

Bunlar arasında erkeğe ait olanlar:

Sperm sayı ve hareketliliğinin yetersizliği veya hiç olmaması,
Cinsel işlev bozuklukları,
Penisin anatomik bozuklukları,
Hormonal yetersizliklerdir.

Bayana ait olanlar:

Yumurtalık yetmezliği( hormonal veya yapısal),
Rahmin şekilsel bozuklukları,
Tüplerin tıkanıklığı veya olmaması,
Rahim iç duvarının enfeksiyon veya bazı müdahaleler sonrasında ileri derecede bozulması, rahim ağzının şekilsel bozukluğu yada mukus tıkacının gereğinden kalın olması,
Vajinanın anatomik veya işlevsel(vajinismus) bozukluklarıdır.

Aşılama Yöntemi Nedir?

Aşılama yöntemi ideal koşullarda yumurtlamanın sağlandığı gün spermlerin özel yöntemlerle hızlandırılıp, plastik bir kanül aracılığı ile rahmin içine bırakılması yöntemidir. Yöntemin avantajı olabildiğince çok sayıda ve hareketli spermin yeni atılmış ve tüpler tarafından yakalanmış yumurtaya olabildiğince yakın mesafeye bırakılmasıdır. Mikroskobik bir canlı olan sperm bu yöntemle yaklaşık 10-12 cm kazanır, vajinanın asit ortamını, rahim ağzı mukus tıkacını ve rahmin içinde tüplere doğru çıkmasıgereken yolu atlamış olur. Önünde sadece içindeki hareketli tüycükler yardımı ile sperm ve yumurtayı birleştirmek için en uygun ortam olan tüpler kalmıştır. Aşılama tedavisi öncesinde özel ilaç tedavileri uygulanarak yumurtlaması sayı ve kalite olarak arttırılan bayana yumurtacıklar yaklaşık 20 mm boyuna ulaştığında yumurta çatlatma iğnesi verilir. Bu iğneden ortalama 24-36 saat sonra aşılama işlemi için en uygun dönemdir.

Aşılama (IUI) Hangi Durumlarda Uygulanır?

İnfertil bir çiftin sorununu belirledikten sonra düzeltilebilecek olan anatomik bozukluklara gereken operasyonlarla müdahale edilir. Hormonal eksiklikler, sistemik hastalıklar, aşırı kilo yada aşırı zayıflık gibi faktörler düzeltilir. Yumurtalıkların yeterli sayı ve kalitede yumurta üretmediği durumlarda ilaç tedavisi ile bu durum giderilerek seri ultrason incelemeleri ile yumurtlamanın olduğu gün saptanır ve çiftin ilişkiye girmesi sağlanır. Bu gebeliğin oluşması için olabilecek en doğal yoldur. Yaklaşık 3-6 ay boyunca denenen yumurtlama takibi-cinsel ilişki ile sonuç alınamazsa çiftlere aşılama tedavisi önerilebilir. Aşılama pek çok infertilite durumlarında uygulaması kolay, pratik, nispeten ekonomik ve risksiz bir işlem olduğu için pek çok durumda ilk tercih edilen yöntemdir.

Düşük sperm sayı veya hareketlilik oranı (Erkek faktörü),
Açıklanamayan İnfertilite,
Servikal mukus problemleri (servikal faktör),
Rahim ağzının (serviksin) anatomik problemleri,
Sperme karşı antikor varlığı (İmmünolojik İnfertilite),
Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması,
Cinsel işlev bozukluklarında tercih edilen bir yöntemdir.

Hangi durumlarda başarısız olunur?

Aşılama tedavisine aday olan ailelerde erkeğin sperm tetkikinde yıkama sonrası örnekte en az 1.000.000/ml sperm olması arzu edilmektedir. Daha az sayılarla yapılan aşılamalarda başarı şansı çok düşüktür.

Aşılamada Sperm Örneği Nasıl Alınır?

Hastalar sperm verme işlemini bu işlem için ayrılmış özel ve rahat bir mekanda gerçekleştirilir.
Hastalara gerektiğinde okuma materyali ya da görsel materyal sağlanır.
Hastaların cinsel perhiz süresi 2 günden az olmamalı ve 5 günü geçmiş olmamalıdır ( Kısa cinsel perhiz süresi sayının, uzun süre ise hareketliliğin azalmasına neden olur).
Sperm verme yöntemi mastürbasyon olmalıdır.
Hastaya örneği vereceği steril bir kap sağlanmalıdır.
Mastürbasyon öncesinde hasta ellerini ve penisini yıkayıp kağıt havlu ile kurulamalıdır.
Mastürbasyon sırasında hastaların herhangi bir kayganlaştırıcı materyal kullanmaması gerekmektedir.

Aşılama İşlemi Nasıl Uygulanır?

Aşılama tedavisi doğumhane koşullarında deneyimli ekip tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Aşılama yapılacak bir bayan jinekolojik pozisyonda hazırlanır. Steril spekulum rahim ağzı görülecek şekilde yerleştirilir. Rahim ağzındaki akıntılar steril izotonik solisyonu püskürtülerek temizlenir. Steril kanül yavaşça rahim ağzından içeriye doğru yerleştirilir. Bu işlem sırasında mümkün olduğunda dokulara zarar vermemek ve kanamadan sakınmak gerekir. Laboratuardan termos içinde gönderilen sperm örneği oda sıcaklığında steril enjektöre çekilir ve kanülden yavaşça verilir. Anne adayı işlem sonrasında yarım saat dinlendirilir. Aşılamayı takip eden birkaç gün ağır fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden sakınılması önerilir. Bazı kliniklerde aşılama 12 saat ara ile iki seans halinde uygulanmaktadır. İşlemden 10-12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır.

Başarı Oranı

Tecrübeli ellerde yapılan aşılama işleminin herhangi bir komplikasyonu yoktur. En çok dikkat edilmesi gereken nokta enfeksiyondan korunmadır. İşlemin başarı şansı her seans için % 10-20 olarak verilmektedir. Üç deneme sonrasında gebelik hızlarında anlamlı bir artış olmadığı için daha fazla deneme önerilmemektedir. Üç denemede gebelik başarılamayan aileler tüp bebek ünitelerine yönlendirilir.

slm bizde istbulda zeynep kamil hastanesine gitti doğum üzerine eşimle bende hiç sorun yok ama eşimin sipermogram sonucu biraz kötü çıktı doktor aşılama yöntemi denememizi istedi doğal yolla çoğumuzun olması yüzde yirmiymiş ama ben aşılamadan korkuyorum bana yardımcı olun yada aşılama yöntemi olmuş bir arkadaşımız var mı

slm bizde istbulda zeynep kamil hastanesine gitti doğum üzerine eşimle bende hiç sorun yok ama eşimin sipermogram sonucu biraz kötü çıktı doktor aşılama yöntemi denememizi istedi doğal yolla çoğumuzun olması yüzde yirmiymiş ama ben aşılamadan korkuyorum bana yardımcı olun yada aşılama yöntemi olmuş bir arkadaşımız var mı

selam bende zeynep kamil hastanesine gittim benimde eşimin sperm sayısı çok az çıktı doktor aşılama olmaz dedi ancak tüp bebek dedi bizde bekliyoruz ne yapsak diye inşallah bizimde bebişler gelir en kısa zamanda............:CüvCüv:

selam bende zeynep kamil hastanesine gittim benimde eşimin sperm sayısı çok az çıktı doktor aşılama olmaz dedi ancak tüp bebek dedi bizde bekliyoruz ne yapsak diye inşallah bizimde bebişler gelir en kısa zamanda............:CüvCüv:

slm ama neden doktor sana aşılama yöntemini uygulamadı ki az sorun varsa eğer canım ve hangi doktora gittin ben akif alkan doktora gittim kendisi hoca hastanenin en ii doktoru ben senin o doktoro gitmeni tavsiye ederim eline al testlerini ona git bence benden sölemesi ve hep hoca doktorlara yölerdirdi beni inşallah allah her isteyene veriri bebiş k.i.b fazlada kafana takma

eğer arkadaşlar bebek istiyorsak en önemli şey moraldir. moralinizi yüksek tutun sitres etmeyin hiçbirşeyi aa bu böle olmuş neden demeyin herşey zamanla olur allah hepimizin yardımcısı olsun isteyen herkesede versin sevmeyi sevilmeyi bilelim allah inancımız olsun şükredelim
kimse kimsenin ekmeğini yiyemez size bol şanlarbanada

benimde ilk aşılamam oldu ama tutmadı.eşimin sperm sayısı ilk4 milyondu daha sonra ilaçlarla 11 milyon oldu.öyle olunca bir kere deneyelim aşılamayı dedi doktorum.aşılamaya gittiğimizde spermogramı 37 milyona yükselmiş.ilki tutmadı ama ikinciyide muhakkak deneyelim dedi.ama bir ay ara verdik.bu aradada hamile kalabilirsin dedi.bakalım inşallah hepimizin yüzü gülerde bebişlerimizi alırız kucağımıza.bu arada benim ikinci evliliğim.ilkinden 10 yaşında bir kızım var.ama eşimin ilk evliliği ve ona çocuk vermeyi çok istiyorum.çünkü kızıma bile bu kadar mükemmel bir babalık yapıyorsa kimbilir kendi çocuğuna nasıl iyi babalık yapar....

bu arada aşılama öncesi hsg şart tabi.benide çok korkutmuşlardı .kabusum olmuştu.ben cesaret edemedim narkozla oldum.o an bişey anlamadım.3 gün kanamam oldu.birzda ağrım oldu ama dayanılmıyacak kadar değil.herkeste farklı oluyomuş.kimisi çok kolay diyor.

merhaba ben de justing e onu soracaktım sperm arttırıcı ilaç ne verdi doktor diye? benim de salı günü aşılamam yapılacak eşimin sperm sayısı 8-10 milyon civarı evicap ve antioksidan kullanıyo eşim. ama 2 senedir bi değişim olmuyo bi türlü. bizi bilgilendirirsen sevinirim. teşekkürler

benimde ilk aşılamam oldu ama tutmadı.eşimin sperm sayısı ilk4 milyondu daha sonra ilaçlarla 11 milyon oldu.öyle olunca bir kere deneyelim aşılamayı dedi doktorum.aşılamaya gittiğimizde spermogramı 37 milyona yükselmiş.ilki tutmadı ama ikinciyide muhakkak deneyelim dedi.ama bir ay ara verdik.bu aradada hamile kalabilirsin dedi.bakalım inşallah hepimizin yüzü gülerde bebişlerimizi alırız kucağımıza.bu arada benim ikinci evliliğim.ilkinden 10 yaşında bir kızım var.ama eşimin ilk evliliği ve ona çocuk vermeyi çok istiyorum.çünkü kızıma bile bu kadar mükemmel bir babalık yapıyorsa kimbilir kendi çocuğuna nasıl iyi babalık yapar....

meraba canım esin ilac ne kullandı baya bi artmıs bızde de sayı azlıgı sorunu var 28 milyon cıkmıstı

Meraba arkadaşLar,Bende 3 ay kLomen kuLLandım bu ay çatLatma iğneside vurdurduk ama maLesef bu sabah kırmızıLarı gördüm.. En son doktora gittiğimde iğne iLede kaLamazsan aşıLama demişdi..
Yani büyük ihtimal bende aşılama olucam şubatta.iLk yazıLanLarı okudum onLar haricinde verebiLiceğiniz bi biLgi varmı arkadaşLar..TeşekkürLer şimdiden..

ahh kızlar hepımızın derdi aynı...
bazıları için nekadar kola hamıle kalabılmek,bazılarımız ıcınde bi okadar imkansızz..

Merhaba arkadaşlar bende pazartesi günü meltem hastanesinde Dr. Gülizar hanım aşılamamı gerçekleştirecek. Yumurtalıklarımdan birinin cuma günü bakılan kontrolde 16 mm olduğunu biliyorum,ve pazartesi sabahı 8de çatlama iğnesi yapılıp 12'de de aşılamayı gerçekleştirecekler.. Genelde 24 -36 saat zaman diliminden sonra gerçekleştirilen aşılama iğneden sonra 4. saattte olacak.. Normal mi bu acaba.. Bir de aşılama esnasında acı oluyo mu ben çok korkuyorum heyecan yapıyorum.

Merhaba arkadaşlar bende pazartesi günü meltem hastanesinde Dr. Gülizar hanım aşılamamı gerçekleştirecek. Yumurtalıklarımdan birinin cuma günü bakılan kontrolde 16 mm olduğunu biliyorum,ve pazartesi sabahı 8de çatlama iğnesi yapılıp 12'de de aşılamayı gerçekleştirecekler.. Genelde 24 -36 saat zaman diliminden sonra gerçekleştirilen aşılama iğneden sonra 4. saattte olacak.. Normal mi bu acaba.. Bir de aşılama esnasında acı oluyo mu ben çok korkuyorum heyecan yapıyorum.

evet benim bildigimde ve internetten arastirdigima gorede 24-36 saat icinde asilama yapiliyor..
ama belkide onceden spermi gonderip, orada yumurtani hazir ol seklinde beklemeside iyi olabilir:)
bende insallah onumuzdeki ay asilama olcam, hsg cektirdigim gun bile cok heycanliydim..asilama gununu dusunemiyorum bile..
Rabbim insallah sifa verir bizlere..
benim de bir sorum olacak, sperm ne zaman verilmeli? yani asilamanin oldugu gunmu? yoksa evvelinden falanmi..

Insallah seninki yarin basarili olur..nooo stresss :))

evet benim bildigimde ve internetten arastirdigima gorede 24-36 saat icinde asilama yapiliyor..
ama belkide onceden spermi gonderip, orada yumurtani hazir ol seklinde beklemeside iyi olabilir:)
bende insallah onumuzdeki ay asilama olcam, hsg cektirdigim gun bile cok heycanliydim..asilama gununu dusunemiyorum bile..
Rabbim insallah sifa verir bizlere..
benim de bir sorum olacak, sperm ne zaman verilmeli? yani asilamanin oldugu gunmu? yoksa evvelinden falanmi..

Insallah seninki yarin basarili olur..nooo stresss :))

Canım sperm aşılamanın olduğu gün veriliyo. Aşılama saatinden 1.buçuk saat önce gidiliyo sperm veriliyo, yıkanıyo. AŞılama saatinde de hazır olmuş oluyor.
Walla umarım 4 saat sonra aşılama yapılmasının mantıklı açıklaması seninki gibidir canım. Çünkü şuan sevinemiyorum bile hayale kapılmak istemiyorum.Bu arada aşılama aşamasıda çok kolay. Sadece tek sorun vajinayı plastik bi aparat sokuyolar. O çok acımıştı bende, ama sonrası çok basit.45 dk yattım öle, sonra eve gittiğimde de o gün boyunca yattım.

İnşallah senin aşılamanda iyi geçer, bebişlerimizin haberini veriririz :)

X