Sayfa: 1/6 123 ... SonSon
Toplam 51 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kolonoskopi deneyimi olan var mı?

1. Konu Sahibi : ccerence #1
    ccerence Guest

Yardım :( Kolonoskopi deneyimi olan var mı?

aranızda kolonoskopi yaptırmış kimse var mı bi kaç şey sorucam kaydirigubbakcemile5

2. Konu Sahibi : ccerence #2
    Giriş tarihi
    May 2008
    anneme yapılmıştı. sor bakalım. umarım yardımcı olurum canım.a.s.

3. Konu Sahibi : ccerence #3
    ccerence Guest
    teşekkürler.

1.si kolons. öncesi uygulanan 4günlük bir diyet ona harfiyen uydu mu? eğer bagırsak boşaltımı tam yapılmazsa tüm randevu vb yeniden gerekicek.listedeki bi kaç tarifi hiç biliyorum un çorbası-patates çorbası gibi...yerine uygun şeyler yesek olur mu ya da daha az yesek de olur mu?az yemeyi şunun için souyorum hani o elenecek şey bagırsagı çalışıtırıyodur yemek şarttır falan..

2.si işlem esnasında nasıl diyim uygun bi kıyafet giydirirliyor mu sadece ufak bir değili olan bir örtü yada elbise gibi bişey giydiriliyor diye duydum ama ne derece dogru..

3.sü benim adetlerim düzensiz olaki o gün adet oldum ne yapmalıyım o döneme uygun erteleme hapı kullansam hazır düzene girmişken tekrar aksatmak istemiyorum günü belli olmuyor ama şükür her ay görüyorum çünkü artık (pcos sendromu var)

dikkat etmem gereken şeyler var mı

4. Konu Sahibi : ccerence #4
    Giriş tarihi
    May 2008
    Alıntı ccerence kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    teşekkürler.

1.si kolons. öncesi uygulanan 4günlük bir diyet ona harfiyen uydu mu? eğer bagırsak boşaltımı tam yapılmazsa tüm randevu vb yeniden gerekicek.listedeki bi kaç tarifi hiç biliyorum un çorbası-patates çorbası gibi...yerine uygun şeyler yesek olur mu ya da daha az yesek de olur mu?az yemeyi şunun için souyorum hani o elenecek şey bagırsagı çalışıtırıyodur yemek şarttır falan..

2.si işlem esnasında nasıl diyim uygun bi kıyafet giydirirliyor mu sadece ufak bir değili olan bir örtü yada elbise gibi bişey giydiriliyor diye duydum ama ne derece dogru..

3.sü benim adetlerim düzensiz olaki o gün adet oldum ne yapmalıyım o döneme uygun erteleme hapı kullansam hazır düzene girmişken tekrar aksatmak istemiyorum günü belli olmuyor ama şükür her ay görüyorum çünkü artık (pcos sendromu var)

dikkat etmem gereken şeyler var mı
    canım 1. sorun da doktor sana özel diet verdiyse harfiyen uy kesinlikle.mesela annem bugün doktora gitti. yarın kolonoskopi uygulandı.2 şişe bağırsakların temizlenmesi için ilaç verdi. şişeyinin hepsini içti bir defada gece sadece süt içti bir bardak 2 tane lavman verdi.bunu doktorda hemşire yaptı. ( bizimki özel tıp labaratuarında oldu) ama sanada böyle bir ilaç verdimi bilmiyorum ama verdiyse dikkatli ol. tuvalete yetişemeyebiliyorsun. anneme hasta bezi almadığımıza pişman olduk. ama sana 4 gün önceden diyet vermiş aynen uygula ve yerine başka şey yeme. annem 2. şişe ilacı içmediği için bağırsak tam temizlenmedi ve görüntü tam alınamadı.
    2. sorun annem pantolon giymişti. zaten pantolonunu ve çamaşırını çıkartıyorsun. önlük giydiriyorlar. ben içerde değildim. yanına gidince gördüm. zaten seni uyutuyorlar.çıkartma nedeni makattan aleet girdiği için dışkı çıkabiliyor.

3, sorun da o döneme denk gelirse kötü olur erteleme hapı kullanma bence. bu konuyu doktorunla konuş bence o daha iyi yardımcı olur.

dikkat etmen gereken yanında mutlaka 1-2 kişi götür. biri bayan olsun. odaya girip sana yardımı olsun. uyuturlarsa işlem bitince dinlenmeye alıyorlar. ayılana kadar. ama arada tuvaletin gelince seni götürecek birileri olsun yanında.ben bilmiyordum nasıl olcağını tuvalette az kalsın düşürüyordum annemi.
    umarım yardımcı olabildim. başka sorun varsa yardımcı olmaya çalışayım.

5. Konu Sahibi : ccerence #5
    canım ben size hemen anlatayım kolonoskopiyi...
    öncelıkle diyet uygulanıyor posasız sıvı gıdalar alınıyor oncelıkle yiceklere dikkaet ediliyor.sonra doktorunuz verdiği ilacı makattan uyguluyorsunuz ki barsak temzliği yapılsn ve kolonda herhangi birsey kalmasın diye.daha sonra çekim günü hiçbirsey yemeden gelıyorsunuz.yan yatıp ucu ışıklı bir aletle doktor makattan girerek kolonun bölümlerini inceliyor.(asendes,desendes,transvers,sigmoid)herh angi bir polib vb durum varsa patolojiye gönderilyor.bu şekılde birsey.bizim burda dormıkum diye bir ilaç var endoskopilerde ve kolonsodkopilerde o kullanıyor hiçbirsey hisstmiyorsunuz.ben şahsen endoskopi oldum hiçbirsey hissetmedım.geçmiş olsun...

6. Konu Sahibi : ccerence #6
    Giriş tarihi
    May 2008
    Alıntı selin_as kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
    canım ben size hemen anlatayım kolonoskopiyi...
    öncelıkle diyet uygulanıyor posasız sıvı gıdalar alınıyor oncelıkle yiceklere dikkaet ediliyor.sonra doktorunuz verdiği ilacı makattan uyguluyorsunuz ki barsak temzliği yapılsn ve kolonda herhangi birsey kalmasın diye.daha sonra çekim günü hiçbirsey yemeden gelıyorsunuz.yan yatıp ucu ışıklı bir aletle doktor makattan girerek kolonun bölümlerini inceliyor.(asendes,desendes,transvers,sigmoid)herh angi bir polib vb durum varsa patolojiye gönderilyor.bu şekılde birsey.bizim burda dormıkum diye bir ilaç var endoskopilerde ve kolonsodkopilerde o kullanıyor hiçbirsey hisstmiyorsunuz.ben şahsen endoskopi oldum hiçbirsey hissetmedım.geçmiş olsun...
    peki endoskopide birşey hissetmiyorsun. peki öğürtü olmadımı. annem de olmuştu. aleti hissetmemiş ama ben öğürdüğünü bekleme odasından uymuştum.

7. Konu Sahibi : ccerence #7
    ccerence Guest
    kızlar 2nize de teşekkür ederim çok sağolun.

endoskopimi oldum da 5aralıkta kolonoskopim var 1tane lavman yapılcak sabah dr.a gitmeden onu evden çıkmadan boşaltıcasın wcyede gidip çıkacaksın 2tanede agızdan alınan soda verdi bunlarda akşam uygulancak...

diyeti tam yapamazda tam boşaltım saglayamazsam diye benim korkum.

endoskopide öncekinde polip çıkmıştı alnmış patolojiye göndermişlerdi. şimdi geçende oldugm özafagustaki geçmiş ama midemin altındaki neydi 12bagırsak mıydı orda görüldü bişeyler bide dr.um ibs belirtileri görsede ve kolono yollasada ben mühim bişey çıkmasın korkuyorum açıkçası hpv virüsü var demişlerdi önceki endoskopide...ooof bi atlatsaydım.

eşimle gitmeyi düşünüyorum ama annemi mi çagırsam acaba memleketten tamda bayram arifesi ama artık beraber döneriz bizde bayrama gidicez çünkü...

diyette sebze-meyve-bakliyat yasak..ama un çorbası nedir bilmiyorum nası yapacagımı..

adeti de selin-as sen hemşiresin sanırım nasıl yapmalıyım sence?

8. Konu Sahibi : ccerence #8
    canım sen o ilaçları içince barsaklarında hiçbirsey kalmaz içde gör diyeyim hatta yarı yolda gidersin wc ye:)::):)sonuçların inş temiz çıkar.
    diyette sebze-meyve-bakliyat yasak..ama un çorbası nedir bilmiyorum nası yapacagımı..

adeti de selin-as sen hemşiresin sanırım nasıl yapmalıyım sence?
    bu sorunu anlamadım:(diyetinde baklıyat yasak çünkü gaz yapıyor barsaklar için kötü yani:):) sadece posasız yiyeksin orn:posasız tanesiz çorba hafif ye yani bir gün aç kal canım birsey olmaz sulu gıdalarden meyve suyu içebilirsin.hatta ağızdan verilen ilacı meyve suyunada katabilirsin tadı biraz kötüdr.çok geçmiş olsun canım...

9. Konu Sahibi : ccerence #9
    sorunun cavabı bu muydu canım ?pek anlamadım ama anladığım kadarıyla cevap vermek istedim.

10. Konu Sahibi : ccerence #10
    canım walla bende öğürtü felan olmadı hiçbirsey hissetmedım:):):)dormıkumdan uçmuşum resmen.soyle bır yan dndum ağızıma bir fısfıs var ondan sıkıldı.gerisi yatakdaydım işte:):)

Sayfa: 1/6 123 ... SonSon