Ateş düşürme

ELXIXFNAZ

Meleklerim
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2007
3.353
14
arkadaşlar dünden beri kızımın ateşi var diş çıkarıyor dün paranox fitil verdim yarım saat içinde ateşi düştü ama bugün fitil verdiğim halde düşmedi 38 üstü hep sirkeli su falanda denedim ama düşürmedi üzerindede bir şey yok sadece bezi var ne yapsan kaç derece olunca dr. götürmeliyim sizce başka ne yapmalıyım bide bazı arkadaşlar calpol veriyorlarmış diş çıkarma önemlerinde ben vermedim hangi durumda vermeliyim

limon kolonyasına aspirini ez.ve bebeğinin vücuduna sür faydası oluyor.doktora da götür bence.

gecmıs olsun canım ben ateslı durumlarda tamol verdım hep ıyı gelmıstı fıtıl bızde hıc ıse yaramadı sadece ılk zamanlar gazdan uyuyamıyordu fıtıl verınce dalıyordu hemen ayrıca cok sıvı tuketmesını saglarsan ıyı olur cunku ates sıvı kaybına neden olur.koltuk altından 37.2 nın ustu ateslı olarak kabul edılıyor ama bızım dr 39 olunca hıc bekleme demıstı alnına koltuk altına nemlı bez koysan dusermı acaba

geçmiş olsun.37,2 den sonrası ateş ve bunu düşüremiyorsan doktora git canım mutlaka.en az 4 saat arayla ateş düşürücü ve ılık bezle düşürmeye çalıştığın halde düşmüyorsa baska bişey yapmadan doktorunuza gidin.sirkeli su,aspirin falan sakın!!!

canımsın eğer ateş düşürücüyle düşmediyse hemen bir doktora git.
Allahım korusun ateşi düşmezse havale durumu falan olabilir ben çok korkarım.

çok şükür kızlar ateşi düştü şimd uyuyor bu geceyide bi atlatsak en çok korktuğum gece şu diş bi çıksa.....teşekkür ederim ilginize bugün eczaneye gidemedim yarında fitil geç düşürürse ateşi tamol alayım

bu ateş dönemlerinde en iyisi calpol bence.ayrıca sirkeli su falan boşver onu.38 üstünde hemen doktora gitmeyi öneriyorum.dr öyle diyor.fitil en son aşamada verilmeli.paranoks iyi bi ateş düşürücü fitil.onu kullanabilirsin. soğuk pansuman yapam bu daha çok ateş yükseltir.ılık pansuman yapılmalı.çok geçmiş olsun.

Bence ateş düşürücülerle baskılama. Doktorum bir kere fitil verdin düşürmüyorsa görüşelim der hep. Diş zannederdin yanıltmasın. Ayrıca sirke, limon kolonyası vs çok sakıncalıymış. Banyo yaptıarcaksan eğer bebeğinin vücut ısısından 2 derece daha düşük olması gerekiyormuş banyo suyunun.Çok geçmiş olsun.. Biran önce doktora gitmeni öneririm. Ateş bu şakaya gelmez ne ki onların sinir sistemi daha

benim oğlumda ateşlenmişti koltuk altından sabaha karsı ateşi 38.3 cıkınca hemen acıle götürdük dr. bunun normal olduğunu söyledi. Ateş yıne 38 olursa sadece bezle kalsın 38,5 un ustune cıkarsa ılık duş aldırın düşüremezsenız tekrar getırın dedı.

38,5 ğuda gördüm hatta poposundan ölçtüğümde 39.3 dü öksürükde oldugu için duş aldırmak ıstemedım cırılcıplak soyup ıslak besle anlına bacaklarına koltuk altına pansuman yaptım. hıı bırde calpol vermiştim düştü allaha şükür.

arkadaşlar bu ateş kaç gün sürer ya sürekli fitil vermek yada ateş düşürücü şurup içirmek sakıncalı değilmi fitil verdim üzerini soydum ve ılık duş aldırdım ateşi düştü çok şükür ama günde 2 defa ateşi çıkıyor ve bende fitil veriyorum yarın dr. götürmeye düşünüyorum ama özel hastaneye gidince kendi dr. mu çağırıyorlar yoksa acilin dr. mu bakıyor

canım doktorun hafta sonu calısmıyorsa cagırmıyorlar hangı cocuk doktoru varsa o bakıyor bızım hastane oyle mesela hafta sonu yada gece gıdersek hangı cocuk dr u nobetcıyse o bakıyor.gecmıs olsun canım bencede dra danısmakta fayda var

en güzeli doktora götür bence belki diş değildir sebep.benim kızımda geçen pazardan bu yana hasta diş diye düşündüm ama 38.1 olunca panikledim acile götürdük diş ten değil miş viral bir durummuş.calpol ve pedifeni dönüşümlü kullandık ve nihayet atlattık.bebeğinin ishal kusma iştahsızlık problemleride varsa hiç bekleme,hem için rahat eder emin olursun.kuzucukları böyle görmek çok üzüyor,biran önce geçer inşallah,geçmiş olsun canım.

Ta ninelerimizden kalan bir sey bu okadar sene once ilac,yokken hep sirkeli su ile dusuruyorlarmis ateslerimizi bende hep sirkeli suyla atesim dusurulurdu ben azeriyim bizim orda da kullanilan bir sey ve de cok faydali faydasi olmasaydi bizlere ulasmazdi zaten ama dojtora goturme de demeyim dene dusmezse gotur ilac yerine bence onu demek daha iyi

Son düzenleme:
Alıntıdır:
Ateşi düşürmek için neler yapabilirsiniz?
Ateş çocuğa rahatsızlık veriyorsa ateşi düşürmek için şunları yapabilirsiniz:
·Doktorun önerdiği ateş düşürücü ilacı doktorun belirttiği dozda verin. Çocuklara kesinlikle aspirin vermeyin (aspirin çocuklarda nadir görülen ancak ölüme neden olabilen Reye Sendromuna neden olabilir).
·Ilık duş aldırın. Titremeye ve dolayısıyla ateşin daha da yükselmesine neden olacağından kesinlikle soğuk duş aldırmayın ve buz kullanmayın. Kesinlikle alkollü bezle kompres yapmayın. Alkolün cilt tarafından emilmesi zehirlenmelere neden olabilir.
·Giysilerini inceltin ve üzerine sadece hafif bir çarşaf örtün. Aşırı giydirmek ya da üzerini fazla örtmek vücudun ısı kaybını önleyerek ateşin daha da yükselmesine neden olur.
·Oda ısısının ne çok sıcak ne de soğuk olmamasını sağlayın.
·Ateş hızla sıvı kaybına neden olacağından dehidratasyonu önlemek için bol su ve sıvı gıdalar verin.
·Kusması ve ishali varsa doktorunuzun önereceği eczanelerde satılan hazır elektrolit solüsyonlarından verebilirsiniz.
·Genel olarak çocuğunuzun istediğini yiyip içmesine izin verebilirsiniz ancak yemek istemediğinde zorlamayın.
·Bol bol dinlenmesini sağlayın. Ateşli çocukların okula ya da kreşe gönderilmemesi gerekir. Ateşin herhangi bir müdahale olmaksızın 24 saat boyunca yeniden çıkmaması durumunda çocuğunuzu okula/kreşe gönderebilirsiniz.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR?
Doktora başvurma zamanı ateşe neden olan hastalık çocuğun yaşı ve ateşin yol açtığı semptomlara göre değişir...
Mutlaka doktorunuzu aramanızı gerektiren durumlar
3 aylıktan küçük bebeğinizde 38 derece veya daha yüksek ateş varsa
3 aylıktan büyük çocuğunuzun ateşi 40 derecenin üzerine çıkarsa.
3 aylıktan büyük ve ateşi 40 derecenin altındaysa
Aşağıdaki durumlardan birinin olması durumunda doktorunuzu aramalısınız:
Sıvı almayı reddediyor veya sıvı alamayacak kadar halsizse
Süreğen ishal veya tekrarlayan kusması varsa
Dehidrasyon belirtileri varsa
Kulak ya da boğaz ağrısı gibi belirli bir şikayeti varsa
2 yaşından küçüklerde 24 2 yaşından büyüklerde 72 saat geçtiği halde ateş devam ediyorsa
Her gece sadece birkaç saat sürse bile tekrar eden ateş durumu oluyorsa.
Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması halinde acil olarak en yakın tıbbi kuruluşa başvurun
Çocuk saatler boyunca hiç sakinleştirilemeden ağlıyorsa
Aşırı huzursuzluk söz konusu ise
Uyuşukluk varsa veya uyanmada güçlük çekiyorsa
Cildinde morarmaya benzeyen kızarıklıklar ya da koyu kırmızı veya mor benekler ortaya çıktıysa
Dudak dil ve tırnaklarda morarma varsa
Bebeğin bıngıldağı dışarı doğru tümsek oluşturmuş gibi gözüküyorsa
Ense sertliği varsa
Şiddetli baş ağrısı varsa
Kas güçsüzlüğü varsa veya hareket etmeyi reddediyorsa
Burnu temizlendiği halde solunum güçlüğü oluyorsa
Nöbet geçirdiyse.

X