Oya Baydar

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069

Oya Baydar

oyabaydarph9.jpg

3 Temmuz 1940, İstanbul doğumlu Türk yazar, sosyolog. Uzun zaman sosyalist siyasetin içinde yer almıştır.

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde okudu. Lise öğrencisi iken Fransız yazar Françoise Sagan’dan etkilenerek ilk romanını yayımladı. Lise son sınıfta iken yazdığı Allah Çocukları Unuttu adlı gençlik romanını hem Hürriyet gazetesinde tefrika oldu hem de roman olarak yayımlandı. Bu roman yüzünden nerdeyse okuldan atılıyordu . Lise yıllarında yazdığı ilk romanlarından sonra yazmaya ara verdi, uzun zaman siyasetle uğraştı, olgunluk çağında yeniden edebiyata döndü.

1964'te İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde bitirdi ve bu bölüme asistan olarak girdi. Türkiye'de İşçi Sınıfının Doğuşu konulu doktora tezinin Üniversite Profesörler Kurulu tarafından iki kez reddedilmesi üzerine, öğrenciler olayı protesto için üniversiteyi işgal ettiler. Bu olay ilk üniversite işgali eylemi oldu. Baydar, daha sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde asistanlık yaptı.

1971'deki 12 Mart Darbesi sırasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) üyesi olarak, sosyalist kimliği nedeniyle tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972-1974 arasında Yeni Ortam, 1976-1989 arasında Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Eşi Aydın Engin ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile birlikte İlke dergisini kurdu. Sosyalist yazar, araştırmacı ve eylem kadını olarak tanındı.

12 Eylül Darbesi sırasında yurtdışına çıktı ve 12 yıl boyunca Almanya'da sürgünde kaldı. Burada, sosyalist sistemin çöküş sürecini yakından yaşadı. Bu süreci 1991’de yayımladığı Elveda Alyoşa adlı öykü kitabında anlattı.

1992’de Türkiye’ye döndü. Tarih Vakfı ve Kültür Bakanlığı'nın ortak yayınları olan İstanbul Ansiklopedisi'nde redaktör ve Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi'nde genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra ardı ardına yayınladığı öykü ve romanları ile çok sayıda ödül kazandı ve sevilen bir yazar oldu.

Ödülleri
Elveda Alyoşa ile 1991 Sait Faik Hikaye Armağanı
Kedi Mektupları ile 1993 Yunus Nadi Roman Ödülü
Sıcak Külleri Kaldı ile 2001 Orhan Kemal Roman Ödülü
Erguvan Kapısı ile 2004 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü

Eserleri
Elveda Alyoşa
Kedi Mektupları
Sıcak Külleri Kaldı
Hiçbiryer’e Dönüş
Erguvan Kapısı
Kayıp Söz
Cumhuriyetin Aile Albümleri
75 Yılda Köylerden Şehirlere
75 Yılda Çarklardan Chip'lere
75 Yılda Çarkları Döndürenler
75 Yılda Değişen Yaşam Değişen İnsan-Cumhuriyet Modaları
75 Yılda Çarklar’dan Chiplere
75 Yılda Çarkları Döndürenler
Cumhuriyet Modaları
Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi

-alıntı-

Sıcak külleri kaldı ve erguvan kapısı muhteşem bir ikilemedir.Yurdumun savrulan hayatlarına ,büyük acılarına ,derin baskılarına kayıp yılların çocuklarına ve inanılmaz bir aşka tanık olursunuz.İçinizi hem acıtır hem sızlatır

Sıcak külleri kaldı ve erguvan kapısı muhteşem bir ikilemedir.Yurdumun savrulan hayatlarına ,büyük acılarına ,derin baskılarına kayıp yılların çocuklarına ve inanılmaz bir aşka tanık olursunuz.İçinizi hem acıtır hem sızlatır

Size katılıyorum sevgili löliz.. Tanıdığım herkese tavsiye ettiğim kitaplardan her ikisi de..
İlgisini çeken olursa hatırlatmakta fayda var..
Önce "Sıcak Külleri Kaldı" romanının okunması gerekiyor..

"Bu memleket, çocuklarını öldürüyor" sözü hiç aklımdan çıkmıyor..

Sıcak Külleri Kaldı'yı başta zorunda kalarak okumuştum.Fakat okurken sanki bir film izliyor gibi çabuk bitmişti.Öyle güzel bir anlatımı var.Onu bitirince hemen Erguvan Kapısı'nı da okudum.Onu da bitirdiğimde aynı şekilde etkilendim.

Sonra Elveda Alyoşa,Kedi Mektupları derken tüm kitaplarını okudum nerdeyse.

Hala da herkese tavsiye ederim.

Sıcak Külleri Kaldı'yı başta zorunda kalarak okumuştum.Fakat okurken sanki bir film izliyor gibi çabuk bitmişti.Öyle güzel bir anlatımı var.Onu bitirince hemen Erguvan Kapısı'nı da okudum.Onu da bitirdiğimde aynı şekilde etkilendim.

Sonra Elveda Alyoşa,Kedi Mektupları derken tüm kitaplarını okudum nerdeyse.

Hala da herkese tavsiye ederim.

Sadece "Sıcak Külleri Kaldı" ve "Erguvan Kapısı" nı okudum.

Türk solculuğunun tarihsel sürecini; yergisini de övgüsünü de yaparak derinlemesine veren bir yazar..

Her iki kitabını da çok etkilenerek okudum. Cesur insanları seviyorum ben..

Toplum kurallarının dışında kalanları da..

Merak ettiğim bir kitabı daha var.. "Kayp Söz" Ancak daha elimde okunacak yığınla kitap varken, uzayıp giden bir alınacaklar listesine sahip olduğum için ne zaman okurum hiçbir fikrim yok.. yerimseniben

kayıp sözde başka bir oya baydar gördüm ben daha mahçup daha temkinli yazmış sıcak külleri kaldı daki gibi gürül gürül gitmiyor başka bir mecrayı yazmış tabi ama şunu söylemek gerekir istanbullu entellektüel aydınların anadolu coğrafyasını özellikle de doğu yu anlatırken düştüğü iyi niyetli yabancı durumuna düşmemiş.Bu kadar yabancı olduğu bu coğrafyada üstelik bir erkeğin ağzından anlatıyor hikayeyi ,ben oraları tanıyan biri olarak şaşırarak okudum.Birde oğul var tabi yine ,söz de kayıp oğul da.

Ben bir arkadaşımdan Sıcak Külleri Kaldı'nın Oya Baydar'ın kendi hayatı olduğunu duymuştum.Oğlunu kaybetmiş.Hatta o kitapta sonradan evlendiği Ömer'de şu anki eşiymiş.(Sanırım Agos'ta yazıyordu bir ara,hala var mı bilemiyorum.)

Benden başka duyan oldu mu bunu acaba?
:uhm:

kayıp sözde başka bir oya baydar gördüm ben daha mahçup daha temkinli yazmış sıcak külleri kaldı daki gibi gürül gürül gitmiyor başka bir mecrayı yazmış tabi ama şunu söylemek gerekir istanbullu entellektüel aydınların anadolu coğrafyasını özellikle de doğu yu anlatırken düştüğü iyi niyetli yabancı durumuna düşmemiş.Bu kadar yabancı olduğu bu coğrafyada üstelik bir erkeğin ağzından anlatıyor hikayeyi ,ben oraları tanıyan biri olarak şaşırarak okudum.Birde oğul var tabi yine ,söz de kayıp oğul da.
Kitapla ilgili bu güzel ve öz bilgilendirme için teşekkürler.. a.s.
Okuduktan sonra fikrimi paylaşayım ben de..
Ben bir arkadaşımdan Sıcak Külleri Kaldı'nın Oya Baydar'ın kendi hayatı olduğunu duymuştum.Oğlunu kaybetmiş.Hatta o kitapta sonradan evlendiği Ömer'de şu anki eşiymiş.(Sanırım Agos'ta yazıyordu bir ara,hala var mı bilemiyorum.)

Duymadım ancak olabilirliği yüksek bir iddia.. "Bir yazar siyasi bir süreci, barındırdığı acıları özümseyerek nasıl bu kadar güzel anlatır?" sorusuna bir cevap olabilir bu iddia..

Bende duymadım ama kitabı okuyan herkes gibi ben de bunu içimden geçirdim.Bir süreç bu kadar iyi ancak tanıklıkla anlatılır ama bir aşkı bir acıyı böyle anlatmak için tanıklık yetmez

Bu arada sevgili püsküüt burada kitaplar ve yazarlarla ilgili bu paylaşımlar benim için de çok keyifli ve değerli sevgiyle hepkaydirigubbakcemile3

Eğer gerçekse,Oya Baydar'ın böyle bir acı yaşamak zorunda kalmasına üzüldüm...

Onun da yeni kitaplarını bekliyorum ama yok malesef:1no2:

Var artıkalkisalkisalkis
Geçen sene TÜYAP tan "Kayıp Söz"ü almıştım.Bu senede "Çöplüğün Generali" adlı yeni romanı çıkmış onu edindim ve başladım okumaya Oya Baydar sevenlere sevgiylevereliniortak

çok gerçekçi anlattığı için ve romanın bazı yönler gerçek hayatına benzediği için genelde birçok kişi bu yanılgıya düşüyor. oya baydar da fransız bir lisede okumuş, sonra 12 yıl almanyada yaşamış. kendisi de benzer bir hayat yaşadığı için iyi kurgulayabilmiş. ama kitaptaki kocası ömer le gerçek hayattaki kocası aydın engin in ilgisi yok. oya baydar gerçek hayatta kocasıyla beraber frankfurtta yaşıyor. ama roman da ömer le beraber değiller. ayrıca farklı ülkeleri de geziyor hep almanya değil. 3 yıl oldu okuyalı detaylar aklımda değil ama yazdıklarımdan eminim. ayrıca devamı olan erguvan kapısında anlatılanlarla oya baydar ın yine o yaşlardaki hayatı arasında da benzerlik yok.

bu arada ben bu iki kitabı da çok beğenerek okumuştum. içinde yaşamıştım adeta. bir arkadaşıma ödünç vermiştim bu kitapları geri gelmedi. yoksa tekrar okumak istiyorum.
''siyasi roman'' nasıl olur derseniz. buyrun okuyun.

X