İhsan Oktay Anar

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.068

İhsan Oktay Anar

İhsan Oktay Anar 1960, Yozgat doğumludur.

Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Halen aynı okulda öğretim üyeliği yapmaktadır. Türk edebiyatının son yıllarda yetiştirdiği en büyük isimlerdendir. Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikaye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir. Puslu Kıtalar Atlası 20'den fazla dile çevirilmiş ve Kültür Bakanlığı tarafından tanıtılmıştır.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca bir kaç örnek vermek gerekirse Amat'taki İsrafil adlı çocuğun gemi borazancısı olup diriliş düdüğünü çalışı islamiyette kıyamet haberi olan borazanı çalacak meleğe, gemi kaptanı şeytana, alt ambar toprak altına ve mezara göndermeler yada modellemelerdir. Bu baş döndürücü üslup okuyucuyu hem yetiştirir, hem geliştirir. Umberto Eco bu biçimde gelişen okuru ampirik okurdan ayırmaktadır. Her gerçek yazar aslında bu tip incelikli ve becerikli okurlar isteyecektir. Anar ise kendi okurunu kendi yaratmaktadır.

Yayımlanmış Kitapları
Puslu Kıtalar Atlası (1995)
Kitab-ül Hiyel (1996)
Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri (1997)
Amat (2005)
Suskunlar (2007)

-alıntı-

Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri'ni okuma fırsatım oldu, çok ilginç bir üslubu var gerçekten bana çok keyif vermişti.

evet , yazarın kitapları gerçekten çok güzel ama amat ta biraz osmanlıcayı fazla kaçırmış, denizcilikle ilgili çok terim kullandığından pek bişey anlayaamamıştım, ama yine de çok başarılı bir yazar, şiddetle tavsiye edilir...

X