Tsh yani troid hormon seviyesi

E

EU3

Ziyaretçi
arkadaşlar tsh seviyem yüksek çıktı 5.6 kaç olması gerekir ve hamile kalmaya engelmi..yardım lütfenn...

canım en üst sınır 4.20 benimkisi 4.31 çıktı ve microdan hemen önce tedavi için ilaç kullandım.çünki tedavi edilmezse bebeklerinde zeka geriligine yol açabilirmiş.başka sormak istedigin varsa bildigim kadarıyla yardım ederim...

arkadaşlar başka yokmu tsh yüksek çıkan ve tedavi olan.nasıl bi tedavi uygulandı size..

arkadaşlar başka yokmu tsh yüksek çıkan ve tedavi olan.nasıl bi tedavi uygulandı size..

sevgili selma83 ben tiroit hastasıyım. tsh ım yüksek çıkıyordu. tedavi görüyordum zaten. ama tüp bebeğe başlamadan önce çok önemli bir konu.
sadece zeka gereliği değil, gelişim bozukluğuna da yol açıyor. düşük için en büyük nedenlerden biri. benim dr iyi bir endokronolji uzmanına gidip düzene sokmamı istedi tsh hormonumu. en ideal seviyesi 2 dedi.
ve ben hala düzene sokmaya çalışıyorum. düzene girmeden ideal seviyeye gelmeden dr beni tüp bebek teadivisine almayacak.
çok önemli bir konu. iyi araştırılması gerekiyor. eğer tiroit hastası ise gebe kaldığından itibaren endokronoji uzmanı seni daha sıkı takip ediyor. kontrollerin sıklaşıyor. bana gebe kalır kalmaz gitmem gerektiği söylendi. benim tsh yüksekti. çünkü hipo tiroit hastasıyım. yani tiroit hormonum az çalışıyor. bu nedenle dışardan tiroit hormonu takviyesi görüyorum. bir ilaç (levotiron-tefor gibi çeşitleri var.)
ama ilacın dozajını ince ayar deniliyor buna, doktorlar belirliyor.
düzene girince tedaviye başlayacağım.

bende tefor kullanıyordum ama negatif sonuçtan beri kullanmıyorum

Benimde yüksek çıkıyor maleseff bu sorun çözülünce micro tedavime başlıycam şimdilik euthyrox adlı hapı kullanıyorum ve 2 aralıkta muayene olucam.
Ayrıca bu tiroidin düşmesi dengeli olması için özellikle yiyeceğimiz bişey varmı acabaa...

benimde yüksek canım,,,1/2
levitron kullanıyorum,,,her 3 ayda birde kontrolüm var,,

arkadaşlar benim değerim 60 tı düşünün üst sınırı kaça katlamıştı ama düzenli olarak ilacı kullanırsanız düzeliyo şimdi 2. 85 oldu ve tüp bebek yapıldı sonucu bekliyorum

arkadaşlar benim tsh 2.77 şimdiye kadar ölçtürdüklerimin içinde en yükseği bu ve doktor bana yüksek dedi.tefor verdi. başka doktorlar yüksek değil normal diyo..ilacı içsem mi içmesem mi kararsız kaldım..bu arada 3 ay kullandım hala bebiş yok..

kızlar ben hipotiroidi hastasıyım...tüp bebek pozitifi gördükten sonra yapılan tsh testi 5.6 çıkmıştı...şu anda 1.5 levotiron kullanıyorum..aylık takipteyim..hamilelerde tsh ın 2 nin üstünde olması istenmiyor...bu yüzden ilaçlarınızı aksatmayın...şu anda 28 haftalık hamileyim...şimdilik ilaçla kontrol altında tutuyoruz..unutmayın hamilelikte bebeğin üretemediği tek hormon tiroid...bunu anneden alıyor...sizde takviye etmezseniz ciddi sorunlara yol açıyor maalesef..ihmal etmeyin, mutlaka bir endokrinoloğa görünün....

arkadaşlar benim troid seviyem 8.97 çıktı doktor emin olmak için tekrar kontrol edicekmiş:s yine aynı çıkarsa nası bi yöntem uygular yada napmam lazım bide kilo vermeye çalışıyordum ben bana yardım edebilirmisiniz lütfen..:KK43:

Desert 8.97 sanırım biraz yüksek.. benim 6.5 çıkmıştı 2-3 kez yapılan tahlillerde, son tahlilde 4,5tu.. bu yüzden 2 senedir her 3 ayda bir kontrolüm var ve doktor bir tiroid ilacı verdi, bana bu sonuca göre de hipotiroid olduğumu, bu ilacı ömür boyu içeceğimi söyledi, gebelik oluşur oluşmaz da hemen gitmemi istedi, şu an 0,91 falan çıkıyor, ama düşmesi yaklaşık 6 ay falan sürdü.. tabii buarada bu kontrolleri jinekologlar değil endokrinoloji uzmanı bir doktor yapıyor, ilaç düzeyini o doktor ayarlıyor, bence hemen bir endokrinoloji bölümüne gidip doktorla görüş, bu tiroid düzeyi kiloyu da etkiliyor tabii..
buarada ilaç kullanan arkadaşlar size de bu tiroid ilaçlarını hep içmeniz mi söylendi,yani ömür boyu? ilaç bana bir zarar vermiyor ama hep ilaca bağımlı olmaktan sıkılıyorum... size doktor neler dedi?

kızlar tsh ın yüksekliğide düşüklüğü de çok önemli vücudun bütün sistemini etkiliyor ameliyat olunması gereken bir durum yoksa ilaç kullanarak düşüyor sabah aç karna içmek gerekiyor hamileliğide etkiliyormuş ama yüksek olup da hamile kalanlar da var ama bebekde zeka geriliğine neden oluyormuş

ben 11 yıldır levatiron kullanıyorum genelde dengede ama bazen yükseldiği de oluyor tsh yükselince bazen prolaktinide yükseltiyor bu da bir infertilite nedeni
düzenli kullanınca düşüyor kızlar en iyi seviye 1 - 2 civarında olmasıymış

bu ilacı ameliyat olanlar benim gibi yani ömür boyu kullanıyor zamanla alışıyorsunuz
kilo alımınıda engeller bebeğede hiçbir zararı yok kullanılmaması daha zararlı
kontrolleri 2 ayda bir yaptırmak gerekiyor problem varsa tabi

ben ameliyat olmadım ama sürekli kullanmam gerektiğini söyledi doktor ilacı, şu an 0,91 tsh düzeyim.. ama ben sürekli ilaç kullanmak istemiyorum:KK43:

benim hipertiroidim vardı 1.5 propycil kullandım gunde 16 taneyle basladım gunde1/2 ile bitirdim tedavimi Allaha şükür 2 senedir hormonlarım norml düzeyde...eşinizle konusun stresinizi azaltın tiroidin psikolojik sebepkeri arasında insan beyninde tekrarlanan"bbenim sıram ne zaman gelecek, ben,m sözüm ne zaman duyulacak" şeklindeki iç konusmalarmış ve bend e gerçekten böyleydi sülalemde kimsede yoktu evlendikten 2-3 sene sonra birden çıktı.."

Ayrıca ömür boyu kullanılan ilaç sadece hormon yani vucudun üretmediği hrmondan gereği kadar siz vucuda veriyorsunuz herhangi bir yan etkisi yok korkulacak bi ilaç dgil ama benim gibihipertiroidi geçmşi olanlar cok daha fazla dikkat etmeli çunku bizim ilaçlar bebişe zararlı

Evet bende hipotroid hastasıyım.Leva....ilacı her sabah aç karnına yarım içiyorum.
Bu ilaçları ömür boyu kullanacağız ne yazıkki başka bir çözümü yok.Hamilelikte çok çokkkk önemli sık kontrol ettirmek gerekiyor sakın ihmal etmeyin

kızlar ths,den anlıyosanız bide bana yardımcı olsanız 1 sene önce ğittim ama sonuçlarımı doktora gösteremedim yani işim çıktı hastaneye gidemedim benim yerime bir tanıdığım gitti hastanede işleri vardı benim sonuçu göstermiş ama doktor pek fazla birsey dememiş korkulacak bişey yok sadece nodulleri var demiş onlarda sağ ve sol tarafımda cok minikler, rica etsem banada söyleyebilirmisiniz tsh.min yüksek yada düşük olduğunu
TSH 2.837 mIU/mL 0.38 -5.33
SERBESTS.T3 İse3,06 pg/mL 2.6 -4.37
serbests.T4

SERBESTST4 İSE 0.66 ng/dL 0.61 -1.12
Anti mikrozomal Antikor 0.3 IU/mL 0-9 cok tşk ederim çok merak ediyorum..

X