Kekler - Pastalar Çaylı Kek-Resimli

J

Juliet

Ziyaretçi
bugün dendigim birifi sizlerle paylaşmak istedim
cayli_kek.jpg

ALINTIDIR.

3 yumurtanın sarısı
1,5-2 su bardağı toz şeker
1 su bardağı soğutulmuş demli çay
1 su bardağından biraz az sıvıyağ
1 veya yarım paket kakao (25gr'lık)
2,5 su bardağı un
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 avuç fıstık/fındık/ceviz
1,5-2 çay bardağı süt
hindistan cevizi

hazırlanması:
1. yumurta sarılarını ve şekeri iyice karışana kadar çırpın. çayı, kakaoyu ve sıvıyağı ekleyip tekrar çırpın. bu karışımdan bir su bardağı ayırın.
2. un ve vanilyayı ekleyip karıştırın. karışımın koyuluğuna göre 1,5-2 çay bardağı süt ekleyin. fırını 175C'ye getirin.1 avuç bütün antep fıstığını ekleyin. en son kabartma tozunu ekleyip düşük hızda 1-2 kez karıştırın.
3. karışımı yağlı kağıt serilmiş orta boy kare borcama yayın. (zerrin dikdörtgene koymuştu sanırım ama ben daha kabarık olmasını istedim). içi tamamen pişene kadar yaklaşık 40 dakika pişirin. fırından çıkarınca üzerinin kürdanla birçok yerinden delin ve ayırdığınız 1 su bardağı çaylı karışımı üzerine gezdirin. (kenarlara akıyorsa fırça yardımıyla üzerine yayın.) soğuyunca hindistan cevizi serperek servis yapın.

Son düzenleyen: Moderatör:
mutlaka deneyecegim ellerine sağlık canım...

eline sağlık canım
çok güzel görünüyor

Eskiden annemle çok yapardık biz bu tarifi ama tadını hatırlayamıyorum o kadar eski olmuş yani. ama görünce aklıma geldi yine. süper olmuş seninki resminden belli. ellerine sağlık canım.

baya once ben cayli kek cok yapardim favori kekimdi benim....artik esim sen baska kek bilmezmisin derdi...her hafta kesin yapardim yani....o laftan sonra bidaha yapmadim:dilcikar:ama simdi canim istedi bi ara gene yapicam,unutmustur heralde:roflol:

Tarifi denedim... Gerçekten çok lezzetli oldu.. Paylaşım için çok saolun...
Bu keki tattığım anda okul yıllarım aklıma geldi.. O zamanlar annem çok yapardı bu keki, Ben okuldan gelince hemen bir bardak çayla birlikte önüme koyardı.. Hem o keki yer, hemde sohbet ederdik...
Çok nostaljik oldu ama yazmak istedim.. Şimdide ben kızım gelince ikram etmeyi düşünüyorum umarım o da benim gibi bu keki çok sever...

canım ben zaten çok severim çaylı keki gerçekten harika görünüyor ellerine sağlıka.s.

ıştah açıcı duruyor, emeklerine sağlık canım. a.s.

harika ve nefis görünüyo canimmmmm saol paylasdigin icina.s.

peki bunu fırın tepsisine yapsak olmazmı ölçü azmı gelir acaba borcamda misafire sanki az olur gibi şutarafagitti

ya çok güzel görünüyo ama ben çiğ yumurtayı düşününce bütün iştahım gitti.kimse demese yerim ama işte böle yiyemiyorum. ben böle keke yaparken yumurtayı koymadan sostan ayırıyorum bi fark da olmuyo aslında en azından içim rahat yiyorumm. ellerine sağlık cokacimcoook

Benimde canım ne zamandır ıslak kek çekiyor ama üzerine dökülen sosda çiğ yumurta olduğu için yiyemiyorum, hamile olmasam yerdim ama çiğ yumurta zararlı olduğu için yapamıyorum :KK43: resimlere bakmakla yetiniyorum.

Çok leziz duruyor gerçekten.....Bu hafta sonu bende deneyim...Çokmu demli olucak çay
Onu kestiremedim canım?

X