yenidoğan bebeğe süt yeterli gelmediği için ek mama veren var mı?

sıkma canını sağlıklı olsunda gerisi önemli değil,,,

Son düzenleme:
canım benim uzulme moralini yüksek tut aslında esin bu donemde hep yanında olmalı
bende yeni dogum yaptım kızım uc haftalık ve ilk bir hafta hep aglamak istiyordum tek ihtiyacım esimdi sadece onun destegine ihtiyacım vardı ama sukurki sutum hic kesilmedi
sen yinede moralini hep iyi tut
sevdigin seyleri yap veya sevdigin biri hep yanında kalsın
lohusalıkta insan hep birilerine ihtiyac duyuyor
mutlaka biri sana yardımcı olsun ev islerinde falan

allaha şükür eşimle ilgili hiçbir problemim yok.çok iyi biri.bana çok yardımcı oluyor.ama bir anne olarak oda anlayamaz beni,sütümün yetmemesi durumu çok ayrı bişiy.ben kendimi suçladım niyeyse.ben ne biçim anneyim.çocuğumu bile besleyemiyoru.millet yaşına kadar emziriyor ben bari 6 ayda olsa emziriyim.ama ....ya tabi inşallah artar.emzirmeye devam ediyorum.ama süt az gelince bu sefer bebeğimde ağlıyor.dayanamıyorum mama veriorum bu sefer.bazen bi bakıyorum göğsümü sıkınca fışkırıyor.ama azcık emziriyorum bir daha sıkıorum minicik damla.....:KK43:

annem geldi kaldı yanımda bana sözü 40 gündü ama malum sebeplerden dolayı gtmesi gerekti bir ay sonra.şimdi yalnızım bebeğimle bütün gün.kayınvaliden vefat etti.annem,ablam,kardeşim hepsi zonguldakta yaşıyorlar.anneme o kadar çok alışmışım ki şimdi yazılanları okuyunca bile duygulandım..öyle işte arkadaşlar.ama emzirmeye devam...sonuna kadar.bizler anneyiz ve pes etmiycez.bebeğim benim bir parçam...

benimde oğlum var kızlar şuanda 14 aylık 10 günlük,,sezeryanla doğum yaptım ve ilk dört gün sütüm gelmedi ve bebeğim 4 gün küvezde kaldı solunum yetersizliğinden benden sütümü sağmamaı istediler sağdık ama 4 gün gelmedi,,ve hemşireler mama verdiler açmı kalsaydı yavrum bende yetiremiyodum oğluma anne sütü sürekli istiyodu emiyo emiyo ağlıyodu doymuyodu yani,bende doktoruma danışarak mama vermek zorunda kaldım ama hep emzirdim yine gece yatarken veriyordum mamayı,,ama malesef dişleri çıkmaya başlayınca hiç emmedi beni hep reddetti ve bende mama ve meyve suları yemek suları falan vermeye başladım,allaha şükür gelişiminde hiç bir sorun olmadı kilosu boyu posu,üstten 4 alttan 4 iki tane kök dişi çıktı şimdi üstten 2 si çıkıyo zekasıda allaha şükür benim akıl edemediklerimi bile ediyo,,,kayın validem oğlun sana öbür dünyada hesap soracak çocuğu emzirmedin 8 ay anca emzirdin diyo,,bu ne kadar acı bişey nasıl söyleye biliyo ve bu arada eşimde annesini sadece 1 ay emzirmiş ve sadece süt içmiş inek sütü mama bile değil,ama zekaya sağlıya gelince turp gibi allaha şükür,,ama kayın validemin öyle demesi içimi çok acıtıyo benim neler çektiğimi allahım biliyo onu allaha havale ediyorum,,hiç canını sıkma canım hem emzir hem mama ver...allaha şükret sağlıklı bebeklerimiz var şükürler olsun,,hoşçakal

bırak 8 ayı ben 6 ay emzirmeye razıyım.tabi gelirse dahada çok emziririm ama....

insan mama verirken çevresinden bile utanıyo dimi. ben kayınvalidemden utanırdım.sanki kendimi eksik hissediyordum.tam seninki kadardı bebişim mama verdiğimde. çok sinirime dokunuyordu.hatta az veriyordum ki tosun olmasın diye.anne sütü afişleriyle gözlerim doluyordu.şimdi hata yaptığımı anlıyorum.evet normal şartlarda anne sütü en iyisi ama sen yettiği kadar ver. hastalıklardan koruman için oda yetecektir. şimdiki mamalar da çok kaliteli.onlardanda mahrum bırakma. lohusalık sıkıntısı bitsin bak nasıl artacak sütün.moralin düzelsin yeterki.busırada sık sık emzir yinede.yalancı emzik niyetine.merak etme artıyo,ben artık dolabta süt bile donduruyorum.[/QUO

evet aynen öyle.utanıyorum.bir yere gitmek istemiyorum.insanlar ne düşüncek diye.açıklama yapmak istemiyorum hele hele yaşlılara..offff zaten anlatamazsında..sen kayıvalidenden utanıyromuşsun...ben eşimden.mama yaparken kendimi eksik işe yaramaz hissediyorum...yaaaaaa ben böyle biri değildimmm.lohusalıktandır inşallah.bir haftam kaldı bir çıksam şu dönemden.....emziriyorum çok çok.bazen 45 dak sürüyor.2 göğüsümde.bazende çok acıkınca çekip çekip bırakıo ağlıo

kızım göğsümün ucunu hiç tutmadı.göğüs ucum ve sütüm olduğu halde...silikon meme ucuyla denedik,sağmayı denedik ama onlar da uzun soluklu olmadı ve çeşme gibi akan sütüm gün be gün azaldı.geçenlerde bir arkadaşın çocuğunu emzirmek istedim yoksa sorun bende mi diye...nasıl emdi anlatamam,içim bir tuhaf oldu.ağlamamak için çok zor tuttum kendimi keşke kızım da emzeydi...birkaç gün sonra bir akrabamız doğum yaptı.bebeğinin üst damağı ve dudağı yoktu.sonra allahıma şükrettim bebişim eli yüzü sağlıklı doğduğu için... varsın beni emmesin varsın mamayla büyüsün..

gerçekten çok etkilendim.allahıma çok şükür.eli ayağı düzgün.sağlığı yerinde.aklı başında bir çocuk verdi...şükürler olsun..

:)çok sinielerim bozuluyor.nasıl anneyim ben diye.oğlum gözlerimin içine bakarak ağlıyor.belliki doymamış.nasıl vermiyim mamayı...:KK43:

kendine sakin hakksizlik etme hic kimseyi kinamiyorum ama bebeginden sirf gögüsleri bozulmasin diye bir damla sütü bile esirgeyenler var malesef:KK43: ama tabii herkez kendi bilir
sen en azindan azda olsa emzirip mamayla destek veriyosun
ya ben ne diyim okadar hayalini kurarken sütüm yetdigi sürece emzircem derken dogum sonrasi hemen gecirdigim ameliyatdan dolayi 5gün sütüm gelmedi kizima sadece sekerli su verdiler sonrada ameliyat ve kullandigim ilaclardan dolayi sütüm kesildi :KK43: ve ben okadar cok isterken 1ay bile emziremedim malesef :KK43:
ilaclarimda yaziyodu sütü keser diye doktoruma dedim kullanmicam bana kizdi kullanmazsan kizina nasil faydali olabilirsin diye mecburen dvm etdim.....
pompayla bari sagiyim emzirim dedim inanin 45er dakka tutdum her ikisinede 5mg süt anca cikdi ve yikilmisdim :KK43:
mecburen mamaya basladim ama allahima bin sükürki kizim diye demiyorum doktorlar ve cevremdekilerde diyolar yasina göre cok zekii ve herseyi cok cabuk kapiyor yani mama kullanirimda gelisiminde bisey olur diye endiselenme sakin
ama beni cok üzen cevrem oldu yani yasca cok büyük bayanlar neden mama verdigimi sormadan yargiladilar beni isde o yikmisdi okadar
takma kafana sakin
allah anali babali büyütmeyi nasip eder insallah
bende ikincide insallah emzirebilirim diledigimce:Saruboceq:

benimde oğlum var kızlar şuanda 14 aylık 10 günlük,,sezeryanla doğum yaptım ve ilk dört gün sütüm gelmedi ve bebeğim 4 gün küvezde kaldı solunum yetersizliğinden benden sütümü sağmamaı istediler sağdık ama 4 gün gelmedi,,ve hemşireler mama verdiler açmı kalsaydı yavrum bende yetiremiyodum oğluma anne sütü sürekli istiyodu emiyo emiyo ağlıyodu doymuyodu yani,bende doktoruma danışarak mama vermek zorunda kaldım ama hep emzirdim yine gece yatarken veriyordum mamayı,,ama malesef dişleri çıkmaya başlayınca hiç emmedi beni hep reddetti ve bende mama ve meyve suları yemek suları falan vermeye başladım,allaha şükür gelişiminde hiç bir sorun olmadı kilosu boyu posu,üstten 4 alttan 4 iki tane kök dişi çıktı şimdi üstten 2 si çıkıyo zekasıda allaha şükür benim akıl edemediklerimi bile ediyo,,,kayın validem oğlun sana öbür dünyada hesap soracak çocuğu emzirmedin 8 ay anca emzirdin diyo,,bu ne kadar acı bişey nasıl söyleye biliyo ve bu arada eşimde annesini sadece 1 ay emzirmiş ve sadece süt içmiş inek sütü mama bile değil,ama zekaya sağlıya gelince turp gibi allaha şükür,,ama kayın validemin öyle demesi içimi çok acıtıyo benim neler çektiğimi allahım biliyo onu allaha havale ediyorum,,hiç canını sıkma canım hem emzir hem mama ver...allaha şükret sağlıklı bebeklerimiz var şükürler olsun,,hoşçakal

kaçıncı ayda başladın mama harici bişi vermeye elma suyu,havuç suyu vb...yemek suyu özelliklede?merak ediyorum ...

bende kendimi yalnız hissediyordum. Demek ki mama vermek zorunda kalıyorum diye kendini yiyip bitiren tek ben değilmişim. Benim moralim sürekli bozuluyordu o yüzden sütüm gelmedi. Bebeğimde sürekli ağladığı için mama vermek zorunda kaldım.

benneyaptımki arkadaşlar ya ne olur cevap verin.benim bebeğim 3kilo 610 gr doğdu.ilk zamanlarda kilo kaybı oldu.doktorumuz sütün yetersiz geldiğini, ve böle giderse çocuk dahada zayıfalar serum takarız dedi.ek mama kullanmanız gerekiyor dedi.ben şimdi ilk önce emziriyorum sonra doymadığı için ek mamada veriyorum.milupalardan.ama bir yerdede okumuştum ki mama kullanan çocuklarda zeka gelişimi yavaş gelişirmiş süt kullananlara göre.doğrumu bu ?bana yardımcı olun.ama ben mecburum vermeye kilo mu kaybetsin oğlum.şimdi doyduğu için rahat uyuyo.daha 32 günlük.kilo almayada başladı.ama her mama verişimde ağlayacak gibi oluyorum.eşimde rahatsız bu konudan.ne yapcam ben yaaaa.süt arttırıcıda bir sürü şey kullanıyorum.psikolojim bozuldu artık....:KK43:

maşallah bebeğin kilosu iyi benim yaşadıklarımla aynı şeyler benim oğlum 4 kilo doğmuştu konturollerde kilo vermeye başladı benim sütüm azdı ve yetmiyordu doktorda mamaya başla dedi çok mama kullandım ama hepsi kusturdu bi milupa iyi geldi bazı bebekler her mamayı yemiyormuş ve kusuyormuş milupa ile oğlum büyüdü 2 aydan sonra benim sütüm kalmamıştı çünki şu an 4 yaşında hiç öyle zeka geriliği yada herhangi bi durum yok her zaman da doktora gittiğimizde ilerlemesi hep ilerdeydi ben memnunum yani çok şükür...

ben de aynı problemleri yaşadım senin gibi şuan 2 aylık ama hala bazen gece mama veriyorum aç çocuk çok fena ne uyuyor ne susuyor vicdan yapıyordum fakat aç kalırsa daha çok üzülürüz o yüzden sıkma canını.ısırgan rezene dut kurusu humana ne bulursan iç ve bol su iç günde 3 lt.biraz fayda ediyor.yeşilliği de ihmal etme tabi:)

ahhhhhhhh ahhhhhh bu konu benimde çok canımı sıkıyor neler yemedim bol sıvı tükettim hemde kimsenin tüketemeyeceği kadar olmayınca olmuyor belki biraz fizyolojik. çevremdeki insanlardan sakın mama verme sözünü duymaktan bıktığım için artık dışarı çıkmıyorum. geçen bir yere gittik kadına sütüm az diyorum sakın mama verme emzir bari 8 ay diyor emzirdikçe gelir diyor bende emzirip üzerine mama veriyorum doymuyor çocuk süt yok diyorum o hala aynı şeyi söylüyor. neyse yine aklıma geldi bak. sinirlerim zıpladı.

walla mama veriyorum hiç de vicdan azabı çekmiyorum.1,5 aylık kızım,sütüm ilk günden geldi ama nedense yavaş yavaş arttı,ilk önce 10cc,sonra 30cc,sonra 60cc..mama takviyesi yapıyorum ilk günden,napayım çocuk aç mı kalsın.emziriyorum ama doymuyo.belki de sütüm kalitesiz,zaten gürül gürül gelmiyo sütüm.sütüm artsın diye bin takla attım,herkes biliyo ne caba verdiğimi.lohusalıkta bile aman stres yapmayım sütüm kesilmesin diye kayınvaldem ne derse hı dedim.o yüzden kimse agzını acıp bi çift laf etmesin sütle ilgili.ben milupaya çok güveniyorum nedense.önceden verirlermiş pirinç unu muhallebisini,inek sütünü..teyzemin de sütü azdı,fazla emziremedi,e oglu şimdi tıpta okuyo.

kizalr oglum 1 bucuk yasinda birakmayi düsünüyorum ama bügün sabah metobolizmam hizlansin diye elma tarcin karanfilli cay yaptim sabah ac karnina ictim 3 fincan aksma memisler tasdi valla ve baya SIKI bir diyet yapiyorum düsünün artik valla süt azalmaz bence elinden geleni yapmak lazim ins ise yarar diye yaziyim dedim bence denmeye deger

tatlım tabi ki anne sütü eşşiz.ben de 1.5 ay sonra doğum yapacam beni annem de beni çok az emzirmiş mamayla büyüdüm zeka konusuna gelince 5 yaşında okula başladım 20 yaşında üniversiteden mezun oldum yani endişelenmeye gerek yok :)

benim sütüm var ama yavrum bir türlü emmeyi kabul etmiyor. bugün 13 günlük. sağıp veriyorum mecburen. ne moral kaldı ne yaşama sevinci. sağıp verdiğim yetmiyor. mama takviyesi yapmam gerekiyor.
emzirmek benim en büyük hayalimdi. düşündükçe ağlıyorum. ağlamazsam rahatlayamıyorum.
etrafımdaki herkez ağlamama yorum yapıyor. kimse beni anlamıyor.
bu süreç nasıl biter.

Benim de çekmediğim kalmadı, o süreç doğumdan kırk gün sonra anca bitiyor... Sabır...

kim demişse mama ile zeka geriliği olur, diye zekasından şüphe ederim. Benim kızım sadece bir ay meme emebildi:KK43: hep mama ile beslendi. 4,5 yaşında okumayı söktü. 5 yaşında yazmaya başladı. Okula başlamadan toplama çıkarma yapmaya başladı ve 100'e kadar rahatlıkla sayıyordu.:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:
Oğlum bir haftalıkken dr.u aynen sizin bebeğinize söylenenleri bana dedi. Ben de önce emzirdim, sonra mama verdim. Şimdi oğlum 7 aylık. Halen emziriyorum. Ek gıdalara da geçti. Çok şükür sağlıklı:nazar::nazar::nazar:

Son düzenleme:
benim sütüm var ama yavrum bir türlü emmeyi kabul etmiyor. bugün 13 günlük. sağıp veriyorum mecburen. ne moral kaldı ne yaşama sevinci. sağıp verdiğim yetmiyor. mama takviyesi yapmam gerekiyor.
emzirmek benim en büyük hayalimdi. düşündükçe ağlıyorum. ağlamazsam rahatlayamıyorum.
etrafımdaki herkez ağlamama yorum yapıyor. kimse beni anlamıyor.
bu süreç nasıl biter.
40 gün ağlayarak ve dua ederek emzirmeye çalıştım. Göğüslerimde yaralar, yarıklar olmuştu. Bebeğim meme uçlarım olmadığından göğsümü tutamıyordu. Direndim ve başardım çok şükür. Sen de başarırsın. Tek yapman gereken sabretmek ve pes etmemek. Annelik kolay değil ama kolay gelsin....:KK19::KK19:

X