yenidoğan bebeğe süt yeterli gelmediği için ek mama veren var mı?

benim sütüm var ama yavrum bir türlü emmeyi kabul etmiyor. bugün 13 günlük. sağıp veriyorum mecburen. ne moral kaldı ne yaşama sevinci. sağıp verdiğim yetmiyor. mama takviyesi yapmam gerekiyor.
emzirmek benim en büyük hayalimdi. düşündükçe ağlıyorum. ağlamazsam rahatlayamıyorum.
etrafımdaki herkez ağlamama yorum yapıyor. kimse beni anlamıyor.
bu süreç nasıl biter.

bebeğin sadece bez ile kalsın sende üzerini çıkart teni tenine değsin ellerinden elliklerini çıkart işe yarayacaktır allah yardım etsin benimde sütüm az :KK43: sen yine sağıp verebiliyorsun

merhaba bende oğluma mama takviyesi yapıyorum çünkü doymuyor sütüm henüz çoğalmadı ama gelecek inanıyorum...
bugün 18 günlük bebeğim her iki saatte bir emziriyorum 4 saatte birde 60cc mama veriyorum yetmiyor sanki ama çoğaltmak istemiyorum siz nasıl veriyorsunuz??

merhaba arkadaşlar bende hem sütümü hemde mama veriyorum ama günde sadece 1 kez 75 lik ...çünkü gündüzleri beni emen ve sakinleşen bebeğim gece uykusundan önce doymak bilmiyosar hem beni emiyor hemde mama alıyor .gece aralarda kalktığında ise sadece anne sütü alıyor .ilk günler bende çok üzüldüm .her mama verdiğimde içim acıyordu ama yapacak bişey yok açmı yatsın yavrum ağlaya ağlaya ...

en ek mama verıyorum cnm. saglık ocagındakı hemsıreler,once emzırmem gerektıgını sonra da ardından hemen mama vermem gerektıgını soyledı. sutu arttırmak ıcınde goguslerıme bebegı yatırmamı,her gun banyo yapmamı onerdı ama herhangı ır degısıklık olmadı. ne kadar mama vermem gerektıgını de hesaplama yontemı ıle anlattı
mesela bebegım bır aylık her ogun 90 ml alması gerekıyormus,6-7 ogun almalıymıs.
benden 40 cc gelıyor 7 ıle carpıyorum 420 cc benden gelıyor
90 ile 7 yı carpınca 630 edıyor 630dan 420 ı cıkarınca 210 cc yı 7ye bolup her ogun takvıye mama vermem gerekıyormus.
cok karısık ama yeterkı doysun bebısım

benim sütüm var ama yavrum bir türlü emmeyi kabul etmiyor. bugün 13 günlük. sağıp veriyorum mecburen. ne moral kaldı ne yaşama sevinci. sağıp verdiğim yetmiyor. mama takviyesi yapmam gerekiyor.
emzirmek benim en büyük hayalimdi. düşündükçe ağlıyorum. ağlamazsam rahatlayamıyorum.
etrafımdaki herkez ağlamama yorum yapıyor. kimse beni anlamıyor.
bu süreç nasıl biter.

bence hıc uzme kendini benim kızım 48 günlük. dogdugundan beri ek mama takviyesi yapıyorum. dogduktan 3 gun sonra sarılık oldu hastanelerde kaldık sonra 13 gunlukken grip oldu.. ilk başta sadece geceleri yatarken mama veriyordum simdi 20 gunden beri 2 göğsümde de yara var ve gecmiyor bir türlü sağıyorum ve oyle veriyorum birkaç gündür sütüm de yetmiyor mecbur mama veriyorum. bende mamayla büyümüşüm annem hiç emzirememiş. bence hiç moralini bozma tabi başlarda kendini cok kötü hissediyorsun işe yaramaz biri gibi görüyorsun kendini ama sonradan anlıyorsun cocugun ac kalmaktansa doyuyor. sen emzirebildiğin kadar emzir doymadıgı zaman mama ver. mama bu kadar kötü bişey değil zeka geriliği falan diyorlar benim kardeşimde mamayla büyümüş ama maşallah simdi hepimizden akıllı ve zeki.. umarım en kısa zamanda olumsuz dusuncelerinden de kurtulursun. kimsenin dediklerine bakma etraftaki insanlar hep sadece emzir mama verme diyorlar cocuk doymayınca mecbur vereceksin. bebeklerimiz bizler için cok önemli onlara bişey olmasın. cocugumun eli ayagı düzgün olsunda, mama vermişim ne olmuş yani boyle düşünnnn

mama takviyesi yapıyorum. ilk 3 gün sütüm gelmedi bu yüzden su kaybından hastahanede yattık .. Allaha Şükür kızım şu anda iyi ve 12 günlük oldu ... Önce emziriyorum 20 şer dakika sonra 30 cc mama veriyorum.
sütü çoğaltmak için ise her sabah aç karnına 1 yudum çiğ tahin içiyorum. Tadı kötü oluyor ağzınıza yapışıyor (anneannem sağolsun )
2. yöntem ise humana çayı içiyorum 3 bardak
3. yöntem ise kuru mayayı bardağa koyup ılık suda eritiyorum. tadı berbat hatta fazla kaçırınca kokusunu geçirmek baya zor oluyor. bir bardak suya 1 çay kaşığı yeterli oldu bana

benimde 5 günlük oğlum sadece mama yiyor sezeryan ile doğurdum fakat sütüm çok az birkaç damla geliyor onuda bizimki emmek istemiyor ne yaptıysam nafile milupa preaptamil kullanıyorum geceleri 60 cc içiyor bir anda sonrada uyuyor çok sık mama istiyor acaba bir sakıncası varmı diye telaşlanıp duruyoruz eşimle 1 gündürde kakasını yapmıyor fitil aldık onunla çok az yaptı acaba normalmi çok endişeleniyoruz bide yalancı meme verioz ağlayınca uyuyunca alıoz hemen ağzından çok mama istemesi problemmmi acaba birde kulağının arkasında sivilce gibi şeyler çıktı yaaa çok tedirginim yarında doktora götürücem inşallah bişi çıkmaz....

öncelikle çocuk dr degiştir bu tarz bir yaklaşım olmamalı anneyi korkutmanın anlamı yok benimde bebegim3.500 gr dogdu sarılık geçirdiginden kiloda verdi ilk başlarda annelerin sütü az geliyor bende aptamil mama takviyesi yapıordum.dünyada anne sütü içmeden mamayla büyüyen bebekler var ve hiçbir zeka geriliği yok ki bebegin anne sütü alıyor mama takviyesi veriyorsun sadece.bence strese girme sütün daha çok azalacak.böyle şeyler olur niçin canını sıkıyorsun.süt artırıcı gıdalarını tüket bol suyunu iç anne sütünü ver yetmezse mama takviyeni yap güle güle büyütün bebeklerinizi

benimde 5 günlük oğlum sadece mama yiyor sezeryan ile doğurdum fakat sütüm çok az birkaç damla geliyor onuda bizimki emmek istemiyor ne yaptıysam nafile milupa preaptamil kullanıyorum geceleri 60 cc içiyor bir anda sonrada uyuyor çok sık mama istiyor acaba bir sakıncası varmı diye telaşlanıp duruyoruz eşimle 1 gündürde kakasını yapmıyor fitil aldık onunla çok az yaptı acaba normalmi çok endişeleniyoruz bide yalancı meme verioz ağlayınca uyuyunca alıoz hemen ağzından çok mama istemesi problemmmi acaba birde kulağının arkasında sivilce gibi şeyler çıktı yaaa çok tedirginim yarında doktora götürücem inşallah bişi çıkmaz....

bebek bir gün kakasını yapmadı diye bence fitil koyma çok zorda kalmadıkca kullanma özellikle dr danışmadan .doymuyor demekki mamasını ver bence ve anne stünüde sag yada emdirmeye cabala sen emdirmedikçe sütünde gelmez

arkadaşlar sütüm gelmiyor diye hemen mama vermeyin lütfen çünkü emdikçe süt çoğalıyor çocuk mama yerse emmiyor dolayısıyla süt de azalıyor.sütün çoğalması için günde 4 litre su için bana hemşire tavsiye etti 4litreyi ölçemezsiniz belki ben şöyle yapıyorum. 20 su bardağı 4 litre ediyor ben sabahtan itibaren sayıyorum yatacağıma kadar 20 bardağı tamamlıyorum. inanın faydasını göreceksiniz

en ek mama verıyorum cnm. saglık ocagındakı hemsıreler,once emzırmem gerektıgını sonra da ardından hemen mama vermem gerektıgını soyledı. sutu arttırmak ıcınde goguslerıme bebegı yatırmamı,her gun banyo yapmamı onerdı ama herhangı ır degısıklık olmadı. ne kadar mama vermem gerektıgını de hesaplama yontemı ıle anlattı
mesela bebegım bır aylık her ogun 90 ml alması gerekıyormus,6-7 ogun almalıymıs.
benden 40 cc gelıyor 7 ıle carpıyorum 420 cc benden gelıyor
90 ile 7 yı carpınca 630 edıyor 630dan 420 ı cıkarınca 210 cc yı 7ye bolup her ogun takvıye mama vermem gerekıyormus.
cok karısık ama yeterkı doysun bebısım

evet biraz karısık olmus ama senden cıkan sonuc her ogun 30 cc mama takviyesi, bizede doktorlar 30-35 cc dedi ama kac ogun kac sefer bunu soylemediler biz onu kendimiz ayarlıyoruz, memeden sogumaması ve sutun gelmesi icin mutlaka ya once emzirip mam veriyoruz yada tam tersini, bazende emzirme arasında mama veriyoruz oyle uyuyor.

Bende uzuluyorum mama verdigim icin ama bu işte umudu kaybetmemek lazım, doktor bize sut yeterince artınca mamayı bırakabilirsiniz dedi , cocugum ac ac aglayacaksa varsın mamasını yesin ve buyusun. biz milupanın aptamil i kullanızyoruz fena degil gibi ama birde meme ye benzeyen biberonlardan aldık memeden sogumasın diye. Bu arada mama normal sute gore daha cok gaz yapıyor mama verdikten sonra hatta bazan ara verip arada gazını cıkartın, bebegin rahatladıgını goreceksiniz.
Kafanıza takmayın yarın fidan gibi cocuklar olacaklar mamaydı suttu siz bile unutacaksınız bu tartısmaları insallah,
allah herkesin cocuguna saglık sıhhat versin

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Son düzenleyen: Moderatör:
evet biraz karısık olmus ama senden cıkan sonuc her ogun 30 cc mama takviyesi, bizede doktorlar 30-35 cc dedi ama kac ogun kac sefer bunu soylemediler biz onu kendimiz ayarlıyoruz, memeden sogumaması ve sutun gelmesi icin mutlaka ya once emzirip mam veriyoruz yada tam tersini, bazende emzirme arasında mama veriyoruz oyle uyuyor.

Bende uzuluyorum mama verdigim icin ama bu işte umudu kaybetmemek lazım, doktor bize sut yeterince artınca mamayı bırakabilirsiniz dedi , cocugum ac ac aglayacaksa varsın mamasını yesin ve buyusun. biz milupanın aptamil i kullanızyoruz fena degil gibi ama birde meme ye benzeyen biberonlardan aldık memeden sogumasın diye. Bu arada mama normal sute gore daha cok gaz yapıyor mama verdikten sonra hatta bazan ara verip arada gazını cıkartın, bebegin rahatladıgını goreceksiniz.
Kafanıza takmayın yarın fidan gibi cocuklar olacaklar mamaydı suttu siz bile unutacaksınız bu tartısmaları insallah,
allah herkesin cocuguna saglık sıhhat versin

evet arkadaşın hesabı karışık olmuş o yüzden sonuçda yanlış 30 cc değil 50 cc takviye yapması lazım çünkü40 ile 7 çarpıldığında 420 değil 280 yapar ve böyle uzun işleme gerek yok her öğün 90 ml lazımsa 40 anneden geleni çık sonuç 50 işte ama her öğün anneden gelen aynı olmazki bazen çok gelir bazen az
bide doktorlar önce emzirip sonra mama verin dyolar ayrıca gece emzirmekte sütü artırıyor çünkü süt yapıcı hormonlar gece çalışırmış ve en önemlisi anne kendini sütünün çok olacağına inandırmalıymış araştırmalara göre bebeği olmayan bir kadın ondan süt geleceğine inanıp bir bebeği emzirirse sütü gelirmiş
Rabbim bütün annelere bol bol süt bütün bebeklerede sağlık versin

X