yenidoğan bebeğe süt yeterli gelmediği için ek mama veren var mı?

merveseyy

canım oğlum benimmmmm....
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
521
3
38
benneyaptımki arkadaşlar ya ne olur cevap verin.benim bebeğim 3kilo 610 gr doğdu.ilk zamanlarda kilo kaybı oldu.doktorumuz sütün yetersiz geldiğini, ve böle giderse çocuk dahada zayıfalar serum takarız dedi.ek mama kullanmanız gerekiyor dedi.ben şimdi ilk önce emziriyorum sonra doymadığı için ek mamada veriyorum.milupalardan.ama bir yerdede okumuştum ki mama kullanan çocuklarda zeka gelişimi yavaş gelişirmiş süt kullananlara göre.doğrumu bu ?bana yardımcı olun.ama ben mecburum vermeye kilo mu kaybetsin oğlum.şimdi doyduğu için rahat uyuyo.daha 32 günlük.kilo almayada başladı.ama her mama verişimde ağlayacak gibi oluyorum.eşimde rahatsız bu konudan.ne yapcam ben yaaaa.süt arttırıcıda bir sürü şey kullanıyorum.psikolojim bozuldu artık....:KK43:

canım sıkma sen kendini benim ilk bebeğim kızdı ve sadece mamayla büyüdü milupalarla daha sonra oğlum oldu oda sadece anne sütüyle büyüdü zeka olayına gelince kızım her zaman daha zeki oldu ve şu anda ikiside liseye gidiyolar kızım anadoluda oğlum meslekte hem bir yerde okudum tamam anne sütü çok elzem gerekli bişey ve sağlıklı ama mamayla anne sütünün zeka bakımından birbirine üstünlüğü yokmuş hem aç insan nasıl bilgi sahibi olabilirki ancak karnı tok bebekler oynamaya oynayarakta öğrenmeye başlarlar...

canım benim halini en iyi ben anlarım kullanmadığım şey kalmadı artsın diye yetersiz bir anne olduğumu düşünüp ağlıyodum hergün düşün 40 günlük bbeğim daha 390 gr almış bende içim cız ede ede azcık sabah vermek zorunda kalıyorum ağlıyor çünkü açlıktan uyumuyor ne yapayım

:)çok sinielerim bozuluyor.nasıl anneyim ben diye.oğlum gözlerimin içine bakarak ağlıyor.belliki doymamış.nasıl vermiyim mamayı...:KK43:

ver canım ver mamayı.ben doğduğu ilk günden beri veriyorum..sezeryan doğum yaptım sütüm ilk 4 gün gelmedi..sonrada yetmedii.yani ilk günden beri mamada veriyorum..herikisinide seviyor.ilk başta anne sütüne daha düşkündü.zavallı çekiyo bişey gelmeyince oda pes etti artık.bende çok üzülüyorum.kesip kopartasım geliyor.kocaman ama içi boş.anlamadım gitti.yedimklerim beni şişirdi sadece.bugün hiçbir kıyafet bulamadım kendime.psikolojim bozuldu.sütüm olsa yanmıcam.boşa yedim ve şiştimm.süt uğrana herşeye razıydım ama olmadı olmuyorr.bebeğim 3 ay 7 günlük.ve kilosu iyi 6,400 gr.61 cm.sağlıklı olsunda mama yesin napimm.çok üzülüyorum ama onun keyfi yerinde.doyuyor ve öğreniyor herşeyi.hiç zekasında sorun yok bence.sende üzülme napalım.bizimde kaderimiz bu..ben bebelac kullanıyorum.hem yaradı bebişime hemde uygun fiyatı..aç kalmasında mama ver hiçbişey olmaz..benimki artık sadece gece emiyor.gece bile bazen yetmiyoo:KK43:

hiç canını sıkma süt olayının psikolojik olduğunu biliyosun.sen rahat ol.aynı yoldan bende geçtim kendini üzme.olmayınca olmuyor.sütün olmasada emzir.belki zamanla gelecektir.bir damlada olsa alsın bebeğin aşı niyetine.annelik zor ama yavrular için herşeye değer......

ya canını hiç sıkma benimde sütüm doyurucu değildi...milupa mama ile besliyorum oğlumu..için rahat olsun..çünkü mecburuz aç mı kalsın bebişlerimiz...yok işte sütümüz napalım...sağlık olsun

arkadaşlar anladımki çok yemekle süt olmuyor ben yemiyorum sütüm var sadece kıvırcık salatası yiyorum ,ve çok kilo verdim.

benimde sütüm yetersizdi oğlum sadece bir günde 400 gr vermişti hastanede yattık serum verildi oğluma sarılık olabilir diye ışığın altında kaldı ne günlerdi anlatamam her gün ağlıyodum oğlumu öyle gördükçe.bir yandan mama verdim bir yandan emzirmeye çalıştım çok şükür zamanla sütüm geldi şimdi sadece anne sütü alıyor tosun oldu maşallah.önemli olan çocuğun sağlıklı olması mamayla büyüyen bir sürü çocuk var ama tabikide emzirmeye gayret et sürekli emdikçe sütün geliyor çünkü ayrıca moralinide bozma moral çok önemli emzirme döneminde.umarım sağlıklı bir şekilde büyütürsün yavrunu

herşeye kafasını takan bir ti,pim.birde moralim niyeyse hep bozuk.lohusalıktan mı ne?mutlu olmak için o kadar çabalıyorum ki...bazen sölenenler küçükte olsa ben kafamda bir dünya yapıorum onu.engel olamıyorumda.hele hele süt için......mama verme dediklerinde açıklamaktansa içime atıyorum çoğu şeyi.sanki ben çok isteyerek veriyorum...boğazıma koca bir düğüm oluyor.ama nafileeeee.....sütüm gidiyor sanki yavaş yavaşşşş....................................

yada boza içen....offf bir ara her akşam boza içiyordum...aslında yinemi başlasak..

Anlattıklarınızın aynısını bende yaşadım. Doktorumuz mama takviyesi yapmamız gerekiyor dediğinde inanın çok moralim bozulmuştu. Kızım şimdi 4 aylık. Hem anne sütü veriyorum hemde mama ile destekliyorum. Ama şimdi eskisine göre içim daha rahat çünkü hiç pes etmeden anne sütü vermeye devam ettim. Bir ara biberonla mama yiyor diye beni bırakacak gibi olmuştu çevremdekilerin tüm olumsuz konuşmalarına rağmen ayakta, şarkılar söylerek her koşulda emzirmeye devam ettim. Ve şimdi kızım anne memesine daha düşkün ve mamayı ayına göre çok az yiyor. Kendini asla ve asla üzme derim. Seni çok iyi anlayabiliyorum. Benimde sütüm arttsın diye yemedğim denemediğim hiçbirşey kalmadı. Yinede sağlıklı beslenmene devam et ve sütünü sürekli ver. Artık biberon ağızlarıda anne memesi şeklinde yapılıyor senide bırakmayacaktır ve gıdasını alacaktır hiç merak etme. Kolay gelsin. Bol sütlü günler:)

Çokta fazla kafana takma emzirmeye devam et sütün artıcak ve yetecektir. Bende gece bile kalkıp helva yiyordum. Herkes ne derse yapmaya çalışıyordum ama hiç belli olmuyor bazen süt daha çok oluyor bazen ne kadar çok şeyde yesem yetmeyebiliyor.

ya benim gibi sadece mamayla besleseydin bebeğini birde bunu düşün...

ama ben zeka gelişiminin bununla bağlantısı olacağını sanmıyorum...

aç bırakırsanda ne zekası ne bedeni gelişir canım....

Bu konuda bende epey dertli olduğum için sürekli bişeyler yazıyorum. Sütü yetmeyen annelere en zor gelen çevrenin baskısı sanırım. "Sakın biberonla mama verme, sürekli emzir" dediklerinde, en baştan herkese anlatmak çok zor geliyor. Bilinmelidirki bazı annelerin çok yemek yeselerde, sürekli emzirselerde, sütü yet mi yoooor. Ama yinede pes etmiyoruz ne kadar alırsa kardır. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

canım benim uzulme moralini yüksek tut aslında esin bu donemde hep yanında olmalı
bende yeni dogum yaptım kızım uc haftalık ve ilk bir hafta hep aglamak istiyordum tek ihtiyacım esimdi sadece onun destegine ihtiyacım vardı ama sukurki sutum hic kesilmedi
sen yinede moralini hep iyi tut
sevdigin seyleri yap veya sevdigin biri hep yanında kalsın
lohusalıkta insan hep birilerine ihtiyac duyuyor
mutlaka biri sana yardımcı olsun ev islerinde falan

insan mama verirken çevresinden bile utanıyo dimi. ben kayınvalidemden utanırdım.sanki kendimi eksik hissediyordum.tam seninki kadardı bebişim mama verdiğimde. çok sinirime dokunuyordu.hatta az veriyordum ki tosun olmasın diye.anne sütü afişleriyle gözlerim doluyordu.şimdi hata yaptığımı anlıyorum.evet normal şartlarda anne sütü en iyisi ama sen yettiği kadar ver. hastalıklardan koruman için oda yetecektir. şimdiki mamalar da çok kaliteli.onlardanda mahrum bırakma. lohusalık sıkıntısı bitsin bak nasıl artacak sütün.moralin düzelsin yeterki.busırada sık sık emzir yinede.yalancı emzik niyetine.merak etme artıyo,ben artık dolabta süt bile donduruyorum.

bende aynı şeyleri yaşadım benim kızım 3100 gr dogdu ve bir ayda sadece 80 gr aldı bizde mamaya başladık.ama emzirmeye devam ettim sonra sonra süt düzene giriyor şimdi kıızım 4 aylık ve akşamları mama veriyorum sadece.bebeğin doysun da neyle doyarsa doysun hiç üzülme bende çok ağladım ama geçiyor inan ki.

kızım göğsümün ucunu hiç tutmadı.göğüs ucum ve sütüm olduğu halde...silikon meme ucuyla denedik,sağmayı denedik ama onlar da uzun soluklu olmadı ve çeşme gibi akan sütüm gün be gün azaldı.geçenlerde bir arkadaşın çocuğunu emzirmek istedim yoksa sorun bende mi diye...nasıl emdi anlatamam,içim bir tuhaf oldu.ağlamamak için çok zor tuttum kendimi keşke kızım da emzeydi...birkaç gün sonra bir akrabamız doğum yaptı.bebeğinin üst damağı ve dudağı yoktu.sonra allahıma şükrettim bebişim eli yüzü sağlıklı doğduğu için... varsın beni emmesin varsın mamayla büyüsün..

X