Karnıbahar Kızartmasının İncelikleri

meltem44

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2008
638
37
hanımlar benim karnıbahar kızartmam yumuşak oluyor, sos olarak madae suyu, yumurta ve un karıştırıp buluyorum bol kızgın sıvıyağda kızartıyorum ama çıtır olmuyor siz nasıl yapıyorsunuz çıtır olan varsa lütfen yazsın

ben sosuna maden suyu süt yumurta ve un koyup kızartıyorum

kızartmadan önce çok haşlamamak gerekiyo yani ben öyle yapıyorum ve tuzlu suda haşlıyorum

haşladıktan sonra da iyice soğumasını bekledikten sonra sosa buluyorum ben

ben de önce haşlar sonra soğuturum. ben karnıbaharları robatta kıyıyorum sonra içine un yumurta biraz pul biber kırmızı biber ve bazen evde varsa bira koyuyorum. mücver gibi kaşık kaşık kızartıyorum. nefis oluyor. maden suyunu hiç duymamıştım bide öyle deneyim bakalım.
bunu fırın tepsisine döküp pişiriyorlarmış. daha az yağlı oluyor. bu kış ben de yapacağım fırında.

slm ben bu akşam kızarttım önce biraz haşlayıp soğutup sonrasında önce una sonra yumurtaya bulayıp kızartıyorum bazende üzerine sarımsaklı yoğurtla sos döküyorum ama maden suyunu hiç duymadım birayı zaten denemem alkol olduğu için

bende tuzlu suda haşlıyorum biraz soğuyunca
yumurta un ve maden suyu,biraz tuz ve karabiberi karıştırıp bu sosa bulayıp bulayıp kızgın bol yağa atıyorummm
çıtır çıtır oluyor
cokacimcoook

benim tarifim biraz farklı,tadı balık gibi oluyor.
karnıbaharı tuz ve bir iki damla limon eklediğim suda haşlıyorum.
bir kasede dört yumurta,karabiber,ezilmiş iki diş sarımsak, tuz,toz kırmızı biber,ve kimyonla çırpıyorum bu karışımı iki kaşık unla tekrar çırpıyorum kıvamı ne çok katı nede seyrek olacak.bu sosa karnıbaharları batırıp kızatıyorum.
gaziantep civarında uygulanan bir tarz.inanın çok lezzetli oluyor.

bende soda,bi kaç damla limon suyu, yumurta, un,tuz, karabiber li boza kıvamında bı karışıma bulayıp ardından galete ununa buluyorum çıtır çıtır oluyor

Off kızlar siz anlatırken benim ağzım sulandı bayılırım karnabahar kızartmasına

X