KPDS ile ÜDS arasındaki fark?

coyness

depresif kişilik
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2007
938
2
36
kızlar ikisinin de ingilizce yeterlilik sınavı olduğunu biliyorum da aralarındaki fark ne tam olarak anlayamadım:uhm:
hangısı daha gerekli?
hayatımız böyle sınav kısaltmalarıyla dolduğu için malum insan karıştırıyorkafamçokkarıştı

KPDS= kamu personeli yabancı dil tespit sınavı
ÜDS= üniversiteler arası yabancı dil sınavı dır açılımı.
arkadaşım, eğer devlet kurmunda çalışmayı düşünüyorsan üds nin bir anlamı yoktur, kpds sınavı isterler. üds sınavına akademik kariyer için ( yüksek lisans, doktora vs.) girmen gerekir. yalnız yüksek için her üniversite de üds sonucunu kullanmaz.

sonra içerik olarak KPDS' de karşına her alandan soru çıkar bu yüzden daha zordur, kelime bilginin iyi olması gerekir. ÜDS de ise sınava üç farklı bölümden girebilirsin; sağlık, sosyal, fen di sanırım. bu yüzden alanınla ilgili sınava gireceğin için daha rahat edersin. Ama tabi alanınla ilgili terimleri çok iyi bilmelisin yoksa zorlanırsın, ayrıntı çoktur. bir de ikisinin de sınav süresi 180dk ama kpds 100, üds 80 soru , zaman açsından da üds daha rahattır.

ama önemli olan sınav sonucunu ne için kullanacağını bilirsen ona göre sınava girersin. umarım yardımcı olmuşumdur.

teşekkür ederim gayet aydınlatıcı olmuş
peki yüksek için kpds isteyen hiç üniversite yok mu?
kpds sadece kamu personeli için mi?

kpdsyi yüksek için kullanabileceğin yerler var...ama üds daha sınırlı kalıyor..sadece üniversite için..
her üniversitenin kendine göre alım kuralları var...hatta üds kpds istemeyip sadece toefl ve kendi okulunun yaptığı sınavını kabul edenler de var.
eğer kamu da ya da özel sektörde işe girmeyi düşünmüyorsan üdsye girebilirsin...çünkü bazı özel kuruluşlar kpds istemese de en azından yabancı dil bildiği gösteren bir belge isteyebilirler belki...
ben şahsen kpdsye girdim...
daha detaylı bilgiyi ösym sitesinden bulabilirsin

okular üds ve kpds ' yi kabul ediyorlar fakat boğaziçi gibi okullar sadece tofel ya da kendi sınavını isityor ben ikisine de girdim ikisinden de yeterli puan aldım uds daha kolay bir sınavdır ve çoğu üniversite öğrencisi uds ye girer bazıları kpds'yi bilmiyor bile:)

Bende kpds daha kolay diye duydum hep.Bu yıl bende hazırlanıyorum üniversiteden kadro alabilmem için 50 şart tabi ne kadar yüksek alırsam o kadar iyi ama

arkadaşlar kpds ye devlet memurlarımı girer yoksa memur olmak isteyenlerde girebilirimi?

KPDS' ye, dışişleri bakanlığında (ve yabancı dil şartı arayan diğer kurumlarda) memur olabilmek için girmeniz lazım..
eğer memursanız yabancı dil tazminatı alabilmeniz için bu sınavda başarılı olmanız lazım... (yabancı dil tazminatı 60-80 TL - tahmini ortalama)

KPDS' ye, dışişleri bakanlığında (ve yabancı dil şartı arayan diğer kurumlarda) memur olabilmek için girmeniz lazım..
eğer memursanız yabancı dil tazminatı alabilmeniz için bu sınavda başarılı olmanız lazım... (yabancı dil tazminatı 60-80 TL - tahmini ortalama)

merhabalar acaba bu tazminat hangi puan aralıkları için geçerli örneğin 70 ve üstü için tazminat oluyor diye biliyoırum fakat 70 alırsak ayrı 80 alırsak ayrı ödeme yapılmıyor mu

üds ye girdim 27 aldım:KK36:

kendim evde çalıştım 2 3 ay gibi bi süre kpds den 44 aldım:KK37:

benim çok çalışıp 80 :KK37:civarı bi not almam lazım yazın izmirde kursa gideceğim ve evde kendim de çalışacağım inşallah seneye 80 alırım :KK53:

birbirlerinin yerine kullanılabiliyorlar. üds daha kolay derler hep

ben seneye yükseklisans yapmayı istiyorum(pazarlama) alese gircem kasımda.üds ye gircem bi de ama çok fazla bilgim yok..üds bölümlere ayrılıyomuş sanırım..hangi bölümden girmem lazımm:KK30:

X