Bebek Beslenmesi arı mama vermelimiyim?anne sütü alıyor

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

papatyam_83

civciv
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2007
1.272
421
41
Allaha şükür bebeğim sütümle kılosu iyi bi şekilde devam edior zaten de mamayı sevmedi mi ne denemelerimde (nie denedinki sütün yeterken demeyin bi ara çok ağladığında aç kaldı sandım verdim:=))) ama şimdi vermiorum.:) püskürttü ağzından sevmedi işte sanırım 4 ay bitcek ayın 1inde bi tanıdık uykusu uzun olsun sen de dinlenirsin demişti bunun için de arada arı mama verirsin dedi şekerliye o hem sever ama allah korusun ya memeyi bırakırsa cesaret de edemiorum şimdi durduk yere ,,böyle bi deneyimi olan var mı düşünceniz nedir vereyim mi ???

cnm eger sutun yetıyorsa ben verme derım ama tabı sana kalmıs ben basladıma arımamaya 3 gun once tadına bayılıyor kızım 1sılme yemek kasıgına 1 cay bardagı su eklıyıp kaynayana kadar pısırıyorum sonrada yedıyorum gunde ıkı kez sabah ve aksam

cnm bence de sütün yetiyorsa verme derim.elvin 4 ayını doldurdu.bu hafta ek besinlere başladık. benim sütüm 2 ay önce kesildiği için milupa comfomil mama yiyordu zaten.

sütün varken ne diye vereceksin ki anlamadım ben???bak prof. dr.Hilala Mocan ne diyor:
Sadece anne sütüyle besleniyorsa ve iyi gelişiyorsa, su verilmemeli. Anne sütünün içinde hücreler var, deniyor ki anne sütüyle birlikte ekstra bir gıda verilirse -ki bu su da olabilir- bu hücrelerin fonksiyonunda azalma ve değişme olabiliyor.
su bile verilse bu oluyor.

sütün varken ne diye vereceksin ki anlamadım ben???bak prof. dr.Hilala Mocan ne diyor:
Sadece anne sütüyle besleniyorsa ve iyi gelişiyorsa, su verilmemeli. Anne sütünün içinde hücreler var, deniyor ki anne sütüyle birlikte ekstra bir gıda verilirse -ki bu su da olabilir- bu hücrelerin fonksiyonunda azalma ve değişme olabiliyor.
su bile verilse bu oluyor.
vaouv bunu bilmiyordum ,,sağolun arkadaşlar ben 2 ay daha süte devam şükür yettiği sürece devam :=)

canım arı mama 4 aydan sonra verilebiliyo.4 ay bitmeden başlama.bide o katı bi mama oluyo 6 aydan sonra başla derim ben.şahsen ben öyle yapıcam.zaten arı mamanın içeriği pirinç unu ağırlıklı
allah sütüne zeval vermesin.yettiği kadarıyla emzir.

bana bebelac ve hero babyden sureklı bılgılendırme mesajı gelıyor ay ay. oradakı son mesajda bebegınıze pırınc unu vermeyın kof sısmanlamasına neden olursunuz dıyor ben de dıger tahıllı kasık mamalarından almayı dusunuyorum

canım bence bir kere vermeye başla çoçuğu ne kadar kaşıkla beslersen yemeklere o kadar alışıyor sonra hep meme ister ve belli aydan sonra hzıla zayıflıyorlar sütte yetmiyo sen alıştırmaya başla benim gibi pişman olma..

Allaha şükür bebeğim sütümle kılosu iyi bi şekilde devam edior zaten de mamayı sevmedi mi ne denemelerimde (nie denedinki sütün yeterken demeyin bi ara çok ağladığında aç kaldı sandım verdim:=))) ama şimdi vermiorum.:) püskürttü ağzından sevmedi işte sanırım 4 ay bitcek ayın 1inde bi tanıdık uykusu uzun olsun sen de dinlenirsin demişti bunun için de arada arı mama verirsin dedi şekerliye o hem sever ama allah korusun ya memeyi bırakırsa cesaret de edemiorum şimdi durduk yere ,,böyle bi deneyimi olan var mı düşünceniz nedir vereyim mi ???

dr.unuz ek gıdaya geçmenizi önermiyorsa besleyici değeri olmayan bir şey vermeyin bence hemde anne sütünüz varken.dinlenmek için bebeğe gelişigüzel mama verilmemeli.tanıdığının tavsiyesi de hiç hoş değil bence. şekeri daha ben 16 aylık oğluma daha yeni azar azar kullanıyorum.şimdi vermiyorum demişsin doğru karar almışsınız.Size ve bebeğinize sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Sütünüz yeterken mama vermeyin bebeğinize. 4. ay dolunca sadece tadımlık olarak meyve püresi ile ek gıdaya geçebilirsiniz, kaşığa alışması kolay olsun diye ama mutlaka doktor tavsiyesi ile. Bizim doktorumuz bebeğimin gelişimi iyi olduğu için ve çalışmaya başlayacağım için 4. ay bittikten sonra kaşık alıştırmasına başlatmıştı ama esas beslenme elbette yine anne sütü idi. Ek besinlere başlayacaksanız bile ilk verilecek şey değil pirinç unlu mamalar. Bir de mama verecekseniz bile bu arımama olmasın. İçeriği besleyici değil sadece tok tutucu. Ben gece sütüm az geldiği için bebeğim iki saatte bir uyanmaya başlayınca az mama takviyesine başladım yatmadan önce ama bebeğim 8 aylık benim neredeyse ve arımama değil devam sütü kullanıyorum.

arı mamaya hayır diyoruz şekerlerim..sebebi ise içinde şeker bulunması ve şeker ve tuzu 1 yaşına kadar önermememiz.....bebişe kuru fasulye versen onu da yer tadı güzel diye ama gel dör ki zararlı dimi :)))
gece maması ben de veriyorum.bebişin gece kesintisiz uyuması beslenmesi kadar önemli.çünkü büyüme hormonu uykusunda salgılanıyor.eğer rahat uyuyamıyor çok sık kalkıyorsa uyumadan önce gece maması yazan mamalardan alabilirsin.aptamilin var ükerin de var yanlış bilmiyorsam.bebiş 3 4 saat uyur rahat eder sen de rahat edersin..ama önce bi ek gıda tattırmaya başla....

Benim bebeğim 3.5 aylık 2 hafta önce sütüm kesildi aptamil kullanıyorum doymadığını düşünüyorum sizce pirinç ununa geçmelimiyim ? Yada ne zaman geçmeliyim ?

arı mama feci tatlı bir kere oğluma almıştım yaptım tadına baktım baklava versem bu kadar tatlı olamaz dedim attım kızıma pirinç unu vermeyi düşünmüyorum hiç gereği yok besin değeri sıfır anca kof şişmanlık ve kabızlık yapıyor:KK31:

İlk 6 ay anne sütünden başka hiiiiiiiiç bir şey alamaması lazım bebeklerin.Ekstra bir durumları ve gelişmelerinde sorun yoksa.Sonrasında da doğal taze ve mevsiminde besinlerle beslemekte fayda var.Pirinç ve pirinç ununun ,şekerin, hazır muhallebilerin,kuru ya da kavanozda mamaların bir faydası olduğuna inanmıyorum ben aksine zararlı olduğunu düşünüyorum.

Benim oğlum 1 yaşını bitirdi.Bu döneme kadar bahsettiklerimden hiç birisini almadı.İlk 6 ay yalnızca anne sütü , sonrasında yoğurt,sebze çorbaları mevye püreleri ile beslenmeye başladı.Tercih sizin ; ama endüstriyel hiç bir şey vermeyin bence çocuğunuza.

X