İskender kebabinin sosu nasil hazirlanir

AsiMavi

♥♥..hosgeldin BeHiCeM..♥♥
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2008
3.301
20
bu aksam iskender kebabi yapacagim evde ama sosu nasil hazirlaniyor bilmiyorum.netten arastirdim kimisi sadece salca ve yag kullanmis.kimisi domates kullanmis.dogrusu kafam karisti.kizlar lutfen bilen varsa yardimci olsun tsk

canım tereyagını tavaya alıyosun rengı hafıf kahve rengı olana kadar erıtıyosun yanı hafıf yanık kokusu olacak uzerıne salca ve çok az kaynar su salca erısın topak topak olmasın dıye bıraz pısırıyosun bu kadar

tesekkurler canim.peki yogurdu pidelerin ustunemi koyuyoruz yoksa yaninami.

bende tereyağını eritiyorum kokusu çıkana kadar
sonra salçayı ekliyorum biraz çeviyorummmmm
ve sıcak su ekleyip kaynatıyorum
tuzunuda unutma tabicokacimcoook

bir saattir nette dolanıyom bir iskender sosu için hiçbiri aklıma yatmadı en mantıklısı burdaymış bunu deniycemm paylaşımınız için teşekkürle :1rolleyes:

Peki arkadaşlar dönerini nasıl yapıyorsunuz? yapmak istiyorum sanki kokusu burnuma geldi:KK25:

merhaba hanımlar bir bursalı olarak el atmadan duramadım. sosu için en güzel yöntem yağı ve sosu ayrı yapmaktır tadı daha hoş olur. yağı mümkünse bakır bir tavada eritmenizide öneririm lezzeti kesinlikle değişiyor. salçasıysa zaten bilinen sıcak su ve salça karışımı ancak içine bir iki tatlı kaşığı zaytin yağı eklerseniz lezzeti artar.ve salçayıda mutlaka bir iki çevirin ateşte. ayrıca pideleride kestikten sonra fırında bi kaç dakka ısıtmanızı öneiririm. afiyet olsun :KK56:

ben genelde salca un ve suyu göz kararı koyup tuzunu ekliyorum
cırparak pişiriyorm
herzaman bu sosu yaparım

hazır domates çorbasından yapıyorum 2 veya 2,5 bardak suyla pişirip haliyle daha koyu kıvamlı oluyor dönerin üzerinede tereyağ kızdırıp koyuyorum.

iskenderde yağ ve salça ayrı ayrı olur. Ayrı ayrı dökülür iskenderin üstüne. Önce salça normal az bir yağğla kavrulur güzelce rengi koyulaınca ve pişme kokusu çıkınca üzerine su koyukup bir süre kaynatılır 10-15 dk kadar ki o çiğ kokusu kalmasın. Sonra ayrı bir yerde, bir cezvede de olabilir tereyağ kokusu çıkana kadar kızdırılır rengi de biraz değişir. yanmayacak ama iyice kızacak. Bu arada pdecilerden yada marketten alına tırnak pide yada normal pidede olur bir lokmalık halde kesilir tabaklara paylaştırılır. Merkette hazır yarı pişirilmiş dönerler buulunuyor ancak % 100 dana eti olmasına dikkat edin. O dönerleri de tavaya atın yağsız şekilde çevirerek pişirn kızarsın.etleri alınca elma dliim şeklinde domatesler ve biberleri atın közlensin. Sonra pidelerin üzerine salçalı su onun üstüne dönerler ve onun üzerine de tereyağını gezdirin. isterseniz salçalı sudan birazda dönerin üzerine gezdirebilirsiniz. Üsütne de közlenmiş domates ve biberleri koyun yanına yoğurt. İşte ev yapımı döner. Uzun anlatımı var ama inanılmaz kolay en fazla yarım saatte hazır. Bunu yengem yapıyor gittiğimde yaptı bende izledim birebir ve süperr oldu... Hem dışarı da yenilenden az maliyet hem de kendi malzemeleriniz. Fazla dner alıp buzlukta muhafaza edip acil misafiriniz geldiğinde hemen çıkarpta yapabilrsiniz.

Konu acilali baya olmuş ama yeni takipçilere bende tarif vereyim bende tereyağını hafif yakıp rendeledigim domatesleri ekliyorum kırmızı olsun diye yarım tatlı kaşığı biber salçası domatesler iyce eriyince 2 yemek kaşığı süt kreması yoksa süt ve 1 tane et bulyon karabiber tuz ekleyip kapatıyorum resteurand dan aldığım tarif yakınım vermişti ve dışarda yediklerimizin birebir aynısı oluyor. Ve püf noktası da sosunda zaten birde bu şekilde denemenizi öneririm

evde yapmadım ama dışarıda çok yedim. sıcak tereyağını en son getirip herşeyin üstüne döküyorlar. yani salça, domates, kırmızı biberle aynı anda pişmiyor.

X