Ek Gıdalar Bebeklerin Sevdigi Tarifler..

batuhana maşallah :) ben de havuç patates yanına bazan bezelye, karnıbahar, brokoli, ıspanak, kabak gibi sebzeler koyuyorum. dün karnıbaharlı yapmıştım. bir geniş çay fincanı dolusu yedi, maşallah! son kalan kısmına yoğurt ve ekmek ufağı koydum, onu da yedi. baktım daha yiyesi var. bi sonraki öğünde yiyeceği yoğurdundan verdim. ondan da baya yedi. :) sonra çıkardı :) işe başladığımdan, hem işe ve hem oğluma koşturmaktan ne kahvaltı ne öğle yemeği yiyebiliyorum, su bile içmeye fırsat olmuyor akşama kadar. akşamda ceset gibi oluyorum ama zorla yiyorum. sütüm iyice azaldı. belki de doymadığından o kadar yedi.

hidennisko bence 6 gün beklemiş yoğurdu yedirme. makinanın nasıl çalıştığını bilmiyorum ama eğer oluyorsa 1 er kase yap derim. yok illede 6sını dolduracaksan geri kalan 5 i kendiniz yiyin, ertesi gün yeniden mayala bence! taze yedirmek daha iyi diye düşünüyorum. zaten 1 gün daha bekleyince tadı ekşimeye başlıyor. ben geniş bir cam çay fincanına pastorize sütle mayalıyorum. 1 haftadır çok iyi tutmaya başladı. en az 4 saat sarılı olarak kalorifer üzerinde duruyor, sonra dolaba alıp dinlendiriyorum. akşam üstü yediriyorum, kalanı ile ertesi günkünü mayalıyorum. bir kaç başarısız denemeden sonra artık başardım, çok mutluyum :) makina düşünüyordum ama ihtiyaç kalmadı.

Son düzenleme:
yabgu canım sadece sabahları ve gece emiyor.gün içindede 1 kere sağıp veriyorum az bişey çıkıyo zaten...

amilie oh oh maşallah yesin yavru...yesinde büyüsün...canım sen işe gidiyosun fırsat bulup yiyemiyosun.sütün azalıyo.ben evdeyken azaldı.hatta bitti denecek kadar az.naptıysak olmadı işte napalım.
ay ağlıyo benimki uyandı.

kızlar yoğurt makinesi kullananlara birşey soracağım
arzumun 6 tane kabı var ya
dayanıyor mu onlar 6 gün dolapta
günlük yedirmek gerekiyor ya bebişlere

ben kulanıyorum 6 tane yapma sende canım ben 2 tane yapıyorum yada en fazla 3 dolapta muhafaza ediyorum

ben kahvaltıdan 1 saat önce pekmez veriyorum daha sonra kahvaltı da peynir yumurta sarısı,tereyağı,reçel,cici bebe büs. veriyorum bütün sebzeleri buronkoli,lahana dan 3 yaprak,kereviz,kırmızıpancar(tavsiye ederim turpa benziyor dr tavsiye etti kendi salatalarımıza da rendeliyorum çok sağlıklıymış)havuç,patates,soğan kesmeden içine atıp çıkarıyorum,kabak,aklıma ne gelirse koyup ,bulgur,pirinç,kırmızı mercimek tel şehriye karıştırıp haşlıyorum bazen un kavuruyorum bazen irmik koyuyorum, çay kaşığı zeytinyağı karıştırıp yediriyorum oğlum sebze hastası tatlıları pek sewmiyor arada meyve püresi veriyorum 16:00 yoğurt veriyorum akşam da muhallebi tok tuttuğu için verip uyutuyorum bu arada benimkisi suyuda çok sewiyor içebildiği kadar veriyorum

maşallah cnm bebeğine yiyebiliyosa ne güzel benimki cicibebeyi pek beğenmiyor hatta yemiyor hazırladığımı ben yiyorum:))

Benim kızım ne bulsa yiyor
Mamayı geceleri verebiliyorum uyanıkken istemiyor.
Tam bir tarhana çorbası ve yoğurt çorbası hastası birde susamlı çubuk kraker
Bu sabah beni delirtti mamayı yediremedim öyle babaannesine verdim.
Bana inat yapar gibi aldı çubuk krakeri kıtır kıtır yedi.cokacimcoook

Benim kızım ne bulsa yiyor
Mamayı geceleri verebiliyorum uyanıkken istemiyor.
Tam bir tarhana çorbası ve yoğurt çorbası hastası birde susamlı çubuk kraker
Bu sabah beni delirtti mamayı yediremedim öyle babaannesine verdim.
Bana inat yapar gibi aldı çubuk krakeri kıtır kıtır yedi.cokacimcoook

:roflol: :roflol:
afiyet olsunnn

benim kız bebelec ürünlerini çok seviyor başka mamaları yemiyor.Evde hep karışık sebze haşladım içine bazen bulgu bazen şehriye bazende pirinç koydum ve vazgeçilmez zeytin yagı.Artık aynı şeyleri kızıma vermekten sıkıldım geçen mercimek çorbası yaptım içine zeytinyagı ve domates salçası koydum azda kereviz ve havuç maşallah yedi tabi robottan geçirdim.Şehriye çorbası yapıyorum ve benim yedigim her yiyecegin tadına azar azar baktırıyorum.bugünde evde sütlaç yaptım robottan geçirdim verdim yedi.pirinci haşlayıp yogurduyla karıştırıp veriyorum.yatarken ve ara ögünlerinde meyve ve muhakkak tahıllı mama veriyorum birde cicibebeyi suda ezip içine 1 çay kaşıgı pekmez koyuyorum veriyorum

benim kız tel şehriyeye bayılıyor sık sık onu yapıyorum tavuk suyuda koyuyorum çok güzel yiyiyor hem ezmeye fakanda gerek kalmıyor tavsiye ederim havuç falanda rendeliyorum.

oohh masallah bebislerinize..bugun bende kendimize karnibahar yemegi yapmistim,
oglusuma da ilk defa oyle salcali yagli bir yemek verdim..cok sevdi...arada alistirmak icin vericem bundan sonra...

kızlar kafama bir şey takıldı sizin de başınıza geldimi diye sorayım dedim.
Kızım 7 aylık olacak salı günü, ben de 1 ay oldu işe başladım, işe başladığımdan beri doğru düzgün gece uyukusuna hasret kaldım. Kızım adeta her saat başı uyanıyor. Başka şeylere yoruyordum, diş olabilir, ben gündüz yokum onun huzursuzluğu olabilir, burnu tıkanıyor olabilir vs.
Dün akşam erken uyukusu gelip muhalebi veremeden emzirerek yatırdım ve kızım sabaha kadar sadece 2 kez uyandı. Bunu 15 gün önce falan bir kez daha yaşamıştım, eşime çocuk 2 kez uyandı sadece muhallebi de verememiştik, demekki süt yetti demiştim. bu iki olayı düşününce kafama dank etti gaz olabilir mi diye. Çok yoğun kolik yaşamıştık ama bir süredir gaz problemlerimiz bitmişti,
Neyse geleyim sadede: akşamları ya milupanın sütlü irmikli buğdaylısını ya da 7 tahıllısını (bu anne sütüyle yapıldığı için eğer işte sağdığım sütlerden artan olursa değerlendirmek için bunu kullanıyorum) veriyorum. Ortak noktaları buğday, her ikisinde de var. Acaba buğday gaz yapıyor olabilir mi? Bir önceki gece ben artık sabah 5 te kızım çok ağladığı halde uyanamadım, eşim uyandı kızımızı uyuttu ve bana dedi ki bu çocuğun gazı vardı karnına masaj yaptım rahatladı uyudu.
Sizde de oldu mu böyle bir durum, bir kaç gece daha deneme yapıp keseyim bu mamaları. Daha önce sütlü pirinçli bitirmiştik ama o yapmışmıydı hatırlamıyorum. Her gece otomatiğe bağladım saat başı kalkmayı hiç bir şey hatırlamıyorum. Perişanım.

melis canım buğday gaz yaparmı bilmem ama gece ağlaması demekki mamalardanmış. bence mamaları gündüz sen yokken versinler. gecede emzir. hem böylesi daha yararlı bi beslenme şekli olur. gece verme o muhallebilerden falan.

melis cim bende senin yasadigini yasiyorum,mama vererek uyutuyorum 2 haftaya kadar bugdayli ondan oncesi pirincli idi..benimde raslanti vermedigimde uyumustu bir kac kez..az kalkmisti,uyandiginda sancisi oluyordu,bazen emiyordu, bazen sadece agliyordu...
bende suphelendim mamalardan olabilir mi diye...
ama devam ediyorum vermeye,vermesem diye dusunuyorum..icim rahat etmiyo acaba karni ac mi diye dusunuyorum..biraksam yine kalkar sanirim,saat basi kalkmayi huy edindi artik, bende cikis yolu bulamadim...

melis canım buğday gaz yaparmı bilmem ama gece ağlaması demekki mamalardanmış. bence mamaları gündüz sen yokken versinler. gecede emzir. hem böylesi daha yararlı bi beslenme şekli olur. gece verme o muhallebilerden falan.

öyle yapayım bu gece de vermeyeyim bakalım ne olacak. Sütüm iyi aslında ama neredeyse 7 aylık oldu doymaz diye korkup veriyordum. Sonucu yazarım yarın bu gece iyi uyursa mamalardandır.

melis cim bende senin yasadigini yasiyorum,mama vererek uyutuyorum 2 haftaya kadar bugdayli ondan oncesi pirincli idi..benimde raslanti vermedigimde uyumustu bir kac kez..az kalkmisti,uyandiginda sancisi oluyordu,bazen emiyordu, bazen sadece agliyordu...
bende suphelendim mamalardan olabilir mi diye...
ama devam ediyorum vermeye,vermesem diye dusunuyorum..icim rahat etmiyo acaba karni ac mi diye dusunuyorum..biraksam yine kalkar sanirim,saat basi kalkmayi huy edindi artik, bende cikis yolu bulamadim...

canım sanırım sen de 6. aya kadar sadece anne sütü verdin, bağırsakları geç alışıyor herhalde. Buğdaylı belki 6. aydan sonra biz önce bir iki ay pirinçliye alışıp öyle vermelimiyiz. Benimki de huy edinmişti 15-20 gündür. Hatta gece 5-6 arası uyanıktık, ama dün uyudu o saatlerde. Sen de dene istersen, yarın bakarız sonuca yazışırız.
Dün sadece 2 kere acıktığında kalktı emdi uyudu.
Diğer geceler ise sürekli bağırıyordu açlıktan kalmıyordu.

evet melis cim 6 ayina kadar sadece emdi,yanliz 5 ayin sonuna dogru ben pirinc unu vermistim doymuyor diye..6. ayina kadar bugday onermiyorlar burda alerji yapar diye, sonra bugdayliya gecmistim...bu gece bende mama vermeden,emzirerek uyutucam..biraz hasta gibi ama kalkabilir yinede...anca pazartesi yazarim sonucu galiba canim..hafasonu giremiyorum pek...

melis mamayı erken ver gecede emzir bugdaylı degilde meyveli mamaları ver 4 aydan itibaren olsun

evet melis cim 6 ayina kadar sadece emdi,yanliz 5 ayin sonuna dogru ben pirinc unu vermistim doymuyor diye..6. ayina kadar bugday onermiyorlar burda alerji yapar diye, sonra bugdayliya gecmistim...bu gece bende mama vermeden,emzirerek uyutucam..biraz hasta gibi ama kalkabilir yinede...anca pazartesi yazarim sonucu galiba canim..hafasonu giremiyorum pek...

kreeftcim ben de işe yaradı demek ki mama rahatsız ediyormuş. Bağırsak haraketlerini değiştiriyor ve buna hazır değil herhalde. 2 gecedir sadece emzirip yatırıyorum en son öğlen ek gıda (çorba bazen ö.sonra meyve) veriyorum, 2 gecedir iyi uyudu bakalım bugün nasıl olacak. Gemiş olsun, grip mi?

melis mamayı erken ver gecede emzir bugdaylı degilde meyveli mamaları ver 4 aydan itibaren olsun

canım ya korkumdan başka mama alamadım, Emzirip yatırıryorum 2 gündür problem bitti ama bakalım bugün nasıl olacak. Bilke bile çocuğa işkence çektirmişim hiç gaz aklıma gelmedi. Bitmişti uzun zamandır.

kreeftcim ben de işe yaradı demek ki mama rahatsız ediyormuş. Bağırsak haraketlerini değiştiriyor ve buna hazır değil herhalde. 2 gecedir sadece emzirip yatırıyorum en son öğlen ek gıda (çorba bazen ö.sonra meyve) veriyorum, 2 gecedir iyi uyudu bakalım bugün nasıl olacak. Gemiş olsun, grip mi?

canim benimde ise yaradi,oyle kivraniyordu uyandigi zaman bir daha uyumasi zor oluyordu..simdi son 3 gun emzirerek yatirdim,yine de kalkti emmek icin ama gazi olmadi,emip uyudu hemen...benimki bebekliginden beri hep kalkiyor o huyunu degistiremedim,doktor bunun icin aglasada emzirme kendi uyusun demisti,ama ben kiyip yapamadim..o yuzden boyle devam ediyoruz uykusuz gecelere..ama sancilari mamadan oluyorsa en azindan buna cozum bulduk...
grip degilde canim,soguk alginligi oldu sanirim,burnu akiyor sadece..sagol..bebislerimiz gazdan kurtuldu bu arada...

arzu cum sen denedin mi ela ya gece almamayi ...

X